N°. 9213, Zaterdag 1 Maart. A®. 1890. i >Oj i I tMÉ^N&C ^:>GraRj t§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van {Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Premie Leidsch Dagblad. Onze Minister en andere Novellen, Twee Novellen Leiden, 28 Februari. Feuilleton. Het verhoor op 's-Gravenstein, cv. jo PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedcro regel meer ƒ0.174. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het iu- casseercn buiten de stad wordt 0.10 berekend. De ingenomenheid, waarmede onlangs het Premie-boekwerk„Het Testament van mevrouw De Tonnettc" van Gerard Keller werd ontvangen, heeft den Uitgever dezer courant doen besluiten onzen Abonné's nogmaals een Premie-boekwerk van denzelfden, algemeen gevlerden schrijver aan te bieden. Er zijn er thans twee, waaruit de Abonné's eene keuze kunnen doen. Het ééne is getiteld terwijl het andere tot titel voert: c» e heeren fttalcn en Oclisve.) De naam van den Schrijver is voldoende waarborg dat ook de inhoud van deze beide werken van degelyken, onderhoudenden aard is. Binnen enkele dagen zal in ons blad de bon worden afgedrukt, waarmede één dezer werken tegen betaling van 2tt Cents aan ons Bareel kan worden afgehaald. OtHcieele Kennisgevingen. Eerste zitting van den militieraad. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter -algemeens kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staats blad No. 72), wordt gebonden: op Maandag den lOden Maart 1890, des middags te 121/4 nur, voor do lotolingên, die de nommers ge trokken hebben vam 1 tot 50, en des namiddags te halrtw-fe, voor hen, die getrokken hebben van No. 51 to# No. 100; op Dinsdag den llden Maart 1890, des namiddags te één uur, voor hen, die getrokken hebben vam No. 101 tot No. 150; op Woensdag den 12den Maart 1890, des namid dags te halfeen, voor hen, die getrokken hebben van No. 151 tot No. 250 op Donderdag den lSden Maart 1890, des namid dags te halfeen, voor hen, die getrokken hebben van No. 251 tot No. 829; en .TQlks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten verschijnen: Ie, do vrijwilligers voor de Militie 2o. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn versobcnen, gehouden worden geene redenen tot vrij stelling te hebbon en voor den dienst worden'aan gewezen, terwijl bet niet ontvangen van een oproe pingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot hot indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling ge vorderde bewijsstukkon. Burgemeester en Wethouders roornoomd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester, 28 Febr. 1890. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer P. B. J. Reeling Brouwer. Betreffende de reeds vermelde bevordering van den heer D. A. Ribbe tot doctor in de staatswetenschap en tot doctor in de rechts wetenschap kan nog worden medegedeeld, dat die bevordering in beide wetenschappen aim lande geschiedde. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden bevorderd tot arts de heer W. Driendyk en toegelaten tot het eerste ge deelte de heer M. Both. Gisteravond werd in het Nutsgebouw alhier eene gecombineerde vergadering ge houden der drie te dezer stede bestaande Kiesvereenigingen, ten einde de vraag te be spreken, hoe by de benoeming der commissie, die naast den Gemeenteraad een verslag zal uitbrengen over de annexatie der omliggende gemeenten, gehandeld zou moeten worden. Met algemeen goedvinden werd besloten, dat men in dezen verkiezingsstryd, geheel buiten de politiek staande, in gemeenschap- pelyk overleg zou handelen en de candidatuur der 27 leden doen uitgaan van de drie kies vereenigingen. Ten gevolge daarvan werd reeds eene voorloopige candidatenlyst door de besturen opgemaakt, welke meer dan honderd namen bevat en die nader, zooals uit later te ver zenden circulaires zal biyken, nog aangevuld kan worden. Op eene vergadering, welke toegankeiyk is voor alle kiezers, zal het vóór en tegen der annexatie kunnen besproken worden en zal ten slotte uit de voorloopige lijst eene keuze van 27 personen moeten geschieden, die als dan de definitieve candidaten zullen zyn der drie kiesvereenigingen. De besturen hebben gemeend dat op deze wyze het best alle standen, rangen en rich tingen zullen vertegenwoordigd worden, en eene commissie tot stand komt, die ieders wenschen volkomen zal bevredigen. Bij de Loidsche Spaarbank word in de maand Februari ingelegd 45,636.81'/s, terug betaald ƒ71,580.6872, terwyi zyn afgegeven 118 nieuwe en geheel afgelost 121 boekjes. Gedurende de eerste helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden wordenF. \V. Oudshoorn, Troostwyk, mej. E. Volp, G. Van Veer, Lomser, Z. Van Laar, Asser Gorter, wed. J. Van Beemen Omvlee, Dop, AmsterdamCornelia Houwaart, mej. A. Andrie8sen, 's-Gravenhage; mej. Klink, Oegst- geest; Ranselaar, Van der Linde, mej. C. Van Wyk, C. Honsen, Rotterdam; mej. Van der Gen, Voorhout; J. H. Hendriks, niet vermeld.