LEIDSCH DAGBLAD. E IRNAMENTEN ABONNEMENT S oahen,! In Hotel du Lion d'Or Gevraagd: een Bediende Hotel Le Solei! d'Or, N°. 9224. Trijdag 14 Maart. A0. 1890. (Deze tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advortentiën. W. r. REKET. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere rogel moer 0.17 j. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het in- oaeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Het eenige dergrootebeelden op den voorgevel van den verbranden Stads schouwburg, dat den brand onverminkt heeft doorstaan do muze van het treurspel is met groote zorgvuldigheid afgeheschon en behouden op den grond gekomen. De verkochte afbraak van het oude Centraalstation te Amsterdam heeft f 10,200 opgebracht. Eene dolle koe heeft Dinsdag heel Groningen in rep en roer gebracht. Om 10 uren losgebroken, is het dier twee uren lang door politie en militairen achtervolgd. Den onderwijzers werd om halftwaalf door de politie verzocht de leerlingen niet uit de school te laten gaan, vóór de koe gedood was. Na een kind, een werkman en een politie agent verwond en het Noorderplantsoen beschadigd te hebben, wisten een onderofficier en een korporaal het woedende dier met een zestal schoten te doen vallen, waarna het door eenige slagers verder werd afgemaakt. Van gisteren, 12 Haart, meldt men uit IJmuiden het volgende Men is er in geslaagd, do vermelde boven- ebdeur van de groote schutsluis (zie ons vorig nummer) door eene reservedeur te vervangen. Dit werk kwam reeds tijdig in den morgen gereed, zoodat by het wegvallen van bet buitenwater tijdens de eb het kanaalwater op de gewone wijze kon worden gekeerd. Ook de scheepvaart door de groote sluis is weder hersteld, met dien verstande, dat alleen met de vloeddeuren kan worden geschut. Met het inhangen der reserve-bonedeneb- deuren zal binnenkort een aanvang worden gemaakt en ook een spoedige afloop van dit werk is te voorzien. Alles bijeen heeft de ramp, welke de groote schutsluis heeft getroffen, geen bijzonder nadeel aan de schoepvaart toegebracht en is alles beter afgeioopen dan zich aanvankelijk liet aanzien. De 66-jarige werkman W. S., te Renswoudo, is van een wagen gevallen en heeft zulke inwendige kwetsuren bekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Nieuwediep is de schipper van een visschersvaartuig aan de gevolgen van het overmatig gebruik van alcohol plot seling bezweken, eene vrouw en twee jonge kinderen onverzorgd achterlatende. Onder de vrachtgoederen, die gisteren per stoomboot te Balk werden aan gevoerd, was eene zware kist, gevuld met manufacturen. Deze kist moest b(j den ge adresseerde naar den zolder gebracht worden. Daartoe zou óón dor knechts van de boot behulpzaam zijn. Het ongeluk wilde, dat de ladder bogon te kantelen en het zware ge vaarte naar beneden viel, juist op het hoofd van den knecht. De man was terstond een lijk. De „Cosmos" maakt gewag van de uitvinding van een werktuig, dat brood in platte schijven verdeelt en met behulp van een draaienden borstel met boter besmeert ten behoeve van weeshuizen enz. Het ver werkt. 750 boterhammen in het uur. De verslaggeefster van de „"World", miss Bly, die de reis om de wereld in 72 dagen volbracht, gaat trouwen met den direc teur van het krankzinnigengesticht, waarin zij zich had doen opsluiten om er het een en ander over in de courant te kunnen schrijven. Czaar Alexander III vierde Dinsdag zijn 45sten verjaardag. In de meeste hoofdsteden van Europa werd deze dag op de gebruikelijke wijze door de daar gevestigde Russen gevierd. Keizer Wilhelm gaf ter eere van den czaar een feestmaal. „L'année Scientifiquo" over hot afgeioopen jaar bericht een merkwaardig geval van St.