r 9220. Maandag ÏO Maart. <§eze fèourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Lolden, 8 Maart. Femlleton. Een winter in Michigan. A0, 1890. /c\ .it v f- x'";i PEU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afisondorlyko Nommcre0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 rogola 1.05. Iedore regel meor/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Qlllcieel© Keanlsgeyingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2clo alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendig© inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter nlgemeone kennis, dat do inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3de en ide ld. zal pla-ats hebben van den 3den tot en mot •den 15don Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in do Brandewyneteeg, op de Binnenvest- gracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat, aan de Korte Mare en aan de Langebrug, des voor middags van halfnogon totnegon uren en dee namiddags van halftwee tot twee uren, behalve <lea Zaterdags en dee Zondag». Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KAN TER, Burgemeester. t Maart 1869. E. KIST, Secretaris. Naar het „Hbl." meldt, zullen door het bekende studentengezelschap „Sempre Crert cendo" voor het dezea winter alhier le geven concert ten voordeele van Leidens behoeftigen, zelfa pogingen worden in het werk geste'd zich van do medewerking van Sigrid Arnoldson te verzekeren. B(j het door de Tweede Kamer voort gezet debat over het ontwerp tot regeling der weduwen- en weezenpensioenen heeft de heer G. "ff. Van Dedem zyn amendement (gelijkheid van korting voor ambtenaren vóór en na 1873 aangesteld) na bestrijding door den minister ingetrokken. Het stelsel der regeering, om onderscheid te makon tusschen die beide categorieën, is aangenomen, docb daarbij is op voorstel van den heer Borgesius met 48 togen 31 stem men bepaald, dat de grenslijn getrokken zal worden by het jaar 1868 in plaats van bij 1873. De vóór dien tijd aangestelde ambte naren betalen slechts 5 pet. van de trakte- mentsverhoogingen. De heer Huber wenschte aan de ongehuwde deelhebbers van het te sluiten weduwen- en weezenfonds, waartoe z(j bijdroegen, zuster- pensioenen te verzekeren. De minister beloofde de zaak in overleg met de administratie van het pensioenfonds te zullen behandelen. Met 47 tegen 31 stemmen heeft de Kamer beslist dat ongehuwde ambtenaren de vrijheid hebben niet bjj te dragen voor peneioenen voor weduwen en weezen, maar dezen dan ook alle aanspraak voor later daarop opgeven. De heer Borgesius bestreed deze bepaling en wilde de gelegenheid voor ongehuwden om na een huweiyk alsnog bijdragen te storten. Uitvoerig i3 gedebatteerd over een amen dement-Van Delden c. s., om aan weduwen Een verbaal. Hot was een woeste Januarinacht. De sneeuw viel in dichte, zware vlokken, en de wind huilde om do hoekeu van de Marston farm-house heen, do deuren en blinden doende schudden en ratelen op zulk oene manier, alsof hij zeggen wildeLaat mij er m, of ik breek door alles heen'. En, inderdaad, daar volbracht hij zyn drei gement reeds, want, klap! daar viel een van de bünden langs het huis neer, de groep vroolyko meisjes, die in de kamer was uiteen doende stuiven, onder den uitroep vau Wat wae dat? Weest maar niet bang, kindoren't is maar een van de blinden, dat er afwaait, zeida mr Marston, aio op dat oogenblik de kamer bin nentrad. Ik zal het spoedig weer in orde makon, en hij r.otte zyne pelsmuts op, deed ztjne wanten aan en ging naar buiten in den gtorm. Het was de verjaardag van Grace Marston, de aestienjerigo dochter doe huizes en z(j had eenigtï vriendinnetjes verzocht om dc-u en weezen van ambtenaren, gepeneionneerd of overleden vóór 10 December 1888, pensioen te verleenen (met wijziging van het oorspron kelijk voorstel) tot slechts Tan het bedrag, waarop zy recht zouden gehad hebben, indien die ambtenaren na 10 December waren over leden. De voorstellers willen de bijdrage aan den Staat uit het pensioenfonds vaststellen op 3'/j millioen. Dit amendement werd krachtig verdedigd door de hoeren Van Delden en Famcombe Sanders, en bestreden door den heer Rutgers van Rozenburg. De heer Clercx vroeg het oordeel van den minister. De minister van financiën handhaafde zijn standpunt, in de stukken -aangenomen. De voorstellers wijzigden hun amendement en namen nu de tweede wetenschappelijke balans als grondslag aan voor de berekenin gen, terwijl dan de Staat niet maar 4 millioen zou terugontvangen. Het amendement werd daarna aangenomen met 65 togen 16 stemmen. De heeren Smeenge en Van Delden stellen nu voor op dit artikel te laten volgen een nieuw