Gomeugd Nieu '.vs. Een boer uit Aarlanderveen was zijn hond kwijt. Volgens het verbaal was Castor door een paar ventere medegelokt en verkochtin ieder geval, het dier was en bleef weg. De personen, die verdacht werden den hond te hebben gestolen, stonden Donderdag voor de Haagsche rechtbank terecht en de sub.-off. van justitie vorderde voor ieder van de twee bekl. 2 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. F. J. Munze- broek, achtte het teD laste gelegde niet be wezen en bestreed de qualificatie. Waar niets is weggenomen, kan z. i. geen diefstal wor den ten laste gelegd. Hjj concludeerde tot ontslag uit de preven tieve hechtenis en ontslag van rechtsver volging. Een der beklaagden werd uit de voorloopige hechtenis ontslagen, terwijl de rechtbank over 8 dagen uitspraak zal doen. In het Z u i d e r-B u i t e n-S p a a r n e te Haarlem is de 68-jarige schipper F. Kool van zijn vaartuig gevallen en verdronken. Het ongeluk had plaats in tegenwoordigheid van z'jn dochter en schoonzoon, die hem in do diepte zagen wegzinken, zonder dat zij, ten gevolge van de sterke strooming, hulp konden verleenen. Al de werklieden van dedoor den brand grootendeols vernielde fabriek „De Maa3" te Rotterdam hebben van het bestuur toezegging gekregen, dat hun het volle week loon deze week zal worden uitbetaald. Een gedeelte der werklieden, zooals de kopergieters en modelmakers, mocht reeds de werkzaamheden hervatten. Een jongetje van 5'/2 jaar, dat buiten medeweten van den sleeper op een geladen wagen zat, is te Rotterdam op do Leuvehaven daar afgevallen. Het kreeg een d>r wielen over de beenen, welke daardoor ziodanig gekwetst werden, dat reeds een daarvan in het Ziekenhuis, werwaarts het kind werd overgebracht, is afgezet moeten worden. De toestand van het kind is, naar gelang van omstandigheden, vrij bevredigend. Gisterochtend ontstond er in eene woning aan de Korte-Kade te Kralingen een begin van brand, doordien eenige klee deren, welke lij de kachel te drogen waren gehangen, aan het smeulen waren geraakt. Door brandlucht gewaarschuwd, traden de buren de woning binnen, en h6t bleek nu dat daarin zich bevond oon 3 tal kinderen, onder wie ééa van nog slechts 14 dagen, die zonder toezicht waren. De man was aan het werk, terwijl de vrouw melk bij de klanten bezorgde. De buren slaagden er in den brand spoedig meester te worden. Gisterenmorgen leed op den Steenweg te Utrecht een melkboer groote schade, welke hij te wijten had aan zijn hond. Doordat deze naar een anderen hond wilde bjjten en een zijsprong nam, sloeg het melkstel tegen een trolttoirkant aan en kan telde; de twee vaatjeB rolden over de straat en één liep leeg, terwijl bij het andere geluk kig de stop op het gat bleef zitten. Het stel werd ook zeer beschadigd. Gisternacht heeft te Staphorst een hevige brand gewoed in twee boerderijen, de eigendommen van Co3ter en Schraa. De vlammen grepen zóó snel om zich heen, dat bij den landbouwer Coster zoo goed als niets kon worden gered, terwijl b(j zijn buurman het meerendeel in veiligheid kon worden ge bracht. Onder meer zijn bjj Coster zes runde ren en 2 paarden omgekomen. Do oorzaak van den brand is onbekend. Voor het hof te 's- Hertogenbosch werd Woensdag in hooger boroep behandeld de zaak tegen J. W. Dols, lid der Provinciale Staten van Limburg, beschuldigd van mein eed by de aangifte van successie. De eisch strekt tot eene gevangenisstraf van 18 maan den. Uitspraak over 14 dagen. Een en tachtig man van de Am- sterdamscho brandweer hebben per adres aan den Raad om verhooging van traktement ge vraagd. Naar het „N. v. N." verneemt, is „Café Zincken" op de De Ruyterkado ie Am sterdam ondershands door den Staat aange kocht tot uitbreiding van hot stations empla cement. Op last dor justitie is te Zutfon het lijk opgegraven eoner vrouw, ten einde een onderzoek naar de oorzaak van den dood te kunnen doen. Omtrent den uitslag van dat onderzoek kan nog niets met zekerheid gezegd worden. Een knaap, die irr