opleveren, en dat or dan nog, met inbegrip der te vergrooten en te verbroeden ruimte, nu ingenomen door den uitbouw tegenover de Machinistenschool, plaats genoeg zal over schieten voor een tooneel met kleedkamer enz. Het bestuur van „Het Nederlandsch Tooneel" heeft by het bestuur der Panorama-maat- schappij dit plan ter sprake gebracht en daarvan is het door den heer Gossehalk be gonnen onderzoek een gevolg. Wanneer de plannen tot rijpheid komen, is 't niet onmogelijk, dat Amsterdam reeds in het aanstaande winterseizoen een nieuwen schouwburg zal bezitten, waarin dan onge twijfeld rekening zal zjja gehouden met al hetgeen tot comfort van het publiek naar de laatste eischen kan strekken. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbendenlo. In de maanden Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelieden als cadet aan de Kon. Militaire Academie; 2o. Voor dit examen wordt het navolgende aan tal plaatsen opengesteld: a. ten behoeve van den dienst hier te lande 40, nl. inf. 22, caval. 8, artill. 6, genie 4; b. ten behoeve van den dienst in Ned.-Indië 32, nl. infanterie 22, cavalerie 3, artillerie 4, genie 3. 3o. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren daarvan de kennisgeving in te zenden, zoo dat zij, vóór of op 16 Mei 1890, aan het Departement van Oorlog ontvangen wordt. Om aan hot examen te kunnen deelnemen, moet de adspirant op den lsten September 1890 den vollen ouderdom van 15 jaren be reikt, doch dien van 18 jaren niet overschre den hebben. Verdere bijzonderheden behelst de Staatscourant van heden. Te Tiel is overleden mr. J. Cohen de Mareas, officier van justitie bi) de arrondisse- ments-rechtbank te dier plaatse. De overledene genoot in hooge mate de algemeene achting, en stond bekend als een humaan en stipt rechtvaardig ambtenaar. De heer Rich. Krever, te Tilburg, her dacht Zondag 11. den dag, waarop h(j vóór 50 jaren tot organist der Protestantsche kerk aldaar werd benoemd. Vele blijken van be langstelling violen den geachten jubilaris by dit gouden feest ten deel en gisteravond gaven eenige daar ter stede gevestigde koiaal- en zangvereenigingen te zijner eere eene feest- uitvoering. Op 15-jarigen leeftijd in genoemde betrekking getreden, vervult deze waardige grjjsaard, thans ruim 65 jaren oud, nog met onverfiauwden ijver en toewijding z(jne functie. Onder de jeugdige Nederlandscho toon kunstenaars, in het buitenland gevestigd, be gint ook de heer Daniel Van Goens, te Parijs, eene waardige plaats in te nemeni'Als execu tant op de violoncel gewaardeerd, heeft h(j voor dit instrument reeds onderscheidene com posities geschreven, welke met succes ten gehoore worden gebracht. Onlangs werd van hem een grooter werk voor orkest, „A1P ongaresca" getiteld, in den Cercle Philhar- monique te Bordeaux voor het eerst ten ge hoore gebracht. Volgens den muzikalen ver slaggever van een der bladen van die stad is dit werk zeer knap en talentvol georkes treerd en bevat het echt muzikale ideeën, welke een zeer persoonlijk karakter dragen. By koninklijk besluit van 21 dezer is aan mr. L. H. Ruyssenaers, op zijn verzoek, met ingang van den lsten April daaraan volgende, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van zaakgelastigde, met den per soonlijken titel van minister-resident, en is hjj gesteld in disponlbiliteit. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hjj eiken Zaterdag, te beginnen met Zater dag 8 Maart 1890, des middags te 12 uren, aan het lokaal van het departement van binnenlandsche zaken allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zjjn departement wenschen te spreken. De audiénti&n van den minister van kolonién zullen (te beginnen met den 28sten dezer) des Vrijdags, om óón uur des namid dags, in het gebouw van het departement van koloniën plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. O. J. D. Hondius, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1890, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Vianen. Voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandscb-Indië, de tweede luitenants T. Dijkstra, van het 2de, G. P. Hofman, van het 5de, en jhr. H. W. Storm van 's-Grave- sande, van het 8ste reg. inf. ■Eenooradbi) het wapen der infanterie, bij het lf te regiment, tot eersten luit., den twee den luit. A. B. F. Foikens, van het corp3; bij het 3de zegt., tot kapitein, den lsten luit. S. F. J. Langeraap, van het algemeen depot van discipline. Den heer S. Tilma, arts, benoemd en aan gesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse by hot personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. Gemengd IVieixws. De ar r o n d.