Een sierlijke krans, door den president van het Leidsch Studentencorps, den heer Reeling Brouwer, praeses der Carroussel-vereeniging, een andere, door dezen laatste den directeur der Manége aangeboden, waren blijken van wèlverdiende hulde. Ook namens do vele aanwezigen mogen wij een woord van lof en dankbaarheid niet ont houden aan hen, die ons in staat gesteld hebben deze uitvoering by te wonon. Van heden af zullen do honden in onze gemeente, welke zich in het openbaar vertoonen, voor den tyd van vier maanden ge muilkorfd moeten zijn, aangezien in Leiden zich een geval van hondsdolheid heeft voor gedaan. Tot veldwachter der gemeente Leiderdorp is benoemd D. Meyn, agent van politie en onbezoldigd ryks-veldwachter te Leiden. De gewone jaarlyksche herijk der maten en gewichten zal te Zoeterwoude plaats hebben op Donderdag 10 en Yrydag 11 April a. s., des voormiddags van 9 tot des namiddags 2- uren ten huizo van den heer L. Van Leeuwen, herbergier op het Watertje aldaar. Eene broodkar, een jongen er op en een hond er voor, rijdt iemand met een kruiwagen te gsmoet. Plotseling vliegt de 1 hond het water in. De jongen bijtijds van de kar, het brood wordt opnieuw deeg en de hond verdrinkt. De kruiwagen wordt de lijkbaar van den hond, welke terstond onder een ouden knotwilg wordt begraven. Zie daar in korte trekken het ontzettend drama, dat in ongelooflijk korten t(jd op den jongsten vroegen Woensdag-morgen te Waddingsveen werd afgespeeld. Het Openbaar Ministerie der rechtbank te 's-Hage vorderde gisteren tegen Jort, den 46-jarigen Noor, vier jaren celslraf, wegens diefstal van een belangryk bedrag ten nadeele van een logeergast in een voor naam hotel te 's-Hage. Van twee kolonialen is aan het Rynspoor te Rotterdam ontvreemd eene kist met kleedingstukken en 400 aan geliswaar- den. Naar men verneemt, is de politie de düflers op het spoor. By Diemerbrug is gisteren een koppel ooievaars gezien, wellicht de eerste van dit jaar in ons land. De kanonnier 2de klasse L. L., gedetacheerd te Wierickerschans, behoorende tot het 1ste regiment vesting-artillerie, zal voor den krygsraad geroepen worden, om zich te verantwoorden over de beschuldiging van wederspannigheid tegen een beambte van politie. Uit Nieuw -York wordt, dd. 28 Maart, geseind: Een hevige orkaan heeft ge woed in het Ohio-dal van Cincinnati tot Kaïro. Daardoor is in vele steden groote schade aan gericht. Vooral Louisville, waar 200 a 300 huizen werden vernield, werd geducht geteisterd. Het aantal personen, die te Lohisville om kwamen, wordt geschat op 80Ö, van wie 300 het leven verloren in het Stadhuis, waar een g oot bal werd gehouden, op het oogenblik dit het gebouw instortte. De aanwezigheid van het Russl- echo oorlogsschip „Minin" te Jamaica, brengt aldaar eene groote opschudding onder het volk teweeg. De Russische officieren mogen te Port-Royal niet aan land komen en het schip wordt van den wal bespied, ten einde te be letten, dat er teekeningen van de verdedigings werken gemaakt worden. Volgens van den reeder ont vangen bericht is hot stoomschip „Hol lander," vertrokken van Rotterdam naar Bordeaux met gemengde lading, in den nacht van 26 op 27 Maart in do Noordzee door het schip „Royal Sovereign," van Chittagong naar Dundee, aangevaren en daardoor zóó zwaar beschadigd, dat het in zinkenden staat by de Goodwinsand door de equipage werd verlaten. Dez9 werd gered en is te Dover geland. De „Royal Sovereign" leed belang- ryke schade. De roerganger De Jong geeft het volgende relaas van het gebeurde. Hy stond aan het roer, het was zeer mistig, toen omstreeks dif uren De Jong aan bakboordzyde een rood licht waarnam. Do stuurman beval net roer bakboord te leggen, hetgeen De Jong deed; oogenblikkeiyk daarna zag deze van- hot op de „Hollander" lesvarende schip een groen licht, zoodat het biykbaar van koer3 ver anderd was, en de aanvaring volgde blik semsnel. De „Royal Sovereign" maakte mid scheeps een groot gat in de „Hollander." De stoommachine werd verbryzeld, zoodat deze stilstond en de „Hollander" begon