Oil DAGBLA N°. 9238. Maandag 31 Maart. A®. 1890. ,§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 Maart. Feuilleton. Het Roode Testament. van stoom- en andore werktuigen" eenije honderden werklieden waren ontslagen. Op grond van eenige informatiën kan het „Hbl." meedeelen dat dit getal slechts honderd is, toch reeds groot genoeg. Er bestaat, naar het schjjnt, geen gebrek aan werk,maar aan kasgeld. Het is te hopen dat door het ver krijgen van voorschotten op gedane bestel lingen wordt bereikt, dat niet nog meer werklieden hun ontslag krijgen en de nu reeds ontslagenen weer kunnen worden aan genomen. De minister van marine bracht Donderdag een bezoek aan de fabriek. De openingstocht, by den aan vang van het zachtere jaargetijde, van de Utrechtsche Studenten-roeivereeniging „Tri ton" had gisteren plaats. De tocht ving aan te tien uren, aan de Willemsbrug; een drie- lal gieken nam daaraan deel, begeleid door eene stoomboot, waarop het muziekcorps van den heer Fey zich deed hooren. Het doel van den tocht was Maarssen. Men meldt uit Maassluis, dd. 2 8 Maart: Het reeds vroeger vermelde stoom schip „Primate" is hedenmorgen door vjjf sleepbooten van Hmderibben afgesleept, na ongeveer 500 tons ijzer in kleine vaartuigen gelost te hebben en werd door twee sleep booten opgesleept naar Rotterdam. Gistermorgen moet door don concierge van de fabriek der Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij to Utrecht een kistje nabjj die fabriek zijn opgevischt, waarin oen groote waarde aan juweelen gevonden werd. Hon vermoedt dat deze voorwerpen afkom stig zijn van den indertijd gepleegden grooten juweelendiefstal op de lijn „Londen-Berljjn". Uit Stadskanaal wordt van 28 Maart gemeldGisteren en eergisteren was het vrijwat rustiger in de venen dan in 't begin dezer week, niettegenstaande de ver- veners nog geene verhooging van loon hebben toegestaan. Woensdag was de Commissaris des Konings in deze provincie te Exloërveen. In den aanstaanden zomer wordt in den grooten Brusselschen Muntschouwburg een ijzeren scherm aangebracht met een zeer vernuftig uitgedacht stelsel tot aanvoer van water, volgens de plannen van den ingenieur Wybauw. Het bestaat uit eene waterleiding, waarvan een gedeelte steeds gevuld is en door een aantal kranen, in verschillende deelen van het gebouw geplaatst, verbonden is met het ledige gedeelte. Door de opening van eene dier kranen, welke ook, stroomt het water terstond in het ledige gedeelte en tegelijker tijd valt het ijzeren scherm, worden de luiken boven het tooneel verwijderd, gaan alle elec- trische schollen luiden en ontsteken alle elec- trische lampen in de gangen en op de trappen. Dat alles geschiedt door het openen van eene enkele kraan. De genoemde electrische veilig heidsverlichting blijft afgescheiden van de electrische verlichting der zaal. Elke maand moet de brandweer de inrichting eenige malen in werking stellen om na te gaan of zy in orde is. De „Moniteur beige" van 26 dezer bevat eene aanschrijving door den minister van landbouw, nijverheid en openbare werken in België tot de gouverneurs der provinciën gericht, waarin deze hoofden der gewesten worden uitgonoodigd de aandacht der nijveren te vestigen op de veiligheidstentoonstelling, in Juni a. s. te Amsterdam te houden. Naar het „Hbl." verneemt, heeft reeds een aanzienlijk getal Belgische fabrikanten, o. a. uit Antwerpen en Brussel, zijne mede werking toegezegd. Ook uit de Maasstreek verwacht men