N«. 9224. Vrijdag 14 Maart. A®. 1890. .ft# <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§[on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 13 Maart. Het Roode Testament. DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADVERTBNTIEN: Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door de heeron C. A. Bergsma Hzn., C. M. Van Troostenburg de Bruyn en A. Van der Eist. In de groote zaal van het Nutagebouw alhier bad gisteravond de laatste der 1»lks- btjeenkomsten plaats. Voor eene meer bezette zaal dan gedurende het geheele jaar het geval was geweest, traden beurtelings als sprekers op de heeren H. Burgersdyk en S. R. Perrin. De laatste opende de rjj der voordrachten met hot Bchoone, verheven gedicht van onzen genialen Nic. Beets, „Jan Jansen" getiteld. Met veel gevoel en waarheid, met eene onbe rispelijke accentuatie schetste ons de jeugdige declamator het zielelijden van den ouden, afge- loefden man, door zijne kinderen verjaagd en verstooten, tot by eindelijk de noodige rust vond in het kille graf. De menige weggepinkte traan, de luide bijvalsbetuigingen, welke den talentvollen spre ker by bet einde ten deel vielen, waren de onwederlegbare béwyzen, dat by zyne toehoor ders „gepakt" had. De heer Burgersdyk, het Leidsche publiek reeds bekend als een oud (ancien) rederyker van den goeden stempel, wist spoedig dezen treurigen gemoedstoestand te verdryven en plaats te doen maken voor eene algemeens luidruchtige hilariteit. Los, ongedwongen en met eene mimiek, vol waren humor, gaf hy een tweetal schetsen ten beste: „De Schip persknecht", eveneens van Nic. Beets, en „Een reisje met den postwagen in Amerika", van Bret Horte, in het Nederlandsch over gezet door C. M. Honigh. Na de pauze mochten wy van den heer Perrin nog hooren„O die meiden", „Paar- dengang" en „Zoo" van E. Laurillard. Had deze spreker straks getoond op het gebied van het drama een meester te zyn, mot de laatste stukken bewees hy dat hy ook met het komisch element volkomen vertrouwd was. Ten slotte mochten wy nog onze bewonde ring schonken aan een door den heer Bur gersdyk zeiven samengesteld mixtum com positum van verschillende auteurs. Het wer- keiyk geestige van dit abracadabra had een uit bundig succès. Voorzeker was dan ook de heer Japikse de tolk van allo aanwezigen, toen hy beiden spre kers oen woord van hartelyken dank namens ROMAN VAN XAYÏER DE SIOXTKCIV. 5) „Ik heb steeds myn best gedaan, een vader voor hen te zyn. Vaarwel thans, lieve vriendin; het heeft my goed gedaan, u weer te zien." „Kom dan spoedig terug." „Dat beloof ik je. m. De graaf De Thonnerieux was een man van de kiek. Hy had zyn vasten tyd van opstaan, uitgaan, eten enz. en week daar nooit van af. Geen wonder dus dat Jéröme, de oude kamer dienaar van den graaf, zich ongerust maakte, want het was reeds halfzes en de graaf was nog niet thuis, hoewel hy andors altyd klok slag vyf uren terugkeerde. Jéröme was een getrouwe dienaar, hy was in den dienst van den graaf De Thonnerieux grys geworden en zeer aan zyn meester ge hecht. Eindeiyk hield het rytuig voor hot hotel stil, en Jé.öme spoedde zich naar bene den om zyn meester by hot uitstappen te helpen. allen overbracht. Met het door hem geuit verlangen dat het volgend jaar de Gehoor zaal of deze zaal wederom deze belde mannen als sprekers binnen hare muren zouden zien, vereenigden zich allen, zooals bleek uit de talryke teekenen van instemming, welke van alle plaatsen zich deden hoorei. Mej. C. W. Hoogvliet alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- en school- onderwys in de nuttige handwerken voor meisjes. Op eene der fraai versierde bovenzalen der Sociëteit „Minerva" bad heden een luister- ryke maaltyd plaats ter gelegenheid van de bestuursoverdracht van het gezelschap „Philo- nide8", dat, naar men wil, tot het jaar 1S19 opklimt. Aan den praoses, den heer R. C. Six, werd tevens eene gepaste hulde gebracht voor de energie, welke hy by zyne zorgvolle taak wist te ontwikkelen; name.n3 de talryke leden werd hem een antieke leuningstoel met album aangeboden. Eene glorieryke toekomst zy het gezelschap toegewenschtl By den heer T. H. Ytsma is thans tentoongesteld een zeer schoon boschgezicht van Louis Apol. Naar wy vernemen, zal op 24 Maart a. s. de heer Julius Sabbe, professor aan het Athe naeum van Brugge, als spreker optreden in eene byeonkomst met dames, doordestudenten- afdeeling Leiden van het „Willemsfonds" tegen dien datum uitgeschreven. