of er maatregelen kunnen worden genomen om die verontreiniging te voorkomen en welke, en inmiddels te verklaren, dat dezen zomer niet zal worden gespuid." Ondor voorzitterschap van den burgo- moester vergaderden ton Stadhuize te Amster dam eenigo kunstlievende en vermogende Amsterdamsche burgers, ten einde te rade te gaan op welke wyze de hoofdstad van Nederland weder zal komen in het bezit van een schouwburg, barer waardig. Is het „Hbl." wel ingelicht, dan bleek ten duidelijkste van de offervaardigheid om niet den geheelen last van een nieuwen schouw burg te leggeD op de schouders der gemeente. Er kan gerekend worden op den steun van particulieren al3 het gemeentebestuur op hen een beroep mocht doen om, hetzij op het Leidscheplein, hetzij aan de Weteringschans, een kunsttempel te doen verrijzen. Zeker is het, dat van hot plan om het Pano ramagebouw te hervormen tot oen schouw burg, is afgezien, nadat de teekening des heeren Gosschalk aan de vergadering werd voorgelegd en do finantiëele zijde van het vraagstuk was besproken. De groote meerder heid der vorgadering was van meening, dat de ligging buiten het centrum der stad niet zeer geschikt was voor een schouwburg, welke feitelijk den officiêelen Stadsschouw burg zou vervangen, en dat het beter ware een oorspronkelijk plan op een goed terrein uit te voeren, al zou het tot stand kom9n dan ook iets langer duren. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 4 Maart van Port-Said; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Maart van Padang; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 4 Maart van Boulogne-sur mer; de „Schiedam" vertrok 2 Maart vnn Buenos-Ayres naar Rot terdam de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Maart te Padang. Bij koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 April 1890, benoemd lo. tot inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, J. C. Fabius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; 2o. tot inspecteur van het lager onderwijs in de derde inspectie, mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, schoolop ziener in het district Zwolle. Voor den tijd van 3 jaren bonoemd tot plaatsvervangers van den districtsveearts, aan wien tot 30 April 1890 de gemeente Klaaswaal, en van 1 Mei 1890 de gemeente Dordrecht als standplaats is aangewezen, de veeartsen G. J. C. Van der Starp, te Gorkum, en J. J. Hendrikse, te Groot-Ammers. Met ingang van 1 Maart 1890, aan den ingenieur der lste klasse voor het stoom wezen, H. W. E. Struve, op zijn verzoek, eervol oztslag verleend uit zijne betrekking als zoodanig. Gemengd Nieuws. In het „Café Suisse", op de Bree- straat alhier, legde de Brusselsche „kampioen" der biljartspelers, de heer A. Garnier, gister avond eenige proeven zijner kunst af. Eerst speelde hy met een der ruim dertig aanwe zige heeren eene party van 500 punten, waarby de "kansen vóör zijn tegenman al spoedig zeel' hachelijk stonden, want na eerst een paar voor hem betrekkelijk kleine series van 70 of 80 punten te hebben gemaakt, waardoor zijn medespeler in de gelegenheid gesteld werd nog eenige punten te halen, maakte de matador achter elkaar eene serie van 341 carambolesMoestal hield hjj de drie ballon brengt de vergiffenis van den Vader aan de berouwvolle menschen en de menechen zullen vergeven hun, die hen hebben beleedigd I Zie het veld, Alain 1 Het was goudkleurig, met roode en blauwe vlekjes; zie!" Alain gehoorzaamde en toen hy zag, dat het veld even wit was als de lelietjes der dalen, ging hy er heen, uitroepende: Jolyette 1 Myne Jolyette I God is goed I Waar zyt gü? Kom ln myne armen 1 Ziet go niet, geliefde, dat de hemel uw bruidskleed weeft?" Helaas 1 Hy vond haar terug, zyne Jolyette, maar koud, 6trak, uitgestrekt op het veld. En reeds bedekte haar de witte regen. Toen knielde hy naast haar neder, om strengelde haar met zyne armen en bei den zonken steeds verder weg en verdwenen onder het witte dons. Want het was geen bruidskleed geweest, dat de hemel had ge weven, maar een lykkleed I Tevergeefs zocht men