bezendingen, evenals uit de zeeplaatsen, die reddingstoestellen zullen ten toonstellen. Volgens de „I n d. beige" heeft een distillateur het middel gevonden om uit bietsuiker wijn te vervaardigen. Hot bericht voegt er by dat die wijn uitstekend van smaak is en niet achterstaat bij diuivenwjjn. Het aroom gelijkt op dat van Spaanschen wijn, het product moet echter vrij lang lig gen alvorens geheel klaar te worden. Sedert eene week wordt onafge broken gewerkt om de spoorwagens, die bjj Elberfeld in de Wüpper stortten, omhoog te brengen. Tot dusver liggen echter van de 34 wagens nog 16 diep in de modder van de rivier, die daar zoowat 7 voet diep is. De schade is nog niet juist vastgesteld; ze wordt op 400 tot 500,000 Mark geschat. Volgens do „Netv-York Herald" is de toestand in het Mississippi-gebied zeer bedenkelijk. Telkens ontstaan nieuwe dijk breuken. Bjj Arkansas-City moesten de pion- niers het werk aan de dijken opgeven en het lage land in den omtrek wordt dientengevolge met verwoesting bedreigd. Op verschillende plaatsen varen booten rond om de bewoners der overstroomde landen te redden. Hun vee zal echter voor hot grootste gedeelte moeten verdrinken. De djjk op den oostelijken Mississippi-oever. 70 mijlen boven Vicksburg, is bij Skipwith doorgebroken. Er is eene bres van 600 voet wijdte, welke een diepen stroom in 't land laat. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. Volgens achterstaande advertentie zal de commissie van de Spaarkas alhier hare zittin gen weder aanvangen op 1 April a. s., des avonds van acht tot negen uren en voorts eiken Dinsdag, tijdens het zomerseizoen, in het Nutsgebouw. Het nut van deze instelling voor den werkman, om in den zomer iets te ver garen, wat men in den winter weer zoo hoog noodig kan hebben, is zóó welsprekend en hebben we vroeger reeds zóó aangetoond, dat het bijna overbodig mag geacht worden daarop nogmaals de aandacht te vestigen. Ook officieren van de dd. schutterij te Gouda hebben aan den minister van binnen- landsche zakon een adres gericht, waarin verzocht wordt om meer licht in de zaak hunner Rotterdamsche ambtgenooten. Zij zeg gen o. a.dat het belang der schutterijen iu het algemeen en van de officieren in het bij zonder vordert dat, waar de minister het noodig oordeelt eene dergelijke scherpe afkeu ring over het gedrag van door Z. M. den Koning benoemde officieren uit te spreken, ook de gronden van dat oordeel niet onbe ker,d blijven; en dat zij alzoo eerbiedig ver zoeken dat door den minister aan de com mandanten der dd. schutterijen uitvoeriger worde medegedeeld wat tot die afkeuring heeft geleid en hen uit te noodigen die mededeeling ter kennis van de onder hen dienende officieren te brengen. Een zeer volle schouwburg bewees in de residentie dat de Hagenaars hunne vroegere stadgenooten, het echtpaar-Faassen, niet ver geten zijn. „Uit het oog, uit hot hart," gelijk tooneelartisten, helaas, zoo dikwijls onder vinden, werd schitterend gelogenstraft. De jubilarissen werden natuurlijk met gejuich en fanfares begroet. Van de Haagscho Afdeeling van „Het Nederlandsch Tooneelverbond" ont vingen zij een lauwerkrans; later van parti culieren nog een krans en bouquet. De fraaiste vereering was wel de prachtige corbeille, be vattende eon schat van bloemen „van soeter roko," een geschenk van al de artisten van de Verceniging „Het Nederlandsch Tooneel." Man had oorspronkelijk gehoopt de jubilarissen In Amsterdam zelf te kunnen fóteerennu dit plan niet doorging, werd het schoone bloem- geschonk in Den Haag aangeboden. „PJatjjn en Co." werd door de jubilarissen en alle andere leden van het Rotterdamsche gezel schap voortreffelijk gespoeld. Aan toejuichin gen was geen gebrek. (Vad.) In de Senaatskamer der universiteit te BOMAN VAK XA.VIER BE 1HOXTÉPHV. 