vol water te loopen. De kapitein beval de booten neer te laten, waarin vyftien manschappen, meest Rotterdammers, de toevlucht zochten, terwyl vier op de „Royal Sovereign" over- klauterden. Al de opvarenden werden ver volgens door de Now-Castloschen steamer „Tudor Prince" opgenomen, die nog eenige uren naby de aanvaringsplek bleef, alvorens de opvarenden te Dover te landen. De roer ganger De Jong pryst hoogeiyk de opname en de handelwyzo van den gezagvoerder en de bemanning van de „Tudor Prince." Volgens later ontvangen bericht is het stoomschip „Hollander" te Duinkerken bin nengesleept. BUITENLAND. Frank rjjk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Dugué de la Fauconnerie de regeering ondervraagd over de toepassing der wet betreflende de vergoe ding van verblyfkosten aan onderwyzers. De heer Rivet stelde ten opzichte dezer quaestie eene motie van vertrouwen voor, waarmede de regeering zich vereenigde en welke zonder debat werd goedgekeurd. De Kamer heeft met 415 tegen 44 stemmen aangenomen het voorstel-Riottau, om een kre diet van 3 millioen fr. te verleenen voor subsidie aan de handelsvloot. De heer Étienne, minister van koloniën, heeft in den gisteren gehouden kabinetsraad medegedeeld dat een nieuw treffen by Ootono* heeft plaats gehad, waarby van de inlandsche troepen drie man zijn gedood en twaalf gewond. De prefect der Seine te Parys heeft by den gemeenteraad het voorstel der regeering ingediend om de voornaamste gebouwen der tentoonstelling te behouden. Volgens dit voor stel wordt de stad Parys eigenares der ge bouwen, maar verbindt zich deze ten gebruike af te staan aan de regeering, indien deze het „Champ de Mars" voor eene andere tentoon stelling noodig mocht hebben. De heer Durand, uitgever van de werken van Saint-Saëns, is overtuigd, dat de compo nist, die zoek heet, eenvoudig de reis voortzet, welke hy 4 maanden geleden aanvaardde. De brief, welken hy op SO November uit Cadix schreef, behelsde het volgende: „Ik ga tot aanst. voorjaar uit Europa. Van nu zult gü niets meer van my hooren,maar hoeveel afkeer ik ook van briefschryvenheb,' ik kan niet voor zoolang heengaan zonder u een woordje te hebben geschreven. De rust en afzondering hebben my reeds veel goed gedaanik hoop du3 dat alles langzamerbaad beter zal gaan en dat ik u heel wat muziek aal kunnen medebrengen als Ik terugkom." Volgens eembericht, door-een der vrienden van Saint-Saëns te Parys ontvangen, is de Parysche componist gezien te Ponte Delgada, op het eiland Miguel, een der Azorische eilanden. Alvorens in October jl. op reis te gaan, heeft Saint-Saëns zyne kostbare meubelen en de talryke kunstvoorwerpen, welke hy bezat, vermaakt aan de stedelyke bibliotheek te Dieppe, zyne geboortestad. Dit kostbare legaat is reeds door de directie derbibliotheekaanvaard. Dnltschland. De „Reichsanzeiger" bevat een keizerlyk besluit, waarby aan graaf Herbert Von Bis marck op zijn verzoek ontslag wordt verleend uit den staatsdienst, en deelt tevens mede, dat giaaf Herbert Von Bismarck door den keizer begiftigd is met het grootkruis van de Hohenzollernsche huisorde. Graaf Von Alvensleben heeft zich naar zyn post van gezant te Brussel terugbegeven. De vertegenwoordiger van het groothertog dom Baden te Berlyn, tevens lid van den Bondsraad, baron Von Marschall, voorheen lid van den Ryksdag, waar hy tot de conser vatieve party behoorde, is, als opvolger van graaf Herbert Von Bismarck, tot staatssecre taris voor buitenlandsche zaken benoemd. Baron Von Marschall is 47 jaar oud en grondeigenaar te Freiburg in de Breisgau. Van 1878 tot 1881 was hy lid van den Ryks dag, en toen heeft hy zich krachtig verzet tegon het beginsel van de bydrage uit de rykskas in de wet op de arbeidersverzekering, omdat dit de eerste stap zou zyn op den weg naar don socialistischen staat. Later als gevol machtigde der Badensche regeering in den Bondsraad, hebben zyne staatkundige denk beelden, gelyk by herhaalde debatten in den Ryksdag, vooral met leden der Duitsch-vry- zinnige party, gebleken