BUITENLAND. Frankrijk. De heer Delengle heeft gisteren in den Senaat zyne interpellatie gehouden over de onlange afgelegde ministerieels verklaring. De heer De Freycinet antwoordde in hoofd zaak het volgende: Het is niet gebruikelijk dat de president van den Raad voor het parlement rekenschap aflegt van de samen stelling van zijn kabinet. Wat. het economische vraagstuk betreft, wil de Regeering hare vrij heid in handeleaangelegenheden hernomen. De Senaat ging, op verzoek van den heer De Freycinet, tot de eenvoudige orde van den dag over. De barones Van Zuylen heeft aan de Maatschappij tot bescherming van dieren te Parijs 10,000 fr. doen toekomen, om daar .drinkbakken voor dieren to doen maken. Omtrent een jaar geleden geraakten de „literaire tweelingen" Erckmann en Chatrian, na een veertig jaren te zamen gearbeid te hebben, in onmin. De laatste verhaalde zijne grieven aan een medewerker der „Figaro", den heer Georgel, en deze gaf eene voorstel ling van den twist, volgens welke Erckmann genoegen nam met do inlijving van den Elzas en een inhalig en gierig man was. De heer Erckmann stolde deswege eene gerech telijke vervolging tegen hom in en thans is do heer Georgel veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, de gérant der „Figaro" tot eene hoeto van 2000 fr. en beiden te zamen tot eene schadeloosstelling van 10,000 fr. De anarchisten te Parijs, dia in lang niet van zich hadden doen hooren, houden weer vergaderingen, doen plakkaten versprei den enz. Veel opmerkelijks is daarvan nog niet mede te deolen. Dultsohland. Te Berlijn worden toebereidselen gemaakt om prins Von Bismarck bij zjjn vertrek uit Berlijn eene schitterende hulde namens de burgerij te brengen. Hetzelfde geschiedt ook te Hamburg en te Friedrichsruhe. Den gewezen kanselier staat dus een feestelijke uittocht uit Berlijn en een even feestelijke intocht te Friedrichsruhe te wachten. Dagelijks ont vangt Von Bismarck in zijn paleis ruikers en andere bewijzen van belangstelling, waarbij vooral de dames van Berljjn zich niet onbe tuigd laten. In eenige Duitsche bladen wordt uitgere kend hoe groot hot pensioen zal zjjn, hetwelk prins' Von Bismarck zal ontvangen. Het eene blad spreekt van 54,000 mark, het andere van 41,500 mark. Beide berekeningen zjjn onjuist. Van het traktement, dat Von Bismarck in zijne verschillende betrekkingen ontving, valt niet meer dan 30,000 mark ia de termen der pensioenwethiervan wordt volgens de •wet alloB, wat boven de 12,000 mark is, maar voor de helft berekend. Het hoogste bedrag, hetwelk prins Von Bismarck aan pensioen kan ontvangen, is 18,000 mark. Of'Von Bismarck den titel van hertog van Lauenburg heeft aangenomen, is nog niet zeker. Officb-el is dit nog niet bekend, ofschoon de „beichsanzeiger" in haar niet-officiëel ge deelte van den hertog van Lauenburg spreekt. Van het boekje „Studiën over geld en muntwezen", door jhr. Rochussen, den voor- maligen Nederlandscben gezant te Berlijn, zal eene Duitsche vertaling door dr. Har- togensis, een zoon van den Hollandschen consul generaal te Mannheim, eerstdaags ver- schijnen. 