lyksche vergaderingen wordt gehouden. Reeds in do- volgende week zullen de inspecteurs zich naar hunne standplaatsen hebben te begeven. Met het stoomschip „Gelderland", van de Rotterdamsche Lloyd, dat den laten Maart a. s. van Rotterdam naar Oostlndië vertrekt, zal eene brievenmaal naar Atjsh worden verzonden. De laatste busllchting van brieven en andere stukken, bestemd om in voormelde brieven maal te worden: opgenomen, zal plaats vinden ten poetkantoré te Rotterdam, den lsten Maart a. s., te 9 uren des voormiddags. Blgkens een telegram van den gouv. generaal van Ned.Indië wordt de gouverne- ments-koffieoogst op Java voor dit Jaar thans geraamd op 188,000 pikels. By koninklyk besluit zyn het reglement en de netto-tarieven van eene door L. C. J. Van Oveneem le 'e-Gravenhago op te rich ten onderlinge levensverzekeringmaatschappy, onder den naam van „"Wilbelmina", Neder- landeche Maatschappy van Levensverzekering, gevestigd te 's-Gravenhage, goedgekeurd. Het stoomschip „Sumatra," van Amster dam naar Batavia, vertrok 28 Febr. van Genua ■de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Am sterdam, is 27 Febr. Wight gepasseerd; de „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, is 26 Febr. Sagres gepasseerdde „Semarang," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 Febr. van Port-Said. By koninklyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Graven- kage, ter standplaats de gemeente's-Graven hage, mr. G. Van Rossem, candldaat-notaris, advocaat, procureur en rechter-plaatsvervanger aldaar. Voor den tyd van vyf jaren gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië, de eerste luitenant L. C. W. Deflze, van het 7de reg. inf.; en by het leger hier te lande, en wel by het 7de reg. Inf., de tweede luitenant G. Caviët, van het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande. Benoemd by het wapen der artillerie, by het 4de regiment vesting-artillerie, tot kapi tein, de eerste luitenant C. H. A. R. Schuur man, van het 2de regiment vesting-artillerie. Benoemd tot bewaarder der hypotheken te Alkmaar J. "W. Keiser, thans te Winscho ten; tot ontvanger der registratie te Middel burg J. G. Meinesz, thans te IJselsteinte IJselstein A. Helderman, thans te Onder- dendam. Gemengd Nieuws. De rechtbank te Haarlem rer- oordeelde giBterenJ. Handgraaf tot vier maanden, W. Bouwer tot drie maanden en H. Handgraaf tot drie maanden gevangenis straf, wegens struikroovsry op den Zwarten- weg naby het gesticht Meerenberg. Een schipper te Zoeterwoude «ulde in de kolom van het „kerkgenootschap" op de hem verstrekte kaart voor de volks telling ln„by jeen ander, ik kan geen kerk, dan zyn ik by die in dan by een ander." Als vervolg op ons bericht ui t Roelofarendsveen omtrent don diefstal by H. Nieman dient dat door de rustelooze acti viteit en de schrandere maatregelen van den heer burgemeester als hoofd der politie, ter zijde gestaan door zpne wakkere agenten, het gelukt is, om niet alleen den dader in handen te krpgen, maar ook hem tot vol ledige bekentenis te brengen; terwyi het ge stolen bedrag ongerept en onverminderd terug gevonden ie in een tuin onder een bessestruik, gestoken in eene oude kous. Door overyling van den bestolene, als mede door omstandigheden van zeer fee deren aard, bestond in den beginne de ge gronde vrees, dat dit zaakje, evenals zoovele dergelyke, wel zou verzinken ln den peil- loozen afgrond der geheimzinnigheid. Alle lof komt derhalve toe aan de yverige politie voor ds Bpoedige oplossing van dit ingewikkelde delict. Een oud-Amsterdammer, de hoer J. Van Soolen te Parys, die in 1883 architect is geweest in de Fransche afdeeling der kolo niale tentoonstelling te Amsterdam, schryft aan het „Hbl." uit Parys, dat hy reeds voor eenige dagen aanbiedingen heeft gedaan, na mens „machtige vrienden", om een nieuwen schouwburg te Amsterdam binnen een jaar op te richten, voldoende aan alle eischen, voor eene som van 12 ton, terug te