N°. 9223. Donderdag 13 Maart. A0. 1890. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSCH mh DAGBLAD. sigaren en een fraai horloge ten geschenke worden aangeboden. Do mijnramp in Wales. Alweder heeft in eene steenkoolmijn eene ontploffing plaats gehad, waarbij, gelijk gemeld is, om streeks 150 arbeiders het leven verloren. Het ongeluk gebeurde in de Horfamijn in Glamorganshire, waar ook in 18G3eninl870 ontploffingen menschenlevens kostten. Als de losbranding van zwaar geschut werd plotseling in verren omtrek een dreunende onderaarsche knal gehoord, Groote wolken stof en rook stegen uit den mijnmond op en de bewoners van naburige plaatsen snelden er heen. Het bericht, dat eene ontploffing had plaats gehad, verspreidde zich met snelheid in den omtrek en weldra stroomden duizenden naar de plaats der ramp. Een aantal mannen daalde in do schacht om te pogen de ongelukkige mijnwerkers er bevonden er zich omstreeks 300 in de mijn nog te redden. Hunne terugkomst werd door de menigte, waaronder verscheidene vrouwen en kinderen, in den grootsten angst afgewacht. Zij berichtten dat eene groote massa ingeval'! Ion rots- en houtwerk hun belet had tot in de mijn door te dringen, waar do meeste slacht offers zich bevonden. Twee mannon, die deer lijk gebrand waren, brachten ze boven, maar de anderen, 150 in getal, waren allen in de onderaardsche gewelven ingekerkerd. Indien de uitbarsting zelve hen gespaard heeft, dan is het nog zeer twijfelachtig of zij in de verontroinigde atmosfeer in het loven hebben kunnen blijvon. Een van de mijnwerkers, die oplietoogon- blik van do ontploffing in de mjjn was, gaf van hetgeen hy ondervond het volgende verhaal „Met eenigo makkers was ik rustig aan hot werk, toen ik plotseling een hevigen lucht stroom langs ons heen voelde gaan, die 3 van ons ter aarde wierp. Dikke stofwolken en dampen omringden ons. De zwavel was zóó sterk, dat wjj onzen zakdoek voor neus en mond moesten houden. Velen onzer kame raden lagen op den grond en wjj waren zei- von te veel geschrikt en verward om hen te helpen. Omstreeks 40 passen van de opgaande schacht was eene groote massa rots ingestort, maar gelukkig ontdekten wjj eene smalle opening, waar wjj doorkropen en zoo werden wij gered." Omtrent de oorzaak der ramp is met zeker- hoid niets bekend. Het luchtververschings- toestel was in goede orde en verwijderde 80,000 kub. voet lucht per minuut. De mijn bestaat omstreeks 40 jaar. Steeds werden veiligheidslampon gebruikt en nog een paar dagen geleden was op verzoek der werklieden een onderzoek ingesteld naar den toestand der gangen en schachten. Deze werden toen geheel vrij Tan gas en volkomen veilig ver klaard. Betreffende het aantal werklieden, dat zich in de mijn bevond, loopen de berichten uit een. In 't geheel werken er 420 man, maar daarvan waren volgens sommigen niet meer dan 80 tot 100 beneden, toen hot ongeluk gebeurde. De „Times" daarentegen zegt dat dit aantal veel aanzienlijker was en 250 be droeg, waarvan er 100 ontsnapt zijn, terwijl nog 150 arbeiders in de mijn opgesloten en vermoedelijk omgekomen zijn. Een der geleerden, die in de Kew Gardens te Londen werkzaam zijn, heeft eene belangwekkende ontdekking ge daan. Tot nog toe was niemand op de ge dachte gokomen, het suikerriet door zaaiing te vermenigvuldigen. De heer Morris heeft nu ontdekt, dat het mogeijjk is uit het zaad van dit riet eene groote verscheidenheid van betere soorten te verkrijgen, en men ver wacht dat door