Vries heeft Woensdag in de ziekenverpleging te Amsterdam eene zeer gevaarlijke operatie ondergaan, welke doer dr. Barnow met succes j is verricht. De nacht is vrij rustig voorbij- i gegaan, zoodat den volgenden dag haaj toe stand vrij bevredigend was en geeno enistige vrees voor gevaar bestaat. Het stoomschip „Zeeland", v'an Rotter dam naar Batavia, vertrok 13 Maart van Port-Saidde „Prinses Amaiia", van Amster dam naar Batavia, arriv. 13 Maart te Genua de „'Noord-Holland", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 12 Maart Ouessant; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Amster dam, vertrok 13 Maart van Boulogne sur Mer de „Amsterdam", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 12 Maart Lizard. De audiëntie van den minister van wa terstaat, handel en nyverheid zal Zaterdag 15 Maart niet plaats hebben. By koninklijk besluit is mejuffrouw J. A. Hufferman benoemd tot concierge bij het departement van binneDlandsche zaken. De heer C. Stolp, gewezen onderwijzer der 2de klasse by het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Nederlandsch-Indië, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Telephoonnummer 89 is niet dat van den heer Verhey van Wijk, op de Heerengracht, zooals gisteren werd vermeld, maar dat des heeren W. F. Van W(jk Thzn., Plantsoen 49. Men schrijft ons heden uit Zoe- terwoude: S9dert eenige maasden vernam men hier gelukkig niets meer van de eenigen tijd geleden veel besproken bloeddorstige honden, welke dos nachts schapen, konijnen en kippen doodbeten en dan lieten liggen. In het begin dezer week echter heeft zich hier des nachts weder een dergelijke hond vertoond, welke een schaap van den landbou wer C. L., in de Noordbuurt, vrij hevig ge beten heeft. In de jong6t gehouden verga dering der afdeeling Wassenaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw, welke door een 40-tal leden bezocht was, werd besloten, op 27 en 28 Aug. a. s. eene tentoonstelling en eene harddraverij te houden; ook zullen de gebruikelijke festiviteiten plaats hebben. In dezelfde vergadering werd een 30-tal fraaie prijzen gratis onder de aanwezige leden verloot. Omtrent den brand te Maasdam, waarbij woonhuis en schuur van W. Vrijlandt afbrandden en veel vee en landbouwproducten verloren gingen, bericht men ons: Volgens de berichten in verschillende dagbladen was by Vrijlandt noch huis, noch inboedel verze kerd. Dit is echter zoo niet; huis en schuur zyn verzekerd voor f 6000, landbouwproducten en vee voor f 6700, bouw- en melkgereed- schappen voor f 3500, inboedel voor f 2500, te zamen voor f 18,700. Er bestaat zwaar vermoeden dat de brand aan kwaadwilligheid is toe te schryven. Gisteren bevond zich in de residentie een Duitscher, die reeds vroeger over de grenzen werd gezet. Dit trok de aan dacht der politie, te meer, daar de vreemde ling een valies met zich droeg. De politie noodigde den man uit,; het handkoffertje te openen en kreeg toen de overtuiging dat het goederen bevatte, afkomstig uit den faillieten boedel van zyn voormaligen patroon, die zyn bediende had belast met den verkoop der frauduleus aan den boedel onttrokken goederen. Te Noordwyk aan Zee kwam eene schuit aan van den reeder A. Van Roon, met besomming van f 40. Tong gold 40 en 50 c. en tarbot 5 en 8. De pryzen der visch waren lager dan te Scheveningen. Internationale tentoonstelling te Luik (BelgiS) in 1890. Ter gelegenheid van den 25sten verjaardag der troonsbeklim ming van Z. M. Leopold II van België zal eene ny verheids- en kunsttentoonstelling plaats grypen te Luik, van 30 Juni tot 30 September 1890. Den personen, die verlangen er aan deel te nemen, wordt verzocht zich voor pro gramma's en verdere inlichtingen te wenden tot het algemeen secretariaat, St.