N°. 9237. Zaterdag 29 Maart. A*. 1890. Dit nominer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 28 Maart. •Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Het Roode Testament. BAöBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 m&anden.1.10. Franco per post1.40. Aiaonderlijke Nommere0.05. Heden ia aan de universiteit alhier de heer J. Kruseman, geb. te Delft, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De vracht der by lading." De liefdadigheids-voorstelling voor de weduwe van een onlangs o verled sa echtge noot (militair), gisteravond door de onder officieren van het 4de regiment infanterie alhier, met welwillende medewerking van het strijkorkest van genoemd regiment, onder persooniyke leiding van den directeur, den heer J. G. E. Mann, in den Schouwburg ge geven, had Sliet meer belangstelling kunnen vinden dan in werkeiykbeid het gevat was. In de geheele schouwburgzaal toch bleef geen zitplastsje onbezet; zelfs kwamen er nog plaatsen te kort, want menigeen moest den ge- heelen avond staan of, wilde hy zich aan het bureel neg van eene kaart voorzien, onver- richterzafce vertrekken. Er was op de ïyeten trouwens zóó ruimschoots geteekeud, dat de voorzitter der commissie, de beec Klander- mans, bjj den aanvoDg der voorstelling kon mededeeien dat hst iDgekomene voor het doel voldoende was. Hy betuigde namens de weduwe daarvoor zijn dank, alsmede voor de medewerking tot het geven dezer uitvoering van alle zijden, o. a. van de onderofficieren, de stafmuziek en den heer Mann, ondervonden, alsmede ook aan kot publiek voor de zoo talrijke opkomst. Niemand der aanwezigen zal oich den gang naar den Schouwburg beklaagd'hebben, want juist door de samenwerking werd er een pro gramma uitgevoerd, dat heel <wat verschei denheid aanbood, en, aangezien bet dezer dagen roede in ons blad werd medegedeeld, thans hier aiet behoeft te worden hertaald. Er werd muziek gegeven, komedie gespeeld, (met wel willende en goede .medewerking van een paar damea), en voorgedragen, alsmedegymnastieke toeren on athletische standen teaanscheuwen aangebodenen dit allee ep eene wijze, welke den hoogsten lof verdient. Het was als 't ware een wedstrijd wie den krans der everwinning van dezen avond zou wegdragoci. Mag bp voorstellingen met een liefdadig doel de eritiek niet altyd even scherp toezien, dus veel ever haren kant laten gaan, dit was hier volstrekt niet noodig. Alles kwam goed tot zyn reeht, zelfs de standen, waarvan er enkelen at byzonder zwaar mogen genoemd worden, daarom blykbaar veel moeilykheden opleverden, maar toch niet werden opgegeven, alvorens ze gelukten. Zoowel toen als by de overige nummers gingen er by herhaling daverende toejuichin gen op en werden de vertooners meermalen teruggeroepen. De eenige schaduwzyde voor dezen en genen was dat de voorstelling wel wat laat eindigde, want toen ten slotte de Chineesche dans werd vertoond, klonken, als de daarby uitge voerde muziek klokgelui deed hooren, daar buiten ook de slagen van het middernachte- ïyk uur. Met het oog op de tevens aanwezige jeugd was het dan ook meer dan kinderbedtyd toen de voorstelling eindigde, welke echter veel genoegen en genot had verschaft. Met genoegen vernemen wy dat de be dragen, om den heer Rosier Faassen en echt- genoote a. s. Maandag een huldeblyk aan te bieden, ruim zyn ingekomen, zoodat de com missie in staat wordt gesteld het feestvierend echtpaar een waren feestavond te bereiden. De kiezers van Lelden worden opgeroepen ■op 9 April, des avonds te acht uren, in het Nutsgebouw byeen te komen ter bespreking van het voorstel betreffende de annexatie en ter verkiezing van 27 candidaten voor den tweeden Raad. De kiezere van Leiderdorp worden ultge- noodlgd Maandag 31 Maart a. s., des avonds te zeven uren, te vergaderen in het café „Zomorlust," aan den Stationsweg alhier, tot het kiezen van elf candidates voor den twee den Raad. De van het 6de reg. inf. by het 2de reg. veld-art. overgeplaatste 2de luit.-kwartienn. F. Van der Steen wordt beiast met de admi nistratie van de batteryen van dat corps, in garnizoen te Leiden. Er beetaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van bet stoomschip „Spaarndam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. caiterlyk heden-, Vrijdag-avond om 10 uren beoorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Zondag $9 Maart a. e., des voormiddags te tien uren, hoopt de heer A. Keers, predi kant te Hazerswoude, in de Nod.