m J. F. Krüger. lait ei Eitrs-tiii, Crii si Witte Bal- n loorlfraiis. Naar Italië. lit-, Toiw- ei Brtlnrei. N°. 9237. Zaterdag SO Maart. A0. 1890. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. BI. LAN6EZAAL ZOON, Gedroogde Groenten. Reijst «fc Kralc, MANUFACTUREN. VISGHMARKT 5. ONTVANGEN GROOTE KEUZE IN: VITRAGES, (CRÈME en WIT) en MEUBELSITSEN Embrassen, Antimacassers en Gordijnkatoen in 7/4, 8/4, 9/4 en 10/4 breedte. TAFELKLEEDEN in alle genres. lr*elixcke Tafelkleeden. LEIDSCI DA «HLAD. PKXJS DEZBB COURANT. *»t Leiden p« S m»n««...VT;~.~..TAT I./». Franco per poetl.M, ÜMndorljjke Hommen...."..TV.;......O.M. F RUB DXB ADTBRTHNHSW: Ten l—l rag .la l.M. M*n ngnl near/l.lTf Otaaien letten near pleaterninte. Teat hat in- aaaeeeren bnltan da ated wordt 1.11 barakand. Vergadering van Bouwkunst. Ter lGGste vergadering, gisteravond in het Nutsgobouw alhier gehouden vanwege de af- deeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, was het eerst aan de orde de kunstbeschouwing van het daartoe door den heer P. G. Lancel tydeiyk afgestane plaatwerk „l'Arehitecture privée au XIXmo Siècle. Decorations, peintes par Cesar Daly." De heer Lancel had bij de tentoonstel ling dor platen het goede voorbeeld, door den heer W. C. Mulder den vorigen keer gegeven, opgevolgd en verdiende daarvoor en voor het afstaan van het schoone plaatwerk den dank der vergaderden, welke hem dan ook by monde van den voorzitter, den heer D. E. C. Knuttel, gewerd, nadat deze de vergadering geopend, de ter vorige vergadering als afdeelingsleden benoemde twee heeren welkom geheeten had, nadat de notulen door den secretaris, den heer G. Van Driel, waren gelezen en na een paar opmerkingen van den heer J. J. Planjer onveranderd goedgekeurd waren. Tevens deelde de voorzitter officiéél mede dat de tentoon stelling van werkstukken van handwerks lieden en leerlingen den lsten April zal geopend worden en hoopte hy alle leden der afdeeling by die opening tegenwoordig te zullen zien. Voorts deed hy mededeeling van het inkomen van een schrijven van het hoofdbestuur der Maatschappij, waaruit bleek dat het op prijs werd gesteld dat van de afdeeling de ten toonstelling, de eerste van dien aard, uitging. Naar in ons blad reeds gemeld werd, stelde het hoofdbestuur twee medailles beschikbaar voor vakken, in direct verband met de bouw kunst staande. Daarna werd het woord gegeven aan prof. mr. H. Van der Hoeven, die spreken zou over „handhaving van bouwverordeningen," naar aanleiding eener desbetreffende vraag van het hoofdbestuur. Vreemd had spr. opge zien toen een verzoek tot hem kwam om eene spreekbeurt te vervullen in deze afdeeling, tot hem, die wel eene studie gemaakt heeft van gevangeniseen, dieven, moordenaars enz. en wat daarmede in verband staat, met zaken dus van strafrechterlijken aard, maar nooit de bouwkunde had bestuurdeerd. In het feit dat zijn vader officier der genie was, zag hy ook de aanleiding niet tot het verzoek, want de kennis der bouwkunst wordt niet geörfd. Bouwen en doen bouwen zeide spr. wel aar dige zaken te vinden, maar de gevolgen achtte hy niet zoo aanlokkelyk. Hy begreep evenwel dat het verzoek tot hem werd gericht in zijne hoedanigheid van jurist. Daarom gafhy gaarne gehoor aan de uitnoodiging. Sprekers rede werd met aandacht door de talryk opgekomen leden en geïntroduceerden gevolgd en verdiende dat alleszins. Nu en dan werd ook de lachlust opgewekt, o. a. wanneer telkens aangetoond werd tot welke alleraardigste uitleggingen de redactie van vele bepalingen van bouwverordeningen aan leiding geeft en nagegaan werd hoe menig maal en op welke wyzen verordeningen in het algemeen en de bouwverordeningen in het byzonder worden overschreden, met welk doel en met of zonder welke gevolgen dit kan geschieden. De conclusie van mr. Van der Hoeven was dat er geene reden