DAGBLAD. iai*t. A0. 1890. N°. 9235. I>oii<ïei*clag 27 Ma feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 26 Maart. Het Koode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden..7.7777771 1.10. Franco per poet1.40. A-fzonderljjke Nommere0.05. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Heden ie aan de universiteit alhier de heer H. G. F. Moek, geb. te Lisse, bevorderd tot doctor in de etaatswetenschap, met acade misch proefschrift, get.„Kegeling van het Staatsburgerschap." Hodennamiddag werd alhier in het Nuts- gebouw gehouden de gewone algemeene ver gadering der vennooten in de Leidsche Brood fabriek. Uit de gedane raededeelingen bleek dat het debiet over 1889 in totaal bedroeg 2,103,313 kilogram brood en 843,842 stuks beschuit. De gemiddelde broodprijzen over 1889 waren: gebuild brood 13.24 cts., onge- build brood 11.24 cts., krentenbrood 18.48 cts. por kilogram en roggebrood 11 cts. per l'/t kilogram. In plaats van den heer P. Driessen, die de stad metterwoon heeft verlaten, werd als commissaris gekozen de heer L. Driessen. Het dividend over het afgeloopen jaar werd bepaald op 20 percent. Het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer Bool, die door onge steldheid geruimen tyd verhinderd was aan de wetgevende werkzaamheden deel te nemen, was heden weder in de Kamer tegenwoordig. De vanwege de „Leidsche Plantenbeurs" in Zomerzorg te houden tentoonstelling van bloeiende en andere planten, bloeiende hya cinten, tulpen, bouquetten enz. zal a. s. Vrijdag middag te cin uur geopend worden. De opening van de tentoonstelling van werk stukken, vervaardigd door werklieden en leer lingen uit Leiden en omliggende gemeenten, in de buiten-sociëteit „Amicitia" alhier, is bepaald op a. s. Dinsdag, 1 April, des namid dags te twee uren. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd heden aanbesteed het maken en leveren van eene stalen schroef- boot ten behoeve van de werken van de Mer- wede en Killenbegrootir.g f 24,844. Minste inschrljfster was de Koninklyke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden, voor f 24,750. Aanstaanden Zondag, des voormiddags te 10 uren, zal voor de Hervormde gemeente te Warmond optreden ds. 9. H. J. De Wolff, pred. te Leiden. In het hotel „Den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage is aangekomen de heer John Douglas, inspecteur generaal over de Ame- rikaansche consulaten. Tot predikant b(J de Hervormde gemeente te Haarlemmermeer is beroepen ds. A. H. De Klerck, te Ridderkerk. Bedankt is voor het beroep naar Amster dam door ds. J. H. Gunning J.Hzn., te Gouda. De installatie van den nieuw benoemden raadsheer in den Hoogen Baad, mr. P. Van Bemmelen, zal plaats hebben op Maandag 31 Maart, des namiddags te halfdrie. Graaf De Sclir, secretaris b(J de Portu- geesche legatie te 's-Hage, vertrekt den 15den April a. s. uit de hofstad. Beroepen is bij de Chr.-Ger. gem. te Hazerswoude ds. J. Breukelaar, te Leens. Ds. W. Kapteyn, te Workum, heeft bedankt. Door het kiescollege der Ned.-Hervormde gemeente te Rotterdam is gisteravond het navolgende drietal uit eene alphabetische lyst samengesteld In de vacature-Tyssends. H. H. Barger, te Vlaardingen; ds. J. L. De Heer, te Strjjen, en ds. J. M. Snethlage, te Haarlem. De 2de luitenant-kwartiermeester A. M. H. C. Vosmaer is overgeplaatst van het 2de naar het 4de regiment infanterie. Tot deskundigen bij de akte-examens in de prov. Zuid-Holland zjjn benoemd de heeren Voor rekenenC. Van Swieten, hoofd eener openb. school te 's-Hage; G. Van Hemert, hoofd eener openb. school to Gorkum; J. Gonda, hoofd eener openb. school te Gouda; A. Op de Laak, hoofd eener bijz. school te Noordwyk-Binnen. Voor Ned. taal: K. E. Van Rysinge, te 's-Hage; J. v. d. Mast, te Sommelsdyk; G. Overeem, te Brlelle; R. Leopold, te Gouda, allen hoofden van openbare scholen. Voor aardrijkskunde en muziekG. Ouwer- kerk, GorkumA. W. Vaandrager, Schiedam, beiden hoofden van openbare scholen. Voor geschiedenis: W. De Vletter, hoofd eener openbare school te 's-HageH. Muider, hoofd eener bijzondere school te 's-Hage. Kennis der natuurC. Kamerbeek, hoofd eener openb. school te RotterdamAbr. J. De Lange, hoofd eener bijz. school te Leiden. BOMAN VAN A AVIKR SE JIOSIÉP». 