lemsorde in de registers van de kanselarij der beide orden zullen worden ingeschreven de kapt. van den generalen staf W. Th. N. Von Oeusau, de 1ste luit. der inf. F. J. F. Veerman en de lste luit. der genie N. Hage- man, en dat b(j afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de lste luit. der genie C. De Waal, de adj.-onderoff. der inf. L. C. Minkels, de sergeant der art. H. J. Van Dorst, de kor poraal der inf. M. E. E. P. De Lange, de fuselier J. J. Meulebeek en de trompetter der cavalerie A. J. Beek. By hetzelfde besluit zyn, ter zake van hun gedrag by het gevecht by Kota-Pasir (Malaboek), op 27 September 1889, benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willems orde de by het Nederlandsch-Indische leger gedetacheerde lste luit. der inf. van hot Ned. leger F. G. J. Bosschart en de korporaal der inf. C. Bachmann, terwyi is bepaald dat by afzonderlyke dagorders, zoo in Indiö als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de 2de luit. der inf. W. H. De Lussanet de la Sablonière en de fuselier E. B. Bosert. Voorts is by hetzelfde besluit bepaald, dat ter zake van hun gedrag by de krygsver- richtingen in Toba van Augustus tot October 1889 by afzonderlyke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden ver meld de kapitein der inf. F. 0. A. J. Schnelle on de sergeant der inf. P. A. Th. Grantz. De Dor d recht sche Crt." van heden meldt het volgende „In ons nummer van 5 Jan. jl. deelden wü mede dat van Ternate, dd. 6 Nov., het bericht was ontvangen, dat Zr. Ms. stoom schip „Java" naar Nieuw-Guinea wa3 ver trokken, ten einde de Papoea's te bestryden, die den oorlog aan ons gouvernement hadden verklaard. „Aan een heden van daar ontvangen par ticulier schry ven, ontleenen wy dienaangaande het volgende „De „Java" is 24 Jan. van hare zending naar Nieuw-Gulnea te Ternate teruggekeerd. De „Java" heeft met de hulptroepen vandin sultan van Tidor 15 kampongs verbrand en geplunderd. De Papoea's, van de komst des vyands verwittigd, waren reeds gevlucht. Toch •-zjn er eenigen gesneuveld, die zich nog in de buurt bevonden. De buit is grootendeels ten voordeele der inlandsche hulptroepen ge komen, die ten getale van 1500 man mede- gegaan zijn. Zy hebben, zeer verstandig, gewacht totdat wy hun vooruitgingen. Toch hebben eenigen van die vrienden wonden be komen. Van den vijand i3 het opperhoofd omgekomen. „Het meeste succes is behaald nadat de commandant, door de omstandigheden ge drongen, besloten had zyne instructie, om in gaen geval het binnenland in te gaan, wat breeder op te vatten. De hulptroepen zyn toen mede landwaarts ingegaan. „Men verwacht eene nieuwe expeditie als de overgeblevenen ten minste geen vergiffenis komen vragen. Alle toegangen tot hetbosch waren onveilig gemaakt met bamboespunten en kuilen, zeer netjes met gras bedekt en oveneens met scherpe werktuigen voorzien, om de daarin tulmelenden op te vangen. Doch als men voorzichtigis en niet in de mosrassen stikt, dan is daarbij niet veel gevaar." Het stoomschip „Gelderland", van Bot terdam naar Batavia, vertrok 18 Maart van Port-Said; de „Edam", van Amsterdam naar de Plata-Eivier, vertrok 17 Maart van Bou- logne-sur-Mer. Gemengd Nieuws. Hier ter stede vertoefde 11. Zon dag een Eus, op wiens kaartje de naam staat van baron Edmond Wittston Kurkoff. Hy klopte aan do universiteitsbibliotheek en vroeg naar Eussische handschriften, welke hy voor voel, zeer veol geld wilde koopen om ze aan zyne rogeering ten geschenke te geven. Aan de uitnoodiging om op Maandag terug te komen en de Eussische handschriften te zien, al zyn zy ook Diet te koop, is door den heer baron gaen gevolg gegeven; maar hy verliet dan ook zyn hotel zonder de rekening te hebben gevraagd. Hy had in de vorige weok daaren tegen, naar wy vernemen, niet alloen zyn logies botaald, maar op onbekrompen wpze Tooien en sigaren uitgedeeld. Deze Fransch sprekende Eus is een slank man van middel baren leeftijd, en heeft by het rechteroog oenige moedervlekken, tenzy deze roode vlek ken met zyne proeven in kleurstoffen samen