kruisbevruchting en teelt keus de suikeropbrengst belangrijk zal kunnen worden verbeterd. Eerst met behulp van een krachtigen microscoop waren de buitengewoon kleine zaadjes te vinden. Het voorstel tot uitbreiding van den Egyptischen spoorweg tot Khartoem wordt, volgens den correspondent der „Daily News" te Cairo, als onuitvoerbaar beschouwd. Er zou eonë te sterke militaire wacht noodig zijn om den weg te beschermen tegen de aanvallen van roofzuchtige inlanders. Nabij Glassona, ton noordon van de Griekscli-Turksche grons, hebben Turksche soldaten hevig gevochten togen een troep roovers. Dezen worden ten laatste verslagen. Zes van hen werden gedood, twee gevat en twee ontsnapten. Van do soldaten werden twintig gedood. Een slager te Breslau, die vleesch heeft verkócht van oen varkon, dat aan de trichine-ziekte is overleden, is door do recht bank veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. Deze strenge straf werd den slager opgelegd, omdat hij wist, dat het vleesch niet goed was. Do familie De Choiseul, te Parijs, is voornemens hare rechten te doen gelden op hot terrein, waarop voorheen de Opéra Comique stond, indien het gebouw niet binnen korten tijd wordt herbouwd. Het terrein, dat voor jaren 300,000 franken waard was, wordt nu op 3,000,000 franken geschat. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommore0.05. Gemengd Nieuws, Gistermiddag te halltwee arri veerde per havenboot aan den steiger van de Noord-Holl.-Tramwegmaatschappij over het Centraal station te Amsterdam het met de „Burgemeester Den Tex" uit Indië terug gekeerde detachement militairen, waaronder zich bevond de fuselier Schierhorn, die om zijne heldendaden te Edi, waar hij te midden van een kogelregen en klewanghouwen alleen op den vijand invloog, door den Koning tot ridder 4de klasse van de Militaire "Willemsorde benoemd werd. Terwijl de muziek van het 7de regiment infanterie het Volkslied aanhief, stapte het detachement aan wal, waar zich honderdon belangstellenden bevonden. Dé generaal Den Beer Poortugael heette in eene kernachtige rede den heldhaftigen krijgs man welkom en deelde hem mede welke groote onderscheiding de Koning hem voor zijn kloek gedrag had waardig geacht. Het publiek hief oen luid en driewerf her haald „Leve de Koning!" „Leve de fuselier Sehierhorn!" aan. Vele ridders der M. W., hoofd- en verdere officieren enz. woonden deze militaire eer- betooning bij. Ook Chrisje v. d. Wonde was tegenwoordig en hield eene korte toespraak tot den nieuwbenoemden ridder. Uit de ridders, die ter verwelkoming aan wezig waren, drong de ridder vierde klasse Van Zutfen naar voren, en gaf met ontblooten hoofde aan Schierhorn den ridderkus. Alvorens af te marcheeren, ging de overste Rochell met eon eersten luitenant van het Ned.-Indisch leger, beiden ridder, tot den nieuwen ridder, en vroeg hem: „Schierhorn, je komt zeker tusschon ons inloopen Aldus werd de gelijkheid in mannenmoed en plichts betrachting, zonder aanzien van rang, op de welsprekendste en loyaalste wijze gehuldigd. Onder begeleiding van duizenden en onder de tonen der militaire muziek trok de stoet ridders en officieren voorop naar het Zeemanshuis, alwaar de manschappen werden ingekwartierd. Nog nooit - zoido een der kolonialen hebben wjj, bij de sloebers, in zoo'n gedrang gezeten. Schierhorn vertrekt eerstdaags naar zjjne familie te Dusseldorf. Als eene aardige bijzonderheid wordt uit Amsterdam nog medegedeeld, dat toen gister middag de