-Leonard- straat 214, te Luik. Op de veemarkt te Praag brak brand uit. 200 slagerswinkels en eene groote hoeveelheid vleesch werden vernield. Vrouwenliefde. - Eene 60-jarige vrouw te Grainesville, in Texas, vertoornd wegens het beboeten van haren man, pakte in de rechtszaal den politie agent beet en gooide, nem de deur uit. Vervolgens wierp.de °'Jde vrouw den burgemeester en den procureur op straat. Door mannenkracht werd zy ten slotte zelve de deur uitgezet. In Soedan heerscht weer groote hongersnood. Binnen de vestingwerken van Soeakin sterven vele mannen, vrouwen en kinderen van honger. De ellende moet er zóó groot zyn, dat kinderen geslacht en dooden opgegraven worden om tot voedsel te dienen. Een Russische „Jack the Rip- per. De „Globe" bericht dat de gouverneur van Moskou, prins Dolgoroukoff, eene kist heeft ontvangen, waarin zich het hoofd eener vrouw bevond. Daarnaast lag, met bloed bevlekt, het volgende briefje: „Dit is ons eerste feit; wü zullen weldra de groote daden van den „Jack the Ripper" voorbystreven." Denzelfden dag heeft men de overige deelen van het lichaam gevonden. Men heeft verscheidene verdachte personen gearresteerd. Het gerucht gaat echter ook, dat 't verminkte lyk van een nihilist was, die de geheimen van de party had verraden. De brand i n d e M o r f a m y n i s n u gebluscht en de luchtververschingstoestellen werken weder geregeld. Het reddingswerk is thans met kracht begonnen. Het aantal personen, die by de ramp om kwamen, bedraagt 88. Men kon nu ver in de myn doordringen, waar 40 tot 50 ïyken gevonden werden, die allen omhoog zyn ge bracht. Drama op zee. De „Vieux Cor- saire" van Saint-Malo behelst het volgende verhaal van zekeren Bauché, matroos op het schip „Mathilde", die ter hoogte van Saint-Pierre, Martinique, met een dertienja rigen kajuitsjongen in eene boot gezeten, door een rukwind van het schip werd los geslagen. „Van den eersten dag", zegt Bauché, „verloor de kleine het verstand en den derden dag viel hy, om niet meer op te staan. In zyne heldere oogenblikken riep hy om zyne moeder en bad meer voor haar dan voor zichzelven. Na die zeldzame oogenblikken greep de waanzin hem weer aan en dan smeekte hy altyd hem toch een weinig van den wyn te geven, welken ik uit dat vat tapte, zeoals hy zeide. „Gaarne had ik het kind geholpenik zag het elk uur verzwakken en gedurende heel zyn doodsstrijd was ik verplicht, opdat het in de boot niet zou verdrinken, met myne broek, welke ik van onder had toegebonden, het water uit te scheppen. „Ik had niets meer aan het lijf dan een hemd, hetwelk ik eindelyk ook moest uit trekken om het als noodsignaal aan eene lat vast te maken, waardoor dan ook later de aandacht van de „Wladimir" werd opgewekt. „Ik kon er moeilyk toe besluiten het lyk van den kleine overboord to werpen, daar een aantal haaien hunne prooi afwachtten; de ontbinding was echter reeds voorgoed be gonnen en door myne eigene zwakheid kon ik weldra den reuk niet meer verdragen. Ein delyk liet ik het lyk in zee zinken, en daarna Wilde ik ook sterven, maar de haaien, die om de boot bleven dartelen, schenen myne bewegingen te bespieden en uit vrees van levend verslonden te worden bleef ik in de boot. „Ik verloor eindelyk het bewustzynhoe lang die toestand duurde, weet ik niet, want toen ik tot myzelven kwam, zeven dagen na de „Mathilde" verloren te hebben, was ik op het Noorsche schip „Wladimir,kapitein Paderson, dat my uit de boot had opgenomen en naar de Miseisippi bracht. Toen zy my hadden opgenomen, vonden de Noorsche zeelui eene zwarte massa in myn mond; zy meenden dat het tabak was, maar by nader onderzoek bemerkten zy, dat het het hoornen heft van myn mes was, dat ik, door honger en dorst gedreven, had klein gekauwd." De matrozen der „Mathilde," voegt het blad er by, die hunnen kameraad lang dood waanden, hebben later naby New-Foundlar.d schipbreuk geleden en kwamen deze week met een Engelsch schip te St.