N«. 9217. Donderdag 6 Maart. A0. 1890. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. n m M PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. „De beste turf ligt oncler." 3 Maart 1590. Eene schets door Jan Hooekkamp. {Vervolg en Slot.) „Hó, zeg eens, schipper, je turf is nat en veil niet branden!" „Watblief? O ja, dat begrjjp ik.Heb je er wol vuur bijgedaan?" „Zeg, geen praatjes, je turf is kletsnat." ,,'t Kan wel. 't Regende ginds zóó, dat ik zelf nat geworden ben, wat dan mijn turf. Maar, wacht maar.'t zal wel beter wor den de boste turf ligt onder en die zal wel opvlammen, dat je het er niet bij uit kunt houden." „'k Wou dat hot waar was, maar ik zal wachten en zoo 't niet beter wordt, dan verbeur je een goeden drinkpenning." „Daar zie ik niet op, dat weet je! Een potteko Bredaasch bier is niet te verworpen." Do lastige opmerker is daarmoe vertrok ken en de sch'lpper heeft zich door zijne tegenwoordigheid van geest weer uit eon dreigend gevaar gered. Langzamerhand begint de duisternis te vallen en ofschoon de dragers gaarne gedaan willen hebben, meent de schipper toch, dat het beter is uit te scheiden. Hjj heeft oene vermoeiende reis achter den rugH(j is blijde aan den wal gemeerd te liggen.en zou gaarne rust willen nemen. Maar de dra gers willen daarvan niets weten, en geen wonder't is vastenavond.het geld mot een paar uren langer werken verdiend, en dus kan er goede sier gemaakt worden. Vooruit dus, met spoed de lading aan wal gebracht Maar dat is geheel togen de berekening van don schipper. Wanneer met zoo'n spoed gewerkt wordt als nu, weet binnen korten tyd de geheole bezetting wat er van die beste turf aan is, welke onder in het schip ligt. Hjj wil dus eindigen, belooft een goed drink geld en voor zijne overredendo taal bezwijken de dragers; zij nemen zijn aanbod aan en vertrekken, met de belofte morgen vroeg terug te komen. Natuurlijk keurt de schipper dit goed. Hy is zoo door en door vermoeid, dat hy spoedig te kooi zal gaan. En morgen 't Werd moer dan tijd, dat de dragers het werk staakten. Reeds schemerde door de naden van de losso zoldering do vallende avond't Was dus niet alleen voorzich tigheid, maar gebiedende noodzakelijkheid, dat or geëindigd werd. En terwijl alles in het ronde tot kalmte en rust komt, begint in 't schip meer leven digheid te komen. Het oogenbhk van verlossing is aange broken. Wat zal de uitslag zijn 't Is nacht. Eentonig klinat de stap der schildwachten en hun geroep door de stilte. Dubbele waakzaamheid was aanbevolen; im mers, de gouverneur is met eenige dagen verlof en heeft hot bevel aan zyn zoon over gedragen, die in 's vaders plaats voor de belan gen van den koning zal zorgen. Wellicht droomt de jongeling van eer en roemalthans, gerust heeft hy zich op zijne legerstede neergevleid en kan niet vermoeden, dat by de wacht een bloedig drama wordt deren gericht wordt tegen 't wachthuis. Spoe dig zyn byna alle zich daar bevindende sol daten gekneveld en onschadelijk gemaakt; van dezen kant dus geone hinderpalen meer. Dit alles is echter niet zoo stil toegegaan, of in het kasteel is men wakker geworden, ook door hen, die ontsnapt zijn uit hot wacht huis. Uit hun slaap opgeschrikt, grypt iedor slaapdronken naar de wapens, om zich te verdodigen. In 't wild vliegt alles door elkan der, onbewust van het vreeselijk dreigend gevaar, dat hen boven hot hoofd hangt. Daar klinkt do stem van Paulo Antonio, die de slaperige krijgers tot zich roept en met hen stand wil houden, ja trachten zal de indringers te verjagen. Hy verzamelt zijne manschappen en doet een uitval met zes en dertig man. Dapper verdedigen zj| zich tegenover de Staatsche soldaten, doch zy moeten voor de overmacht bukken. Den meesten kost het hun leven, de rest wordt gevangengenomen. Hérau- giêre is in 't bezit van het kasteel! Er dreigt een ander gevaar. Men heeft de alarmklok in beweging gebracht en weldra is 't in Breda bekend, dat er iets byzonders in het kasteel aan de hand is. De bezetting en de burgers, in der haast aangeloopen naar de plaats des onheils, komen ras tot de treurige zekerheid, dat z.y te laat zyn. Immers, Hérau- gicre doet een welgericht musketvuur lossen met zulk een uitslag, dat men in een over haasten tocht terugtrekt. Nogmaals komt men, en nu goed gewapend, terug, doch er wordt geen kamp gegeven door 7,yn kordaat optreden brengt Héraugiöre ontzag in de bende, die opnieuw aftrekt en hem het veld overlaat. In alleryl worden nu maatregelen getroffen om het kasteel in staat van tegenweer te