bestond voor de Maat schappij van Bouwkunst om zich by de Re- geering te beklagen aangaande de bouwver ordeningen en de handhaving daarvan. Nadat de heer Van Matsen, uit 's-Hage, aan de bestuurstafel gezeten, eenige vragen gericht had tot den hoogleeraar en deze die beantwoord had, nadat de heer Planjer als zyne meening had te kennen gegeven dat het wellicht beter ware dat alle gemeenten er dezelfde bouwverordening op na hielden, en de heer Van der Hoeven opgemerkt had dat dit eene onmogelykheid zou zyn met het oog op verschil in toestanden, als byv. van den grond, hetgeen de heer Planjer als bouw kundige zeker wel zou weten, dankte de voorzitter den spreker voor zyne voordracht. Luid applaus gaf de voldaanheid der hoorders te kennen. De heer Van Ruyven bracht daarna het rapport uit der commissie tot onderzoek der A. V., dat tot eenige discussie leidde, waar aan deelnamen de heeren Knuttel, Kok, Planjer en Lancel. Aangezien het inmiddels nagenoeg elf uren geworden was en men dus reeds langen tyd vergaderd had, gaf de voorzitter, onder dank zegging aan do zooeven genoemde commissie, in overweging de verdere punten der agenda, op één na, tot de volgende vergadering aan te houden. De vergadering vereenigde zich daarmede en deed alleen nog dat ééne punt af. Dit betrof een verzoek van het bestuur der Leidsche afdeeling van het Algem. Neder]. Werkliedenverbond aan het bestuur der afdee ling van Bouwkunst om het adres aan den Leidschen gemeenteraad betreffende de ver zekering van werklieden te stennen. Na eene aanmoediging van den heer Lancel, werd by acclamatie besloten aan het verzoek te voldoen. Daarna werd de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. In Henegouwen worden dezer dagen geheimzinnige aanslagen op spoorwe gen gepleegd, ofschoon men er tot nog toe steeds in slaagde om déraillementen te voor komen. Ook Maandag-avond was dit het ge val. De trein, die te 5.38 uit Brussel vertrok, vond den weg tusschen Merbes-Sainte-Marie en Lobbes versperd door houten palen, die door kettingen aan de rails bevestigd waren. Gelukkig gebeurde er ook ditmaal geen on geluk, daar de raderen der locomotief de hindernissen vernielden. Alleen de locomotief zelve bekwam eenige schade. Men is de daders van deze baldadigheden nog niet op het spoor. De voorloopige regeering der Vereenigde Staten van Brazilië heeft besloten aan den onttroonden keizer Pedro II als scha deloosstelling voor de onteigening zyner goe deren eene maandelyksche rente van 30 contos reis (omstreeks 65,000 franken) uit te keeron. Te Dorchester is een kruitmaga- zyn in de lucht gevlogen. Een sergeant, die naar binnen was gegaan om schietvoorraad te halen, werd zwaar gewond onder de puin- hoopen weggehaald en naar het ziekenhuis vervoerd. De schok werd door de geheele stad gevoeld. Te Bourdeilles, in Dordogne, loopt een vrouwke rond, dat, naar het heet, in geen 9 jaren iets gegeten heeft. Eenige inwoners van het dorp hebben zich vrywillig aange boden om deze belangwekkende quaestie nader te onderzoeken en houden de vastende vrouw, die er wel mager, maar toch niet uitgehon gerd uitziet, goed in het oog. De vroogere aartshertog Johan van Oostenryk, nu, naar men weet, scheeps- reeder onder don naam van Johann Orth, heeft dezer dagen een nieuw schip, de „Sanct Margaretha", uit Londen gezonden met eene lading stukgoed naar La Plata, waar het schip loet om vervolgens in Chili eene lading sal peter voor Hamburg in te nemen. De „St. Margaretha" vaart onder Oostenryksch-Hon- gaarsche handelsvlag en staat onder bevel van kapitein Sordic, een Dalmatiër. In de villa van barones Helde- wier te Florence is een koffer gestolen, welke de juweelen der barones bevatte. De koffer werd bewaard in een onbewoond ver trek, dat steeds gesloten bleef. Het bedrag van hot gestolene is ongeveer '/2 millioen frs. De