artikel, luidende: Art. 29. Voor de toepassing van de bepalin gen van de twee voorafgaande artikelen wor den de hoofden van departementen van alge meen bestuur als zoodanig niet als burgerlijke ambtenaren aangemerkt, en hunne weduwen en weezen hebben slechts in zoover aanspraak op pensioen, als eerstgenoemden vóór hunno optreding als hoofd van een departement of na hunne aftreding als zoodanig als burger lijke ambtenaren in betrekking zijn geweest. - Men schrijft aan de „Haagsche Crt." uit Buenos-Ayree „Waarschuw toch onze landgenooten nog eens, om zich niet te laten verlokken tot den overtocht naar Argentinië, wanneer zjj geen geld hebben om do terugreis te betalen, als 't hun hier niet bevalt. Wie dat heeft, is ten minste vrij man; maar zjj, die hier zonder dat reisgeld aan wal worden gezet, zullen 't zich veelal te laat beklagen, zich hierheen te hebben laten lokken. „De zoo geroemde kolonie „la Fortuna" zal, naar ik verneem, weldra verlaten moeten worden. De onderneming is, meldt men, mis lukt, want de menschen sterven er ale muizen, en meerendeels zonder geneeskundige hulp; dat spreekt vanzelf." In verband met de aanhangige spoor- wegaangelegenheden betreflende de over neming meldt men aan het „N. v. d. D.," dag b(j haar te komen doorbrengen. Ze waren van plan geweest om vóór den donker naar huis te gaan, maar tegen den middag begon het zwaar te sneeuwen, en nu werd bet buiten een echte sneeuwstorm, zoodat het voor de jongste vriendinnetjes, die een heel eind veraf woonden, onmogelijk was om naar huis te gaan. De goede mrs. Marston wildo hen niet eena laten probeeren of zjj er door heen kon den gaan, maar drong er op aan, dat z{j den micht zouden overblijven, of ten minste zóó lang, totdat men haar zou komen halen. Zy zaten nu om den ouderwetschen haard heen geschaard (die zoo weinig meer gevonden wordt in onze nieuwerwetsche farm-houses) speelden spelletjes en braadden kastanjes en appelen bij dozijnen op het vuur. Hu, maar dat is verschrikkelijk weer daar buiten 1 liep mr. Marston uit, terwijl hy terug keerde met een arm vol hout, om het vuur aan te wakkeren. Na in de gloeiende kolen gepookt en een groot blok hout naar zijn genoegen er op ge schikt te hebben, trok hij zpn armstoel naar den haard heen en plaatste zich te midden van de vroolyko jeugd. En nu. wie kan my vertellen waarvan d t een vel is, zeide hy, op een versleten grjje- dat het plan bestaat, het Rynspoorwegstation te Utrecht te eloopen en daarvoor in de plaats, ter hoogte van het Sterreboech (west- zyde) een Centraalstation té bouwen. Onder de oefeningen, welke gedurende dezen zomer gehouden zullen worden, zal vermoedeiyk ook behooreneene manoeuvre der cavalerie langs den Geldersehen IJsel, waarby de rivier ook zwemmende zal worden overgetrokken. Mocht zulks plaats hebben, dan zal het corps pontonniers hierby de noodige hulp verleenen. Concert Bvna Benmer. Het concert, gisteravond door de Brusselsche dames Dyna Beumer en Zélie Horiamé, in gezelschap van onzen landgenoot den heer Henri Bosmans, van Amsterdam, in den schouwburg alhier gegeven, heeft uitstekend aan de verwachtingen beantwoord. Het heeft veel kunstgenot opgeleverd aan het in vry goe den getale opgekomen publiek, al was dit niet zoo groot als toen Sigrid Arnoldson er optrad. Alle drie de artisten hebben overal een uit stekenden naam, waren reeds van vroeger ook hier niet onbekend en het programma, dat insgeiyks op de elders gegeven concerten dienst doet, waa met zorg samengesteld. Het concert werd geopend met eene sonate voor violoncel en piano van Edv. Grieg, den gevierden Deensohen componist. Genoemd hooget interessant muziekstuk wemelt van moeilykheden, maar ze werden allen schit terend door de talentvolle uitvoerders over wonnen. Beiden wedyverden er als 't ware om, wie toonen zou het meest ln den geest van het werk te zy'n doorgedrongen; hun samenspel deod aan het w«jk de volle eer wedervaren. Zeker heeft men dan ook in langen tyd niet met meer genoegen naar de uitvoering van eene sonate voor violoncel en piano geluisterd. Dyna Beumer zong de brief-aria uit „Don Juan", van Mozart, zoo voortreffoiyk alamen maar wonschen kon en bracht verder ten gehoore een lied, getiteld „Le Baieer", van Meyer Helmund, en „Villanella", van Dell' Acqna. Hare uitmuntende school, hare beval lige voordracht, het heerlyke timbre van haar orgaan on bovenal bare groote virtuoeiteit, welke in de „Villanella" weder schitterend uitkwam (men hoorde, behalve eenige stac- cati en trillers, eene chromatische schaal, aan vangende bij driemaal gestreept d, 2 octaaf naar beneden), verwekten de grootste geestdrift. achtig kleed wpzende, aan zpne