23) Jacques had den moed niet te antwoorden, maar Pascal deed het voor hem. „Helaas, mejuffrouw," sprak hij, „het is te laat." „Te laat," herhaalde Martha. „01 wat meent u?" „Uwe moeder is van haar lyden verlost," hernam de schurk met gehuichelde ontroe ring; „raap al uw moed byeen, mejuffrouw, om den slag te doorstaan, die u zoo wreed getroffen heeft. Uwe moeder is niet meer!" Nauweiyks had hy deze woorden gespro ken, of Martha slaakte een doordringenden gil en wierp zich snikkend op het ïyk harer moeder. De smart van het arme meisje is niet te beschryven, maar des te beter te be grijpen. Hare smart moest het meest verharde karakter treffen. Jacques Lagarde was dan ook diep geroerd, maar Pascal, hoewel hy deelneming huichelde, bleef onder dit alles zoo koud als marmer. »Zy is dood, myne arme moeder is doodik zie haar nimmer weer. Zelfs haren laatsten snik heb ik niet kunnen opvangen." „Ik smeek u, mejuffrouw, geef u niet te voel over aan uwe smart," zeide Pascal; „denk aan uzelve; in naam uwer moeder bezweer ik het u." „Welke waarde kan myn leven nu nog heb ben?" sprak Martha. „Ik sta thans alleen op de wereld." „Neen, u heeft nog vrienden," zeide Jacques Lagarde, die nu zyne ontroering meester was. „Neen, die heb ik niet." „En wy dan?" Martha zag de tw9e ellendelingen, de moor denaars van hare moeder, aan met oogen, vochtig van tranen. „Dezen avond of morgen zullen wy over uwe toekomst spreken," begon Jacques La garde weer. „Voor het oogenblik kunnen wy alleen denken aan de ramp, welke u getroffen heeft. Laat my u ten eerste een goeden raad geven. Verlaat deze kamer, die niets dan droevige herinneringen by u kan opwekken." „Het lyk myner moeder verlaten, neen, duizendmaal neen, niet voordat het aan de kille aarde wordt toevertrouwd." Weder wierp het ongelukkige meisje zich op de doode en overdekte haar koud gelaat met brandende kussen. PaedagogiekF. M. Mulders, hoofd der openbare school te ZwijndrechtR. R. Rykens, oud-directeur der opgeheven Rykskweekschool te 's-Hage. Als byiage tot het wetsontwerp tot be krachtiging van overeenkomsten met de groote spoorwegmaatschappyon, heeft de Regeering voor de Tweede Kamer doen opmaken eene vergeiyking van de geldende overeenkomsten met de tot bekrachtiging aangeboden over eenkomsten met H. IJ.-S.-Maatschappy en Exploitatie-Maatschappij. De heer J. G. De Groot, directeur der Hollandsche Opera te Amsterdam, heeft zich het recht van opvoering verzekerd van eene nieuwe oorspronkeiyke Hollandsche opera: „De Bloem van IJsland." Het is eene groote opera in vier bedrijven, gecomponeerd door den hebr M. H. Van 't Kruije uit Rotterdam. De tekst is door den heer J. D. C. Van Dokkum, uit Utrecht, be werkt naar Goeverneurs volkssprookje van dienzelfden naam. De eerste opvoering zal in October a. s. plaats hebben. Naar men zegt, zou mevr. Orelio niet weer door den heer De Groot voor het volgend seizoen geëngageerd worden en zou ook Orelio dientengevolge ophouden tot het Hollandsch Opera-gezelschap te behooren. De heer D. H. M. W. Greup, gemeente ontvanger te Schoonhoven, heeft wegens lang durige ongesteldheid ontslag gevraagd. De gemeenteraad vaa Soest heeft aan den gemeente-ontvanger, den heer Bredée, die heden zyn 40-jarig dienstjubilé viert, als souvenir een zilveren theeservies en noten houten theeblad, met zilver gemonteerd, aangeboden. Naar de „N. R. C." verneemt, is als Nederlandsche haven, door de Duitsche stoom- vaartlu'n op Oost-Afrika aan te doen, Rotter dam gekozen. Volgens by hot departement van marine ingekomen telegraphisch bericht, is Zr. Ms. stoomschip „Atjeh," onder het bevel van den kapitein ter zee J. C. Commys, den 25sten dezer ter reede Bushire (Perzische Golf) ge arriveerd. Aan boord was alles wel. By beschikking van 25 dezer, opgenomen in de „Staatscourant" van heden, heeft de minister van binnenlandsche zaken eene wyzi- ging gebracht in de bestaande splitsing der hoofdkiesdistricten Assen, Emmen, Haarlem mermeer en Appingadam in onderkiesdistric ten, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer. „Wees bedaard, mejuffrouw," sprak nu Pascal, „wees bedaard en luister naar my." „Waarnaar moet ik luisteren?" „Naar de stem der rede. Helaas, een mensch behoort nooit zichzelven alleon toe. Er moeten noodige