hangen, waarmede hy in de vorige week bezig was; hy zeide dan ook te Moskou in de natuurwetenschappen te hebben gestudeerd. Door do politie alhier is alsnog proces-verbaal opgemaakt van het ongeval, dat den 8stea dezer plaats vond by het afryden vandeVischbrug met een beladen tweewleligen wagen, waarby een 13 jarige knaap verwond raakte, zóódanig, dat hy nu nog het bed moet houden. Als een bewys hoe weinig men op zoogenaamde gebreken van bedelaars kan staat maken, deelt men ons mede dat er onlangs te Oegstgeest een man rondliep, die zeide maar één arm te hebbei; de andere mouw van zyne jas hing slap langs zyn lichaam. Meenende dat hy door niemand gezien werd, stak hy zyn arm, welken hy onder zyne jas verborgen had gehouden, toen hy de gemeente verliet, weer in de mouw. Omtrent het ongeval, Zondag aan de Koningin overkomen, schryft men nog: H. M. en de Prinses zyn niet met hetrytuig van den heer Sonnenberg van de Teuge naar 't Loo teruggekeerd. Een smid, by wien de vorsteiyke personen vertoefden, in den tyd dat de jockey naar Deventer reed, herstelde nl. het rytuig van de KoningiD, zoodat H. M. daarmede naar 't Loo kon terugkeeren. Het bewuste rytuig (phaeton) was eerst eeaigo dagen geleden uit Engeland gekomen, waar het in de fabriek van den rytuigfabri- kant Peters, te Londen, was vervaardigd. Dit Enschedee wordt van 18 Maart gemeldHedenmorgen hebben ook de arbeiders der Enschedeesche katoenepinnery den arbeid gestaakt, omdat gisteren twee ar beiders zyn ontslagen, die weigerden de boete te betalen. Men is voor staking van den ar beid by meer fabrieken beducht. Door het bestuur van het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium", afdeeling Enschedee- Lonneker, is eene circulaire verspreid, waarin de arbeiders worden aangomaand zich van alle daden van geweld te onthouden en den wog van minneiyke schikking in te slaan. Als er grieven z|n, behooren die gemeen- schappeiyk aan de commissie van fabrikanten te worden voorgedragen en moet om recht gevraagd worden. Een tegenvaller. De „ruwe diamant", welke een zandschipper te Gronin gen zou gevonden hebben, is by een onder zoek, door deskundigen te Amsterdam inge steld, gebleken een waardelooze keisteen te zyn. De toestand te Liverpool, waar ongeveer 20,000 dokwerkers den arbeid staak ten, is nog steeds zeer ernstig. Toen de werkstakers eene byeenkomst hielden, reed voorby het lokaal, waar de ver gadering werd gehouden, een met graan ge laden wagen. De werkstakers maakten zich van den wagen meester en wierpen het graan over de straat. Daardoor ontstond een gevecht, waarby de voerman door een messteek ernstig werd gewond en vele personen onder den voet raakten. De politie maakte een einde aan het gevecht, maar toch achtte de burgemeester het noodig, met het oog op de heerscbende spanning, 500 soldaten uit Preston te ontbieden. Omstreeks 2000 karrevoerders te Liverpool hebben zich uit instemming met de werksta- konde dokarbeiders by de werkstaking aan gesloten, hoewel zyaelven geene grieven heb ben. Er werd een optocht gehouden, waaraan ruim 20,000 personen deelnamen en die bet verkeer stremde, maar overigens geene onge regeldheden veroorzaakte. Op eene conferentie tusschen de mijnwer kers en eigenaars van Noord-Somerset, die te Bath gehouden werd, is besloten, dat eeno onmiddellijke loonsverbooging van 5 pCt. en eene gelyke vermeerdering van loon in Juli zal gegeven worden, wanneer de steenkoolpryzen dit teelaten. Buitengewoon ornstig is de toestand in Oest-Lancashiro. Geen enkel mynarboider werkt meerallen, ten getale van omstreeks 7000, hebben den arbeid gestaakt. Demynen worden als het ware belegerd door steen- koolkoopers, maar er is geen blokje te krygen. Gruis en sintels worden togen hoogen prys verkocht. Vele fabrieken dreigen te sluiten of zyn reed3 gesloten en duizenden katoenarbeidors worden met ontslag be dreigd, omdat de machines niet langer kunnen werken. In verschillende groote mynen van Der byshire is de werkstaking feiteiyk nog niet begonnen, omdat de termyn van opzegging eerst do volgende week of later eindigt; in enkele kleinere mijnen van dat graafschap zyn allo eischen der arbeiders ingewilligd. Op alle werven te Stettin lieb'oen de scheepstimmerlieden den arbeid gestaakt. INGEZONDEN. 