lie volger ït> vereeniijingen zfln erkend krachtens de ,:e' van 22 April 1855 (Slaats- blad No. 32) lo. Tl» IJsclub „Concordia," te Zwartsluis; 2o. Vereeniging tot uitgifte van het Volk; blad „Nieuw Leven," te Leeuwarden 3o. Zuidhoilaodüche Bond van algemeen kies recht," te 's-Gravenbage. De statuten z(Jn opgenomen in de Staatscourant van 8 Maart. Men deelt uit Arnhem dd. 7 dezer mede Heden verschenen in druk de plannen voor den bouw van een nieuw stadhuis, die voor de verbouwing van het bestaando en de toe lichting van den directeur van openbare werken met eone globale koeten-berekening. Voor een nieuw stadhuis zyn er feitelijk drie plannen, namelijk een op het Willems- plein vóór de H. B.-school, raming 6 ton een op do plok, waar nu het stadhuis staat, met amoveering van de rij huizon aan de noordzijde der Walburgstraat, terwijl dan ook de bewaarschool achter hot stadhuis bij de Beekstraat vervalt, raming 7 ton, en een op deselfde plek, ook met onteigening dei- bedoelde huizen, maar met behoud van oenige bestaande gedeelten, raming 519,000. De bewaarschoul moet ook volgons dit plan verdwijnen. (De waarde der te sloopen woon huizen is niet in da begrooting begrepen). Maar er zijn ook minder kostbare plannen, en wel van 65.000, van 80,000, van 90,000 en ƒ100,000. Deze bedoelen voor namelijk hot verschaffen van eone betere Raadzaal en, naar de hoegrootheid der kosten, eene trouwzaal, eene betere secretarie enz. Eindelijk is er nog een plan vaD ƒ404,000, dat zonder verwijdering der huizen aan do Walburgstraat alles geeft wat men aan ruimte begeert. De bewaarschool vervalt ook 111 dit plan. Het stoomschip „Soerabaia" is 7 Maart van Rotterdam te Batavia aangekomendo „Prins Willem III" is 7 Maart van West-Indiö te Niouw-York aangekomen; de „P. Caland" vertrok 6 Maart van Nieuw-York naar Am sterdam; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Maart van Suez. Bjj koninklijk besluit ie benoemd tot notaris binnen het arrondissement Maastricht, ter standplaats de gemeente Sittard, J. L. M. H. Van Wessem, candidaat-notaris to Venloo; tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, W. Van Diepen, Jrszthans notaris te Larentot rechter in de arrondissements rechtbank te Haarlem, jhr. mr. A. G. De Geer, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Almeloo; tot burgemeester dor gemeente Zaandijk, P- K. P. J. Van Sloten, burgemeester van Hoofdplaat, met toeken ning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Met ingang van 16 Maart 1890: lo. de kapt. ter zee E. L. Ehnle, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pen sioen gesteld, onder toekenning van een jaarljjksch pensioen van 2100 en eene vei- hooging van 1200 'sjaars voor workeiyk verblijf in militairen dienst in 's Rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen2o. bevorderd tot kapt. ter zee, do kapt.-luit. ter zee M. J. C. Lucardie; tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl., C. H. Cornolissentot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. T. H. De Meester; en tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst l3to kl. A. J. M. Nolet; 3o. toegekend de titulaire rang van kapt. ter zee aan de eervol uit het corps afgevoerde kapt.-luits. ter zee A. De Bruyne en H. A. De Smit Van den Broecke. By het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd, tot paarden arts 3de kl., de godiplomeorde veearts J. M. Knipscheer. Gemengd Nleuww, Hedenmorgen, by het afrijden der Vischbrug, aan den Nieuwen Rijn, zijn met een zwaar baladen handwagen, wolke van gemelde brug afreed, én bestuurder èn een in de nabyheid zynde jongon in aanra king gekomen, ten gevolge waarvan de een minder, de ander moer verwond werd. Het gebeurde is aan ongeluk toe te scbryven. Toen M. Van D y k, nit Stomp wjjk, hedenmorgen tusschon acht en negen uren door de Noordbuurt te Zoetorwoude reed, schrikte het voor v.yn wagenlje gespannen paard van eone voort yrfjdende broonksr, het geen ten gevolge had dat paard en voertuig te water gingen met inbegrip der twee per sonen, die niet zooals een derde uit den wi-.gen waren gesprongen. Mt