-Herv. kerk <e Leiderdorp voor de gemeente op te treden. De eerw. heer Rutten, pastoor te Wad- ingsveen, nam Dinsdag afscheid van zyne gemeente en vertrok den volgenden dag naar Beemster. In het heden verschenen nummer van „Volksbelang" komt, onder het hoofd „De Annexatie", het volgende artikel voor: „Belang stellenden in de annexatie-plannen raden wy, zich de moeite te getroosten persooniyk op het raadhuis te Leiderdorp inzage te nemen van de desbetreffende stukken, waartoe aan een ieder gelegenheid ie gegeven, biykene mededeeiing van den burgemeester in de laatst gehouden raadsvergadering. Mochten zy na het lezen van het ingezonden stuk, geteekend Eenige belangstellenden, in het „Leidsch Dag blad" van Dinsdag 25 Maart, meenen daar een rapport van het Dagelyksch Bestuur te zullen vinden, dan wacht hun eene teleurstelling, want zulk een rappert bestaat niet. Wel schryven de inzenders van bedoeld Btuk: „In de bovengenoemde afzonderlijke nota van den burgemeester komen bovendien nog de volgende uitgaven voor, welke op eene onverklaarbare wyze aan de aandacht van het Dagelyksch Bestuur schynen ontsnapt te zyn:". Verder „Nu stuiten we evenwel weer op twee verschillende opvattingen, welke uiting vonden in de twee rapporten. In het rapport van het Dagel. Bestuur wordt, in het voordeel van het te annexeeren deel, gewezen op de wet van 26 Juli 1889, enz." En by de „eindconclusie" kunnen wy, al het bovenstaande in aanmerking nemende, daarenboven den Leiderdorpers gerust de verzekering geven dat hur.De gemeente door de annexatie niet te gronde zal worden gericht (zooals men in het rapport van het Dagelyksch Bestuur kan lezen), enz." Ons komt het onverklaarbaar voor, dat men in een rapport van het Dagel. Bestuur, hetwelk niet bestaat, zoo iets kan lezen, en wy Bteiien dus de vraag, welke waarde men aan de verdere mededeeiingen en voorlichtingen van die Eeni e Belang stellenden" kan hechten. Van hen toch, die zich verbergen onder anonimiteit en zich niet ontzien het Dagel. Bestuur op deze wyze verdacht te maken, kan men met grond verwachten, dat zy in hunne verdere beschouwingen niet altyd aan de waarheid getrouw zyn gebleven. Zouden ook misschien deze ^Eenige Be- langsteUeyiden" tevens Belanghebbenden kun nen zyn?" De Haagsche Broodfabriek (directeur de heer F. W. Van der Putten), keert over het afgeloopen jaar 5 pet. dividend uit. PRIJS DER ADVERTENTIEN Ven 1—4 regel# ƒ1.05. Iedere regel meer /0.17J. Grootere lettere naar plaatenümte. Voor het is- caeeeereD botten de etad wordt 0.10 berekend. Volgens de gesloten kiezersiysten be draagt het aantal kiezers te Zoeterwoude voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad elk 542. In de heden gehouden zittiDg der Tweede Kamer werd langdurig beraadslaagd overhel ontwerp, verbiedende het dragen van wapenen. Het werd bestreden door de heeren Har- togh, Van Houten en Lieftinck als onuit voerbaar en als belemmerende 'de vryheid; door den heer Domela Nieuwenhuia ais etna verkapte socialistenwet. Het werd verdedigd door de heeren Engel- bert8 en De Beaufort en door den minieter- van justitie. Art. 1 werd onveranderd en de geheele wet aangenomen met 53 tegen 20 stemmer. De Kamer is tot nadere byeenroeping uiteengegaan. Het stoomschip „Prins Alexander", vtn Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Maart te Genua. Uuiuougd Nieuws. Uitgenoodigd door de Leidsche Studenten-Carroueselvereenlging tot bjjwoning der door haar gisteravond gegeven uitvoering, hadden tal van belangstellenden en vereer ders Tan het edelste der dieren aan die uit- noodiging gehoor geschonken en zich naar de Manége begeven. De zaal was door tal van draperieén, wapenen en lantaarns sierlyk en smaakvol verlicht. H«t eerst mochten wy onze bewondering schenken aan de entree manoeuvre, uitge voerd door een achttal heerende zekerheid, welke de verschillende figuren verrieden, ver wekte lulde byval8betuigingen. Ook de flèche-manoeuvres, zoowel door studenten als door directeur gereden, gaven onwederlegbare bewyzen van volmaakte heer- echappy van den mensch over het dier. Na de pauze werden wy vergast op een „jeu de grace." De ryders, gedost in het kostuum der dertiende eeuw, toonden ons daarbij hunne behendigheid in het ringsteken en in het werpen met den pyl, zooals zulks te dier tyde geschiedde. Een klein, aardig intermezzo volgde, zeer geschikt om de hilariteit in het leven te roepen. Eene wél uitgevoerde quadrille besloot dezen avond, welke als uitstekend geslaagd be schouwd mag worden. BOMAN VAN V4VIKB DE MONTKFI*. 