9e nieuwe ilsdsnsl. De Stadszaal-quaestie zal morgenmiddag weer in den Gemeenteraad ter sprake en mis- schion tot eene oplossing komen. Vooraf veroorloof ik my eene opmerking te maken. Het Dagelyksch Bestuur wenscht de tegenwoordige standplaats te behouden en door de Waalscho kerk nooduitgangen, voor 't geval van brand of andere paniek, te maken. Dat zal m. i. voor die kerk een groot ge vaar opleveren, want het vuur heeft door die deuren, welke door de vluchtende menigte zeker opengelaten worden, in die kerk dan vryen toegang en zal dit gebouw met de concertzaal eveneens vernielen. Heeft men op dit geval wel gerekend? Trekt men de VTaalsche kerk niot geheel aan de Concertzaal, dan geeft men haar, met die nooduitgangen, om zoo te zeggen aan de vlammen prys. Dat kan toch nooit de be doeling zyn? Do omstandigheden leidon er echter toe. De jongste brand te Amsterdam boeit ge toond dat schouwburgen en concertzalen vry behooren te staan. Nog op iets anders wensch ik te wyzen. Weldra zal men beginnen met de verbreeding van den waterweg van Leiden naar den Leidschendam. De aannemer hesft vergunning om de specie op het Schuttersveld te brengen. Toch houdt hy nog veel te veel over. Men wil, als de annexatie-plannen door gaan, den Zoeterwoudschen Singel dempen. Kan niet het besluit genomen worden om daarmede reeds dit jaar aan te vangen? Dat kan dan door bovengenoemden aannemsr op eene voor de gemeente goedkoope manier geschieden en men verkrygt een uitgestrekt terrein, waar de nieuwe Stadszaal zeer ge schikt kan staan. P'. BUITENLAND. Franhryk. In de Kamer van Afgevaardigden las gis teren de heer De FreyciDet de minUteriëel» verklaring voor. Het nieuwe Kabinet, zeide- hy, Is diep door drongen van zyne verantwoordelijkheid. Het zal zijne gedragsiyn regelen naar de wenschen, door het land by de laatste- verkiezingen geuit, en de republikeineohe- instellingen krachtdadig verdedigen. Het deet een beroep op alle republikeinsche fractiëny en zal trach ten de krachten dezer fractiën- te groepeeren, ten einde de republiek op een-bre&den, ver- draagzamen grondslag te vestigen. Het land heeft zyn wensch te kennen gegeven, om by het eindigen der handelstraotaten de wetge ving op de in- en uitgaande reahten te her zien. By het verstryken der handelsverdragen in 1892 zal de vernieuwing: plaats hebben onder hot verleenen van degeiyher bescher ming aan den landbouw en den nationalen arbeid. De regseriog zal zrih hot lot der werklieden met byzondoro zorg- aantrokken en de oprichting van verzekeringskassen be vorderen, doch. wil haar programma in dit opzicht Biet vorder ontwikkelen jaaenjwachte hare daden af- Zy zal zorgsn voor da nako ming der wetten in Frankrijk.zelf; en voordon eerbied jegens Frankryk in. hot buitenland. „Het hangt van u af,'* zeide de minister, ten, slotte, ene. tot een krachtig gouvernement te maken; daartoe hebt gy ona slechts uw vertrouwen te schenken.** Do heer Loekroy intsrpelleordo de regie ring naai aanleiding dezer verklaring an wen ach to dat het kabiaet ook zyn gevosiea zou zeggen over de finantiëele quaestio, over de school- on militaire, wet-tea. De heer De Freyciaet antwoordde di£ de schoolwet krachtig, doch rechtvaardig- zal worden toegepast. De heor Say diong aan op eene- verzoe nende staatkunde. Nadat nog tusschen verschillende afgevaar digden eene woordenwisseling was ontstaan, stelde de heer De Freycinet voor om over to gaan tot de orde van don dag, nadat ver trouwen in do regeering zou zyn uitgespro ken, torwyl de heer Déroulède de eenvoudige orde van den dag wenechte. Doze laatste werd verworpen mot 312 tegen 134 stemmen en die van vertrouwen aangenomen met 312 tegen 7S stemmen. In de gisteren door den Senaat gehouden zitting weigerde de voorzitter aan den heer Beaumanoir, om in discussie te treden over de ministeriëele verklaring. Deze weigering gaf aanleiding