'Donderdag gaf de te Berlijn gevestigde club „Nederland en Oranje" oen feestavond ter eere van de Nederlandsche gedelegeerden in de arbeidsconferentie, de beeren Struve en Snyders van Wissekerke. Daarbij was het gezantschap vertegenwoordigd door jhr. Van Cittefb en dr. JaDsma van der Ploeg. België. Als voorzitter van het ontworpen interna tionale hoofdbureau voor inlichtingen betref fende den slavenhandel, dat te Brussel zal worden opgericht, wordt baron Lambermont genoemd, voorzitter van de slavenconferentie. Volgens de „Gazetta" komt Stanley den 19den of 20sten April naar België, waar hjj tot den 2Gst9n vertoeven zal om alsdan naar Engeland te gaan. De uitnoodigingen der gemeentebesturen van Brussel en van Ant werpen heeft de beroemde Afrika-reiziger persoonlijk beantwoord en aangenomen. Ingevolge het onderzoek in zake het Panitza-komplot in Bulgarije zijn nog 2 offi- cieron gevangengenomen. Betreffende het wezen der samenzwering komt voortdurend moer licht. Er valt niet aan te twijfelen of buitenlanders hadden er d9 hand in. Het ver hoor zal vermoedelijk na Pasclien beginnen. Gr'OOt'Brltannië. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting zeide de heer H. Chaplm, voorzitter van het bureau voor landbouwEr heerscht geeno veeziekte in Nederland, maar wel zeer sterk in Duitachland, niet ver van de Neder landsche grens. Het uit Nederland komend vee wordt in het binnenland van Groot-Britannië toegelaten en is zelfs niet onderworpen aan slachten in ds lossingsplaatsendcch uit aan merking van het gevaar, dat de veeziekte aan de Nederlandsche grens kan worden over gebracht, ondanks de voorzorgsmaatregelen der Nederlandsche regoering, houden de Engel- sche inspecteurs de beesten gedurende eenige dagen terugin de plaatsen, waarzij aangebracht worden, om zich te vergewissen dat zij aan geeDe ziekte lyden, en eerst din wordt verlof tot verzending naar het binnenland gegeven. Het zou niet verstandig zyn, thans va deze voorzorgsmaatregelen af te zien. Ta St.-John, op New Foundland, is eene groote betooging gohouden in verband met de visschery quaestie. In verschillende moties werd afkeuring uitgedrukt over de jongste overeenkomst tusschen Engeland en Frankrjjk betreffende de kreeftvisschery. Er werd beslo ten een adres tot de koningin van Engeland te richten, waarin de grieven der belangheb benden zullen worden uiteengezet. Oo -iteiir.-Hong.-Monai-chie. Naar aanleiding van het regeeringsjubilé- van keizer Frans Jozef zal de spaarbank van Praag 300,000 fl. beschikbaar stellen voor eon blinden-asy), dat den naam des keizers zal dragen. Er zijn meer dan 5000 blinden in Bohemen. Kroonprins-weduwe Stephanie van Oos- tenryk zal zich volgens de Oostenryksche bladen in April voor geruimen t jjd naar Meran begeven, om daar hare verloving te vieren met aartshertog Frans d'Este. Voorloopig vindt dit bericht nog weinig geloof. Naar men te Buda-Pesth verneemt, zal de minister van oorlog zich uit het Kabinet terugtrekken en door den commandant van Zevenbergen worden vervangen. Dit bericht wordt echter uit Weenen, als volkomen ongegrond, tegengesproken. Te Wiesbaden, waar zy eiken dag door dr. Mezger behandeld wordt, vindt de keizerin van Oostenrijk dagelyks in hare villa eene fraaie corbeille met kostbare bloemen: eene beleefdheid van den keizer en de keizerin van Duitschland. Kuuland. Een aantal studenten van de hoogeschool te Charkoff is gevangengenomen wegens het deelnemen aan een nihilistenkomplot. Reeds sedert de minister van onderwys by een be zoek in October 1888 zoo buitengewoon koel door de studenten van Charkoff ontvangen werd, stond de hoogeschool onder streng toe zicht. In