betalen in 10 of 12 jaren, mits met waarborg voor rente. Veor alles zouden Rederlandsche werk bazen en Amsterdamscli werkvolk worden gebruikt. Te Dordrecht brak g isterna mid dag omstreeks drie uren brand uit op den zolder van het woonhuis No. 4 Achterhak kers, waar eene groote hoeveelheid kachel hout en timmerhout van de firma Kuyl Van Gyn lag opgestapeld. Gelukkig werd het onheil spoedig ontdekt en was de in de onmid- deliyke nabyheid staande slangbrandspuit No. 7 binnen enkele minuten in werking gebracht; anders ware de ramp zeker niet te overzien geweest, daar het perceel begrensd wordt door de uitgestrekte, welgevulde houtloodsen van genoemde firma, het woonhuis van den heer S. M. H. Van Gyn en den stoomolie- molen de „Hazewindhond." Niettemin moest ook thans nog het meeree- deel der aangerukte bluschmiddelen dienst doen, daar het droge hout aan de vlammen overvloedig voedsel aanbood, terwyi ook de uit zaagsel en krullen bestaande vulling tus- schen den vloer van den zolder en het plafond der ondergelegen kamers had vuur gevat. Door eene stortzee van water in den brand te werpen kon men dezen bepalen tot het bovengedeelte van het aangetaste pand en het dak van eene der houtloodsen. De water schade is echter zeer groot. Vermoedeiyk Is do brand ontstaan door het vuurvatten van hot kachelhout, dat opge stapeld lag tegen den schoorsteen, waarin wellicht een lek is geweest. Een ongewoon vorechynsel heeft zich by het blusschen voorgedaan. Eene der trompen van de waterleiding weigerde dienst, ofschoon de standkraan geheel geopond was. By on derzoek bleek die tromp verstopt te zyn door eene doode muiB; hoe die er in gokomen is, zal wel een raadsel blyven. De schry ver j in „De' Nieuwe Gids" vinden gelukkigniet veel navol ging in het schromelyk misbruiken onzer schoone moedertaal. "Weer is iemand in dit tijdschrift aan het „dichten" geweest. Den klinkklank en groven onzin want dat is het inderdaad dien hij uitkraamt, legt hy in de volgende regelen neer: „Het is weebleekerig grjjs Het regent wat, De wind zingt een arme wps, De daken zijn nat. Menschen gaan langzaam aan, Noemen het werken, Ernstig dagelyks gaan Zonder te merken. O, om een lichte, bleeke meid Die nu opbloeie, Wat weelege lelieheid, Wy warme, moeie." Wie er meer van begrypt dan dat het „wat" regent en de daken nat zyn, verdient eene medaille 1 Reeds eenige dagen zyn vier- tot vpfhonderd werklieden, volgens bericht uit Antwerpen, in den polder Ferdinand bozig met het verzamelen der patronen, afkomstig uit de fabriek van Corvilain. By dezen arbeid werd dezer dagen nog een menschenbeen ge vonden. Te Nïmes stortte eergisteren een paardenspel in, hetwelk op een der plei nen was gebouwd. Ofschoon er juist eene voorstelling werd gegeven en zich moer dan 400 personen in den circus bevonden, ge beurden er geene ernstige ongevallen. Slechts een paar bezoekers werden licht gekwetst. Twee Franechen zyn op een a'oomdriewieler van Parus naar Lyon gereden. De reis duurde 0 dagen en ging mettallooze bezwaren gepaard. Een van de ergste onge vallen was het breken der as, ten gevolge waarvan veel tyd verloren ging, vóór men verder kon gaan. De stoomketel en de machine hielden zich overigens voortreffeiyk en de uitvinder zegt, zeker te zyn, zulk een drie wieler te kunnen vervaardigen, welke gemid deld 24 kilometer per uur zal afleggen. Het stoomschip „Gem," van Odessa naar Rotterdam, is by Gibraltar in aanvaring geweeBt met het stoomschip „Bergamo," doch beliep daarby geene schade. De „Bergamo" werd echter beschadigd. Dinsdag heeft by hetfortvan Romainville, by Parys, een vrouwenduel plaats gehad. Twee haatdragende huismoeders gingen elkaar ten overstaan van getuigen met houten hamers te ïyf tot het bloed by stroomen vloeide. Eindeiyk kwamen gendarmes tus- schenbeide, die de dames, ondanks haar krachtig verzet, naar een commissaris van politie brachten. Zy zullen gerochtelyk ver volgd worden, maar hebben intusechen by