N°. 9222. Woensdag 12 Maart. A0. 1890. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Een winter in Michigan. LEIDSCH ifÉl DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd Nieuws. De Hooge Raad heeftgisteren uitspraak gedaan in de zaak van de firma Van Houten, veroordeeld door de rechtbank te Amsterdam wegens niet-aangifte in de patentbelasting als pakkisten-, bussen- en zak- kenmaker en als drukker. De Hooge Raad heeft beslist, dat onder uitoefening van beroep is te verstaan het verrichten van beroepsdaden, onverschillig of de vruchten van den arbeid al dan niet ter beschikking komen van het publiek. Aangifte van die bijberoepen was dus verplichtend. Alleen vervaardiging ten behoeve van eigen huishoudelijk gebruik is vrijgesteld. De verpakking moge behooren tot het bedrijf, het vervaardigen der verpakking niet. De emballage maakt geen bestanddeel van de waar uit. Met vernietiging van het arrest van het hof te Amsterdam heeft de Hooge Raad het vonnis der rechtbank aldaar bevestigd en de firma Van Houten in de kosten veroordeeld. Zaterdag-avond omstreeks half- zeven werd op de Maas te Rotterdam de sleepboot „Baby" aangevaren door de Amster- damsche nachtboot. De „Baby" zonk een oogenblik daarna. De opvarenden werden gered. Uit Enschedee wordt bericht dat de burgemeester eene proclamatie heeft uitge vaardigd, waarin hjj de ingezetenen aanspoort de orde te bewaren. Tevens verklaart hjj de arbeiders, die het werk wenschen te hervat ten, te zullen beschermen tegen de geweld dadigheden van hen, die de werkstaking wil len voortzetten. Zaterdag- en Zondag-avond was het volko men rustig in de stad en hebben er volstrekt geene wanordelijkheden plaats gehad. Eergis ter-nacht echter zjjn bjj twee arbeiders aan den Haaksbergerweg en gisternacht by een arbeider aan de Horststeeg de ruiten inge slagen, hoewel deze personen niet tot de werklieden van de hoeren Ter Kuile en Mors man behooren. Daar men vreesde voor een gezamenlijk in dringen der arbeiders in de fabriek, ten einde hunne gereedschappen terug te bekomen, heb ben genoemde heeren door aanplakking be kend gemaakt, dat deze voorwerpen door de eigenaars gistermiddag om 3 uren konden worden afgehaald. Zaterdag-avond trad te Enschedee ten huize Een verhaal. Slot.) Maar ik zag dadelijk in, dat ik niet be hoefde te beproeven om hen vooruit te blijven, en dat ik tot iets anders myne toevlucht zou moeten nemen om mi) te verdedigen. De bloed dorstige dieren waren weldra nog slechts 30 meters van mij af. Ik zag hunne oogen gloeien, en het schuim zat aan hunne bekken, even als bij dolle honden. Beproevende om ze nog eene poos van mjj af te houden, wierp ik mijn bonten mantel naar hen toe. Twee van de uitgehongerde dieren wierpen er zich op, om dien te ver scheuren, maar de derde bleef mjj vervolgen. In een paar seconden was bij vlak aan 't achtereind der slede, en ik zag dat hy in een volgend oogonblik midden in den bak zou zijn, indien ik niet iets deed om hem terug te houden. Ik wierp de teugels over het slijkbord en greep naar mijne spade, welke het eenige wapen was, dat ik had, en, voor de zit plaats staande, met mijn rug naar het paard gekeerd, was ik van plan om het volhar dende dier neer te slaan, zoodra het binnen mijn bereik kwam. Het maakte een sprong, en bleef met zyne voorpooten haken aan de achterplank der slede. Ik nam de schop op van G. Mantel aan den Berkenkamp voor de werkstakers als spreker op De Vlieger, uit Amsterdam. Na afloop ging de vergadering, welke zeer druk bezocht was, rustig uiteen. Gistermorgen vergaderden de werkstakers ten huize van don kastelein Van Ommen en om 12 uren werd op verschillende plaatsen in de stad aangekondigd, dat samenscholingen van meer dan vier personen na 6 uren 's avonds verboden zijn. De marechaussees zijn nog aanwezig. Te St.