is, zich belangryk gewyzigd. Zijne loopbaan in het openbare leven is hij begonnen als ambtenaar by het openbaar ministerie. In zoover zou aan zyne benoeming eene staatkundige beteekenis te hechten zyn, dat hy, als Zuidduitscher en als vertrouwd dienaar van den groothertog van Baden, het zichtbaar teeken is der onver stoorde harmonie tusschen noord en zuid. De gemeenteraad van Darmstadt heeft prins Von Bismarck benoemd tot eere-burger der stad. Spanje. Het dagblad „Essercito Espanol" maakt een onderhoud openbaar, door een zyner redacteurs gehouden met generaal Dabar, een van de hoofdofficieren, die de monarchie hielpen vestigen, doch thans tegen de regee ring gekant zyn. In dit onderhoud zeide de generaal, dat naar zyne meening het leger tot de uiterste grens van lydzaamheid was genaderd, dat fcy' de burgermaatschappij geene misbruiken meer konden geduld worden en hy op het leger rekende om hierin ver betering te brengen. Verdor wordt uit Madrid geseind: Ver schillende generaals ondersteunen generaal Dabar; zy trachten zyne houding te veront schuldigen en zeggen dat hy gehandeld heeft zooals het hem als generaal en senator paste. De ministers kwamen herhaaldelyk byeen; zy besloten mot geestkracht op te treden; zy zullen niet dulden dat tegen do tucht gezondigd wordt en dat het leger zich in de politiek mengt. Portugal. De correspondent van de „Times" te Lis sabon beweert te weten dat de Engelsche en Amerikaansche regeeringen voor eenige dagen vertoogen hebben gericht tot de Portn- geesche regeering, naar aanleiding van de inbeslagneming van den Delagoa-spoorweg door de Portugeezen. Volgens berichten uit Lissabon is de koningin-moeder, de weduwe van koning Car los, plotseling ernstig ziek geworden. De tentoonstelling van de Leldschc Plantcnbenrs. Hedenmiddag om één uur had in de groote zaal van „Zomerzorg" de opening plaats van de bovengenoemde tentoonstelling. Vele heeren en ook enkele dames waren daarby tegenwoordig. De heer J. Mater, voorzitter, sprak vooraf een kort woord. Hij herinnerde er aan hoe de leden van de Plantenbeurs des Zaterdags van 12 tot 2 uren in het „Hotel de la Poste", op de Aalmarkt, vergaderen, waar dan vele zaken verhandeld worden. De leden zyn meest allen bloemisten en bollenkweekers. In de eerste vier jaren had de „Beurs" weinig leden en moe9t zy op den Burg veel zaalhuur betalen. Dit is tegenwoordig veel beter. De tegen woordige zaal heeft zy vry. Sedert driejaren Ejjn er vele leden aangewonnen en is de con tributie zuinig bewaard. Daarom had het bestuur voorgesteld eene tentoonstelling te houden, en wel einde Maart, opdat er dan ook hyacinten, tulpen enz. konden zyn. Dit denkbeeld werd met byna algemeene stemmen aangenomen. Van de afdeeling Leiden der Maatschappy van Tuin bouw werd eene toelage van f 50 ontvangen, van den secretaris van de Plantenbeurs ƒ10 en van een ongenoemd lid der Maatschappy ƒ5. Dientengevolge ging het bestuur met goeden moed aan don arbeid om een pro gramma op te maken en te verspreiden, alleen opengesteld voor de leden van de Plantenbeurs en hare donateurs. De uitslag van een en ander is zóó goed, dat allen met het bestuur en de regelings commissie, naar spreker hoopte, er mede zullen instemmen, dat de verwachtingen zyn overtroffen geworden door al het schoons, dat hier te zien is gegeven, niettegenstaande de gure dagen, die zich nu en dan in dit jaar- gety nog gevoelig doen golden. Spreker betuigde den dank der leden aan den heer Couvée, die zijn zaal en tuin kosto- loos voor deze eerste tentoonstelling van do „Pautenbeurs" beschikbaar, stelde en bracht verder den dank aan de heeren, die de moeilyke taak als jury hadden vervuld en niet geaarzeld hadden daartoe naar hier over te komen, ten einde aan het ingezondene naar waarde alle recht te doen wedervaren. Na vervolgens de „Plantenbeurs" en de tentoonstelling in aller welwillendheid en steun te hebben aanbevolen (de toetreding als donateur of als donatrice zal daartoe zeer welkom zyn) verklaarde de hoer Mater deze tentoonstelling geopend. Onmiddellyk