tot een heftig protest van den kant dor rechtsrzyde. Dnlteohland. In de Maandag door do arbeidsconferentie te Berlyn gekozen commissiën zyn benoemd: voor Luxemburg: lste commissie Brasseur; 2de commissie dezelfdevoor Nederland lste commissie Snyder van Wlssekerke en Struve; 2de Van der Hoeven en Strove; 3de Van der Hoeven en Snyder van Wissekerke. Terwyi de leden der conferentie gisteren het ontbyt gebruikten, verscheen de Eyks- kanaelier met z)|n zoon Herbert en vertoefde van kwart over oenen tot twee uren in den kring der gedelegeerden. Hy kwam hen niet officiéél, maar als de heer des huizes begroeten en trad rookend en door zyne honden gevolgd heel ongedwongen binnen. Hy maakte met allen een praatje en noodigde eenige gedele geerden tot eon maaltyd in zyn huiaelyken kring. Des namiddags te vyf uren was er receptie der gedelegeerden by den keizer on te zeven uren werden zy in de beeldengalery van het paleis door den keizer op een gala-diner ge- noodigd. Ook graaf Herbert Von Bismarck was aanwezig. De keizer verkeerde in eene zeer opgewekte stemming en toonde zich zeer verheugd over de uitzichten op het ge lukken der conferentie. Heden houden de commissiën zitting. Mov- gen, Donderdag, is er eene byeenkomst by BerlepBCb. Groot-Brltamnlg. De heer W. H. Smith verklaarde in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting, dst de inboorlingen van Swaziland do hand having hunner onafhankelykheid hadden ge vraagd. Vele Europeanen hadden geprotesteerd tegen het stellen van Swaziland onder be scherming van de Transvaal, doeh omtrent dit vraagstuk bestond onder de Europeescbe bevolking groot verschil van gevoelen. De instelling van het Ehgelsch beschermheerschap over Swaziland zesder de toestemming van de Transvaal zou eene schending zyn van art. 12 der conventie van 1884. Be aftreding vawFIrtiis Von Btswmli. Over deze gewichtige zaak zyn uit Berlyn achtereenvolgens nog de volgende telegrammen ontvangen Het verzoek om entslag van Prins- Von Bismarck was gisteron het onderwerp van aller gesprekken in do-Kamer van Afgevaar digden. In de overvolle zyzalen stonden overal levendig pratende groepen- Allerlei- geruchten zyn in omlcep. Zoo zegt men dat ook het gesameniyk ministerie zyn ontslag heeft ingediend, dat evenwel niet aangenomen zou zyn. Met zekerheidlis dienaangaande tot dusver niets bekend geworden. Ook eenige bladen doelen mede- dat het geheele Pruisische ministerie, bonevens- de rijksministers,, hun ontslag zullen nemen, nu. prins Von Bismarck rich uit het politieke- leven terugtrekt. De „Naticnal-Zeitung" verneemt dat dit tot dusver niet- is g3schied, en dat althans i het ontslag van het Broisische ministerie niet te verwachten is. Dit is ten minste het oor- jdeel van staatslieden,, die op de hoogte kun- non zjjn. De „Natianal-Zeitang" betoogt voorts, dat dankbaarheid: jegens den stichter van het- nieuwe Duitsohe ryk, welke, alle Duitsehers. in de ure der bealissiug gevoelen, hierdoor zal blyken, dat prins Von Dismarck. nog lan gen tyd getuige zal zyn van den bloei van Duitschland) ook wanneer andere mannen z-jn werk voortzetten. Ofschoon, het officiëel ontslag van prins Von Bismarck nog niet is bekend gemaakt, zoo wordt toch uit goede bron verzekerd, dat keizer "Wilhelm gistermiddag zjjne bekrach tiging aan h»t ontslag heeft verleend. De „Reich3anzeiger" deelt hierover echter nog niets mede. Volgens latere berichten uit Parys, vreest men daar in eenige kringen, dat door het aftredon van prins Yon Bismarck do Euro- peesche vrede wordt bedreigd. Eene dorgelyke opvatting wordt te Berlyn al3 volkomen on- begrypelyk beschouwd. Telegrammen, BERLIJN, 18 Maart. (A. E) (11 uren). Het verschynen van priDs Von Bismarck in do commissie der conferentie geschiedde uit eigen vrye verkiezing, zonder dat hy daartoe genoodigd was geworden. Aan liet diner bij den keizer nam do Eykskanselior heden gcan deel, wel diens zoon graaf Herbert. De keizer en de keizerin onderhielden zich heden levendig met de gedelegeerden..

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2