-Malo terug. Groot was hunne verbazing, toen zy Bauché aan de haven zagen staan, die opzettelyk overgekomen was om bon te omhelzen. BUITENLAND. Frankryk- In de Kamer van Afgevaardigden stelde de heer Mackau gisteren voor, de benoeming te vernietigen van de leden der begrotings commissie, die reeds deel uitmaken van twee commission. De eenvoudig^ orde van den dag, door den hqer Legdet voorgesteld, werd met 268 tegen 190 stenymen verworpen. Deze uitslag werd door de rechterzyde toegejuicht. Een voorstel van den heer Aillères, om de voorzitters der bureaux, waar onregelmatige verkiezingen plaats hadden, uit te noodigen tot nieuwe verkiezingen over te gaan, werd aangenomen met 250 tegen 184 stemmen. Ook deze uitslag lokte toejuichingen uit van den kant der rechterzyde. De behandeling der interpellatie van den heer Turel over het Fransch-Turksch verdrag werd tot aanstaanden Donderdag verdaagd. De heer Laur vroeg verlof, de regeering te interpelleeren over het opkoopen van petro leum. De Kamer verdaagde de discussie tot over eene maand. Verschillende voorstellen zyn ingediend, strekkende tot wyziging der wst van 1889 op bedrog by den verkoop van wyn, tot in stelling van Kamers van Koophandel in de zeehavens, enz. De beraadslaging daarover is op morgen, Zaterdag, bepaald. In den Senaat verdedigde de minister Tirard het handelsverdrag met Turkye; hy vroeg de prioriteit voor de eenvoudige orde vae den dag, welke echter met 129 tegen 117 stemmen werd verworpen. Daarentegen werd eene motie om de Re geering uit te noodigen tot het aanknoopen van onderhandeling met Turkye voor een modus vioendi, met 153 tegen 95 stemmen aange nomen. Dnltsoh land. Het is thans, naar men van goed onder richte zyde zegt te vernemen, zeker, dat geen socialistenwet by den Ryksdag zal worden ingediend. Prins Von Bismarck heeft in dit opzicht toegegeven. Merkwaardig by dezen ommekeer is, dat zelfs de „Kreuz- zeitung" thans verklaart dat het keizerlyk rescript en de socialistenwet niet naast el kander kunnen gaan. De gemeenteraad van Breslau beeft be sloten tot den aanleg van eene electrische verlichting van 10,000 gloeilampen. De Ber- lynsche firma Siemens en Halske is daar mede belast. Het werk moet uiterlyk 15 December a. s. geheel gereed zyn. Oo.stoni-.-Uoiig-.-Monai-elito. In de gisteren te Buda-Pesth door de Kamer van Afgevaardigden gehouden zitting, waarin de heer Koloman Tisza mededeelde dat hy zyn ontslag als minister president bad inge diend en den keizer had verzocht het aan te nemen, voegde hy er nog by dat, ten ge volge van deze gebeuitenis, de Kamer haren arbeid zal moeten staken totdat het nieuwe Kabinet is gevormd. De eenige reden voor zyne aftreding was gelegen in de houding, door hem in do quaestie van het inboorling- recht aangenomen. De voorzitter verklaarde daarop, dat de zittingen der Kamer werden gestaakt tot aan de vormiDg van een nieuw Kabinet. De dreigende werkstaking van bakkers te Weenen zal vermoedeiyk voorkomen wor den. De Bakkersvereeniging neemt met de door de patroons aangeboden voorwaarden genoegen en heeft de ontevredenen aange spoord ze aan te nemen. Groot-Britannlë. Sir James Fergusson antwoordde gisteren in het Lagerhuis ontkennend op eene vraag van den heer Campbell, of Frankryk verzocht had de quaestie van Newfoundland aan een scheidsgerecht te onderwerpen en Engeland dit geweigerd had. Na eene discussie van vier uren is in de gisteren te Manchester gehouden meeting van mynwerkers besloten, morgen, Zaterdag, met de werkstaking te beginnen, tenzy door de patroons onmiddeliyk 5 pet. verhooging van loon worde gegeven en 5 pet. in Juli. De provinciale dagbladen geven ernstige be duchtheid te kennen. Ook de mynwerkers van Yorkshire hebben besloten, op Zaterdag bet werk te staken, indien de myneigenaars niet toestemmen hun thans 5 pet. en in Juli nog weder 5 pet. loonsverhooging toe te kennen. BulgarQe. De heer Swoboda zeide in de gisteren ge houden Kamerzitting, dat de te Konstanti- nopel door den Bulgaarschen agent gedane stappen om de erkenning van prins Ferdinand te verkrijgen, tot dusver zonder gevolg zyq gebleven. Prins Ferdinand van Bulgarye heeft den heer Stambuloff de gouden medaille vereerd vc-or zyn vaderlandlievend gedrag. De medaille