plechtigheid der verwelkoming van den fuselier Schierhorn was afgeloopen, hem door een paar ingezetenon een kistje fijne KOMAN VAN VVV IKK DE MOXTKIM V 2) „Sapristie, ik wou dat ik in zijne plaats was, wat het fortuin betreft, wel te verstaan, want, naar zijn voorkomen te oordeelen, zal Ihij niet lang plezier van zijn vermogen hebben." „En toch i3 h(j niet ouder dan vijf en zestig jaar." „Dan is hjj oud vóór zijn tyd. Heeft hij te veel gewerkt, of het vermaak te veel nage jaagd?" „Noch het een, noch het ander." „Waardoor is lijj dan zoo verouderd?" „Door het verdriet." „Verdriet?" „Hjj heeft kort na elkaar zijne vrouw en zijne eenige dochter verloren en na deze twee sterfgevallen is hjj wel dertig jaar ouder ge worden." „Dat is geen slecht vooruitzicht voor zijne erfgenamen." „Erfgenamen? Die heeft hij niet." „Een millionair zonder erfgenamen, duivels, ^vie erft dan z(jn onmetelijk fortuin?" „Ik wou dat ik het was." „Ik ook, collega; dan zou ik zeggensamen deelen." „Ongelukkigerwijze zal hjj niet op zulk een loffelijk denkbeeld komen. Hij is een philan- troop en zal zijn vermogen zeker wel verma ken aan de Openbare Liefdadigheid." „Als hy een waar philantroop is, dan zal hij zijn vermogen zóó verdoelen, dat slechts de ware behoeftigen er hun deel van krijgen, zonder aanzien des persoons." „Dat zal hy ook wel doen, ik twijfel er niet aan, want zijn geheele leven is eene aan eengeschakelde reeks van edelmoedige daden geweest. Ook is hy schryver en hoeft ver scheidene gewaardeerde werken doen uitgeven. Hy is het eerst op het denkbeeld gekomen van nachtasyls, eene heerlijke uitvinding. Aan die van de rue Tocqueville heeft hy 300,000 franken ten koste gelegd. Hy heeft het huis der havelooze kinderen zeer rijk gemaakt en ook het gesticht Vósinet is hem veel verschul digd. Als hy sterft, zal zyne nagedachtenis oveial gezegend worden. „Het is jammer, dat zulk een braaf man naar zijn einde loopt. Wy leven in een tyd, waarin de mannen van zyno soort schaarszyn." Terwyl de twee beambten dit gesprek voer den, bladerde de graaf De Thonnerieyx in den catalogus ondor het hoofd: „Geschiedenis, gedenkschriften enz." en sloeg met zenuw achtige hand de bladen om. Eindeiyk vond hy wat hy zocht, want by vulde het nommer in de vierde kolom van de lijst in en keerde naar den lessenaar van •den onder-bibliothecaris terug, die hem daarna een boek in lederen band overhandigde, dat het opschrift droeg: „Het Roode Testament." Gedenkschriften van den heer De Laffenias om te dienen tot de geschiedenis van Zyne Eminentie den kardi naal De Richelieu, eersten minister van Zyne Christelyke Majesteit Koning Lodewyk XIII; uitgegeven te Amsterdam, Anno Domini 1074. II. De graaf De Thonnerieux bladerde in het boek, totdat hy eindelyk op de twintigste bladzyde scheen gevonden te hebben, vrat hij zocht. Hy logde het boek open voor zich neer, nam eene pen en een fleschje rooden inkt uit zyn zak en begon eenige woorden uit het boek te onderstreepen. De woorden, welke hy onderstreepte, vorm den den volgenden zin: „Kasteel des Granges-de-Mer-la-Fontaine, „zeventiende zwarte steen der kapel van af „den linkerhoek." „Zoo is het goed," mompelde hy, vooreen PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel moer/0.17J, Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. In do gisteren door het Land gericht te "Wiesbaden gehouden zitting zou het Openbaar Ministerie conclusie nemen in de zaak van dr. Mezger tegen de directie van het