N°. 9212, A0. 1890. <§eze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Trijdag 28 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hefc in- casaeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Leiden, 27 Februari. Door den heer D. P. Jentink, assistent- resident in Ned9riandseh-Indië, met verlof, thans assistent by 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, is aan die inrichting ten geschenke gegeven een zestienkantig behou wen houten paal, welks bovenste tot een oeeld is gefatsoeneerd en daar beneden voor een gedeelte met snijwerk versierd. De be- schryving komt voor in de Staatscourant van 16 Februari. Den schenker is de dank Öer Xegeering betuigd. - Er bestaat gelegenheid tot verzending, der correspondentie naar Noord-Amerika, door niddel van het stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Teu postkantore ai rier moeten de brieven enz. uiteriyk Vrydag- ivond om 10 uren bezorgd zyn. De wjjze van verzending behoort duidelijk >p het adres vermeld te wor.den. De etskunst, welke, in het laatst der rorige en het begin dezer eeuw door de raveerstift, den kryt- en lichtdruk eenigszins >p den achtergrond gedrongen, betrekkelijk einig te zien gaf, heeft gelukkig in de laatste jaren opnieuw hare vleugelen ont dooid en, zoowel in het buitenland alsook en onzent, hare niet te evenaren methode ot reproductie van verschillende kunstge wrochten alom doen schitteren. Onder hen, die de etsnaald met buitenge wone kunstvaardigheid hanteeren, behoort Ie Am9terdamsche kunstschilder Carel L. Dake. )eze jeugdige artist heeft al spoedig eene wel- erdiende vermaardheid verworven. Thans heeft hy een kunstproduct gewrocht, at zeer zeker, zoowel onder de beminnaars er graveerkunst als der muziek, algomeene elangstelling zal wekken. Het geldt hier toch niet slechts eene lavolging, maar de geheel nieuwe schepping iener beeltenis van den toonkunstenaar Lud- rig Yan Beethoven. Dat hy hierin uitmuntend geslaagd is, laarvoor wordt hem ih de eerste plaats lof oegezwaaid door den conservator van de eizeriyke verzamelingen te Yfeenen, Th. rimmel, en wij twyfelen niet of by dien lof al zich die van de kunstrechters ten onzent oegen. Maar niet slechts de kunstcritici, ook die op het gebied der muziek Beethoven js den „meester" eeren en vereeren, zullen m strpd de wyze, waarop de beeltenis van en grooten toondichter door de etsnaald van 'ake is weergegeven, roemen. Hoe de kunstenaar met zyn arbeid geslaagd is, daarvan kan iedereen alhier zich overtui gen door een blik te slaan in de uitstalkast van de kunsthandelaren Blankenberg Co., alwaar een exemplaar van deze fraaie ets is tentoongesteld. Te Utrecht is geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken mej. El. Cath. Arentz, van Oegstgeest. Aanstaanden Zondag, 2 Maart, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeènte te Hoogmade aanvangen deB namid dags te twee uren en geleid worden door den heer H. J. Van Noubuys, predikant te Ouds hoorn. Bedankt is voor het beroep naar Kamerik door ds. Jac. Bolkesteyn, te Langer- en Korteraar. Naar het „Haagsche Dagblad" mede deelt, is de nieuw opgetreden minister van binnenlandsche zaken, mr. De Savornin Lohman, voorloopig de gast van zyn ambt genoot van koloniën, mr. 2E. baron Mackay. De heer dr. W. P. Ruysch, adviseur voor medische en vétérinaire zaken by het departement van binnenlandsche zaken, is benoemd tot ridder der Kroonorde van Italië. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen: betreffende eene dading met de be sturen van het Gymnasium te Emmerik en 3 stichtingen aldaar, de heeren: Zylker, Goe- koop, Levysohn Norman, Kolkman en Mackay; de heffing van invoerrecht naar de waarde en de handelsovereenkomst met Groot-Bri- tannië, de heeren: Dobbelman, Gleichman, Hintzen, Glinderman en Bahlmann; de overeenkomsten nopens de afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzee kanaal en de overdracht van het Entrepotdok te Amsterdam, de héeren: Bevers, Cremer, Hartogh, Van Lüben-Sels en Huber, en de spoorwegoveréenkomsten, de heeren Heemskerk, "tak, Bütgers, G. W. VanDedem en A. Van Dedem. In de gisteren to 's-Gravenhage gehouden algomeene vergadering van aandeelhouders in de Naamlooze Vennootschap „Hotel de la Promenade" is benoemd, in de plaats van den heer Joh. Piek, die als zoodanig zyn ontslag genomen had, tot directeur der ven nootschap mr. H. Vreede, tot hiertoe cymmis- saris der vennootschap, terwyi in diens plaats tot commissaris