de tapytfabriek aan don Lagen Zeedyk te Kralingen in eene kuip mot kokond water viel, is aan de beko men brandwonden overleden. Een meisje, dat dezer dagen op hot Steiger te Rotterdam brandwonden bekwam, i3 in het ziekenhuis gestorven. Ruim 200 steenbakkers uit de Limburgsche gemeenten Nieuwenhagen, Brun- sum, Schinveld, Hoensbroek en Heelerhoide vertrekken de volgende week naar de Prui sische steenbakkerijen. Pruisen heeft den uitvoer van steenkolen verbodendientengevolge zyn 40 ledige wagens van den Grand Central beige, voor Gladbach bestemd, te Vlodorp tot ver der vervoer door de Pruisische Maatschappy geweigerd. Eene bende Zigeuners, sterk 200 personen, welke de Belgische justitie te Visé ovor de Nederlandsche grenzen trachtte te zetten, werd door de Nederlandsche politie teruggedreven. De noodige maatregelen zyn genomen om eene overschryding van de gren zen te voorkomen. Het aantal lijders aan melaatsch- heid breidt zich in verschillende ryken uit. In Nieuw-Caledonii- wordt hun aantal op 3000 gaschatook in Japan neemt de ziekte op sommige plaatsen toeer wordt daarvoor, o. a. te Colombo, een asyl opgericht. Twee Japansche edellieden, die in Duitschland hunne militaire opleiding vol tooiden, werden verliefd op Brandenburgsche jongedames. Om haar-te veroveren, hebben zy zich thans, op verzoek hunner geliefden, als Christenen laten doopen en als Duitschers laten naturaliseeron. Een 1000-tal Italiaansche werk lieden, die tevergeefs in Brazilië werk zochten, zyn te Napels teruggekomen. Een man te Londen, wiens vrouw gevaarlyk ziek lag, sneed zich op de slaap kamer met een scheermes den hals af. Yuór de zieke de dienstbode te hulp kon roepen, was haar man dood. Zekoro Peltier is door het Hof van Assisses te Tours wegens moord op zyne tante en hare dienstbode, ter dood veroordeeld, niettegenstaande zyne ontkentenis. Hy zal te Tours worden ter dood gebracht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Verplicht ons s. v. p. door plaatsing van onderstaande regelen in uw veelgelezen blad. Toen wy hedenmorgen als passagiers 2Je klasse gezeten waren in een tramrytuig 2de klasse van den trein, welke te 11.25 van Ryr.sburg naar Noordwyk vertrekt, zagen wy tot onze niet geringe verbazing een schaap met behulp van den eigenaar en den conducteur het rytuig binnenduwen. Met uitzondering van eenige boeren, wien de binnenkomst van het dier zeer veel ge noegen scheen te doen, waren de meeste reizigers volstrekt niet met zulk een mede reiziger ingenomen, en trachtten zy integen deel zyne nabyheid zooveel mogelyk te ont- wyken, om niet in aanraking te komen met zyne vette, morsige vacht. Op de vraag van een onzer aan den con ducteur of er geen beestenwagen was, ant woordde deze: „Ja, maar die is volgeladen met kistjes afgesneden bloemen." Dusmaar wy zullen geen gevolgtrek kingen maken en ons genotvol samenzyn met het onschuldige schaapje verder beschryven. De warme zonnestralen deden weldra een heirleger ongedierte (schapen],ontwaken, dat tot nu toe zeker op de huid van het schaap gesluimerd had, en nu zyne vacht begon te verlevendigen, en de geestigsten onder de boeren begonnen zich van dit onge dierte als projectielen te bedionen, om elkan der te beschieten. Begrypelyk is het, dat, ondanks den guren wind, verschillende passagiers het nu geraden vonden, maar liever eene plaats op het balkon te zoeken. wy vragen ons nu af: permitteert het reglement op het vervoer der Maatschappy zulke toestanden, of handelde de conducteur willekeurig? Wy denken wel dat het laatste het geval zal zyn, en ondanks alle respect voor 's mans schapenliefde, betwyfelen wij wel of het belang der Maatschappy er door bovorderd wordt. U beleefd dankzeggende, M. do Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, verblyven wij hoogachtend, Leiden, 2 April 1890. Drie Reizijers. Leiden, 5 April. Heden is alhier in den ouderdom van Cl jaren overleden de heer D. J. Braakenburg, in leven geneesheer te dezer stede, in welke betrekking hy wegens zyne praktyk met talryke families in aanraking kwam. Men schryft ons uit Sassenheim, dd. 3 AprilDe Chr. Ger.