28) Gedurende het verblijf van hare beminden in de gevangenis te Nimes, had zjj hem voort durend zooveel geld gezonden als zy missen kon, om zjjn lot eenigszins draaglijk te maken. Angèle had te Farys een winkel in toilet artikelen, waarvan zjj ruizr zou kunnen be staan, wanneer zij niet zoo spilziek geweest ware. Sedert Pascal evenwel te Nimes was opgesloten, had z(j zuinig geleefd en had aldaar met verlangen op het uur zijner be vrijding gewacht. Toen dit eindelijk naderde, deed Angèle nog meer haar best, om geld byeen te zamelen. Geen fijn dinertje, geene rytoertjes meer, hare zuinigheid ontaardde ten slotte in gierigheid. Daar brak ten slotte de lang gewenschte dag der bevrijding aan; den geheelen dag wachtte Angèle in angstige spanning, maar Pascal kwam niet. Den volgenden dag ontving zij een brief, uit Joigny gedateerd, waarin hij haar meldde dat hjj nog eenige dagen aldaar zou blijven, alvorens naar Parijs te komen. Amsterdam werd gisteren voor het eerst daar ter stede de plechtigheid der academische be vordering van eene dame tot doctor gehou den. Mejuffrouw M. C. Du Saar, die hare studiën aan de Universiteit aldaar heeft aan gevangen en voltooid, verdedigde haar proef schrift en stellingen tegen de opmerkingen van vijf hoogleeraren harer faculteit, en werd ten slotte cum laude tot doctor in de genees kunde bevorderd. By het mededeelen van deze onderscheiding voegde de promotor, prof. Stokvis, een harte lijk woord van gelnkwensohing, als betuiging van de ingenomenheid der goheele faculteit. Ook bij heerschend verschil van meening over de vraag of hot ambt van arts in de praktijk voor vrouwen gewenscht kan zjjn, wees de hoogleeraar er op, dat in wetenschappelijke ontwikkeling ook de vrouw het hoogste kan bereiken. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 28 Maart zjjn met ingang van 1 April 1890 voor een jaar be noemd lo. tot geneeskundigen voor den dienst in het Parc-vaccinogène te Utrecht, dr. P. Q. Brondgeest, dr. G. P. "Wesselink, C. Lugt, arts, allen te Utrecht; 2o. tot concierge by dat Parc-vaccinogène, J. H. Van Veen te Utrecht. De heer Rudolph Lehmann, chef dei- bekende tabaksfirma te Amsterdam, is door den keizer van Oostenrijk benoemd tot ridder in de Frans-Jozeforde. Gemengd Nieuws. De directeur der Eykspostspaar- bank is tot de ervaring gekomen dat er in de boeken, welke tot het doen byachryven der rente te zyner directie worden ontvangeD, meermalen bank- of muntbiljetten worden gevonden, ja zelfs zilvergeld wordt aange troffen, blykbaar daarin gelegd met de be doeling om het geldswaardig bedrag dier stukken op die boekjes els inleg te doen inschrijven. Hjj acht zich verplicht, tegen die insluiting van geldswaarde te waarschuwen: lo. omdat zy gevaar voor verlies oplevert; 2o. wyl de centrale directie zich met het doen van inlagen ten behoeve der inleggers niet kan belasten. Aan haar is het administratief beheer der instelling opgedragen, terwijl voor het in ontvangst nemen van spaarpenningen de kan toren der posteryen zyn aangewezen. Het gerucht liep gisteren door Amsterdam dat aan de „Koninklijke fabriek Wat beteekende dat oponthoud? Waarom