nscben, dier en vervoer middel werden allen in goeden staat uit het water gehaald. In don laatsten tyd werd in Den Haag gebedeld door een krachtig ge bouwd man, die hot medelyden der voorby- gangers trachtte op te wekken door het zmgen van liederen en die, ondanks het barre weder, op den arm, naar het scheen, een zuigeling droeg. Do politie trok zich h9t lot van het arme schaap aan, dat zoo door weer en wind werd meegedragen, en bracht den straatzanger naar eon der bureolen van politie, waar bleek, dat het kind niet anders was dan een aangekleede pop, samengevoegd uitturven Het schynt inderda ad a 1sofde Boterwot den moetf'der knoeiers aanwakkert! Wy onderzochten dezer dagen een monster als „natuurboter" te Amsterdam verkocht, hetwelk nagenoeg geheel uit gekleurde mar garine bestond. Deze waar was door een boterfabrikant in Zuid Holland geloverd. Het „Maandbl. tegen verv. v. levensm.", dat deze mededeoling doet, stelt zyne kolommen gaarne open, om den naam van den verkooper bekend te maken. Onder Int o p s e h r i f t „Eene g e- stoorde vergadering" meldt het „Hbl." In 't gebouw D'Geelvinck te Amsterdam werd gisteravond eone huishoudeiyke verga dering van zeven personen (behalve het be stuur) gehouden vanwege do afdeeling Am sterdam II der vereeniging Volksonderwys. De voorzitter, mr. E. Van Lier, opende de vergadering met een welkomstgroet aan der heer dr. Barnouw, het pas benoemde be stuurslid. De vergadering was tegen acht uren uit geschreven, maar er werd, wegens de slecht» opkomst, eenigen tyd rust genomen. Om over halfnegen werd met do notulen begonnen, maar plotseling werd in het bovenlokaal mu ziek en zang van het dierbare volkslied ver nomen, overgaande in een vroolyk „En r'venant d' la R'vue." Getrappel, gedans, voetgeschof fel op de maat van „Wy zyn gegaan", voort gaande in eene wilde wals. De secretaris staakte zyne lezing. De acht aanwezigen er was intusschen één byge- komon keken elkaar, de een lachend, di ender ernstig, een derde verontwaardigd aan, de hoofden kwamen, op de maat van de muziek, in beweging. De muziek vei volgde: Wie zal dat betalen, enz. Wat moeet men onder zooveel bruilofts- vroolykheid want in de bovenzaal word bruiloft gehouden en men was er dus te recht o n d o r wat moe6t men onder a' die vroolykheid met volksonderwys doen? Doorgaan in dit lokaal? Verhuizen naar oen lokaal boven de bruiloft? 't Eén was nog erger dan het ander. Een ander lokaal zoe ken, stelde een van de acht aanwezigen voor. Waar? American-Hotel, Karseboom, Odéon, meende iemand. Een der acht ging er op uit naar Odéon, terwyi de muziek doller voort ging. Do heer, die naar Odéon was geweest, kwam spoedig terug mot de boodschap, dat men de afdeeling daar met open armen zou ontvangen. Toen werd besloten in optocht daarheen te trekken, on op hot oogei.blik. dat deze nieuwe exodus begon, zweeg boven C» muziek. De brandweer te Amsterdam is gisternacht voor twee ernstige branden gealarmeerd geworden. Omstreeks drie uren nl. sloegen eensklaps vlammen uit ds bovenverdieping van perceel 3 in de Paardenstraat tusschen Bir.nen-Amstel en Amstelstraat welk gedeelte bewoond werd door het vry talryk gezin van den mantelmaker Snyders. Het geheele gezin was in ruste, alsmede dat van den onderwonenden schoenmaker Schottel. Door eene overhaaste vlucht konden allen zich intyds in veiligheid brengen. De bovenverdieping en de vliering zyn geheel uitgebrand. De vertrekken van den schoenmaker hebben veel geleden van het water, dat overvloedig in het brandende ge bouw werd ingeworpen. Het bovengedeelte van de naast No. 3 gelegen herberg (No. 1) is door de vlammeD geblakerd. De brand had een nog ernstiger karakter kunnen aannemen, daar in bet gelukkig vry gebleven benedenhuis onder den schoen maker o. a. petroleum aanwezig was. Kort na het bedwingen van dezen brand, werd in verschillende posten de hulp inge roepen voor een uitslaandon biand in perceel 21 in de 2de Goudsbloemdwarsstraat. Van dit perceel, toebehoorende aan den heer Hubelmeyor, stond het benedengedeelte, waarin tot voor kort eene koomenys-affaire gedreven was, onbewoond; het