N°. 9232, A0. 18S0. |i« (jewiuit wordt dagoltjks, mot uttxondtiing ru fpn- on gittidagtu, uttgtgtvts. l)it iiommer bestaat uit TIED Bladen. Kikerild. Leiden, 22 Maart. oonuTi ▼m> Uta ft »mh> .TOffirs;'/ 14*. vmm* i« m..-.rrrrr.vr. i.«a »m»wt.M. PKXJI DU ADTSBTXKTDEK: T« 1—N(«l0 l.fl. I*4«r« fgol O.lTf it ylAAtorotaW. Toor b«i t»- bttltoa da alad word! 0.10 barokend. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 26 van Kikeriki. In het „Algemeen Politieblad" van 20 Maart jl. komt voor een schrijven van den Minister van Justitie ter begeleiding van eene daarbij gevoegde instructie voor de ambtenaren der politie, tot richtige handhaving van de wet van 23 Juüi 1889, algemeen bekend als „De Boterwet". Ofschoon dezo wet reeds 1 Januari jl. in werking trad, is het eerst door deze instructie mogelijk geworden haar toe te passen. Tot dusver ontbrak het der politie aan duidelijke voorschriften en daardoor werd over het algemeen niets tot handhaving der wet gedaan, terwijl by de enkele uitzonderingen op dezen regel, de wijze, waarop gehandeld werd, niet in overeenstemming was met den inhoud der wet. Voor de ingewijden is het dan ook een publiek geheim, dat er tot dusverre weinig notitie van de wet wordt genomen. Velen, die eerst hare voorschriften getrouw opvolg den, stjn daarvan teruggekomen door de weten schap dat de wet toch niet werd toegepast Met het oog op dien toestand is het zeker niet overbodig do aandacht der belanghebbenden er op te vestigen, dat door de genoemde instructie de handhaving der wet mogelijk is geworden en dat bet thans noodig zal zijn hare voorschriften op tö vrtlcron, wil won aiolt vrijwaren voor do aanzienlijke boete, welke by overtreding kan worden opgelegd. De reeds vermelde bloembollententoon stelling enz. te Haarlem, opende de voorzit ter, de heer Krelage, met eene rede, waarin hy er aan herinnerde, dat de Vereeniging voor Bloembollencultuur den 30-jarigen leeftyd heeft bereiktzy treedt thans een nieuw tyd- perk in, waarin men veel van haar verwacht. Spr. dankte voor de groote deelneming, ook nu weder ondervonden, o. a. van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina, die eene eeremedaille uitloofden, van donateurs en andere vrienden der Vereeniging, van de gemeente Haarlem enz. Hy dankte ook do leden van de jury en der regelingscommissie voor hunnen arbeid. Do tentoonstelling zelve bewyst dat er door de inzenders met verstand is gewerkt. Voor eene volgende tentoonstelling wordt op deze weder veel geleerd. Met de beste wenschen voor den koninklyken beschermer, voor hot Koninklijk Huis en voor hot geheele vaderland verklaarde hy deze zestiende tentoonstelling der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur geopend. Onmiddellijk nadat do rede was uitgesproken, werd door don voorz iter het volgende telegram aan Z. M. den Kon .og afgezonden: „Aan Zyne Majesteit den Koning 1 Namens de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur brengt de voorzitter in zyne rede tot opening der 16de tentoonstelling der Vereeniging eerbiedige hulde aan Uwe Majesteit, haren beschermheer, met de beste wenschen voor het welzyn van Uwe Majesteit en Uwer Majesteits Huis, welke door de aan wezige leden on genoodigden, in grooten getale opgekomen, met warmte en geestdrift werden toegejuicht." Hierop werd het volgend antwoord ont vangen: „J. H. Krelage, Haarlem. „Zyne Majesteit de Koning draagt mjj op Hoog8tdeezelfs dankbetuiging over te brengen voor aangeboden hulde en wenschen aan u en aanwezige leden dor