benoemd is jhr. mr. W. A. R. Engelen. Het voorstel van het bestuur om tot eene verbouwing en vergrooting van het hotel over te gaan, ten einde meer logé's te kunnen plaatsen en dezen meer comfort te geven, werd met algemeens stemmen aangenomen, terwyl de daarvoor benoodigde gelden gevon den zullen worden door eene geldleening, die staande de vergadering nemers vond. Gemengd Nieuws. Op do stroopapierfabriek van den heer C. Kalff te Kampen had gister morgen omstreeks halfvyf een droevig onge luk plaats. Van de beide ketels, in de fabriek aanwezig, sprong die, waarin het stroo ge kookt werd. De stoker B. Koops, die zich in de nabyheid bevond, werd gedood, en een ander arbeider, C. Tuinman, gekwetst. De fabriek heeft inwendig veel schade bekomen. Stukken steen en hout zyn op grooten af stand van de fabriek teruggevonden. Een 14-jarige leerling der dag herhalingsschool te Groningen is tot ééne maand gevangenisstraf veroordeeld wegens het toebrengen van een messteek in den schou der van een jongen, met wien hy vocht. In de Vuchtschoot, onder Pr in- senhage by Breda, is de hoeve van den land- houwer P. Van Poppel geheel door brand vernield. Twee koeien en een varken kwa men in de vlammen om. Eene som van f 650 in geld werd nog onder de puinhoopen ge vonden. De inboedel was niet verzekerd. De hoeve behoorde aan het R.-K. Weeshuis te Breda. De overstrooming in Arizona.— Betreffende de overstrooming in Arizona wordt nader het volgende gemeld. In de ri vier de Hassayampa had eene pakhuismaat- schappy, de Walnut Grove Storage-Company, twee jaren geleden 5 dammen gelegd, deels tot afschutting van het water, deels tot het bebouwen met pakhuizen. Het water was afgedamd voor den aanleg eener hydraulische inrichting, waarmede de pakhuizen moesten worden bediend. De inrichting was juist met groote kosten gereed gekomen en de volgende week zouden de werkzaamheden worden be gonnen. De dam, welke het water tegenhield, had eene lengte beneden van 110 en boven van 400 voet en eene dikte van 110 voet beneden eii 10 voet boven en vormde een vorgaarvyver van 4.8 kilometer lengte, 1.2 kilometer breedte en 110 voet diepte. Te Phoenix, eene stad, welke op geruimen afstand ligt van het tooneel van de ramp, werd het bericht gebracht door een man te paard, die zóó snel gereden had, dat zyn paard onder hem dood viel, toen hy do stad binnen kwam. Myien ver beneden den dam stond zeide hy, het land onder water. De stroom had zulk eene vorschrikkelyke kracht, dat rotsen werden stukgeslagen en groote brok ken meegevoord. In wijden omtrek was het donderend geruisch des waters hoorbaar. Men zegt dat beneden de heuvelry, welke zich naby den doorgebroken dam bevindt, geen enkel menscheiyk wezen in leven is gebleven. In het lage land wonen vele goudgravers, en het is zeer moeilyk het juiste aantal te schatten van hen, die omkwamen. Genees kundigen en anderen hebben zich naar de plaats der ramp begeven om zoo mogelijk hulp te bieden. Van andere zyde wordt nog het volgende gemeld In den vernielden dam is eene bres geslagen, welke byna tot op den bodem reikt. In de laatste dagen waren zware regens gevallen, welke den stroom zóó deden zwellen, dat het water over den dam heenstroomde en er een smallen doorgang in groef, welke snel wyder werd, zoodat in 20 minuten de kleine stroom een woeste waterval was geworden. De pak- huismaatschappy heeft' voor een groot deel schuld aan het ongeluk, daar zy voor vol doenden afvoer van het water ingeval van overvloed had moeten zorgen. Volgens een ingenieur, den heer Wagner, uit San-Fran- eisco, was ook de dam niet in orde. Onge veer anderhalf jaar geleden had hji reeds het bouwwerk afgekeurd, maar men had zyne waarschuwing in den wind geslagen. Te Cezumbra, een. visschers- stad by Setubal in Portugal, hebben onge regeldheden plaats gehad naar aanleiding van een geschil tusschen visschers. Een rykshoofdambtenaar werd ernstig gewond en verscheidene andere personen bekwamen letsel. LICHTSTKKK.TIS. WEEK van 16 tot en met 22 Februari. 16 Febra&ri 17 18 19 20 21 22 6.30 7.— 6.30 7.— 6.30 7.16 6.80 7.— 6.30 7.— 6.80 7.15 5.30 7.15 1 öem. Eng. Standi, 17.0 16.7 17.0 17.0 17.2 17.0 17.2 Dit betoekent: Wanneer men 5 cnbio feet 141.9 liters per uur van zulk gaa verbrandt in een Sugg'a London-Argand-Standard burner No. 1, mot 24 gaatjes, wordt een licht vorkregen, dat in sterkte gelijk staat met 17.0, 16.7 enz. Standaardkaaraen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Iet verhoor op 's-Gravenstein, of de zwartjes-bende. 