Kurhaus, doch daar nog onderhan delingen aanhangig zpn, waardoor men hoopt tot een vergelijk te komen, werd de behan deling der zaak verdaagd. De stoomboot „Bretagne," welke dezer dagen te Nieuw-York aankwam, heeft op 43 gr. NB. en 51 tot 55 gr. WL. niet minder dan 5 ijsbergen ontmoet. Te Cote St. - Michel, nabyMont- real, is door het springen van een petro- leumtoestel brand ontstaan in een huis, ter wijl de eigenaar afwezig was. Zijne vrouw en 7 kinderen kwamen allen in de vlammen om. De heer Colerette, de eigenaar, trachtte, gewaarschuwd, hen nog te redden, maar slaagde niet en bekwam levensgevaarlijke brandwonden. UITLOTINGEN. 21/9 pCt. Antworpsclie loton van 1887, a fr. 100. Trekking van 10 Maart 1890. Betaalbaar 1 Juli 1890. Seriën: 8680 9718 10042 16222 18770 19700 21080 21901 22918 28484 32005 34668 34713 37377 39412 40349 42101 49455 50517 57323 57718 G1914 65195 60451 69011 71G2G. Premiën. Serie 57718 n. 1 fr. 150,000; s. 39412 n. 14 fr. 2500; a. G9011 n. 9 lr. 1000; 6. 57323 n. 8, b. 57718 n. 21, a. 8630 n. 4, a. 10042 n. 8, a. 10042 11. 9, a. 10042 11. 20, a. 1G222 n. 20, s. 18770 11. 1. b. 22918 11. 1, a. 31G68 n. 3, a. 346G8 n. 24. a. 3471S n. 1, b. 34713 n. 11, a. 34713 n. 13, a. 37377 n. 21, a. 39412 n. 7, a. 39412 n. 8, a. 50517 n. 13, a. 50517 n. 23, a. 57718 n. 1G, a. G9011 n. 11, a. 71G2G n. 2, elk fr. 150. Allo overige nummers, vervat in bovenataando aeriên, a 110 fr. Rotterdam, 11 Maart. De lieden alhier gehoudcu tweedo voorjaara-koffieveiling der N. H.-M., op öGl/a c. getaxeerd, liep. mot levendigen kooplust, op 58 c., daarmede ten volle het zegel drukkende op do prijs verbetering zooala die zich vooral in den laatateu tijd heeft ontwikkeld, zonder nochtans in die ovor- drijving te vervallen, waartoo de innerlijke tocatand van hot artikel zoo liclit aanleiding had kunnen geven. LICHTSTERKTE. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. 8tandk. 2 Maart 5.45 7.45 7 1G.7 a 5.45 7.45 8 16.4 4 5.45 7.45 7 1G.5 5 5.45 7.45 8 1G.2 6 5.45 7.30 7 16.5 7 5.45 7.30 8 1G.4 8 5.45 7.45 8 1G.4 Dit betcokent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in eon Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte golijk staat met 16.7, 1G.4 enz. Standaardkaarsen, waarvan elko kaars 20 grains 7.8 grammon Spermaceti per uur verbrandt. oningewyde is het onmogeiyk de plaats terug te vinden. Do graaf sloot hot boek en zag op zyn horloge; het was eenige minuten vóór drie uren. Hij borg pen en inkt weder in zyn jas zak, bracht het boek terug, groette de beamb ten en verliet de bibliotheek. Zyn rytuig stond reeds voor do deur. „"Waarheen, mynheer de graaf?" vroeg de palfrenier, toen hy het portier voor zijn hoer opende. „Naar movrouw do gravin De Chatelux." „Rue de Tournon," zeide de palfrenier togen den koetsier en het rytuig reed voort. Tien minuten later hield het rytuig stil voor het hotel van de gravin De Chatelux in de rue de Tournon. De graaf stapte uit en liet zich aandienen. De gravin kwam hem zelve in de vestibule tegemoet, greep zyne hand en voerde hem naar het groote salon. Georgine De Graves, gravin De Chatelux, was eene vrouw van vijf en veertig jaar en ondanks de sporen van smart, die op haar aristocratisch gezicht lagen, nog zeer schoon. In heur kastanje bruin haar was nog geen enkele zilveren draad te ontdekken, hare oogen stonden nog helder on levendig en op haar voorhoofd was nog geen rimpel te zien. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5