Vereeniging. De Adjudant Dienst, Roêll." Na het uitspreken der rede hief de muziek eene fanfare aan, waarop zy de steeds opwek kende volksliederen liet volgen, en zetten de aanwezigen hunne vroeger reeds aangevangen wandeling door de tentoonstelling voort. De opening werd bygewoond door dea Com missaris des Konings in Noord-Holland, den burgemeester, vele genoodigden en tairyke leden der Vereeniging. Het is bovendien niet te verwonderen dat reeds onmiddellyk na de opening ook vele andere belangstellenden dezen lusthof van Flora gingen bewonderen. By het binnentreden der zaal al geniet men de hesriyke geuren der bloemen en laat men het oog met welgevallen gaan over die dui zenden bloemen in alle kleuren, welke daar in smaakvolle rangschikking zyn tentoonge steld; voorwaar een schouwspel, dat ieder minnaar van bloemen In verrukking brengt. Wanneer men dan die ryen van hyacinten, tulpen, leliën en andere bloemen langs gaat, staat men verbaasd over de verscheidenheid en menigeen zal by het verlaten dezer tentoon stelling moeten bekennen dat hy de natuur van hare schoonste zyde heeft bewonderd. Een druk bezoek zal de tentoonstelling ln die enkele dagen, dat ze geopend is, ten deel vallen, ook van vreemdelingen, vooral omdat de gelegenheden om Haarlem te bezoeken veelvuldig zyn. De stoomtram Leiden Haarlem biedt daar toe voor Leidens ingezetenen de gunstigste gelegenheid aan; van hier en van de langs die lyn gelegen plaatsen zullen velen het uit stapje naar Haarlem maken, omdat de reis goedkoop is en aangenaam, als gaande door dorpen, waar zoovele uitgestrekte velden hlrtflTnhrtüon uroo reran ram)* velen met bloeiende bloemen. Dat de bloembollen cultuur in die streek zeer belangryk is, blykt uit de bekroningen, „zoowel gouden als zilveren medailles," die verschillenden inzendingen van daar op de tentoonstelling mochten ten deel vallen. Daar do tentoonstelling tot den 25sten Maart geopend blijft, zal ieder belangstel lende in dezen zoo beroemden en alleen aan onze duinstreek toebehoorenden tak van land bouw niet verzuimen zyne voortbrengselen te gaan bezichtigen. De kapitein A. J. Doorman, comman dant der school- en depót-compagnie van hot corps genietroepen te Utrecht, is benoemd tot secretaris van het permanent technisch Comité voor artillerie- en geniezaken en wordt, daarmede in verband, met ingang van 1 Moi a. s. overgeplaatst naar Den Haag, en zulks ter vervanging van den kapitein-ingenieur W. Badon Ghyben, die op dien datum wordt overgeplaatst by het corps genietroepen. De gisteren te Haarlem gehouden col lecte voor het fonds voor den gewapenden dienst heeft zuiver opgebracht ƒ348.63. Prof. Engelmann te Utrecht, pas her steld, is weder ingestort. Het professoren-diner aldaar op 26 Maart, ter gelegenheid van den dies, zal niat doorgaan wegens ziekte ook van do hoogleeraren Julius, Engelmann en Valeton. De minister van oorlog heeft by alge meene order voor het leger openlyk zyne byzondere tevredenheid betuigd aan officieren van gezondheid, militaire apothekers, admi nistrateurs der hospitalen, militaire apothe kersbedienden en verdere hospitaal-geëm ployeerden, voor de wyze, waarop zji zich, elk op zyn gebied, in het belang van eene zorg vuldige en geregelde verpleging der zieken tydens het heerschen der griep epidemie, van hunnen plicht hebben gekweten. De minister van oorlog heeft bepaald dat extracten uit het strafregister betreffende actlef-dienende militairen miliciens-verlof gangers daaronder begrepen op aanvrage kunnen worden uitgereikt aan