— BriefkaartenW. Andriessen, H. Wonk, Am sterdam; A. Duyverman, 'B-GravenhageJ. Hartog, mej. L. Hartog, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Amerika mej. Olree, Brooklyn; H. Waldorp, Buenos- Ayres. In hoogen ouderdom is te 's-Hage over leden de heer F. J. Moet, een der oudste apothekers daar ter stede. De afgestorvene maakte geruimen tijd, als pharmaceutisch lid, deel uit van den Geneeskundigen Raad in Zuid-Holland, nadat hy, vóór de invoering der geneeskundige wetten in 1865, ook had be hoord tot de voormalige Provinciale Commis sie. Als kruidkundige en apotheker was hy, wegens zyne degelykheid, zeer gezien. Het voornemen om vanwege de linker- zyde de Regeering te ondervragen over de veranderingen in het Ministerie is het uit vloeisel van eene vergadering, welke de libe rale party dezer dagen hield. In de gisternamiddag gehouden gemeente raadszitting te Utrecht is aangenomen eene voordracht tot wyziging der verordening, regelende den gasprys. Dit staat in verband met den hoogen prys der steenkolen. Van af Maart zullen de gasverbruikers betalen 5 cents per M3. in plaats van 47, ct-, en do gemeente zelve 37, ct. per M3. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. s. by de directie der marine te Hellevoet- sluis een vergelykend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jonge lingen zal zich tot twintig bepalen. Aanmelding vóór den 15den April a. s. by een op zegel goschreven verzoekschrift aan het departement van marine. Men zie vorder de Staatscourant van 28 Febr. Door den minister van oorlog is be sloten tot aanschaffing voor de landmacht van mitrailleurs van het stelsel .Gardner" en ia den directeur der Artillerie-Inrichtingen te Delft opgedragen by de Gardner Gun Co. te Londen inlichtingen in te winnen, nopens den prys en leveringstermyn van een 50-tal mitrailleurs met geweerloopen met stoel en onderstel en met stoel zonder onderstel. Volgens particuliere berichten zou het vertrek uit Oost-Indiê naar Nederland van Zr. Ms. scfiroefstoomschip Iste kl. „De Ruyter" nog eenige weken worden vertraagd. Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" is naar de Per zische Golf en na terugkeer daarvan, gaat de commandant-officier, kapt. ter zee Mercier, van de „Atjeh" over op de „De Ruyter," om als commandant met het schip naar 't vaderland terug te keeren. De heer C. Coenen, directeur van het Utrechtsch Symphonie-orkest, en de heer Joh. M. Messchaert, te Amsterdam, zyn tot eereleden der Haarlemsche Bachvereeniglng benoemd. By de mededeeling van de eersle benoeming aan de leden van het Utrechtsche Symphonie- orkest wordt geschreven„Waar wy door dit biyk van waardeering de talenten en groote muzikale verdiensten van uwen aanvoerder huldigen, zal het U mede ten bewyze strek ken, met welke ingenomenheid wy het Utrechtsche Symphonie-orkest dezen winter op onze concerten hebben gehoord". Men 8chryft uit MaastrichtReeds lang was er sprake van om een Sanatorium in Valken- burgs schoone omgeving op te richten. Thans zal eene Naamlooze Vennootschap, met een maatschappeiyk kapitaal van 100,000, ver deeld in aandeelen van 500, splitsbaar ir. onderdeelen van 250 en 100, naar ver kiezing aan toonder of op naam, deze stichting, onder den naam van ,,'t Huis ter Geul," in het leven roepen, buiten Valkenburg, aan den voet van het bekende „Gebüschke." Een ge neesheer en een masseur, tevens heilgymnast, zullen aan de inrichting verbonden zyn, die aan zieken en herstellenden zoowel des zomers als des winters behoorlyke verpleging zal verzekeren. Behalve voor zieken en herstel lenden zal „'t Huis ter Geul" ook openstaan voor andere gasten. Tot directeur is benoemd de heer J. Collard. Voor het zuiden van Lim burg kan deze onderneming, mits flink opgevat en uitgevoerd, eene bron van welvaart openen. De drie fabrieksinspecteurs of, zooals thans hun officióele titel is, de drie inspecteurs van den arbeid, zullen morgen, Zaterdag, aan het departement van justitie hun ambtseed in handen van den minister afleggen, waarna met den minister de eerste der driemaande- of de zwartjes-bende. 