kwam hy niet terstond naar Parys, waar zy hem met zooveel ongeduld wachtte? Werd Pascal haar ontrouw? Deze vragen bestormden Angèle voortdu rend; zjj benamen haar den eetlust en den slaap. Toch was hare vrees ongegrond. Pascal Launier mocht een ellendoling wezen van de laagste soort, en dat was hy, wy hebben er het bewys van gezien, er was toch nog iets goeds in hem, zooals men het dikwyis by de meest verharde misdadigers aantreft. Hy beminde Angèle even oprecht als zy hem, en was haar steeds getrouw gebleven. Daar hield onverwachts eene fiacre voor hare deur stil. Neen, het was geen gezichtsbedrog één van de heeren, die er uitstapte, was haar Pascal; den anderen kende zy niet. Op hare pantoffels, nog in hare ochtend japon, snelde zy hare woonkamer uit, den winkel door naar Pascal, die haar, zonder zich aan do tegenwoordigheid van den vreemdeling te storen, hartstoc-htelyk aan zyne borst drukte. In de kamer herhaalde zich dit tooneel nog vuriger. Angèle weende als een kiDd. De eerste woorden, die zy sprak, waren „Wat ben ik toch dwaas. Ik ween, nu ik zooveel reden heb om verheugd te zyn. Ge zult my wel kinderachtig vinden, nietwaar?" Rascal dacht daar volstrekt niet aan; ook zyne oogen waren vochtig. Na de eerste ont roering stelde hy aan zyne getrouwe vriendin den zoogenaamden dokter Thompson voor en voegde er by „Dat ik by deze eerste ontmoeting niet alleen ben gekomen, lieve Angèle, is, omdat wy met ons drieën belangryke en ernstige zaken te bespreken hebben." Angèle lachte. „Belangryk en ernstig," riep zyuit; „kom, kom, myn beste Pascal, heeft het verbiyf daar ginds in dat ongastvrye logement je zoo ernstig gemaakt?" „Ik heb er leeren inzien," antwoordde Pas cal, „dat de wereld met my nog eene zware rekening te vereffenen heeft, die zy tot het laatste zal betalen. Ik heb met myn vriend een verbond gesloten en daaraan zal je ook deelnemen; luister dus aandachtig en ik zal je onze plannen mededeelen." „Komaan, ik luister 1" Het drietal ging zitten. „Vertel my nu eerst eens, gaat de zaak hier nogal voordeelig?" vroeg Pascal. „Och, byzonder is het niet. Ik kan er be- hoorlyk van leven, maar meer ook niet." „Dus ge zoudt de zaak wel aan kant willen doen, voor eeno positie, die je, zonder veel PRIJS DER AD VERTENTIEN": Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer ƒ0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. gevaar, een ryk, aangenaam en gemakkelyk leven zou bezorgen?" „Nu, dat laat zich heoren. Maar wie zou my zulk oen geluk kunnen aanbrengen?" „Myn vriend, dokter Thompson, en ik." „O 1 het kan niet beter. Je weet, myn Pas cal, voor u trotseer ik water en vuur." „Ik weet bet, ge zyt een lief, goed en schrander meisje. Dus ge neemt deel in onze onderneming?" „Zeker, reken op my by alles, wat ge be gint. Vertel het my nu, want ik ben dol van nieuwsgierigheid." XXI. „Dat kan ik je nu nog niet vertellen," zoide Pascal; „later zult ge alles vernemenvoorloo- pig is het voldoende, dat ge op onze hand zjt." „Dat ben ikik ben in alles uw bondgenoote." „Goed, dan zal ik je de eerste inlichtingen geven. Je gaat door voor eene nicht van dokter Thompson, hier tegenwoordig. De dokter heeft eene jongedame by zich, bij wie ge de plaats van vriendin en gezelschapsjuffrouw moet vervullen." „Eene jongedame vroeg Angèle achter dochtig. „Geene dwaasheid, myne ieve." riep Pascal uit, „geene belachlyke jaloezie. Dat meisje

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 13