autoriteiten onder voorwaarde dat die extracten na ge bruik onmiddellyk worden teruggezonden. BUITENLAND. DnltMhlaniL BJj het gisteren gehouden gala diner ver- echeen de keizer in de uniform van Engelsch admiraal, de prins van Wales, die een bezoek aan Berljjn is komen brengen, in de uniform der huzaren van Blücher. De keizer betuigde zyn harteiyksten dank voor do verleden jaar to Londen genoten ontvangst, en de verlee- ning der waardigheid van admiraal. Het ver heugde- hem den prins van Wales te zien in de uniform van het regiment-Blücher, dat Duitsch en Engelsch bloed in den kamp heeft gemengd. Hy dronk op de voortduring der goede betrekkingen en hoopte dat de vloten en legers van belde mogendheden zouden in- •taan voor den vrede van Europa. De prins van-Wales antwoordde in het Duitsch. Hy dankte voor do hartelyke ont vangst. „Ik heb", zeide hy, „onmiddellyk aan myne moeder geseind, en haar ook gemeld, hoe fraai het haar geschonken regiment er uitziet. Ik acht het een geluk herwaarts te zyn gekomenik hoop nog dikwyis hier te zyn en ook Uwe Majesteit weder in En geland te zien." Hy dronk ten slotte op hot welzyn des keizers en op de welvaart van het Duitsche ryk. De prins van Wales en prins George van Wales zyn op hunne reis naar Berlyn te Brussel en te Laeken eenige uren de gasten geweest van koning Leopold der Belgen. By de ontvangst van den prins van Wales heeft de keizer zich herhaaldelijk in het oog loopend vriendelyk betoond jegens Herbert Von Bismarck, die als officieel per soon tegenwoordig was. U1ÜI1 VOUOll/ UUl .UWAVW&» V" mondeling zyn ontslag verzoekend, dit deed met de woorden„Ik leef en sterf met myn vader!" waarop de keizer antwoordde: „Dat is zeer schoon, maar ik dacht dat gfl met my zoudt leven en sterven!" Feiteiyk heeft Herbert Von Bismarck zoowol in de kringen zyner ambtgenooten als in andere hooge krin gen vele vyanden, die zyn aftreden gaarne zouden zien. Zyn gezag had hy zoo goed als alleen daaraan te danken, dat hy de zoon was van zyn vader en tevens diens grootste vertrouweling. Met merkwaardige hardnekkigheid houdt het gerucht stand dat ook graaf Waldersee, wiens verhouding tot Caprivi zeer koel moet zyn, zyne betrekking van chef van don gene- ralen staf zou neerleggen en verdwynen zal als een corps-generaal in eene provincie. Het gelyktydig aftreden van Waldersee en Von Bismarck zou ongetwyfeld nog des te duide lijker aan het licht doen komen hoe buiten gewoon sterk de keizer er op gestold is, zich vry te houden van den invloed van wien ook. Do afgevaardigden der Berlynschearbeids- conferentie zyn overeengekomen, rust op ker kelijke feestdagen alleen voor vrouwen, jongelieden en kinderen verplichtend te stollen. Do commissie voor kinderarbeid besloot aan te bevelen, arbeid van schoolkinderen, behalve in enkele gevallen, te verbieden. De keizer heeft den leden der conferentie eene balletvoorstelling aangeboden. Het geschil, dat op de arbeidsconferentie tusscben de Fransche afgevaardigden, don heer Delahaye en den heer Jules Simon, go rezen was, is nu bygelegd. Onder de leden der conferentie toont zich groote eenstemmigheid om de instelling van fabrieksinspecteurs overal op gelyke wyzo in te richten en daaraan uitbreiding te geven. Gisteren en Donderdag hielden de hoeren Stöcker en Kremer in het Huis van Afge vaardigden anti-semietische redevoeringen, zooals in tien jaren niet waren gehoord. Zy verlangden, geiyk we reeds meldden, dat de Joodsche kinderen van de Christelyke scholen zouden geweerd worden en dat byzondere scho