alle gaarkeukens en vergaderplaat sen der studenten had de regeering geheime spionnen en deze brachten onlangs het be staan van het geheime nihilistengenootschap aan het licht. Do politie man 17 personen gevangen en eene menigte belangryke stuk ken in beslag. Deze ontdekking wekt groote bezorgdheid, daar blykt dat een aanzienlyk aantal hooggeplaatste personen by de zaak betrokken is. Uit Teheran vernoemt de „Times" dat de Schach opnieuw aan prins Dolgorouki be loofd heeft, dat in alles wat den spoorweg- aanleg betreft, de Russen de voorkeur zonden krfjgen. Een aantal wegens staatsmisdry ven naar Siberië verbannen personen heeft eene procla matie rondgezonden om tegen het gedrag van den gouverneur van Yakoutsch, Ostachine, en zijne ondergeschikte ambtenaren te pro testeeren. Vier personen zyn gevangengeno men. Zy bekenden het geschrift te hebben gehectographeerd. De gevangenen drie mannen en eene vrouw zullen waarschyn- ïyk tot velo jaren dwangarbeid of ter dood veroordeeld wordon. De gestrengheid, waar mede deze gevangenon behandeld worden, zegt de „Times", is een nieuw bewys van de moeiiykbeid of onmogelykheid van eenig protest tegen de brutale en wreede behande ling, die lagere ambtenaren den balÜBgen doen ondergaan. Servië, Het ministerie is als volgt samengesteld: generaal Gronitsch, president, buitenlandsche zaken en (ad interim) oorlog; Youitch, finan ciën en (ad interim) openbaar onderwys; Tauchanovitcb, binnenlandsche zaken en (ad interim) landbouw; Jossimovitch, openbare werken Mica Djorgevitch, justitie. De parlementaire commissie heeft zich verklaard voor de aanneming van het han delsverdrag met Rumonië, waarover heden in de Kamer zou gestemd worden. Zuid-Afrika. Uit Durban wordt aan de „Times" gemeld dat president Kruger's toespraken een gun- stigen indruk gemaakt hebben. De Afnkaanderbond heeft zyne jaarlyksche 'vergadering gehouden, doch onthield zich van eene meening uit te spreken over hot charter der Britsche Zuid-Afrikaaneche maatschappij. De directie van den Delagoabaai-spoorweg deelt in de „Times" een pas ontvangen brief mede van don ingenieur Sawyer, door wïen de lijn voor het Portugeesche gouvernement is afgemaakt. Sawyer schryft dat by een brief gezien heeft, door den gewezen Portu- geeschen minister Barros Gomez aan den Zweedschen consul te Lourencjo Marquez ge schreven, waarin deze opmerkelijke zinsnede voorkomt: „Aangezien niemand zich vertoond heeft op den dag, toen de Delagoabaai-spoor weg geveild werd en niemand daarop eenig bod gedaan heeft, zoo wordt de spoorweg weder vrjj van lasten en staatseigendom." De Engelsche directie van den spoorweg ver klaart hieruit voor het eerst te vornemen, dat er eene veiling van de lyn, naar het schijnt in het geheim, gehouden is, ofschoon niet blykt hoe of waar. De directie voegt er by, dat de Portugeesche regeoring onlangs, toen de directeur Magniac te Lissabon vertoefde, geweigerd heeft hem te zeggen, wanneer de veiling gehouden zou worden, doch alleen hare gezindheid om in eene arbitrage toe te stemmen, herhaalde. De Arbeldsconicrentte. De arbeidsconferentie te Beriyn heeft gis teren haren arbeid ten einde gebracht en hare zittingen gesloten. Zy vereenlgde zich met de voorstellen harer commission, waarby in hoofd zaak de volgende gezichtspunten worden ont wikkeld of wenschen uitgesproken: Aan meisjes en vrouwen boven 16 