27) Zu begaf zich haastig naar het logement terug. Jacques en Pascal wachtten haar met het déjeuner. Martha snelde naar den man, dien zy haren weldoener geloofde en kuste hem in vervoering beide handen. „O, mynheer 1" riep zy met ontroerde stem, „zooveel goedheid had ik niet durven verwachten; ik dank u uit den grond van mpn hart voor hetgeen u voor mpne arme moeder gedaan hebt. Nooit, nooit zal ik het vergeten. Hoe zal ik zooveel edelmoedigheid vergelden?" „Door my in staat te stellen u voortdu rend nieuwe blyken van myne genegenheid te geven en myn voorstel aan te nemen." „O! ik neem het aan, mynheer, met een dankbaar hart." „Welnu, dac ben ik voldoende beloond. Laten wy thans ontbyten, want wy moeten one nog reisvaardig maken." Het ontbyt werd stiizwygend gebruikt. Daarna ging Martha naar hare kamer, om toebereidselen tot haar vertrek te maken. Zy pakte hare kleederen en haar linnengoed in haren kleinen koffer, en borg vervolgens de beleening-regus in eene oude portefeuille. Ook hot requ van den graaf De Thonnerieux be vond zich daarby. „Die uitdrager heeft my een grooten dienst bewezen. De medaille is nu nog myn eigendom en later kan ik het stuk Inlossen, waaraan myne moeder zooveel waarde hechtte." Zy stak vervolgens het weinige geld, dat er nog over was, in hare portemonnaie en ging naar beneden, om te zeggen dat zy reis vaardig was. Een uur later traden Pascal Saunier en Jac ques Lagarde met Martha de wachtkamer van het station binnen. De twee medeplichtigen konden ternauwer nood hunne vreugde bedwingen. Ondanks hunne zelf beheersching, straalden hunne oogen van vreugde over het slagen hunner eerste onderneming. Weldra hoorde men de stoomfluit, de trein reed voor het perron, de conducteurs wierpen de portieren open en riepen luidkeels: „Joigny, Joigny, reizigers voor Parijs in stappen De twee mannen en het meisje stapten in eene coupé eerste klasse en voort ging het, naar Parys. Terwyi de trein het plaatsje verliet, waar Martha zulk eene korte, maar droevige iydens- gescbiedenis had doorleefd, mompelde zy „Wanneer zal het my mogeiyk zjjn terug te komen om op het graf myner moeder te weenen 7" XX. Te Parys aangekomen, huurde Jacques Lagarde, of, zooals hy zich voortaan noemde, de AmerikaanBche dokter Thompson, drie kamers, benevens een salon in het hotel du Parlement, in de nabyheid van de Madeleine gelegen. „Lief kind," zeide Jacques, „hier zullen wy onzen intrek nemen, zoolang myn nieuwe huis nog niet geheel in orde is, hetgeen niet lang zal duren. In de eerste dagen zal ik je veel alleen moeten laten, daar wy nog veel te doen hebben. Ik zal je boeken zenden; de lectuur zal je verstrooiing geven. Ook heb ik hier eene bloedverwante, eene aangehuwde nicht; die zal je veel gezelschap komen houden." „Heb geene zorg, dat ik my zal vervelen," zeide Martha met een droeven glimlach: „de eenzaamheid zal my dierbaar zyn." „Ik verbied je, lief kind, u aan droeve ge dachten over te geven," zeide Jacques; „hoe minder ge aan het treurige verleden denkt, hoe beter. Zie, uwe wangen zyn bleek en ingevallen; daar moeten de rozen op terug komen." De twee medeplichtigen gingen naar den Bou levard en Pascal riep een rytuig aan. „Waarheen gaan wy?" vroeg Jacques. „Naar Angèle," antwoordde Pascal, en riep den koetsier toe: „Rue Caumartin No. 541" Angèle Martin was de goede en vertrouwde vriendin van Pascal Saunier, dezelfde, over wie wy hem met zpn vriend Jacques reeds hebben hooren spreken. Angèle was acht en twintig jaar oud en kon met het volste recht schoon genoemd worden, hoewel het vroolyke leven, dat zy leidde, wel eenige sporen op haar gelaat had achtergelaten. Angèle was coquet en verkwistend en door haar was het grootendeels gekomen, dat Pascal met de justitie had kennis gemaakt. Angèle, die haren Pascal oprecht liefhad, gevoelde zich zeer ongelukkig, toen hy, wegens het maken van valsche wissels, in hechtenis werd ge nomen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1