-Malo is een zeldzaam ver- schijnsel waargenomen. Des namiddags tus- schen 4 en 5 uren werden, iets boven den westelijken horizon, 3 zonnen gezien boven elkaar. De middelste, de echte, scheen met onverminderde helderheid, terwijl de bijzonnen stralen van alle kleuren uitwierpen. Op den zelfden tjjd zag men op eenigen afstand een regenboog, maar onderste boven, met de bolle zijde op de kim. Het verschijnsel werd door een reiziger van eene in de haven liggende stoomboot in schets gebracht. Uit Chicago wordt gemeld dat daar ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad, toen de politie een bekenden dief, met name Kano, gevangen wilde nemen. Twee agenten, die hem trachtten te grijpen, schoot hij dood. Er ontstond toen een oploop, waarbij een aantal personen, die den moordenaar wil den lynchen, gewond werden. Ten slotte nam de politie Kane in verzekerde bewaring. Ten gevolge van het besluit der fabrikanten van drijfriemen te Barmen om hunne werklieden niet weder aan te nemen, alvorens zij het werk hervatten op de voorwaarden, door de werkgevers ge steld, zijn dezer dagen omstreeks i 200 werk sters, die nog aan den arbeid waren ge bleven, ontslagen. In 22 fabrieken is nu het werk gestaakt. Wat den eisch der werk* lieden omtrent nachtwerk betreft, deze zal vermoedelijk worden ingewilligd. Een werk dag van 10 uren willen de patroons echter niet toestaan. In zake het proces, te Wado- wice, in Galicië, ingesteld tegen een aantal personen, die goedgeloovige boeren over haalden het land te verlaten en hen op allerlei wijze bedrogen en afpersten, isthaDs uitspraak gedaan. Van de gedaagden zijn 32 veroordeeld en 30 vrijgesproken. Het geding heeft ruim 3 maanden ge en mikte om hem op zijn kop te slaan, maar daar ik achter de zitting stond, kon ik niet ver genoeg naar voren reiken, en kon hem slechts een kleinen stoot met de punt er van geven, hetgeen hem nog woedender maakte, maar hy liet toch de slede los. Prince had al dien tyd hard doorgeloopen, en nu gingen wy door een gedeelte van den weg, dat overal met sneeuw opgehoopt lag, en dat zeer smal was. Daar ging opeens de slede, pof, tegen een boomstronk aan, en daar lag ik in een hoogen hoop losse sneeuw, waaruit ik nau- weiyks tyd had my op te heffen vóór ik de scherpe tanden van den wolf reeds in myn been voelde gaan, vlak boven myn enkel. Hu, ik ril er nu op 't oogenblik nog van, en kryg byna nog hetzelfde gevoel, dat my toen overviel. Ik dacht: nu is alles voorby, wat my betreft, maar gelukkig had ik de spa nog steeds in myne handen. Met al myne krachten zwaaide ik die om my heen en 't gelukte my er den wolf een geduchten slag mee toe te brengen, vlak tusschen zyne oogen. De slag bedwelmde het dier en hij liet myn been los, en vóór hy tyd had om my weer aan te vallen, kloofde ik hem den schedel met nog twee forsche slagen. Nauwelyks was ik hiermede klaar, toen ik het gehuil van de twee andere wolven weder hoorde. Ik zag hen op my toekomen, en niet wenschende om met die twee beesten een gevecht op leven en dood aan te gaan, klom ik in de tak ken van een lagen dwerg-eik, die op een paar duurd, gedurende welke 345 getuigenissen werden afgelegd. Dr. Schuller