formaliteiten verricht worden." „Och, ik weet van niets; ik weet alleen, dat myne moeder dood is en dat ik ook niets liever wensch dan te sterven." „Wy zyn hier zeiven vreemdelingen, en woten ook niets van de formaliteiten af, maai wanneer u het goedvindt, zal Lureau zich wel met alles willen belasten." „O! ja, dat is goed; ik dank u, mynheer, dat u voor my denkt, ikzelf ben er niet toe in staat." „Er moet ook voor den lykdienst en de be grafenis gezorgd worden," ging Pascal voort. „De begrafenis," stamelde Martha, „de lyk dienst, ik bezit zelfs de middelen niet om myner moeder de laatste eer te bewyzen." „Maak u daarover niet ongerust," zeide Jacques Lagarde; „ik zal zorg dragen, dat het •toffeiyk overschot uwer moeder op waardige wyze ter aarde wordt besteld." „01 ik ben minder verlaten dan ik dacht," stamelde het arglooze meisje, „want ik heb twee edelmoedige vrienden." „Ja, oprechte vrienden, op wie u volkomen PRIJS DER ADVERTBNTIEN: V»n 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caseceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. By Zyner Majesteits besluit van '22 dezer is benoemd tot afgevaardigde voor Nederland by de te Madrid te houden conferentie ter herziening van de internationale overeenkomst tot bescherming van den industriëelen eigen dom, de heer F. W. J. G. Snyder van Wissen- kerke, doctor in de staats- en rechtswetenschap, referendaris, chef der 2de afdeeling aan het departement van justitie, en als zoodanig tevens hoofd van het bureau, belast met den dienst van den industriëelen eigendom. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 27, die van de ministers van marine en van koloniën op 28 en die van den minister van waterstaat, handel en nyverheid op 29 dezer, zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Batavia, vertrok 25 Maart van Southampton; de „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Maart van Padang; de „Werkendam," van Nieuw-York naar Rot terdam, vertrok 25 Maart van Boulogne-sur- Mer; de „Bantam," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Maart Dungeneas; de „Oranje-Nassau", van Suriname naar Amster dam, vertrok 26 Maart van Havre; de „PriDS Frederik Hendrik" arriveerde 25 Maart van West-Indië te Nieuw-York. Gemengd Nieuwe, Een vyftal Leidenaars maakten gisteren een uitstapje naar Den Haag en Rot terdam en namen in eerstgenoemde plaats vyf loten van de landbouwtentoonstelling aldaar. Groot was hunne vreugde, toen den- zelfden middag by de trekking op hun nommer vieleen vet varken van 430 ponden! Een familielid van een onzer stadgenooten heeft van Ternate uit den tocht met de „Havik" naar de Geelvinksbaai (Nieuw- Holland) medegemaakt. De „Papoesche Courant" vond dit bezoek van een Nederlandsch schip zóó belangryk, dat ze er melding van maakte in een extra- nommer, dat ons werd toegezonden. Om de eigenaardigheid laten wy het hier in zyn geheel woordeiyk volgen: BIJVOEGSEL DER PAPOESGHE COURANT VAN WOENSDAG 8 JANUARI 1890 HERINNERING. Heden morgen om acht uur werden do AndayeBaars vereerd met een bezoek van den Hoog WelE: Gestr Heer Bensbach Resident van Ternate; gevolgd door drie Tidoresche rekenen kunt," sprak Pascal. „Het eerste, wat wy doen zullen, is aan Lureau verzoeken, zyne dienstmeid ter uwer beschikking te 8t«llen." Martha dankte opnieuw en de beide mede plichtigen gingen naar de benedenverdieping, waar zy Lureau de doodstyding meedeelden. „Ik heb het altyd wol gevreesd, dat die arme vrouw myn huis niet levend zou ver laten," zeide Lureau, „en nu het toch gebeurd is, ben ik biy, dat ik de rekening niet heb laten oploopen. Nu zal ik er zooveel niet by verliezen." „Ge zult er niets by verliezen," sprak Jacques, „want mejuffrouw Grandchamps is een eerlijk meisje." „Toegestemd; maar zy bezit niets." „Ik stel my verantwoordeiyk voor alles, wat zy u schuldig mocht zyn." „O! dan heb ik geene vrees, dokter." „Wees zoo goed voor de noodige formali teiten te gaan zorgen, de lykschouwing enz. De kosten, die u maakt, betaal ik. Zond ook uwe dienstmeid naar boven; het arme kind kan niet alleen in de sterfkamer biyven." „Ik zal voor alle3 zorgen, de meid naar bo ven zenden en zelf naar den maire en naar dokter Gerbaut gaan." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1