ging vergezeld van een eigenhandig schryven van den vorst. Telegrammen BELGRADO, 13 Maart. De Skoepschti.na beeft het voorstel der leening van 20 millioen definitief aangenomen. BERLIJN, 14 Maart. {HU.) De heer "Windt- horst bracht gisteren een bezoek by prins Von Bismarck en had met den kanselier een langdurig onderhoud. PARUS, 14 Maart. Eenige bladen deelen mede dat de heer Tirard ten gevolge van het besluit van den Senaat (verwerping van het voorloopige handelstractaat met Turkye) zyn ontslag heeft gevraagd. Op aandringen van president Carnot heeft de heer Tirard zijne aanvrage om ontslag teruggetrokken. BERLIJN, 14 Maart. Voor zoover officieel bekend is, zullen by de internationale arbeids- conferentie vertegenwoordigd zynBelgië, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frank ryk, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenryk, Hongarye, Portugal, Zweden, Noorwegen, Zwitserland en Spanje. In het geheel zullen er meer dan 60 gemachtigden zyn. NIEUW-ORLEANS, 14 Maart. Hevigeregens vallen in het dal van den beneden-Mississippi, waardoor alle rivieren snel wassen en de omgeving onder water zetten. De byrivieren van den Mississippi zyn buiten de oevers ge treden en veroorzaken groote schade aan de spoorwegen, vooral aan den Arkansas- 8poorweg. Ten gevolge van het wassen van den Mis sissippi zyn de dyken doorgebroken. Dienten gevolge is het gedeelte der stad, dat aan de rivier grenst, overstroomd. PESTH, 14 Maart. In eene byeenkomst dei- liberale party prees de heer Tisza de houding der liberalen en betoogde de noodzakelykheid, dat de leiding der regeeriog aan één persoon moet toevertrouwd worden. Tisza verlangde slechts als gewoon soldaat in de gelederen der liberalen te blyven. De heer Jokaï bracht hulde aan de ver diensten van den heer Tisza en sprak de hoop uit, dat de eenheid in de liberale party zou bewaard blyven. Jokaï's toespraak werd met luide „Eljens 1" ontvangen. In de straten en in de nabyheid der Kamer bewoog zich gisteren eene talryke volksmenigte. De politie, ondersteund door soldaten, hand haafde de orde. Toen de heer Tisza mede deelde, dat hy zyn ontslag had gevraagd en dat dit door den keizer was aangenomen,'ont stond er groot rumoer. De heer Iranyi verklaarde dat deze tijding het geheele land tevreden zou stellen. MADRID, 14 Maart. Na eene levendige woordenwisseling heeft de Kamer met 119 tegen 74 stemmen besloten 20 gerechtshoven op te heffen. LONDEN, 14 Maart. Lagerhuis. Het voor stel van den afgevaardigde Hamley, be treffende de uitrusting der troepen, hetwelk door den minister van oorlog werd bestreden, werd aangenomen met 138 tegen 112 stemmen. De Parnellisten riepen toen, dat de minister moest aftreden. By de behandeling van de begrooting voor oorlog verlangde de minister Stanhope, dat het eerste hoofdstuk, waarby het effectief op 153,483 manschappen wordt bepaald, zal worden aangenomen. Do minister lichtte tevens zyn ontwerp tot reorganisatie van het leger toe. De minister betreurde het dat officieren hadden gestemd voor het voorstel- Hamley, hetwelk niets anders is dan eene politieke partymanoeuvre. De minister ge loofde dat in den loop van het volgende finantiëele jaar alle soldaten van repeteer geweren en rookvry kruit zullen voorzien zyn. De eerste twee hoofdstukken werden daarna aangenomen. In politieke kringen wordt geene waarde gehecht aan de aanneming van het voorstel- Hamley. Vele leden wilden slechts protes teeren tegen den buitengewonen staat van zaken, want vele officieren der vrywilligers dragen zeiven by tot de betaling hunner soldaten. LEIDES, 14 Maori. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 7° G. 44.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 5° C. 41 F.; 'a middags 12 uren 11° C. 51.8° F.; 's namiddags 4 uren 13° C. 55.4° F. Door de alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie werd heden tot arts bevorderd de heer J. L. Hage.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2