de beide geliefden; vóór de dageraad aanbrak, waren de engelen gekomen, om hen weg te halen by elkaar en, mochten ze wol eens wat ver van elkaar raken, daa wist hy ze spoedig weer zóó samen te krygen, dat het spelletje opnieuw van voren afaan begon. Mocht daar aan op den duur niet veel „moois" te zien zyn, het is in ieder geval toch kunstig. De heer Garnier werd dan ook luide toegejuicht en gaf vervolgens nog vele blyken van zyn eigenaardig talent wat betreft het zooge naamde masseeren, d. i. den bal van boven met de keu raken en effect geven, en andere kunststooton, welke zeer de aandacht trokken, evenals over 't algemeen de zeldzame zeker heid en élégantie, welke hij daarby aan den dag legde, ofschoon, zelfs in het z. g. Amori- kaansche ep6l, waarmede hy eindigde, mis- stooten voor hem toch ook geene onbekenden bleken te zyn. In aansluiting met eon desbe treffend bericht in ons Tweede Blad kunnen wy nader mededeelen dat, nadat het der Leidsche politie ter ooren was gekomen dat Franciscus Bijrij, do verdachte van den hoiloge- diefstal by den hoor M. J. Blom, zich gister avond te Leiden ophield, het haar mocht ge lukken, hom nog denzelfden avond laat, in zyne woning aan de Langegracht, waar hij zich op den zolder verscholen had, te arres teeren en naar het bureel van politie alhier over te brengen. Eene dame, het in aanbouw zynd perceel in de Watersteeg voorbywan- delende, kwam in aanraking met een der aldaar staande, doch juist kantelende balken ze kreeg dien op het hoofd. In de tegenover gelegen tappory binnengedragen, werd er haar spoedig door dr. K. heelkundige hulp verleend. Het 1 y k, hetwelk in eene coupé lste klasse in den sneltrein van Parys te Rozendaal is gevonden, is dat van den heer F. H. V., te Amsterdam, O.-I. ambtenaar met verlof. De heer V. was by aankomst te Mar seille reeds ongesteld en is op reis naar Amsterdam tussclien Antwerpen en Rozendaal overleden. Het lyk is dadelijk gekist en naar Amsterdam verzonden. Uit Willemstad wordt aan de „N. R. C." gemeld: Gistervoormiddag geraakte alhier, op do hofstede van P. P. M., een arbeider, die bezig was om do dorschmachine te smeren, terwyl zy in werking was, daar tusschen geklemd, waarby by zich ernstig bezeerde. Hoewel nog in staat om zich te voet naar zyne woning to begeven, weike ongeveer vyf minuten V3n daar was verwyderd, is hy ten gevolge van inwendige kneuzing reeds hedetnacht over leden. De overledene was nog slechts 28 jaren oud en laat eene weduwe met drie kinderen na. By eone kromming op de lyn Bergen-op Zoom-Antwerpen, is esn 40-jarig man door de tram overreden en terstond gedood. Hoewel de machinist met kracht remde, werd de ongelukkige toch totaal ver morzeld. De man was klaarblykelyk doof, daar hy het voortdurend bellen niet heeft gehoord. Gisteren vond men te Bocholtz (L.) den jager W. Van den Hoff dood in zyne kamer. Zyn hoofd was door een schot verbryzeld. De rattenplaag aan boord van het aan de Rotterdamsche Lloyd toebehoorend stoomschip „Noord-Holland" was zóó groot, dat ze de directie deed besluiten, een be roemden Eugelschen rattenvanger naar Rot terdam te doen komen, en dit had het succes, dat 201 ratten door hem gevangen werden, De manier, waarop dit geschiedt, is geheim, Sedert heerscht or by ons geene eeuwige lente meer. Elk jaar wordt het groene veld goud gekleurd, en dan wordt het bezaaid met roode en blauwe vlekjes, welke men gewoon- lyk Klaprozen en Korenbloemen noemt. Elk jaar ook, tegen Kerstmis, wordt het veld be dekt met dien witten regen, welken wy sneeuw noemen. En de andere velden volgen dit voor beeld na. Dat is, om aan de menschen in herinnering te brengen, dat zy, op het voorbeeld van God, vergeven moeten aan hen, die bezwyken voor de verleiding, Gr later berouw ever toonen en die tranen storten, waarvan de hemel zulke lieve bloempjes maakt. Om te eindigen, zooals onze voorvaderen gewoon waren te eindigen, deel ik u nog mede, dat de oude vrek, do oorzaak van alle kwaad, elk jaar genoodzaakt wordt zyn goud uit te strooien, dat de aarde bevrucht en verandert in