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk Vrydag- avond om 10 uren bezorgd zyn. De wgze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Hedenmorgen word van hier naar Den Haag overgebracht het stoffeiyk overschot van den te dezer stede overleden mr. S. H. Lette van Oostvoorne, in leven raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Op zeer eenvoudige wpze is het in den familie-graf kelder op de Algemeene Begraafplaats bggezet. Te ruim elf uren kwam de lykstaatsie uit Leiden langs den Benoordenhoutschen weg te 's-Hago aan. Zy werd van daar vooraf gegaan door de boden van het gerechtehof en bereikte te ongeveer 12 uren de begraaf plaats. Een aantal kransen dekte het lijk kleed. Aan de geopende groeve stonden vele ambt- genooten en vrienden van den overledene „Eindelijk dan, ftynheer de graaf!" risp hy uit; „ik ben half dood van angst." „Waarom, myn goede Jéröme?" vroeg de graaf. „Omdat het reeds halfzes is. „En ik de gewoonte heb om vyf uren thuis te komen, 't Is waar, ik ben een weinig over myn tyd." „Mynheer de graaf is nog wat zwak, en als ik er niet by ben, dan vrees ik altyd dat hem een ongeluk zal overkomen." „Br is niets gebeurd, Jéröme; ik heb alleen myn tyd vergeten, terwyi ik in gesprek was met mevrouw De Chatelux. Haar zoon Fabieu komt dezer dagen hier met den jongen Fro- mental." „Mynheer Paul?" „Ja, twee brave jongelieden. Je moot hen dadelyk by my brengen, zelfs al heb ik ge zegd, dat ik voor niemand te spreken ben." „'t Is goed, mynheer de graafl" Onder dit gesprek was de graaf met zyn bediende op zyne kamer gekomen. Jéröme trok zyn meester jas en laarzen uit en ver- wgderde zich daarop, om eenige oogenbhkken later terug te komen en zgn heer te zeggen, I dat het diner gereed was. De graaf begaf zich naar de eetzaal. Terwyi hy aan tafel zit, zullen wy ln korte geschaard, onder wie werden opgemerktmr. Hanlo, raadsheer in den Hoogen Raad, mr. Patyn, advocaat-generaal, en mr. baron Collot d'Escury, substituut-griffier by dat college; mr. Spoor, vice-president van- en mr. De Ranitz, raadsheer in het gerechtshof; mr. Van der Kemp, officier van justitie, en mr. Hartman, griffier by do Haagsche rechtbank. Aan het graf werd niet gesproken. Do zoon van den overledene alleen dankte den aanwezigen, ook namens zyne diep bedroefde moeder, voor de laatste eer, zynon vader bewezen. Volgens verkregen inlichtingen, zal eene byeenroeping van de kiezers der gemeente Oegstgeest in het begin der volgende week plaats hebben in het koffiehuis „Zomerzorg," om de belangen der gemeente in de voorge stelde uitbreiding der grenzen van Leiden te bespreken en zoo mogelyk eene aanbeveling op te maken van de personen, die geschikt worden geacht om deel uit te maken van de commissie, bedoeld by art. 131 der gemeente wet, welke nl. de annexatie-voorstellen met den gemeenteraad behoort te onderzoeken en daaromtrent rapport uit te brengen. Bedankt ls voor het beroep naar Leid- schendam en Wilsveen door ds. J. Rynenberg Dz., te Ternaard. Volgens de uitkomsten der 7de algemeene tienjarige volkstelling bedroeg het zielental der gemeente Ter-Aar op 1 Januari 1890: 2376 personen (1179 m. en 1197 vr.) verdeeld als volgtNederd.-Horvormden 777, Roomsch- Kath. 13-13, Christelyk-Geref. 56, tot geen kerkgenootschap, maar van Gereformeerde ge zindheid 149, van Gereformeerde gezindheid 21, Oud-Roomschen 2, Remonstranten 2, tot geen kerkgenootschap 26. In het jaar 1889 vertrokken uit die gemeente 134 personen (56 m. en 78 vr.) Er vestigden er zich 118 (54 m. 64 vr.) Het getal der geborenen bedroeg 90 (39 m. en 51 vr.), dat der overledenen 69 (30 m. en 39 vr.) Levenloos aangegeven 5. Gesloten huwelyken 21. Do nieuwbenoemde consul-generaal van Rusland hier te lande is gisteren op zyne standplaats te 's-Hage aangekomen. Het lid van de Tweede Kamer baron Michiels van Verduynen, zal aanstaanden Woensdag, 19 dezer, een diner aanbiedon aan zyne mede-leden van de katholieke party. De heer Schuku, attaché van het Japan- sche gezantschap te 's-Hage, vertrok gisteren naar Brussel. Hot aantal schoolgaande kindoren be trekken den levensloop schetsen van don man, dien wy als een door smart gebroken giysaard hebben leeren kennen. De graaf De Thonnerieux stamde af uit oen der oudste en edelste geslachten van Langue- doc. Hy had te Parys gestudeerd. Behalve een helder verstand en een stalen yver, had graaf Philippe een edel en