13) Op eene biljarttafel werd eene oude sabel- scbeede, en op eene andere plaats de daarin passende sabel gevonden, terwyi door een der aanwezigen op het land aohtor het huis een stuk levend dik hont werd opgeraapt en aan den baljuw ter hand gesteld, dat aan het ééne einde in de gedaante van een handvatsel gesneden, aan het andere einde sterk met bloed besmet was en werd gebonden voor het werktuig, waarmede de daders dezen ver- schrikkeiyken moord gepleegd, en dat zy by hun heengaan in het land weggeworpen hadden. Ziedaar hoofdzakeiyk het verslag der rech terlijke bevinding van deze zaak, waarby nog alleen te voegen is, dat, ondanks alle nasporingen en het gestrengste onderzoek, door den rechter destyds in hot werk gesteld, van de daders van dezen gewolddadigen moord geen 6pooi te ontdekken was. Wy hebben reeds vermeld dat thans ook te 's-Gravenhage eenigen van deze afschuwe- iyko rooverbende in hechtenis zaten. Deze boosdoeners, by den rechter onder zware ver denking liggende van aan den moord te Loos- duinen schuldig te staan, en daarover scherp onderhouden zynde, bekenden, na vele ontwy- kingen en verdraaiingen, die misdaad te heb ben begaan met de gevangenen, die thans op 's-GravensteiD, te Leiden, zaten, en noemden als den aanvoerder van hun rot, mitsgaders ale den hoofdaanlegger ook van dezen moord Jan Hendrik Himmelgarden. Het was nu zeven jaren daarna, en weder in de maand October; binnen veertien dagen zou de nacht, waarin het bloedig feit gepleegd was, verjaren; misschien verjaarde thans wel de dag, waarop het duivelachtig ontwerp tot dezen moord voor het eerst in de ziel van Himmelgarden was opgekomen, door hem in overleg met de andere booswichten was be raamd en ter uitvoering vastgesteld! Althans, op den 5den October des jaars 1805, juist zes jaren na den moord, aan den postil jon Willem Boom gepleegd, bekende hy ook een belangryk aandeel in die euveldaad ge had te hebben. Hy noemde als zyne mede plichtigen. met uitzondering der vrouw van Harmen WijDands on Elisabeth Joseph, de beschuldigden, die thans met hem te Leiden gevangen zaten, nog twee anderen, zich te 's-Giavenhago in hechtenis bevindende, en liana Albert, die vóór eenigen tyd wegens het te koop bieden van gestolen goederen te Rotterdam was aangehouden. De omstandig heden, welke overigens door hem werden opgegeven, zetten aan zyne bekentenis alle kenmerken van waarheid by. Himmelgarden beleed dat hy in de jaren 1795, 1796 en 1798 in de gemeente Loosdui nen by Arend Lagerwey, den waard uit „de Laatste Stuiver", op het land gearbeid en toenmaals de vry goede omstandigheden, waarin deze lieden zich bevonden, min of meer had ieeren kennen. Toen hy in de maand October van het jaar 1798 met zyne mede plichtigen te Utrecht byeen was, was het ontwerp tot den moord der twee oude lieden, die geheel alleen de eenzaam gelegen herberg bewoonden, beraamd. Eenige dagen verliepen er, eer dit moorddadig besluit tot uitvoering rypte; maai' de boosdoeners kwamen niet tot inkeer. Ten bepaalden tyde, zynde den 18den dier maand, lieten de overige vyf met Maria Albert zich op de afgesproken plaats vinden, torwyl Himmelgarden op den weg by hen kwam. Hy vond alle vyf gewapend met zware wandelstokken, van onder mot yzeren banden beslagen: by/.elf had zich van een jong afgehakt esscheboompje een knots gj- .maaktzoo trok hot moordrot in de duisternis van den avond op Loosduinen aan. Ongeveer te tien uren kwamen zy in den omtrek der woning van Lagerwey, waarden eenige oogenblikken om de herberg rond en beraadslaagden onderling over het deen van den aanval. Twee hunner gingen de herberg in om een glas jenever te drinken en de gesteldheid van het huis vooraf op te nemen. Zy vonden voor de toonbank een hun onbe kend persoon onder zyn gelag zitten, weshalve zy bleven totdat deze vreemdeling vertrok, waarna ook zy het huis verlieten om de bende te gaan waarschuwen, dat de bewoners nu alleen waren en de kans hun gunstig stond. De boosdoeners, toen tegelyk het huis binnen dringende, vielen terstond de niets kwaads vermoedende bewoners moorddadig met zware knuppelslagen op het ïyf; de ongelukkige oude lieden, niet verder kunnende vluchten dan in eene voorkamer, werden daar door hen vervolgd en met de stokken doodgeslagen. Nadat de bloeddorst der tygers voor ditmaal gelescht was, werden kisten en kasten, zoo boven als beneden in het huis, door hen opengebroken en het gemaakte goud en zilver, al het gereede geld en de kleederen, welke hun aanstonden, daaruit geroofd en mede gevoerd. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1