influenza heerscht nu ook op Afrika's oostkust. De bemanning der En- gelsche schepen ter reede van Zanzibar heeft veel van de ziekte te ïyden. Een trein van 38 wagens met naphtha is by een der stations op den Transcau- casischen spoorweg geheel door brand vernield. Townsville en Charters Powers in Queensland zyn ten gevolge van een zwaren storm door overstroomingen bezocht. Eenige personen kwamen om het leven. De 1 700-tons-stoomboot „Alacrity" der Engelsche marine is in de haven van Hongkong op eene klip gestooten en zwaar beschadigd. Tegeiykertyd kwamen in de Tytanbaai 3 torpedobooten met elkaar zoo danig in aanraking, dat 2 er van geheel onbruikbaar zyn. INGEZONDEN. De Redactie van het Leidsch Dagblad, Mijnheer de Redacteur Vergun my met een paar woorden het ingezonden stuk van den heer S. Thors, voor komende in Uw blad van Dinsdag jl., to be antwoorden. Het was my bekend dat er sedert 1879 te Leiden eene Weezon-corporatie bestond, welke een viertal kinderen verzorgt, en dat die door collecten en schenkingen der ingezetenen wordt onderhoudenook dat zy, wanneer mogelyk, behoeftige gezinnen steunt, hoewel dit m. i. zeer goed aan het Armbestuur kon worden overgelaten. Doch ik laat het aan een ieder over te be- oordeelen in hoever dit in de behoefte voor zien kan van eene stichting als de door ons beoogde. Dat wy te Leiden ons Doorgangs huis wenschen in het leven te roepen, is ddarom, omdat deze stad, door hare centrale ligging zich byzonder tot dit doel eigent; daarby beoogt onze stichting een veel uitge breider doel dan door de Leidsche corporatie in het programma gevoerd wordt. Volgens de meening van de voornaamste onzer Israölietische medeburgers zal het Centr. Isr. Doorgangs- en Kinderhuis in eene lang bestaande behoefte voorzien en zal het den noodigen finantiëelen en moreelen steun zeker niet behoeven te missen, niettegenstaande de Leidsche corporatie ook een viertal kinderen verzorgt. UEd. dankzeggende voor de verleende plaats- ruimde en hiermede, wat my betreft, het debat sluitende, verblyve met achting, UEd. dw. Dienaar, Rotterdam, A. J. Kiek, 27 Maart 1890. Voorzitter, TELEPIIOOX1VIJMMER HO. Hooigracht HO, Lelden. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen ter kennis van de Inge landen, dat de Verkiezingen Tan Hoofd ingelanden en Hoofdingeland-Plaats vervangers zullen plaats hebben op Donder dag 3 April a. s. in de districten, op de plaatsen en uren, breeder by aanplakbiljetten bekend gemaakt. Dykgraaf en Hoogheemraden van Rynland, VAN DER BREGGEN, Dykgraaf. EGBERT DE VRIES, Secretaris. Leiden, 25 Maart 1890. eene SLIJTERIJ met TAPPERIJ en Vergunning met Biljart, in 't midden der stad. Brieven franco onder letter R aan het Bureel van dit Blad. BEESTENMARKT 41. <32 cö <32 C5 SS cS 5^ <32 (IN ALLE BREEDTEN). 90 X 90 130 X 130 150 X ISO ISO X 180 ƒ1.40 ƒ3.10 ƒ3.90 ƒ5.75 MP" Van deze Artikelen zyn dc pryzen ook zeer laag gesteld. se PS SS SS SS SS se se <rs> <TT> Een JOMCrMEVSCH, hekend, en meer malen eene reis naar Italië en hieronder genoemde landen gemaakt hebbende, wenscht eene Gezelschapsreis te organiseeren voor Dames en Heeren door Frankryk, Italië, Tyrol, Beiern, Zuid-Duitschland en Rynlanden, aanvangende begin of medio April; duur der reis circa 40 dagen. Prospectus op aanvraag en brieven franco onder letters K I by den Boekhandelaar SETFFARDT, Damrak, Amsterdam, De ondergeteekende maakt aan zyne Stad- genooten bekend dat hy de ZAAK in Hout-, Touw-, Borstelwaren en aanverwante artikelen heeft overgenomen van den Heer P. VAN ROON en neemt de vryheid zich beleefd aan te bevelen, belovende eene nette bediening. Tevens beveelt hy zich aan als Tuinman, tot het aanleggen en onder honden van Tuinen enz. en ook wat tot dit vak behoort. P. J. SPEET. Haarlemmerstraat No. 223,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5