hoog sn laag verzekerd den kamp op eene meer afgelegen plaats te zullen hervatten, aan gezien aan de eer nog geenszins voldaan was. Te Parys is eene gravin De Car- loty in hare kamer in een stoel gezeten dood gevonden, door eene beroerte getroffen. Zy was 81 jaar oud en ging nog dagelyks uit. Op haren schoot had zy eene cassette met 80,000 fr. in goud en by haar stond een koffertje, waarin obligatiën tot een bedrag van 20,000 franken. BUITENLAND. Frankryk. In de zitting, welke gisteren door de Kamer van Afgevaardigden werd gehouden, vroeg de heer Ferry den minister Tirard inlichtin gen aangaande de algemeene magazijnen, welke door den Staat worden toegelaten en borgen aannomen op goederen, welke daar niet zjjn opgeslagen. De minister zoide dat het aan het publiek staat om zich te vergewissen, of die goederen al dan niet aanwezig zyn, Hy noodigde den heer Ferry uit, een wetsontwerp omtrent de algemeene magazynen in te dieDen. De heer Ferry zeide dat hy aan die uilnoo- diging gevolg zal geven. Het incident was hiermede afgeloopen. De Senaat heeft de beraadslaging over de wet op de drukpers voortgezet. De zitting leverde niets byzonders op. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Sputler, heeft gisteren den Duitschen gezant, graaf Munster, ontvangen en hem mondeling verklaard dat de Fransche regee ring in beginsel besloten heeft, aan de con ferentie te Berlyn deel te nemen. De anti-republikeinsche bladen te Parys maken groote beweging over hot overbrengen van den hertog van Orleans naar de gevan genis te Clairvaux. De „Figaro" wydt vier kolommen aan de beschryving van het af scheid van den prins van de „Conciergerie", de reis, de aankomst en de gevangenis. Hot blad geeft zelfs een plattegrond van de gevan genis, waar de prins eenigen tyd zal moeten vertoeven. De finantiëele commissie uit den Pary- schen gemeenteraad heeft den Raad voorge steld eene leening to sluiten van 22,500,000 fr. Men spreekt te Parys van een ophanden zijnd huwelyk van den heer Rouvier, minister van financiën, met mejuffrouw Taviot, zyno nicht. Officieus wordt thans bevestigd dat Emin- pacha „voor de Duitsche belangen in Oost- Afrika" gewonnen zal worden, maar zonder groote veroveringstochten naar Wadelaï of in het gebied oostelyk van het Tanganika- meer te ondernemen. Voor Emin-pacha zou er dichter by de kust een voldoend arbeids veld te vinden zyn. Hy geniet thans eene bevredigende gezondheid en schynt niet onge negen te zyn om in Duitschen dienst te treden. Italië, Het Groene Boek over de bezetting van Keren en Asmara is gisteren verschenen en aan de leden der wetgevende macht rondge deeld. Uit eene daarin voorkomende depeche van 25 Juli biykt, dat by het tusschen Italië en Ethiopië gesloten verdrag de rechten van Italië op Keren en Asmara worden erkend. Een Duitsch kapitein Von Donat-Beuthen heeft een ontwerp uitgewerkt voor de droog legging der Pontynsche moerassen bij Rome. Het bekende blad „Fanfulla" spreekt met den meesten lof over dit plan en is van oordeel dat de verwezenlyking er van elk Italiaansch ministerie tot glorie strekken zou, ofschoon de finantiëele bezwaren er tegen zeker niet gering te achten zyn. Oostcur.-Hon(f.-Mouareliio. In de gisteren door de begrotingscommissie gehouden zitting vroeg de heer Herbst de inl-rekking van alle ministerieels beschikkingen en van alle uitzonderingswetten, welke te Weenen worden toegepaBt om het socialisme te onderdrukken. Graaf Taaffe antwoordde dat, zoolang de Rijksdag niet uitspraak heeft gedaan omtrent de wetten tegen de anarchisten, die uitzonde ringsmaatregelen niet zullen worden afgeschaft. De redacteur van de „Magyar," een anti liberaal blad te Pesth, heeft in een duel den joodschen koopman Oscar Herzfeld zóó zwaar gewond, dat diens arm moest worden afgezet. Groot-IIritaimlö. De proefnemingen en boringen te Shake- speare-Cliff in Engeland brengen telkens weder nieuwe steenkoollagen aan het licht. Onder toezicht van