-Elmvuur, dat te Gottschee voorkwam. Een inwoner dier plaats deed op zekeren avond, nadat het gesneeuwd had, eene wandeling. Plotseling zag hij uit de sneeuw een licht schijnsel opstygen. Dit dacht hjj althans, maar bjj onderzoek bleek, dat het schijnsel uit de stalen punt van zjjn wandelstok voortkwam ou zelfs nu en dan als vonken daaruit sprong. Dit verschijnsel is in de buurt van Gottschee waargenomen. Eene verklaring is nog niet gegeven. Eene afgrijslijke misdaad is Vrijdag-avond te Parijs gepleegd door eon dronkaard, die zijn zoontje van vier jaar doodstak, het lijk op het bed legde en er bjj ging liggen slapen. Toen z(jne vrouw thuis kwam, zeide hy„Ziezoo, ik heb het kind maar dood gemaakt; dat is een mond minder open te houden!" De ontstelde moeder riep om hulp en de moordenaar werd in hechtenis genomen. Te Claflin, in Zuid-Carolina, heeft eon blanke hoogleeraar aan de universiteit een zwarten collega mishandeld. De studenten bestaan uit kleurlingen en hebben gedreigd als één man de universiteit te verlaten als niet al de blanke professoren werden ontslagen. Te Evansville, in Indiana, on t- stond eene ontploffing in eene meubelfabriek, welke in brand geraakte. Drie jongens kwamen in de vlammen om en oon ingenieur werd doodeiyk gekwetst. De werkstakers in zeven fabrie ken te Barmen hebben den arbeid hervat. Gedurende de laatste dagen waren zoovele vreemde werklieden in de stad gekomen, dat er gegronde vrees bestond dat de fabrikanten dezen in dienst zouden nemen. De werkgevers hebben hunne vorige werklieden weer aange nomen op voorwaarde, dat zy hunne eischen zouden opgeven. Dit word terstond door de werklieden toegestaan, zoodat de arbeid op de oude voorwaarden is hervat. De trein, welke Vr ij dagavond aan het Noorder-station te Parys naar Duitsch- land vertrok, was een echte goudlrein. In dezen trein werden verzonden 70,000,000 franken in goud, het bedrag van oen gedeelte der Russische leening, voor zoover hiervoor te Parijs was ingeschreven. Dat de wagen, waarin het goud werd vervoerd, terdege bewaakt werd, behoeft geen betoog. In de omstreken van Edinburg woedde gisteren een hevige storm. Toen eon goederentrein over de Forth-brug reed, werden eenige wagens door don wind uit het spoor geworpen. Het verkeer werd godurende eenigen tyd gestremd en eene baal katoen woei in het water, doch overigens gsbourden er geene ongevallen. Het reddingswerk in de myn Morfa moest, geiyk reeds gemeld is, gestaakt worden wegens een lievigen brand, welke in de myn uitbrak. De mannen, die tol redding dor opgesloten mijnwerkers waron afgedaald, moesten terug. Naar men berekent, hebben 100 werk lieden het leven by deze ramp vorloren. Een werkman, die meor dan twaalf uren bedolven was geweest, werd nog levend naar boven gebracht, maar overleed spoedig. De redders hadden toch de voldoening; voor hun werk, dat nog vele arbeiders door hunne tydige hulp uit hun benarden toestand gered en behouden naar boven werden gebracht. In Amerika zoekt men den En- gelsebman Birchall, die zekeren Benwall uit Engeland had laten overkomen, hom gouden bergen in Amerika belovend, om hem te be- rocven. Het lyk van Benwall is gevonden en de justitie ziet in Birchall den moordenaar. Men vreest thans ook voor een ander Engelschman, die onlangs met Birchall te Nieuw-York is ge zien, want 't schynt dat Birchall op deze wyze voor zyn brood zorgde. By Wigan, in Engeland, is een klein meisje vermoord in een kuil gevonden. Haar stief vader is, verdacht van den moord, gevangen genomen. INGEZONDEN. Mijnhceri- de Redacteur! Vergun my dat ik naar aanleiding van al hetgeen reeds vóór en tegen de plannen voor annexatie van een deel der omliggende ge meenten van Leiden is geschreven, nog het volgende in het midden breng. De uitslag der stemming voor de leden van den tweeden Raad in do gemeente Zoeterwoude, zoude allicht de meening doen ontstaan dat de inwoners dier gemoente „algemeon" tegen annexatie zyn. Dat wy, singolbewoners, niet opkwamen om te stemmen is niet te vorwonderen door den grooten afstand van het stembureau te Zoeterwoude (door een stembureau aan do Heerenstraat zouden wy zeer worden gebaat). Hot is zeer begrypelljk dat de bewoners van de kom dor gemeente Zoeterwoude tegen de annexatie zijndezen genieten van alle voordeelen, die een dorp kan aanbieden, als: brandweer, bestrating en