jaren zyn de nachtelijke en Zondagsarbeid verboden. Haar workelyke arbeid mag ten hoogste 11 uren duren met anderhalf uur rust. By arbeid, welke voor de gezondheid nadeelig is, worden nog verdere beperkingen gemaakt. By zekere bedryven worden uitzonderingen toegelaten. Gehuwde vrouwen moeten na de bevalling vier weken rust nemen. De beide laatstge noemde besluiten zyn met eenparige stemmen genomen. Kinderen van beiderlei geslacht onder 12 jaren moeten van allen arbeid, by welken tak van bedry'f ook, worden uitgesloten; in zuide- ïyke landen kindereD onder 10 jaren De kin deren moeten, voordat zy tot den arbeid worden toegelaten, aan den wettelyken school plicht hebben voldaan. Kinderen onder 14 jaren zullen noch des Zondags, noch 's nachts wer- keDde werkelyke dagarbeid zal ten hoogste zes uren duren, met een rust van een half uur. De kinderen mogen geen arbeid verrich ten, welke gevaarlijk is voor de gezondheid, of althans slechts onder zekere beschermende bepalingen. Jeugdige arbeiders van beiderlei geslacht tusschen 14 en 16 jaren mogen noch des Zondags, noch de3 nachts arbeiden. Hun werk- tyd is tien uren met anderhalf uur rust. Zekere uitzonderingen worden toegestaan. Voor jongelieden van 16 tot 18 jaren moe ten ook nog byzondere beperkingen aangaande dnur en aard van den arbeid worden vast gesteld. De Nederlandsche gevolmachtigde, de heer Snyder van Wissekerke, nam aan de stem ming over den schoolplicht geen deel, omdat in Nederland geen verplicht schoolbezoek be staat. Hy wenschte dat aan niet-christeiyke kinderen, byv. aan Israëlieten, in plaats van den Zondag een andere rustdag werd toege staan, en vorklaarde dat hy een werkdag onder elf uren voor jeugdige arbeiders niet kon aannemen. Met betrekking tot den arbeid van myn- werkers werd de wensch uitgedrukt dat zoo mogeiyk arbeiders onder 14-jarigen leeftyd zouden zyn uitgesloten, in zuidelijke landen onder 12 jaren, en dat de arbeid van vrou wen geheel zou worden verboden. Voor het geval, dat de schadelykheid van mynarbeid niet door technische inrichtingen kan worden verholpen, wordt aanbevolen den werktyd te verkorten, waarby het eiken Staat naar de byzondere verhoudingen wordt over gelaten, deze verkorting op de eene of andere wyze in te vosren. Verder is het wenscheiyk dat d9 gezondheid dor mijnwerkers worde bevorderd door alle middelen, welke detechniek aan de hand doet, en dat daarvoor schik kingen worden getroffen onder opzicht van den Staat. De verhouding tusschen de arbei ders en de ingenieurs behoort zoo innig en vertrouwelyk mogelyk te zijn. Alle inrich tingen tot verbetering van het lot der myn- werkere, de voorzorgen voor den ouden dag ®n voor onbekwaamheid tot werken moeten door eiken Staat zooveel mogelyk worden volmaakt. Het beste middel tegen werksta king bestaat in de bereidwilligheid der werk lieden en patroons, om hunne geschillen aan oen scheidsgerecht te onderwerpen. De Nederlandsche gevolmachtigde verklaarde, dat de Nederlandsche wet geen b3paling be vat betreffende den ouderdom van hen, die in de mynen werken; dit wordt vastgesteld by koninklyk besluit; doch feitelijk wordt niemand onder de 18 jaren in dienst genomen. Heden volgt de onderteekening van het protocol, en des avonds worden de gevol machtigden by den keizer genoodigd. Verschillende afgevaardigden maakten eerst tot de onderteekening bezwaar op grond der