kostelyke graankorrels, waarvan anderen dan hy voordeel trekken. terwyl de uitoefening van dat bedryf alléén by nacht te verrichten is. Vol gen 8 de „Pa 11 Mall Gazette" is het passiespel te Parys, waarin Sarah Bernhardt zou optreden, door president Camot verboden. Uit een particulieren brief, den 4don Febr. te Medan geschreven, ver neemt het „Hbl." hoe daar den 2Ssten Januari het Chineesche schip „Chow Choo Foo" uit Hongkong aankwam, begeleid door Zr. Ms. „Prins Hendrik der Nederlanden," onder commandement van den kapitein ter zee Buyskes. Wat was geschied? De „Chow Choo Foo" had 248 emigranten aan boord, bestemd voor Deli. Eenige bel hamels, waarschyniyk in dienst van concur- reerende agenten, haddon oproer gestookt onder do koelies, die zich van het schip measter maakten, dreigende het in brand te steken en de bemanning te lyf gaande. Evenals geschiedde door de muiters op de „Kiel", wilden zy het schip te Singapore binnenbrengen, doch zo verstonden geen navigatie! Ze waren het oproer begonnen op de hoogto van Kaap Padaran (Cochin- China) en de kapitein, gebruik makende van regenachtig weder, wist Singapore onge merkt te pas6eeren en hield recht op Riouw aan. Daar lag Zr. Ms. „Prins Hendrik der Nederlanden" op de reede, op weg naar Atjoh. De uitkyk was goed. Aan boord werd bespeurd dat er op de „Chow Choo Foo" met vlaggen geseind werd en dat er waar schyniyk onraad was op het Chineesche schip. In een oogenblik werden een paar sloepen gestreken, die, op bevel van kolonel Buyskes, oen officier met 20 mariniers aan boord van do „Chow Choo Foo" brachten. Het oproer werd gedempt en de belhamels, ten getale van 27, gearresteerd. De commandant van het Nederlandsche oorlogsschip bood toen zyn geleide aan en geêskorteerd door Zr. Ms. „Prins Hendrik der Nederlanden" kwam het schip met koe lies veilig te Medan aan. De muiters werden aan de overheid te Medan overgeleverd, die hen waarschyniyk naar Hongkong zal terugzenden, opdat ze aldaar mogen torechtstaan. Het gehalte der koelies, die direct te Deli worden aangevoerd, vermindert in den laat- sten tyd, vooral die, welke uit Amoy afkom stig zyn. De meeste planters willen deze koelies niet meer hebben. Het werk8takersbestuur van de beambten der groote noordelijke spoor- wegmaatechappy in Ierland heeft aan alle beambten een rondschrijven gezonden om hen aan te sporen op 6 dezer het werk te staken, indien de door hen gestelde eischen niet door de maatscbappy worden ingewilligd. Op de reis naar Londenisvan den heer Jacobs, in de verlengde Jan-Steen straat te Amsterdam, oeise waarde aan dia manten ontvreemd van pl. m. f 28,000. De dader of daders zyn nog niet ontdekt. To V a 11 ie-S t at i on, i n Co 1 o r ado, schoot dezer dagen de houder van een dans huis een van zyne bezoekers dood. De vrien den van het slachtoffer grepen hem en hin gen hem op. Die v uur wapenen! - Een leerling der oefenschool te Kuttenberg, in Oostenryk, die zonder de vereischte bedachtzaamheid eene revolver hanteerde, doodde met dat wapen een zyner mede-scholieren. De kogel trof den ongelukkige in de borst en drong tot in de longen door. Hy, die onwillens do daad pleegde, is spoorloos verdwenen. Men vreest dat hy zich het leven heeft benomen. Hevige brand. De onvoorzich- t'gheid van een boerenknecht te Asakurt, by Presburg, heeft een groot onheil veroorzaakt In de stallen van barones Mednyansky is daardoor brand uitgebroken. Driehonderd schapen zyn verbrand of verkoold. Ook drie knechts verloren het leven in de vlammen. Men bericht uit Wiesbaden, dd. 4 MaartDe koopman Bitterlich, uit Mannheim, die gisteravond een moordaanslag pleegde op den rentenier Marx, uit Mainz, en daarna zlchzelven van het leven beroofde, is diens aangetrouwde neef. Door Marx was hy wegens vervalsching van een wissel aangeklaagd. Eene ra"1®- Vallon, te Gassicourt (Frankryk), na eene afwezigheid van twee uren thuis komende, hoeft haar kindje van enkele maanden dood in de wieg gevonden. Haar kat was op het gezichtje gaan liggeD, zoodat het wicht gestikt was. Te Parys is een kantoorjongen