kundige geologen worden de boringen voortgezet, en men verwacht nog aanzieniyko hoeveelheden steenkool te vinden. Sir James Fergueson heeft gisteren in het Lagerhuis op eene vraag van den heer Bryce do meest geruststellende berichten ge geven aangaande den toestand op Creta. Rusland. Uit Parys wordt aan de „Times" ge meld dat de Parysche bankier, de heer Hos- kies, die de vorige Russische leening heeffc- geregeld, een telegram heeft ontvangen van den Russischen minister van financiën, don heer Vishnegradski, waarin beslist wordt tegengesproken, dat de Russische regeering- voornemens is eene nieuwe leening te sluiten tot voortzetting van de conversie der scljuld. Yei'eenlgde Staten» Het besluit van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden om de internationale tentoonstelling In 1891 te Chicago te houden, is in deze stad met groote blydschap ver nemen. Er werd gevlagd en feest gevierd, maar het is nog zeer onzeker, of de Senaat de keuze van het Huis van Afgevaardigden zal goedkeuren. Een groot bezwaar is, dat Chicago 912: myien van Nieuw-York verwijderd is. De inzenders uit andere landen zullen wellicht door de hooge transportkosten worden af geschrikt, zoodat de tentoonstelling te Chi cago daardoor een minder internationaal ka rakter zal verkrijgen, dan indien deze te Nieuw-York werd gehouden. Ook is het nog onzeker of de tentoonstelling te Chicago zal kunnen doorgaan, daar de inwo ners dezer stad voor niets ter wereld de hulp der regeering zouden willen aannemen en de eigene geldmiddelen waarschyniyk niet toe reikend zyn. - Thans wordt weer gemeld dat de Ame rikaansche schryver G. F. Train den 9den Maart van Boston uit eeno reis om de wereld zal ondernemen, welke hy in 60 dagen hoopt te volbrengen. Zuid-Afrllra De Zuid-Afrikaanscbe Regeering heeft de heeren De Jonge en Nieuwenhulze tot inspec teurs van onderwys in de Transvaal benoemd. Er schijnt in de vorschillende Staten eene hervorming op 't gebied van het onderwijs ter hand te worden genomen. Zoo byv. in Natal, waar de schoolcommissie 38,000 pd. st. heeft aangevraagd voor de uitvoering, met 1 Juli aanst., van allerlei plannen, o. a. ver betering van het zoogenaamde „stadscollege" in de hoofdstad, waarvoor 6000 pd. st. noodig zal zyn. In „De Pers" wordt er melding van ge maakt dat in het ziekenhuis te Pretoria een pas in de Transvaal aangekomen Hollander, de heer Becker, is overleden. - Uit Durban wordt aan de „Times" ge meld dat president Krüger ontkent eenige verandering in zyne spoorwegpolitiek te heb ben gemaakt of dat hy voornemens is, Jo hannesburg te bezoeken. Intusschen gelooft men dat de president zyn tegenstand tegen de uitbreiding van den spoorweg uit het zui den zal opgeven. - Het nieuws uit de Lage Velden, in het district Zoutpansberg, is van ernstlgen aard en boezemt het gouvernement eenigen angst in. Men bericht nl., en met grond, dat bijna alle gouvernementsbeambten in die stresk door koorts zyn aangetast en dat slechts weinigen in staat zyn hunne bezigheden waar te nemen. Telegrammeia TURIJN, 27 Februari. De Volksbank alhier heeft hare betalingen gestaakt, waardoor menig klein handelaar geruïneerd is. GENT, 27 Februari. De oefeningen van het Heilsleger werden hier door de socialisten gestoord, wier leider, Anseele, ten slotte het spreekgestoelte beklom om den invloed der godsdiensten op de moraal en den welstand der volken te bestryden en het socialisme te verheerlyken. De op die wyze voortgezette byeenkomst werd met het zingen der Mar seillaise gesloten. NIZZA, 28 Februari. Een reiziger, die sedert verscheidene jaren alhier kwam, is, verdacht van spionneering, aangehouden. Hy zou Italiaan zyn en de politie meent te weten dat hy Delia Croce heet en een hoogen rang heeft in het Italiaansche leger. BERLIJN, 27 Februari. De beide uit Berlijn verwyderde Booialisten, de heeren Domela Nieuwenhuis uit Nederland en Van Beveren

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2