mede- ïydend hart. Van zyne vroegste jeugd af was hy een weldoener der armen, een beschermer der verdrukten en een trooster der wanhopigen geweest. Toen hy zyne studiën voltooid had, koos hy geene loopbaan, waartoe zyne bekwaamheden hem ruimschoots gelegenheid gaven, maar wydde zich met hart en ziel aan de philantro- pie. Hy deed verscheidene stichtingen voor armen en hulpbehoevenden verryzen, en onder steunde anderen, die wegens geldgebrek dreig den ten onder te gaan. Ook schreef hy ver scheidene werken op philantropisch en staat kundig gebied en deze werden zoozeer gewaar deerd, dat hy daardoor eerst het lint en daarna j do rozet van het Legioen van Eer verwierf. Jongelieden, wien hot niet aan begaafdheid, maar wel aan middelen ontbrak, studeerden op zyne kosten en dankten aan hem don naam, dien zy zich later in de eene of andere loop baan verwierven. neden 12 jaren bedroog op 1 Januari 1890 in de gemeente Haarlemmermeer 938 jongens en 856 meisjes, en dat der niet-schoolgaande kinderen beneden 12 jaren 165 jongens en 245 meisjes. De regelingscommissie voor de door den algemeenen Nederlandschen Wielrydersbond uitgeschreven baanwedstryden op de wieler baan te Nymegen, welke gehouden worden 26 Mei a. s. (2den Pinksterdag)een nationale voorjaarswedstryd en 15, 16 en 17 Augustus d. a. v. de groote nationale en internationale wedstryden om de kampioenschappen van hot vasteland en Nederland, bestaat uit de heerenD. Ter Haar, te Kuik, voorzitter J. J. Van Breda Beausar, te Loon op Zandt; J. C. Durkens, te Leiden; C. J. De Lang Evertsen, te De Steeg; A. L. Couvée, en H. P. Loggere Jr., te Amsterdam, leden. Door het kiescollege der Ned.-Hervormde gemeente te Rotterdam is, in de vacature- Theesing (nog voortdurende door het be danken van ds. J. D. Van Arkel, te Bloe- mendaal), gisteravond de keuzo uitgebracht op dr. A. J. Th. Jonker Hzn., te Ellecom. In eene vergadering der sinds eenigen tyd te Woerden opgerichte harddraverö-veree- niging „Wilhelmina" is een schryven behan deld van de tentoonstellings commissie, waarin deze verzocht, de jaarlyksche harddravery en schoonrydery te doen plaats hobben tydens de te houden tentoonstelling op 19, 20 en 21 Augustus a. s. Het bleek echter, dat zonder krachtigen steun der burgery de vereeniging dit jaar geene harddravery en schoonrydery kan houden, weshalve men besloot een beroep te doen op de offervaardigheid van Woerden's burgery, waarvan een gedeelte gedurende die festiviteiten tamelyke voordooien trekt, door dat by die gelegenheid altyd vele vreemde lingen naar Woerden komen. Voor het bezoek der tentoonstelling is het ook te hopen, dat de harddravery-vereeniging hare pogingen met een gunstigen uitslag bekroond zie. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren C. A. Zelvelder, voorzitter; P. J. Hofman, penningmeesterD. Meyer, secretaris; Joh. Kromwyk en C. Mynlieff Fzn., commis sarissen. In de vergadering van de Haagsche Kamer van Koophandel is besloten aan het Kamerlid Bahlmann te verzoeken zyn wets voorstel tot heffing van graanrechten in te trekken. Een afschrift van dat verzoek zal aan de Tweede Kamer gezonden worden. Naar aanleiding van de door den minister van Oorlog aan de autoriteiten der land- zyn groot vermogen werd door eenige erfe nissen nog aanzienlyk vermeerderd, maar hoe ryker hy werd, des te ruimer werd zyne mild dadigheid, terwyi hy voor zichzelven zeer weinig noodig had, daar hy voor iemand van zyn stand hoogst eenvoudig leefde. Op vyf en veertig-jarigen leeftyd was hy de eenige van zyne familie. Zyn vermogen be droeg toon tien millioen, hetgeen hem eene rente opleverde van vyf honderd duizend franken. Tot dit tydstip had Philippe De Thonnerieux nooit aan een huweiyk gedacht. Zyne philan- tropie nam al zyn tyd in beslag en het geluk, dat hy overal stichtte, gaf hem zéé ruim schoots zyn deel, dat hy naar hot huweiyks- geluk niet verlangde. Een onverwacht voorval deed hom van ge dachten veranderen. De graaf had eene vriendin, do gravin De Rouvray, eene uitmuntende en begaafde vrouw, maar zeer onbekwaam op het gebied van geldzaken. 0ndank3 de wpze raadgevingen van Philippe De Thonnerieux, waagde mevrouw De Rou vray zich in gevaarlyke speculatiën, die haar geheele vermogen verslonden, en zy trok zich dat verlies zóó sterk aan, dat zy kort daarop stierf, en hare eenige dochter byna in armoede achterliet. (Wordt vcrvol-gd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1