van 14 jaar in hechtenis genomen, die uit eene brandkast van zyn -patroon 9590 fres had weten te stelen. Hij had er vyf dage: lang met een viertal kameraden goede sie: van gemaakt. Een- geneeskundig raadsmai eener groote Engelsche levensverzekering maatschappy berekent de schade, door d griep-epidemie in Engeland aangericht, o, 24,000,000 gulden. Omstreeks de helft die som werd door verzekeringmaatschappijen ei begrafenisfondsen uitbetaald en het overig, vertegenwoordigt het verlies aan loon, ver storing van den gang van zaken, enz. BUITENLAND. Dultrscliland. De gezameniyke kadewerkers te Hamburg: benevens de kraanmoesters en de arbeiders in de machinefabrieken, hebben bij de depu talie voor handel en scheopvaart het verzoekt ingediend om den werktijd met één uur te verminderen en hot loon te verhoogoh. -De „Nordd. Allgem. Zeitung"deeltmeci dat keizer Wilhelm wegens de ernstigs ziekte van dr. Arndt, den Duitschen consul- generaal te Amsterdam, dr. Göhrung, tot tweeden gemachtigde voor de anti-slavernij conferentie te Brussel heeft benoemd. Volgens de „Kreuzzoitung" worden 1000 man, voornamelyk Soendatieezen, ten deels ook mannon, die onder Emin-pacha gediend hebben, geoefond om dan dienst te doen ii Oost-Afrika. In het geheel zouden er op Maart uit Egypte 1500 naar Zanzibar gaaD. Naar hot „Berliner Tageblatt" verneem zal majoor Wissmann gelijktydig met Stanley in het voorjaar te Berlyn komen. De heer Gravenreud zal commissaris voor Zuid- en West-Afrika worden. Do minister van marine gaat wegens ernstig hartlyden voor langen tyd op reis. Volgens de officieuze „Post" is het wel mogeiyk, dat de regeering van het indienen eener socialistenwet afziet, nu het gebleken is, dat zy in weerwil daarvan groeiden en handelden. Ten bewyze van het internationale karak ter der sociaal-democratie deelt de „Nordd. Allg. Ztg." mede dat het centrale sociaal democratische verkiezings comité in Duitsch- land gelukwenschingen mot den uitslag dei- verkiezingen ontvangen heeft van de socia listen in de Fran8che Kamer en van het socialistische hoofdbestuur in Engeland, als- mede het volgende telegram: „Het hoofdbe stuur der Nederlandsche socialisten betuigt aan de Duitsche partygenooten zynen dank wege«s hunnen arbeid en hunne offers voor de arbeiderszaak en zyne hulde voor den grootschen uitslag. Groot-Bi-ltnnnili. Te Londen werd gisternamiddag in West minster Palace Hotel eene belangryke con ferentie gehouden tuescheh don bond der eigenaars van steenkoolmynen en do ver tegenwoordigers der mynwerkers. Het doel was de quaestie der loonen in overweging te nemen. Het Parlementslid Barnes bekleedde den voorzitterstoel en de heer Pickard deed het woord voor de afgevaardigden der werk lieden. Na eenige voorloopige opmerkingen werd het debat geopend. De voorzitter verklaarde dat het doel der byeenkomst was, te beraad slagen over den ei6Ch der werklieden tot verhooging van het loon met 10 pet. Hy achtte het toegeven aan dien eisch echter onmogeiyk. De werklieden steunden dien hierop, dat de pryzen der steenkolen gestegen warendoch die hoogere pryzen kwamen niet ten voordeele der patroons, zy werden eensdeels verslonden door tueschenpersonen en anderdeels te niet gedaan door de laatste loonsverhooging. De voorzitter bood aan, de boeken aan een onpartydig onderzoek te onderwerpen wanneer dan de mogelykheid van hooger loon bleek, zou de eisch der werklieden wof- den ingewilligd. Daarop ontstond een levendig debat. Pickard zeide dat geen onderzoek van boeken noodig was; naar zyne meening sprak de verhooging der steenkoolpryzen duideiyk genoeg. Ten gevolge van deze houding van den woordvoerder der werklieden, bestond er een oogenblik kans dat aan alle verdere bespre king een einde zou komen, doch toen de patroons zich gereed maakten de vergadering te verlaten, draaide Pickard eenigszins by en stelde voor, de byeenkomst te verdagen, op dat de werklieden de zaak ln nadere over weging konden nemen. Later hielden do patroons eene byzondere

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2