-Gemeente alhier mag zich thans verheugen in het bezit van een orgel. Gisteravond waren de gemeente en vele be langstellenden te zamen om de lieflyke tonen daarvan te hooren. De goede verwach ting werd niet beschaamd. Krachtig en lief lijk klonken die tonen en het geheel maakt in het nette kerkje een aangenamen indruk. Het orgel is geleverd door den heer J. Van Gelder, orgelfabrikant te Leiden. Èn de schoon heid 6a de civiele prys strekken den maker tot eer en aanbeveling. Tot hoofdingeland van Rynland te Noord- wykerhout is herkozen jhr. mr. A. D. Th. Gevers, burgemeester, en gekozen tot hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer P. A. Hoog duin, wethouder dier gemeente. Tot opzichter der gemeentewerken te Aalsmeer is benoemd de heer A. v. d. Laarse. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghobbenden, dat eerlang gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenykundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad No. 99), ter verkryging van het diploma van veearts. De 1ste luit. P. W. Weber is overgeplaatst van het 4de naar het 3de reg. inf., doch blyft voorloopig werkzaam by de militaire verken ningen te 's-Hage. Aan den officier van gez. 2de kl. J. J. Van Driel is, in afwachting vao zijn vertrek naar Oost-Indii. verlof verleend. De tot kolonel-commandant van het 5de reg. inf. benoemde luit.-kol. W. Bannier komt in garnizoen te Nijmegen. By de heeren G. C. T. Van Dorp Co., te Semarang, en Scheltema Holkema's boekhandel (K. Groesbeek) te Amsterdam zal binnenkort oen nieuw werk verschynen, ge titeld: „Verzameling van de voornaamste publiek- en privaatrechtelyke algemeens ver ordeningen voor Nederlandsch-Indië, benevens de grondwetten voor het koninkryk der Neder landen van 1848 en 1887, allen naar de officieels teksten opnieuw gecorrigeerd. Bygo- vverkt, voorzien van aanteekeningen, eene tabel en uitgebreide registers door mr. Jacobus Lion, secretaris van de Staatscommissie voor hot ontwerpen van een Wetboek van Sirafrecht voor Europeanen in N.-I., enz." In het pros pectus zeggen de uitgevers dat zy, van verschillende zijden daartoe aangezocht, deze nieuwe uitgave op zich genomen hebben van „de Nederlandsch-Indische Wetboeken", omdat daarvoor alle aanleiding bestond sedert - een achttal jaren geloden de laatste bewerking van de Nederlandsch-Indische Wetboeken" verscheen. Hun streven was vooral er op gericht, om niet alleen te leveren wat men gemeeniyk in dergelyke verzamelingen pleegt aan te treffen, maar als het ware een hand boek voor juristen en alle andere ambtenaren voor den koopman en den zeeman, voor den landbouwer en den fabrikant enz., zeker niet het minst voor den geleerde en den staatsman. De consul der Nederlanden te Buenos- Ayres, de heer L. Van Riet, meldt van daar, dd. 4 Maart jl. In aansluiting aan het bericht van 21 Febr. jl. dient gemeld te worden, dat de alhier heerschende finantiëele crisis een steeds drei gender aanzien verkrygt (het goud-agio heeft het tot dusver onbekende cijfer van 260 bereikt) en op alle takken van bedryf in zeer toe nemende mate een hoogst nadeeligen invloed uitoefent. Kooplieden, industriëelen, landeigenaren, kortomondernemers op elk gebied zyn ver plicht hunne zaken steeds meer in te krimpen, en als een natuurlyk gevolg daarvan is de plaatsing van immigranten uiterst moeilyk. Onder deze omstandigheden wordt aan alle belanghebbenden, onverschillig welk beroep zy uitoefenen, de ernstige raad gegeven van eene verhuizing naar Argentinië voorloopig af te zien. Deze Republiek zal de thans bestaande moeilijkheden zonder twyfel wel weder te boven komen, en dan opnieuw den weg van vooruitgang opgaan. Dat tydperk van nieuw leven disnt echter door landverhuizers afge wacht te worden. Tbans treffen zij hier een land aan, dat gebukt gaat onder eene crisis van boteekenis, waarvan het einde nog niet te