0) Hy voegde er by dat hy met dezelfde per- enen de afspraak tot dit feit te Oudewater .ad gemaakt, maar dat bij de uitvoering er 'an nog geweest waren twee andere zonen an den ouden Harmen, met Christiaan Kers- erg, Nolletjes Jan en Maria Albert, tladat ;ij den buit gedeeltelyk hadden verdeeld, was e genoemde vrouw met het overige naar lotterdam vertrokken om dit aldaar te ver- oopen, doch in die stad aangehouden en in leehtenis geraakt. En alsof hy, nu eenmaal ot bekentenis gekomen, werd voortgejaagd, og dienzelfden namiddag beleed hy ook den iefstal te Bodegrave met hen te hebben egaan. Nu dacht Himmelgarden ongotwyfeld naar Voorden teruggebracht te zuilen worden, vaarnaar hy niet weinig verlangde, om zoo oende van zyne medeplichtigen, in wier icibijheid het hem niet wol wa3, te worden erwyderd. Doch hierin had hij zich micro end; en dit bemerkende, wendde hij h6t ver een anderen boeg, voorgevende dat hij ook der justitie door het geven van inlich tingen van dienst wilde zijn en die schelmen, welke hem hadden verraden, niet zou sparen. En ten blyke daarvan verhaalde hy aan een hem gezelschap houdenden gevangene, dat Peter Albert, ook Pioter de Speelman bijge naamd, eigeniyk Peter Jansen heette, doch een oom had gehad, die den eerstgemolden naam voerde en voor oenigen tyd te Arnhem de doodstraf had ondergaan. Toen hy 's daags vóór den diefstal te Nieuwerbrug mot Peter Jansen of Peter Albert, zooals wij hem in dit verhaal zullen bly ven noemen, te Woerden was, had deze hem onder anderen medege deeld, dat hy en meef anderen, die hy op noemde, in het jaar 1799 den postiljon tusschen Leiden en Haarlem hadden vermoord, en wel door dien man den hals af te snyden, de armen op den rug te binden en zoo in het water te werpen. Op deze gewichtige kennisgeving voorden rechter verhoord wordende, hield Himmelgar den onveranderiyk staande, dat Peter Albert hem dit gezegd bad by gelegenheid dat deze hem den diofstal te Nieuwerbrug had voor geslagen, hem, die zich daartoe huiverig toonde, aanmoedigende met te zeggen„Ben jy daar bang voor? Wy hebben wel een post tusschen Leiden en Haarlem vermoord," terwijl hy hem de bovengemelde omstandigheden van dien moord daarby had verhaald. Hoe was dit nu overeen te brengen met hetgeen aan Peter Albert op den bewusten Yry'dag-morgen in hevige drift wae ontvallen, daar volgens het verwpt, door deze aan Himmelgarden gedaan, die ongelukkige was geworgd en in het water geworpen, om den schijn te geven dat hy bui ten iemands toedoen daarin geraakt was en zóó den dood gevonden had? Er bestond bovendien een bewyeschrift, waardoor dit laatste werd bevestigduit een schouwcedel, opgemaakt den 7don October 1799, den dag nadat de postiljon, Willem Boom genaamd, dee nachts was omgekomen, bleek nameiyk dat aan het lyk van dezen man geene andere teekenen van de oorzaak van zpn dood waargenomen waren dan die, welke gewoonlyk bij drenkelingen worden opgemerkt. Algemeen geloofde men ook dat genoemde Willem Boom door de duisternis van den nacht in het water gereden en verdronken was; men had, welke moeite er ook aangewend en hoe lang er in dat water geviseht was, wol nooit een spoor van het valies gevonden; maar dit was ook do oenige reden, welke men had om argwaan te voeden; het denk beeld, dat de postiljon opzettelijk vermoord zou zyn, vond geen genosgzamon ingang, Er bleef derhalve iets duisters over in de verklaring van Himmelgarden, hetgeen deed vermoeden, dat hy van de zaak zelve slechts ton halve kennis droeg. Doch juist dit was zyn listige toeleg; de sluwe boosdoener, om het waarschynlijk te maken dat hy by dien moord niet tegenwoordig was geweest, maar daarvan alleen hy hooren zeggen iets wist, gaf do wyze, waarop die gepleegd was, ge heel anders op dan werkolyk had plaats ge had. En ho9 handtasteiyk dezo verdraaiing ook ware, hy geloofde toch zóó zeker, dat zy by den rechter voor goede munt was aan genomen, dat hy, in zyne gevangenis terug gekeerd, tot zyn medegevangene zeide: „Nu hen ik gerust!" Afgryselyke gerustheid echter, daar hy thans trachtte bot te vieren aan eene wandaad, te schandelyk om te noemen, en van wolk akelig misdrijf men hem tot nu toe niet had ver dacht gehouden. Zyn medegevangene werd dus van hem verplaatst, en hy, over zyne ontaarde snoodheid onderhouden zijnde, alleen on aan do wroeging van z^)n geweten ovor- golatyy, Wordt Vitvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5