werd vertim- masteKr-L mord de bouten sierkaasjes en kazen lagen nog op de planken, in dit benedengedeelte en wel in het achtervertrek moet de brand uitgebroken zyn. Dit biykt hieruit, dat, hoewel de benedenvertrekken beide zyn uitgebrano, van de twee bovengelegen verdiepingen de achtergedeelten het ergst geteisterd zyn. Dit gedeelte van de eorste verdieping was onbe woond, doch is geheel uitgebrand. Vóór woonde op deze verdieping een werkman met vrouw en acht kinderen. De vader was op zyne fabriek toen de brand uitbrak. Zyne ver trokken hebben voornamelyk van het water geleden. Van de tweede verdieping vóór bewoond door twee oude menschjes is het achter gedeelte met inboedel en al eveneens uitge brand. Er woonde eene weduwe met vier kinderen, die daarenboven een aangetrouwden zoon by zich gehuisvest had, wiens bezit tingen ook oen prooi der vlammen zyn ge worden. Van deze familie was niets ver zekerd. Alle inwonenden konden nog tydlg in vei ligheid komen en werden liefderyk opgeno men door een tegenoverwonenden aardappel koopman. De oorzaken van beide branden liggen in het duister. Een gezin in de Blankenstraat te Amsterdam werd gisteravond door een treurig ongeval plotseling in rouw gedompeld. De vader van het gezin, broodwinner voor vrouw en drie jeugdige kinderen, had na zyne thuiskomst zyn middageten gebruikt, en was toen even rustig stil gaan zitten en ingeslui merd. Toen na verloop van eenigen tyd de vrouw haren man wilde wekken, kreeg zy geen gehoor en kwam zy tot d# ontzettende ervaring, dat haar echtgenoot dood op den Btoel zat. Gistermorgen, terwyi de timmer man G. aan het huis van den heer S. aan de Johan De Wittstraat te Dordrecht bezig was eenige werkzaamheden te verrichten, werd hy door een rukwind van de 18-sports-ladder, waarop hy zich bevond, geworpen, zoodat hy bewusteloos opgenomen werd. In de woning van den heer 8. binnengebracht, werd hy daar door den geneesheer dr. H. J. De Graaf onderzocht, die, verwonderlyk genoeg, geen inwendig letsel kon constateeren, maar advi seerde dat de man een dag of drie rust zou nemen! Per vigilante werd hy vervolgens naar zyne woning gebracht. In de 8chuttery-quaestie te Zutfon, heeft de schuttersraad wettig en overtuigend bewezen geacht, dat de 43 be klaagden zich hebben schuldig gemaakt aan gedrag tegen de ondergeschiktheid, tegen over hun meerdere in rang, kapitein H. Eve kink Jr., door het schryven van den brief aan den majoor commandant. In aanmerking nemende echter, dat zich verzachtende om standigheden voordoen, zyn de onderteeke naren van den bewusten brief, voor zoover zy den rang van schutter bekleeden, tot eone geldboete van 1 en in de kosten veroor deeld en de overigen, gegradueerden, tot eene geldboete van 2.50 en in de kosten,, alles desnoods door lyfsdwang te verbalen. Zooals men weet, was de eisch ƒ15 boete voor de schutters en degradatie voor dehoo- geren in rang. ZutfCrt De raad der gemeente Hoer- hugowaard heeft ten tweeden male afwyzend beschikt op een verzoek om de uitbetaling van de jaarwedden der gemeente-ambtenaren maandelyks, in plaats van per kwartaal, te doen geschieden. Vóór eenige dagen kwetste zich eene jonge vrouw te Nanterre met het scherfje van eene oesterschelp aan den arm. Zy sloeg geen acht op hot onbeduidend wondje, maar 24 uren later wa3 de geheele arm opge zwollen en thans is do ongelukkige ge storven. De Londensche „City Press" meldt dat eenige maanden geleden een Hol lander, die gedurende eenige jaren in het krankzinnigengesticht te Stone verpleegd werd, als genezen werd ontslagen en de autoriteiten der City, aan welke het gesticht behoort, gaven 3 pd. st. uit om hem naar zyne geboorte plaats in Nederland terug te zenden. Verleden Vrydag kwam de persoon in quaestie weder terug. Zyne vrienden en verwanten hadden geld byeengebracht om hem terug te zenden naar eene plaats, waar hij het zoo goed bad. De persoon in quaestie is zekere J. R., ge boren te Leeuwarden, die in 1873 op 25 jari gen ieeftyd naar Engoland kwam. Hy heeft een zeer avontuurlyk leven gehad. Hy werd eerat bediende op een kantoor, nam vervol gen:-. dienst, kocht