deelt in de „Duit- sche medicinisclie Wochenschrift" eenige merk waardige gevallen mede van overdracht van influenza van paarden op menschen, Eerst werden 7 paarden door de ziekte aangetast; weldra bedroeg het aantal zieken 42. Spoedig daarna openbaarden zich by de manschappen van het eskadron, waartoe de paarden behoorden, vele catarrhale aandoe ningen der luchtwegen; hun aantal bereikte op hetzelfde oogenblik 23, terwyi by de andere eskadrons niet één geval werd waargenomen. Toen de ziekte by de paarden week, liet zij ook by de manschappen sporen na. Nog vermeldt hy twee gevallen, één van een majoor en één van een paardenoppasser, die door zieke paarden werden besmet. In sommige gevallen is vermoedelyk het met bacteriën besmette slym de oorzaak van de overbrenging der ziekte van dier op mensch. Omstreeks 2 0,0 00 dokwerkers te Liverpool hebben een optocht gehouden, waarby het zeer ordelyk toeging. De nieuwe werklieden, die betaald worden met het loon, dat de vroegere te gering achtten, blyven binnen de dokken, zoodat de werkstakers hen niet kunnen hinderen. In 't geheel zyn er nu 50,000 personen werkloos. Op de Noordwestkust van Enge- land, te Tyne en elders dreigt eene werk staking in de machinenyverheid, waarby om streeks 20,000 man zullen worden betrokken. Weigering van de werkgevers om den werk- tyd te verminderen, schynt hoofdoorzaak van deze beweging te zyn. "Van een personentrein by Buffalo geraakte dezer dagen het achtergedeelte van 4 slaapwaggons los en botste tegen de voorste wagens. Drie treinen werden geheel vernield, zoodat 6 personen gedood en 15 gewond werden. Inde Morfan ateenkolenrnjn te Taibach (Wales) is eene ontploffing ontstaan, terwyl honderden werklieden zich in de myn bevonden. Alle pogingen worden aangewend om de ongelukkigen te redden. Blykens een later telegram zyn van de 300 mynwerkers 160 omgekomen. Een grappigekiezerte Hannau deed in de stembus de onbetaalde rekening der door hem aan den voorzitter van het stembureel geleverde steenkolen. meters afstands van my stond. Toen zy nader- kwamen en bemerkten dat ik buiten hun bereik was, roken de verscheurende dieren het lyk van hun dooden makker en begonnen dat te verslinden. Terwyl ik in den boom zat, sneed ik myne slobkous open en verbond de wonde van den wolfsbeet zoo goed ik maar eenigszins kon. Ze bloedde verschrikkelyk, maar ik gevoelde er op dat oogenblik geen pyn aan, misschien omdat ik byna verdoofd was van de koude. Ik bedacht my, dat ik wel anderhalf uur in den boom zou moeten doorbrengen, als ik wachtte totdat vader my te hulp kwam, want ik begreep dat hy my dadelyk zou gaan zoeken, als Prince alleen thuiskwam. Maar ik had nog geen 10 a 15 minuten in den boom doorgebracht, of ik hoorde het ge rinkel van slede-bellen en bespeurde spoedig dat er iemand naar my toereed. Ik maakte dadelyk op dat dit de dokter moest wezen, en ik had gelijk. Ik riep hem toe dat hy op zyne hoede moest wezen, en toen hy de wolven naderde, Bchenen zy het met zichzelven niet eens wat zy zouden doen, of ze hun afgryse- lyk maal zouden verlaten en het bosch in vluchten, of hunne krachten ook op hem zou den beproeven. Daar zy nog niet half ver zadigd waren en gestoord werden in hun feest maal er by, besloten zy tot het laatste en vielen den dokter aan. Maar hy bad my hooren roepen, want hy haalde dadelyk eene revolver uit, en Bchoot tweemalen op den PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het in- caaeeeren buiten de stad wordt 0.10 