voorzien is. in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, by opbod HfSaaal Zaterdag 12 Apnl 1890' bö afslag Zaterdag 19 April 1890, des avonds te halfaehf, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBBRGH, Notaris te Leiden, van: No. 1. Het HEERENHUIS, ERF en TUIN te Leiden, aan den Ouden Singel, No. 60, groot 3 aren, 76 centiaren, bevattende be neden: Vestibale, Gang, Voorkamer met Spiegelruiten en Suite, Kelder, Binnenplaats, Keuken met Pomp, Plaats met Bergplaatsen voor brandstoffen, groote Tuinkamer en Tuin boven: groote Voorkamer met Spiegelruiten, Achterkamer met Alkoof, Logeerkamer en twee Achterkamers met Bedstede; voorts nog twee Kamers en Zolders. De Kamers zyn be hangen, de meeste geplafonneerd en voorzien van stookplaatsen met marmeren Schoorsteen mantel, vele Kasten en andere gemakken. Het perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding. Verhuurd geweest voor 675.— per jaar. No. 2. Twee aan elkander verheelde HUI ZEN, waarvan het eone is ingericht .tot Winkel en Magazijn voor Ijzerwaren en het andere tot Woonhuis, zeer gunstig gelegen aan de Warmoesmarkt te Leiden, Nos. 23 en 24, met uitgang in de Toren steeg, samen groot 1 are, 96 centiaren, bevattende het Winkelhuisruimen Winkel, Kantoortje, Plaats en twee Pakhuizen, dienende tot berging van Ijzerwaren en Boven: negen Zolders, alle in gebruik voor de Zaak. Het Woonhuis heeftGang, Zykamer, Binnenkamer, Slaapkamer, Keuken, met Pomp voor Regenwater, boven de Keuken nog eene Kamer en voorts Plaats. Boven drie Voorkamers met Slaapkamers, Achtor kamer, Zolder met Dienstbodekamer en Vlie ring. De Kamers zyn behangen en voorzien van Stookplaatsen, Kasten en vele gemakken. De drie Voorkamers met Slaapkamers zyn aan Studenten verhuurd voor f 920.- per jaar; overigens zyn de perceelen in eigen gebruik. In deze perceelen, die ten gevolge van sterfgeval worden verkocht, wordl sedert vele Jaren met goed succes de handel In jjzerwnren, ln het groot en klein, uitgeoefendde kooper zal des verkiezende de voorhanden winkel- goederen kunnen overnemen. De perceelen hebben Duinwaterleiding en gedeeltelyk Gasleiding. No. 3. HetPAKHUIS te Leiden, in de Waag- poort, uitkomende aan de Aalmarkt, groot 33 centiaren. Verhuurd voor f 50 per jaar. Do perc. 1, 2 en 3 zyn te bezichtigen Dins dag en Donderdag in de weken van Veiling en Afslag van 1-4 uren. No. 4. Het HUIS en ERF te Leiden aan de Boerhavestraat No. 17, groot 55 centiaren, bevattende: Gang, Zykamer, Binnenkamer, Keuken, waarboven Turfzolder en Plaats; - bovenVoor- en Achterkamer met Bedstede, Zolder en vele gemakken. De Kamers zyn behangen en voorzien van stookplaatsen en Kasten. No. 6, 6 en 7. Drie HUIZEN en ERVEN, naast en geheel ingericht als het voorgaande, Nos. 18 groot 53 centiaren, 19, groot 51 een tiaren en 20 groot 49 centiaren. De vier laatstgenoemde perceelen zyn elfcl per week verhuurd, beneden voor ƒ1.70 en boven voor 1.60 en hebbon Duinwaterleiding. No. 8. Het HUIS en ERF met BOVEN WONING te Leiden aan de Voldersgracb: No. 38, groot 37 centiaren, bevattende bel nedenVoorkamer, Binnenkamer, Keuken er Plaatsje; boven: Voor- en Achterkamer Keuken en Zolder. De Kamers zyn behanger, en voorzien van Stookplaatsen, Kasten et andere gemakken. Verhuurd per week beneden voor ƒ1.70 en boven voor 1.60. Het perceel heeft Duinwater. No. 9. Het HUIS en ERF te Leiden aan': de Noordzijde van het Levendaal No. 46, om trent de Sint-Jorissteeg, groot 43 centiaren. Het perceei heeft Duinwater en is por weet verhuurd geweest voor ƒ2.75. Perc. 4 9 ziin te zien daags voor en of de dagen van Veiling en Afslag van 10 tol 2 uren. De perc. zyn te aanvaarden by de betaling der kooppenningen op den 1 Juni 1890. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen tei Kantore van Mr. COEBERGH, voornoemd alwaar tusschen de veiling en den afslag vei hoogingen kunnen worden gedaan tegen ge not van écn rijfde der verhoogsom.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 14