reeds bestaande wetgeving of der arbeids verhoudingen in hunrie landen. In Engeland en Frankryk acht men de toestanden reeds beter dan naar sommige conferentie-voorstel len het geval zou worden; in België zyn de toestanden het ongunstigst, voornamelyk in het mynwezen. Men word het ten slotte eens. Voor het overige dient in het oog gehouden te worden dat de arbeidsconferentie als het ware slechts gediend heeft tot technische voorbereiding van latere diplomatieke onder handelingen. Men onderstelt dat de verdere loop der zaken ongeveer als volgt zal zyn. De in het slot-protocol to vermelden besluiten zullen aan de betrokken regeeringen medegedeeld worden, met een betoog van de wenschelyk- heid, dat op die besluiten de verdere ontwik keling der arbeidswetgeving gegrond worde. Deskundigen zjjn van gevoelen, dat er voor eerst niet te denken is aan eene uitvoering der conferentie-besluiten door middel van dwang, of van eenig internationaal toezicht daarop. Engeland en Frankryk moeten daarvan bepaald afkeerig zyn, en hun verzet zal dat der andere landen sterker maken. Men zou voorshands tevreden moeten zyn, indien de door de conferentie gegeven stoot aanleiding geeft tot internationale diploma tieke gedachtenwisseling, en ook bruikbare voorlichting verschaffen kan bij de verdere wetgeving op den arbeid in de onderscheidene landen. De verwachtingen omtrent een en ander moeten echter, meent men, niet al te hoog gespannen worden. Aan het gisteren gehouden afscheidsdiner by den minister van koophandel in het Hotel Kaiserhoff bracht de Oostenrijksche gevol machtigde, Weigelsperg, een toost uit op den keizer, waarop de minister een dronk wydde aan de vertegenwoordigde vorsten en eene uitvoerige rede over de conferentie hield. De heer Tietgen, de Deensche gedelegeerde, be antwoordde dit met een dronk op den minieter. In de Sted. Werklnr. zijn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Tot* tl 23 Maart. Zondag 46 14 60 24 Maandag. 68 16 84 25 Dinsdag 73 17 90 26 Woensdag 72 17 89 27 Donderdag 77 17 94 28 Vrijdag 76 18 94 29 Zaterdag. 68 18 86 ZOETERWOUDE. Geboron: Petras Jacobus, Z. van H. Geerlingn en W. Berkboat. Daniël, Z, van J. H. C. Parmentier en M. Van LeeuweD. Abraham Nicolaaa, Z. van N. Pont en E. Van der Linden. Gehuwd: G. Hoogstraten, jm. 23 j. met P. Van Leeuwen, jd. 27 j. Overleden: J. Van Leeuwen 80 j. A. J. Barendse, jm. 5 j. ALIiEMADE. Geboren: Johanna, D. van D. C. Los en J. Hagoort. Overleden: Johanna Theodora Straathof, 9 m., D. van Jac. Straathof en S. Van der Poel.Jacobua Josephns Straathof 8 d., Z. Tan C. Straathof en C. Van der Voort. Laurentiua-Antonine Van der Hoorn, 10 d., Z. van J. Van der Hoorn en A. Van der Hoorn. Agatha HijzeleDdoorn, 10 m., D. van P. Hijzelendoorn on J. Lamcra. Grietje Petrouella Van der Wolf, 6 m., D. van P. Van der Wolf en J. Noorduin. WARMOND. Overleden: Cornelia Schrama, 67 j. Gerardus Vermeij, 5 m. Ondertrouwd: Dirk TeuniB Ciggaar, jm. 25 j. en Johanna Juliana Lagowaardf jd. 33 j. OEGSTGEEST. Geboren: Wilhelmina Wichbol- dina. D. van A. C. Van Malaeu en J. Heemskerk. Eliaabetb, D. van W. A. Van Hoogstraten on T. Mayer Cornelia Hendrik, Z. van C. De Geus en A. Stolk. Joseph Philippus, Z. van D. Warners c-n .1. C. Wassenaar. Pieternella, D. van P. Pelten- burg (overleden) en van M. E Van der Mey.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10