len voor de Israëlieten zouden worden opge richt. De vryzinnigen en de nationaal-liberalen verzetten zich hiertegen. Het wekte verwon dering, dat Von Gossler, da minister van eeredienst, Stöcker scheen by te vallen. Ook trekt het de aandacht, dat het anti-semietlsme jnist nu by het begin van eene nieuwe aera, weder opleeft. De hofprediker Stöcker sprong in de bres voor het invoeren van afzonderlijke confes- sioneele scholen voor do Joden in Pruisen, omdat voornamelyk in de scholen voor hooger onderwys het getal der Joodsche leerlingen percentsgewyze onevenredig 6terk toeneemt, en de christelyke aard der openbare scholen in Pruisen daardoor verstikt dreigt te worden. Professor Virchow kwam met kraeht tegen Stöcker op. Virchow zeide o. a.: „er moet wel eene bepaalde reden voor zyn, dat men thans weder het anti semitisme zoo op don voorgrond brengt. De Joden zyn er nu eenmaal, „men kan hen niet doodslaan, zooale in de middeleeuwenwy moeten hon behouden, en trachten hen tot onze levensbeschouwing te doen overgaan." In den loop zyner redovoering noemde Virchow hetgeen Stöcker had aangevoerd eene schande. Dat gaf tot groot misbaar aanleiding; de voorzitter, de heer Koeiler, riep prof. Virchow tot de orde. Portugal. Er is te Lissabon geene enkele officiëele bevestiging ontvangen van het bericht, in een schryven uit Kilimane vervat, betreffende den dood van den Portugeeschen luitenant ter zee Veladin en van den ambtenaar by de douane Castro, die met 300 inboorlingen op hot Nyassa-meer zouden vermoord ziin. vOigens uinoiotjio UQHUUI.CU1, iv ilisaauuu ontvangen, hoeft de Britsche regeering geen land in Afrika doen bezetten, dat aan Por tugal behoorde, en is het status quo ge handhaafd. Overigens zyn nog geene byzon- derheden betreffonde de nieuwe Shiré quaestie ontvangen. Groot-Brittmnië. Gel(jk gemeld werd, is de groote werksta king in Engeland geëindigd met eene overwin ning van de arbeiders. Wat de werkgevers betreft, dezen hebben ten gevolge dezer beweging byna evenveel gewonnen als zy verloren, daar do plotselinge prysverhooging der steenkool hun gelegenheid gaf een aanzienlyken voorraad met groote winst van de hand te doen. De werkstaking, zegt de „Times", bewyst opnieuw, hoe do tydon voranderd zyn. Twintig of zelfs 10 jaar geleden zou men het eene onmo- gelykheid geacht hebben, dat 300.000 werk lieden zich zoodanig konden vereenigen, dat zy op een gegeven oogenbük het werk geheel konden doen stilstaan en het in het volgende weder kondon hervatten. In dit feit ligt voor den handel een groot gevaar eon gevaar, dat altyd samengaat met vereeniging van macht in handen van enkelen (hier de bestu ren der alles beheerschende unions.) Het ge volg van doze spoedige overwinning zal ver- moedelyk zjjn dat ook werklieden in vele andere bedryven hoogere eischen gaan stellen. Dit moet van ver strekkendon invloed wezen op alle pryzen in den Britschen handel en zal ten langen leste voor do arbeiders zeiven zeer scbadelyke gevolgen hebben, De heer Labouchere stelde gisteren in het Lagerhuis als motie voor, te verklaren, dat het in stryd is met het beginsel van een vert9genwoordigcnden regeeringsvorm, om in het Parlement te zetelen by recht van geboorte. Deze motie werd met 201 togon 139 stem men verworpen. In het Hoogerhuis stelde iord Salisbury voor, het rapport dor Pamell-commissie, nu het door 't Lagerhuis is goedgekeurd, aan do commissarissen terug te zenden, met een ge- lukwensch voor hunne onpartydigbeid.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1