in Juli 1877 z(jn ontslag uit den dienst in Bengalen voor 20 pd. St., bleef 2 maanden in Calcutta, nam dienst als zeeman op een schip naar West-In liö bestemd, deserteerde te Kaapstad, nam dienst in het koloniale leger om de Keffers te bevechten, werkte zyn passage over naar Dundee als matroos, ging van daar naar Holland, waar by een jaar bleef, kwam toen weder naar Engeland, nam dienst by den mediscnen staf van bet Engelsche leger, werd als lydende a3n „melancholia" afgedankt, ging naar Hol land, keerde in 1881 naar Engeland terug, werd kantoorbediende en werd in 1884 in het krankzinnigengesticht to Stone opgesloten. Telegrammen, PARIJS, 7 Maart. Minister Spuller zal mor gen den ministerraad de lyst der voor de Beriynsche conferentie bestemde vertegen woordigers 6 aanbieden. Waarschynlyk zullen vier vertegenwoordigers naar Beriyn gezonden worden. De bureelen der drie groepen van den Senaat hebben heden besloten dat er geen grond bestaat om den minister van justitie te interpelleeren wegens zyn gezegde by de beraadslaging over de verandering der wet op de drukpers. De senator admiraal Véron heeft mede gedeeld dat hy den minister van buitenland- sche zaken zal interpelleeren over de visscbery- qoaestie in New-Foundland. De commissie ter voorafgaande beraad slaging over het onderwerp tot woderopbouw der Opéra Comique heeft het regeerings- ontwerp geed bevonden. WEENEN, 7 Maart. De balans dor Ooeten- ryksche Boden-Credit-Anstalt wyst eene netto winst aan van fl. 2,596,034 goud. Het divi dend wordt voorgesteld met fr. 30 per aandeel, nadat aan de reserve fl. 1,299 000 zyn afge geven en die daardoor tot fl. 11,266,000, ma kende 17'/4 pCt. van bet aandeelenkapitaal, is geklommen. In de berekende winst zjjn niet opgenomen het aandeel winst, voortsprui tende uit de Hongaarsche conversie, uit de Kascbau-Oderbergen prioriteiten en uit de 2de serie der 3 pCts. premie-pandbrieven. Het dividend van de Anglo-Bank is be paald op fl. 9.50 per aandeol. NIEUW-YORK, 7 Maart. Op berichten uit Engeland opende de tarwemarkt heden kalm en werd deze stemming nog bevestigd door de gunstige oogstberichten, zoowel als de geringe exportvraag en de groote toevoeren. Er ging weinig om en de markt sluit circa 1/4 ct. onder de slotkoersen van gisteren kalm. De koffiemarkt opende onveranderd tot 5 punten lager en de stemming was den ge- heolen dag door onregelmatig. Voor Braziliaan- sche rekening werd beiangryk gekocht. ST.-PETERSBURG, 8 Maart. Het „Journal de St.-Peterstourg" protesteert ten stelligs tegen de bewering van de Engolsche „Stan dard", dat do Russische regoering betrokken is by de samenzwering van majoor Panitza te Sofia. Het blad stelt de vraag, of het veroor loofd is op de zwakke gronden, welke de „Standard" aanhaalt, eene andere regeering te beschuldigen en deze beschuldiging zelfs met den naam van den Czaar te verbinden. De „Novoje Vremya" deelt mede dat de bemanning der Russische vloot versterkt is door de bestaande 8 corpsen matrozen en zeesoldaten der Oastzeevloot te veranderen in 20 corpsen en de twee corpsen voor de Zwarte Zee in 6 corpsen. Uit deze corpsen zyn twee divisies gevormd voor de Oostzee en één voor de Zwarte Zee. PEST, 8 Maart. De regeeringsgezinde bladen bespreken den politieken toestand mot opmer kenswaardige kalmte, en wyzen er op, dat de crisis uitsluitend het gevolg is van oorzaken van persooniyken aard, zoodat de oppositie daarvan in geen geval voordeel zal hebben. Wie den beer Tisza ook zal opvolgen, in elk geval zal de nieuwe minister president oen liberale staatkunde blyven volgen. In eene byeenkomst der liberale party zal Tisza morgen de gronden uiteenzetten, waar om hy meende zyn ontslag te mceton vragen. Het nieuwe ministerie zal vermoedelyk den 15den Maart in de Kamor optreden. Volgens de „Egyetertes" komt graaf Jozef Zichy in aanmerking al3 minister van binn9n- landsche zaken, ter vervanging van den mfnis- tir Teleki, die de portefeuille van landbouw overneemt, voor het geval de minister van landbouw, graaf Czapary, minister-president wordt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10