brengen, ten einde, wachtendemp don morgen, zich goed te verschansen tegen mogeiyke tegenweer van de burgers en de bezetting. En nauwelyks gloort de schemering, of men ontwaart de oranjevaan, wapperende van het kasteel. Dat is hot sein voor prins Maurits, die nu met den graaf van Hohenlohe en een groot deel van zyn legor nadert, het kasteel bin nentrekt en van daaruit de stad dreigt plat te schieten, wanneer zy zich niet overgeeft. Het pleit is spoedig beslist. De bezetting heeft lafhartig de vlucht genomen en zonder hulp zich tegen den overwinnaar te verdedi gen gaat nietmen geeft zich over. De bende van Héraugióre is, by maanlicht, onder aanhoudend pompen van den knecht om het gedruisch, dat gemaakt wordt, zooveel mogelijk te overstemmen, naar buiten geko men. Met den aanvoerder aan 't hoofd kruipt men uit het schip langs den grond naar het wachthuis, waar de schildwacht voor 't ge weer plotseling overvallen wordt en zonder een kreet te slaken als eerste offer valt. Ook de verderop staande wachten vallen door overrompeling, torwyl de aanval door de an- Wol zijn do voorwaarden hard, welke prins Maurits stelt. Voor twee maanden soldy wordt de plundering afgekocht, welke door de over winnaars verdeeld worden. De nieuwe be zetting van ruitory en voetvolk moet ook betaald worden en voor het richtig nakomen der voorwaarden zal Héraugióre wel zorg dragen, daar hy tot loon zyner dapperheid met het bevel over de stad wordt belast. Geen der verrassers werd vergeten. Hérau gióre werd bevelhebber. Matthljs Helt, van luitenant hopman geworden, werd belast met het bevel van den schans te Noorddam, by Zevenbergen, en toonde in Mei 1591, dat hy zyn naam geene oneer aandeed, want toen sloeg by Mansfeld zoodanig, dat deze terug moest trekken. Behalve de twee maanden soldy, kreeg ieder soldaat een gouden gedenkpenning, met de voorstelling van de verrassing, ter waarde van f 25, voor dien tyd een buitengewoon ryk geschenk. Schipper Van Bergen en zyne twee knechts bleven ook niet onbeloond. Zy werden met een geschenk in gereed geld en bovendien met eene jaarlyksche toelage begiftigd. Oldenbar- neveld, wiens degelyke hulp en arbeid voor de onderneming niet ontkend kon worden, werd een fraai vergulde kop vereerd, waarop de voorstelling gedreven was. Later, by den doop van zyn zoon Willem, werd als pillegave door do Staten van Holland hem nog oen kop van zeshonderd guldens vereerd en aan zyn zoon eene lyfrente van tweehonderd gulden 's jaars. Zoo was dan 's vaders erfenis in handen van den eigenaar, 't Spreekt vanzelf dat het niet ontbrak aan pogingen om haar weder afhandig te maken. Ternauwernood is Parma, die met een leger gereod stond naar Frankryk te trekken tot ondersteuning der Ligue, van het feit verwittigd, of hy gelast graaf Karei Van Mansfeld, zich weder van het ontroofde meester te maken. Deze voldoet aan dien last, maar met ongunstigen uitslag. Nog vóór het einde van Maart 1591 berende hy Breda, richtte een schans op by het dorp Torheide en nam Zevenbergen, dat loog geplunderd werd. By Noorddam werd hom het hoofd ge boden en hy moest terugtrekken. Ten slotte, ziende dat hy Breda niet met geweld krygen kon en door prinB Maurits in 't nauw gebracht, besloot hy hot veld voor zijn tegenstander te ruimen. Wat er verder volgde behoort niet tot onze schets. Vraagt men of do verrassing van Breda voordeel heeft opgeleverd, dan kan het ant woord luidon: dadelyk niet, maar op den duur wól, omdat het eerste wapenfeit van prins Maurits reeds aanstonds deed zien, dat men met een tegenstander te doen had, die niet te verachten was, en ten andere, dat langzaamaan het terrein van den oorlog geheel verplaatst word naar de Zuidelyke Nederlanden. Daarin is hy uitnemend ge slaagd; de uitkomst heeft het bewezen. Eene herinnering aan het turfschip van Breda mocht, by de 300 jarige herdenking van het feit, niet ontbreken. Ik hoop er eenigszins in geslaagd te zyn het den lozer te schetsen en het daardoor in uitgebreider kring bekend te doen worden. Merkwaardigo feiten uit onze schooDe ge schiedenis mogen niet met stilzwygen her dacht worden. Gemengd Nieuws. De persoon, verdacht don be kenden horlogediefstal te dezer stede gepleegd te hebben, en omtrent wien allerlei naspo ringen werden in het werk gestold, is gister avond eindelijk in zyne woning zelf gesnapt. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem Leiden bedroeg in Februari 1890 f ü031.78'/2 en in Febr. 1839 f G400.021/,. Sedert 1 Januaii 1890 f 12,295 83'/„ tegen f 12,330.42 over hetzelfde tydvak van 1SS9. Vanwege de genie te Haarlem mermeer is men druk bezig, door middel van het graven van greppels, over eene lengte van 11,000 M., van de Vyfhuizen tot den ringdyk by Aalsmeer, de grenzen aan te geven voor het land der eigenaars en dat van het Ryk, benoodigd voor de verdere voltooiing van het inundatiewerk in die gemeente. Aan de Bloemmarkt te Amster dam i3 een koopman uit Lisse Maandag morgen dood in zyne sohuit gevonden, waarin hy den nacht verblyf had gehouden. Zondag avond moet hy vnur gehaald en daarop doove kolen hebben aangelegd, zoodat hy hoogst- waarschyniyk is gestikt. De ongelukkige laat eene weduwe met vyf nog jonge kinderen achter. Gisteren kwamen onderscheidene bu8kruittransporten door de gemeente Utrecht, welke allen gingen naar de tegenwoordige ligplaats voor schepon, welke ontplofbare stoffen moeten laden of lossen, nl. in het nieuwe Merwede-kanaal, op eenigen afstand van den Jutfaaschen weg. Uit eenige sterkten uit den omtrek werden brand- en lichtkogols, welke niet meer kun nen dienen, aangevoerd en in een schokker PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedcro regel meer ƒ0.171. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het in- cassecren buiten de stad wordt 0.10 berekend. van het corps torpedisten geladen, welke, na nog hot fort Honswyk te hebben aangedaan tot opneming van eene hoeveelheid dergelyke projectielen, naar de Noordzee zal varen, om die gevaarlyke voorwerpen in zee te werpen en ze aldus onschadelijk te maken. Uit Enschedee wordt, dd. 4 Maart, geschreven: De werkstaking duurt voori. Oistoren hielden de werkstakers eene verga dering ten huize van den kastelein Van Ommen alhier, waarin word besloten, liever tot het uiterste vol te houden, dan te weiken voordat alle eischen, 12 in gotal, zyn inge willigd. In de vergadering waren ook de leiders der socialisten, Mantel, van hier, en Bennink, van Hengeloo, aanwezig. Do firma Terkuile Morsman, alhier, hoeft gisterochtend de volgende mededeeling doen aanplakkeD„Daar onze wevers aan de we- vory aan den Parkweg zonder voorafgaand opzeggen of waarschuwing en zonder vooraf op grieven gewezen te hebben, liun werk hebben neergolegd en hst lot heden niet willen hervatten, hebben zy opgehouden tot onze werklieden te behooren." Op een spoorweg tuaschen Pitts burg en Chicago is een petroleum wagen van een goederentrein in brand geraakt. Er werden 18 wagons vernield on 3 personen verloren het leven. Op do kusten van Massachusetts en Georgia hebben lievige sneeuwstormen ge woed. Te Nieuw-York ligt de sneeuw 15 cM. hoog en ook te Boston en elders heeft het gestormd en gesneeuwd. Omstreeks 1 0,000 mijnwerkers in Noord-Wales hebben hun werk hervat. Ook in Durham is de dreigende werkstaking ver meden. De werklieden hobben do loonsver- hooging van 5 pet., die de eigenaars hun aan beden, aangenomen. Van de Engelse lie boot „Quetta" zyn thans 13G personen gered. In 't geheel waren op het vaartuig 282 menschen, waar onder 60 Javanen. By gelegenheid van een brand te Setubal, in Portugal, trachtto oen hoop volk een kring van politie agenten te doorbreken. Dientengevolge ontstonden ernstige ongere geldheden. De politie nam eenige belhamols gevangen, doch de menigte trachtte hen te bevryden. Op sommatie der nu ontboden sol daten, weigerde het opgewonden volk zich te verspreiden, en een uitval met de blanke sabel werd met eene hagelbui van steenen beant woord. Daarop schoten de soldaten scherp en wondden verscheidene der oproermakers, twee van wie weldra stierven. De orde is thans hersteld. Uit Londen wordt gemold dat de rousachtige spoorwegbrug over de Firth of Forth gisteren is ingewijd door den prins van Vales, die vergezeld was van zijne zoons prins George en den hertog van Edinburg. Vele op het gebied der wetenschap bekende personen, onder wie de heer Eiffel, woonden de plechtigheid by. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 23 Febr. tot en met 1 Maart. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 23 Februari 5.45 7.45 7 17.2 (»j 24 5.45 7 45 8 17.0 25 5.45 7.45 7 17.0 26 5.45 7.30 8 16.8 27 5.45 7.45 8 16 8 28 5.45 7.45 7 16.7 1 Maart 5.45 7.45 8 IC.7 Ditbetcekent: WaDneer men 5 cubic feet 111.5 litera por uur van zulk gaa verbrandt in een Sngg'r London-Argand-Standard burner No. 1, met 21 gaatjee. wordt een licht verkregen, dat in atorkte gelijk etaat met 17.2, 17.0 enz. Btandaardkaaraen, waarvan elko kaara 20 grains 7.8 grammon Spermaceti per nul verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5