voeten. Van een vos, van een hert, van een wolf, van een hond, van eene wilde kat (pole-cat), riep de een na de ander. Karin heeft hot geraden, zeide mr. Marston, op een slank, blond meisje wijzende, wier lange vlechten tot haar midden reikten. Het is het vel van een wolf of liever dat was het oorspronkelyk, maar het is zóó oud en ver sleten nu, dat het my niet verwondert, dat gy het allen zoo moeilyk hebt kunnen raden. Karin heeft misschien in Zweden wel meer wolven gezien. Neen, antwoordde het meisje; ik gelukkig nooit, maar vader is eens door een wolf aan gevallen, toen hy in 't bosch hout ging hak ken en, waren er geene andere houthakkers in de buurt geweest, die zyn geschreeuw hoorden en hem kwamen helpen, dan zou het dier hem zeker verscheurd hebben. Het was een groot dier en zy hebben veel moeite gehad om het met hun vieren meester te worden, want het vloog als dol op de men schen aan. Wy zyn hier echter pas twee win ters, ik heb Titer nog nooit van wolven gehoord maar men zegt toch ook, dat ze hier niet ge vaarlpk zyn en nooit een mensch aanvallen, mocht men er Boms een tegenkomen. Maar, mr. Marston, vertel verder, zeide zy. Mej. Dyna Beumer deed zich in al do stukken, welke zy ten gehoore bracht, kennen, zooal8 wö haar vroeger reeds kenden. Moei lykheden bestaan voor haar niet. De zwaarste passages worden met eene nimmer falende zekerheid uitgevoerd, die op oen instrument niet kunnen worden overtroffen. Mej. Dyna Beumer ie als coloratuurzangeres eeitlg, moeilyk te evenaren, nog moeilyker te overtreffen. Zy zingt als de nachtegaal; mon vergeet, haar hoorende, dat dit kunst, men zou kunnen wanen, dat het als het ge zang van den vogel aangeboren en natnur ie. Dit nu is juist de hoogste kunst. Met bewonderenswaardige gemakkelykheid be- heerscht de zangeres hare achoone stem. Het -publiek was als naar gewoonte met hare voordracht zoer ingenomen en vroeg van haar eene toegift, die met bereidwillig heid werd gegeven. In mej. Zélie Moriamé vonden wy de uit stekende pianiste van vroeger torue. Haar spel is zeer geacheveerd en hare voordracht uitstekend. Zy wist dan ook de aandacht van het publiek van het begin tot het einde te boeien, verwierf welverdiende toejuichingen en werd ten slotte genoodzaakt ook eene toegift te geven, nadat zy eerst ten gehoore had gebracht de „Ballade", op. 23 (G-moll) van Chopin, de „Gavotte et Variations", van Rameau en de „Valse Caprice", van Rubinstein In zonderheid het laatste nummer werd met veel gratie voorgedragen. Van de begeleiding der zangnummers kweet ze zich eveneens recht verdiensteiyk. De heer Bosmans bad als cellist na het eerste nommer ook nog een aanzienlyk deel van het programma te vervullen, nl. vóór de pauze: „het intermezzo en rondo" uit Lalo's „Concert voor violoncel"; daarnade „Romance" van Saint-Saens en het grillige „Spinnlied" van D. Popper. Uit de wpze, waarop hy deze werken vertolkte, is de elders reeds by her haling uitgesproken meening niet ongegrond dat de heer Bosmans nog telkens en telkens vooruitgaat. Zyn spel is meesteriyk, gevoelvel, zyne techniek meer dan gewooniyk ontwik keld, zoodat hy zich gerust met meesters van den eersten rang kan meten. Ook wat hem betreft, was men niet tevreden alvorens hy nog iets ten beste gegeven had. En dat deed hy, na het langdurig applaus, gaarne. De uitvoering werd door niets gestoord. Den geheelen avond heerschte de grootste aan dacht by het optreden der artisten en de meests kalmte daarna. Het was een zeer schoon concert, a b. Hebt gy dien wolf doodgeschoten? Neen, maar ik heb zyn motgezel gedood, on ik ver zeker u dat dit my moeite heeft gekost. Ik heb nóg het litteeken op myn boen, waar hy my gebeten hoeft. Hoe, waar, wanneer was dat? vroegen er nu eenigen van het nieuwsgierige troepje. Komaan, ik zal het u van het begin af vertellen, zeide mr. Marston, zyne handen in de zakken stekende. Het was precies zulk oen stormachtige nacht, als 't nu is; en dat was twintig jaar geleden of wel meer, dat ik in deze zelfde kamer eene courant zat te lezen of liever er over te dutten. De winter was zeer streng gedurende dat jaar; eigenlyk stormde het geregeld iederen dag door de maanden Januari en Februari heen. Dien winter werd er by ons erg gesuk keld. Moeder was gedurende den geheelen winter at door iets mankeerende, maar dokters, zei ze, dat waren maar kwakzalvers; dus zjj maakte hare eigen kruiden klaar; die dronk se, maai het hielp haar niets, want het scheen dat zy erger werd in plaats van beter. Vader bad ook erg te lyden van vliegende rheuma- tlek, en voerde dien winter niet veel uit. Warit v/rcolid.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5