borekend. koloniën. DELI, 8 Februari. Moord. Nogmaals is een oppasser, die een drietal Chineezen van Serdang naar Medan zou transporteeren, het slachtoffer geworden van eigen roekeloosheid. Ofschoon met zyn kapmes gewapend, scbynen de Chineezen ook dezen keer de gelegenheid te hebben gehad zich op hem te werpen, hetgeen hy mot den dood moest bekoopen. Zyn lyk is terugge vonden. Met het koord, waarmede de gevan genen te zamen waren gebonden, is hy ge wurgd. Aangezien het den oppassers maar niet aan het verstand schynt te kunnen worden gebracht dat ze luitjes transporteeren, die voor niets terugdeinzen, als ze de kans schoon zien om vry te komen, is het misschien het beste een voorbeeld te nemen aan de Hol- landsche marechaussees, die geen gevangene vervoeren mogen zonder eene revolver by zich te hebben. Een geweer meegeven gaat nu eenmaal niet met de Delische oppassers, die uit luiheid liefst de gevangenen met het dragen van 't wapen belasten, maar eene re volver is minder zwaar; wellicht dat ze die by zich houden. Het is gemakkelyk te pro- beerende revolver krygen de oppassers slechts voor het transport van gevangenen en is dat afgeloopen dan moet ze ingeleverd worden. Groote uitgaven voor den inkoop van wapenen zyn er niet aan verbondon. Den dans ontsprongen. De Engelsche stoomor „Mount Olivet", van Glasgow naar China, geraakte in den nacht van 30 op 31 Januari in de nabyheid van Diamant Punt Oostkust van Atjeh op strand. De „Washi", van Penang, was gelukkig in de nabyheid, doch behoefde geene hulp te verleenen, daar de „Olivet" slechts in de modder stak en met kalme zee weder vlot kwam. Als er meer branding gestaan en het schip verder den wal op was geslagen, had eene herhaling van de „Nisero"-perkara voor de deur gestaan. Door de scheepvaart in de Straits wordt reeds sinds lang aangedrongen op een licht daar ter plaatse; nog eene andere boot, de „Kirklands," strandde er byna, eenige weken geleden. Atjeh kost ons reeds zooveel dat de uitgaven voor een kustlicht er nog wel by kunnenvoorvallen als met de „Nisero" moeten er thans niet bykomen om de misère nog te vergrooten. Deli-Ort wolf, die het dichtst by hem was en dia daardoor doodeiyk getroffen in de sneeuw neerviel. Nu vluchtte het andere bloeddorstige dier, de dokter zond hem nog twee schoten achterna, terwyl hy het bosch invluchtte. Wel, dit maakte een eind aan myn avon tuur, kinderen 1 Ik ben altyd dankbaar ge weest, dat het weer dien nacht zoo slecht was, want als het niet zoo zwaar gesneeuwd had, met storm er by, dan r ik de spade niet mee genomen hebben, en nijts in de wereld had dan myn leven kunnen redden, als ik die niet gehad had, toen ik uit de slede werd geworpen. Ik klom uit den boom en ging met den dokter huiswaarts. Aan het eerste farm-house, waar wy aankwamen, hielden wy op en daar brandde hy myne wond uit en verbond die. Hy vertelde my dat hy ongeveer een kwartier of twintig minuten na my uit Sussex vertrokken was, hopende myne sporen te kunnen volgen. Wy ontmoetten vader zoowat eene myi van huis af. Hy was uitgegaan om naar my te zoeken, toen Prince alleen thuis was gekomen, juist zooals ik gedacht had, dat hy doen zou. Dit is het vel van den wolf, dien de dokter doodschoot; degene, die ik doodgeslagen had, was te veel verscheurd om nog tot iets te kunnen dienen. Ik droeg altyd eene revolver by my, nog wel tien jaren daarna, maar ik heb die nooit op een wolf behoeven af te schieten.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5