werd daarop van do gelegen' heist om een en ander in oogenschouw te nemen en van de aangename geuren te ge nieten, ook van hetgeen ter opluistering, dus buiton mededinging, werd ingezonden, een gretig gebruik gemaakt. Mochten wy in ons vorig nommer reeds op gunstige wyze melding maken van het geen by de voorbereidende werkzaamheden te zien was, nu de tentoonstelling geheel gereed is, maakt ze den aangenaamsten en verrassendsten indruk. Bij den rykdom van aller, wat er is ingezonden, mag het geheel inderdaad prachtig genoemd worden en een bezoek in alle opzichten waardig. Men staat er zelfs byna verbaasd over dat in dezen tyd van het jaar, behalve de bloemen, die tusschen Leiden en Haarlem zoozeer de aandacht trekken, nog zooveel andere bloeiende fraaie planten meer te aanschouwen kunnen worden gegeven. Het kan onnoodig geacht worden ze hier op te noemen. Ze laten zich wel bewonderen. Het zy voldoende hier alleen te verklaren dat Zomerzorgs zaal thans in een lusthof, waar Flora hoog zetelt, herschapen is. Ten slotte deelen we hier mede den uitslag der door de jury toegekende bekroningen Bloeiende en andore planten. De schoonste verzameling Sierplanten, als groep opgesteldlste prys f 7.50, H. Beekman. Vyftien Conifeeren, voor den vollen grond, in de beste verscheidenheid, minstens één meter hoog: lste prys, f 5, K. Wezelenburg, 2de prys, f 2.50, idem. Zes Phormiums, in soorten of verscheiden heden: lste prys, f 2.50, H. Beekman; 2de prys, certif. lste kl., A. J. Kors; 3de prys, certif. 2de kl., idem. Een koppel Laurus nobilis, op stam (kronen) lste prys, f 2.50, A. J. Kors; 3de prys, certif. 2de kl., idem. Een koppel Laurus nobilis (piramidevorm): lste prys, f 2.50, A. J. Kors2de prys, certif. lste kl., idem. De schoonste verzameling Aucuba japonica in 25 soorten: lste prys, f 2 50, K. Wezelen burg 2de prys, certif. lste kl., J. Mater Zn.,; 3de prys, certif. 2de kl., K. Wezelenburg. Zes Azalea's indica, in bloei: lste prys, f 2.50, W. Van Veen2de prys, certif. lste kl., L. Schouten. Zes Deutzia gracilis, in bloei: lste prys, certif. lste kl., B. Stooker. Drie Seringen, in bloei: 2de prys, certif. 2de klL. Schouten. Drie Staphylia colchiea, in bloeilste prys, certif. lste kl., W. Van Veen;2de prys, certif. 2de kl., L. Schouten. Twaalf Pelargonium zonale, (dubbelbloe- mige), in blozi: lste prys, certif. lste kl., W. Van Veen. Twaalf Pelargonium zonale, (enkelbloemige), in bloei: lste prys, certif. lste kl., W. Van Veen. Twaalf Primula chinensi3, (dubbelbloemige), in bloeilste prys, certif. lste kl., L. Schouten. Twaalf Primula chinensis, (enkelbloemige), la bloei: 2de prys, certif. 2de kl., L. Schouten. Twintig Primula (voor den vollen grond), in bloei: lste prys, certif. lste kl., K.'Weze lenburg. Twaalf Cineraria hybrids nana, in bloei: lste prys, certif. lste kl., B. Stooker; 2de prys, certif. 2de kl., L. Schouten. Twaalf Viola odorata, in bloei: lste prys, certif. lste kl., W. Van Veen; 2de prys, certif. 2de kl., L. Schouten. Twaalf Vergeet-my-niet, in bloeilste prys, certif. lste kl., W. Van Veen2de prys, certif. 2de kl., H. Beekman. Twaalf Varens, in soortenlste prys, certif. lste kl., H. Beekman. Twaalf Begonia discolor rex.: 2de prys, certif. 2de kl., L. Schouten. De schoonste verzameling Bloeiende plan ten: lste prys, certif. lste kl., A. J. Kors. Bloeiende bol- en knolgewassen: De schoonste verzameling bloeiende enkele Hyacinten, in potten, lste prys f 5 J. W. Paardokooper Co. 2de prys f 2. A. De Mooy Jr. De schoonste verzameling bloeiende dub bele Hyacinten, in potten, 2de prys f 2.50 A. De Mooy Jr., 3de prys certif. lste kl. J. W. Paardekooper en Co.. Eene verzameling van zes verscheiden heden bloeiende Hyacinten, in zes lage potten of pannen, in iedere pot of pan tien stuks van dezelfde verscheidenheid. 2de prijs, certif. lste kl. H. Wolf, 3de prijs, certif. 2de kl., id. Een perk bloeiende Hyacinten, van een meter in doorsnede. 3de prys, certif. 2de kl. J. A. De Rooy.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2