politie toezicht. Die gomeente zoude een gevoelig verlies ïyden door het gemis der belasting van de singelbewoners, want ik durf opmerken dat de belasting, die de singelbewoners aan Zoe terwoude moeten betalen, om zoo te zeggen „cadeau" wordt gegeven. Politie zien wy nooit, de verlichting is karig, de naastbyzynde brandspuit is die by don Hoeronwog en met de bestrnting is het ook al treurig gestold. Men zal my nu wel opmerken dat hot onderhoud van de singels door de gemeente Leiden moet geschieden en ook werkelijk ge schiedt, doch hiertegen breng ik in het mid den dat dit onderhoud veel boter kon zyn, wanneer de gomeente Zoeterwoude in de kosten bydroeg, wat werkeiyk niet onbillyk zoude zyn, daar laatstgenoemde gemeente er toch groot belang by heeft om hare inwoners te gerieven. "Wy, singolbewoners, betalen in de kleinste zoogenaamde „heerenhuizon" ongeveor f 20 gemeentebelasting, maar daarvoor verschaft de gemeente Zoetorwoude ons ook byua geene voordeelon. Worden wij by Leiden ingelyfd, dan betalen wij wel is waar heel wat meer belasting, doch dan zal de gemeente Leidon ons ook doen genieten van het geld, dat wy offeren. Een Singelbewoner, van Zoeterwoude, 13. 3. '90. die vóór de annexatie is. in het Notarishuis aan den Burcht, te Leiden, by opbod en afslag Zaterdagen IA en 22 Maart 1800, 's avonds to 7 uren, ton overstaan van J. A. VAN HAMEL, Notaris te Leiden, van No. 1. Het HUIS, No. 19, aan den Mid delweg, tegenover de Moriaansteeg, te Leiden, groot 49 centiaren, bevattende bene den: Vóorhuis (thans ingericht als Bliksla gers winkel) Gang, Binnenkamer (thans ingericht al3 Blikslagers werkplaats) Kelder, Keuken, Plaatsje; boven: Yóórkamer, Achterkamer, Zolder. Het perceel heeft duin waterleiding en is verhuurd voor f 4 's weeks. Te aanvaarden by de betaling 1 Mei 1890. No. 2. Het HUIS te Leiden, No. 1, in de Brechtenpoort, uitkomende op het Levendaal, (Zuidzyde), groot 20 centiaren, verhuurd a f 1 's weeks. Te aanvaarden by de betaling, 15 April 1890. De perceelen zyn te zien daags vóór en op de dagen van opbod en afslag, van 10 2 uren. Meerdere inlichtingen te bekomen by Nota ris VAN HAMEL (Steenschuur S.) Ontdekking. Geen Asthma. .Benauwdheid, Zinking noch Hoest Jmoer. Bekroningen: Zilv. en Gou- '- "den Med. en buiten concours. Aan- wy zingen gratis en /Yanco. Schry ven aan het adres: Dr. C™. OLERY, te Marseille. (Frankrijk). JENEVERf 0.63 a GEBEIDE JENEVER 0.78 I g BRANDEWIJN. 0.66 I W ING. 0.90 f m -2 3 ROODE JENEVER 0.72 FRAMBOZEN 0.78 3 PUNCH0.79 1 S 3 COGNAC1.01 BUITENG. COGNAC 1.36 J £,-* KOODE WIJN. 0.62 1S MADERA0.72 2 PORT0.98 o 3 g OUDE KLARE 0.72 f J 2 BRANDSPIRITUS 0.21 I '1 EXTRA-LAGER 0.10^ 1 5 GAGER0.08' S (S STOUT, por halve llesch 0.09 30 Gulden per drie maanden. Bc KleedSngsfukkco blijven het eigendom van den geabonneerde. JU Vrije kouze uit oene collectie van i© meer dan 50Ü verschillende Nou- veanlé's, in Engebche, Fransche en Sehotsche Stoffen. Goedpassende, élégante coupe toordt gegarandeerd. OP AANVRAAG WORDT HET PROS- PECTUS GRATIS VERZONDEN. P GEIDEN: Nieuwe Rj)n 32. 0 Den Haag: Vlamingstraat 20. BredaTorenstraat. vraagt men tegen Meieene Werkmeid, voor de Kamers, en eene Keuken-Werk meid, beiden ©O Gulden loon, jaarlyksche verhooging, Waschgeld en verval, mits van goede getuigen voorzien. van middelbaren leeftjjd, om goduronde de avonduren en des Zondags te assisteeren in een Koffiehuis. Adres in persoonVarkenmarkt No. 17. 155. BREESTRAAT 155. Ondorgetoekende blyft bovengonoemd Hotel steeds aanbevelen aan do geëerde familién in Leiden en Omstreken, voor liet geven van Pnrlijcn, Brul lullen. Diners, Soupers etc., hebbende liy goeno kosten gespaard om de Zalen, daarvoor bestemd, degeiyk in te richten. Een keurignet, geheel nieuw Tooneellje, door eeno daarvoor hier bekende bekwame hand geschildord, en eene prachtigo Plnnlno zyn ook hier aanwezig. Van billijke conditiën en nette bediening kan men verzekerd zyn. Zich nogmaals aanbevolondo, blyft hij, Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5