-r ec h t b a n k te 's-Hage bevestigde heden het vonnis van den kan tonrechter te dier stede, waarbij de grond eigenaar, die zonder vergunning van B. en "Ws. eene straat verlengde, werd vrijgesproken. De schrijver op het kantoor eener deken- fabriek te Leiden, die gelden van het werk lieden-ziekenfonds dier fabriek verduisterde, werd veroordeeld tot 3 maanden, en de dienst bode, die uit een mantelmaga2ijn op de Ka- pelbrug, te 's-Hage, een mantel ontvreemdde, tot 2 maanden. Een oppassend, braaf zeeman, de 41-jarige schipper MatthiJs Mos, heeft Donderdag-avond op de Noordzee, ten Noorden van Scheveningen, zjjn graf in de golven ge vonden. Bjj het z. g. „diepen" had hy het ongeluk overboord to slaan. Hy laat eene vrouw met acht kinderen na. De zandhoogte achter het hotel „Zeeru8t", te Scheveningen, wordt, zooala men weet, door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaai- schappü opgeruimd. Eiken dag rpden 70 zand bakken heen en weder van Scheveningen naar Schiedam. Het opladen van "het zand ge schiedde door 30 man, doch heden is dat aantal verdubbeld, zoodat die heuvel weldra tot het verledene zal behooren. Men is ook reeds begonnen aan de te maken steenen trap achter het hotel „Zeerust", welke eene breedte krijgt van 9 meter en 16 treden zal tellen. Men etaat dan, wanneer men die trap aan de zyde van „Zeerust" is opgeloopen, direct voor het station der Holl. Spoorweg maatschappij aan het strand. Wanneer alles gereed is, zal het niet aUeen een groot gemak voor de reizigers opleveren, maar ook een fraai gezicht op de huizen van hot dorp aanbieden. Voor een twintigjarig schip- perskneoht uit Delft, die reeds meermalen wegen:, diefstal was veroordeeld, don laatsten keer tot gevangenisstraf van 5 maanden, werd heden, wederom ter zake van diefstal, door de arrondissem.-rechtbank te 's-Hage eene gevangenisstraf van 6 naaand6n geëischt. Voer eene 23-jarige dienstbode, die een twee tal winkeliers te Belfc opliohtte voor eenige huishoudeiyke artikelen, vorderde het O. M. 6 weken gevangenisstraf. Door afwezigheid van eenige getuigen werd de behandeling der moordzaak van eene dienst bode te 's-Hage, uitgesteld tot 13 Maart a. s. De verdediger, mr. J. Van Praag, verzette zich tegen dit uitstel en vroeg de invrij heidstelling van beklaagde, die reeds sedert 30 December a. p. preventief gevangen zit. De rechtbank weigerde evenwel de Invrij heidstelling en gelastte uitstel der zaak. Tpens den brand van den Stads schouwburg te Amsterdam bevond zich in het kantoortje van den bureelist eene ouder- wetsche ijzeren geldkist, waarin zich ruim duizend gulden bevonden aan bankpapier, goud en zilver van de reeds geïnde gelden voor de voorstelling van Arnoldson. Die gelden zouden als gewoonlyk op den avond der voor stelling worden afgedragen aan den gemach tigde van den heer Desuiten, die de zaal van „Het Nederl. Tooneel" voor dien avond had gehuurd. Het bankpapier is In de geldkist nagenoeg verbrand geworden, en het goud en zilver hebben ook veel geledon. Wie moet de schade dragen? (A. H) De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren vonnis gewezen tegen J. IJ. De Vr., oud 43 jaren, voerman en bakker te Drogeham, die terechtgestaan heeft wegens poging tot doodslag, den lOden Dec. door hem gepleegd op den 66-jarig»n A. R. Nicolaï, rentenier aldaar. De rechtbank heeft bekl. daaraan schuldig verklaard en veroordeeld tot eene gevangenis straf van 5 jaren. Na de verkiezing voor den ge meenteraad te Dinteloord (N.-B.) is door een niet herkozen raadslid by den minister van justitie eene klacht ingediend, dat zyne niet- herkiezing zou te wyten zyn geweest aan omkooping van kiezers en andere strafbare praktyken. De justitie te Breda heeft daarop een onderzoek Ingesteld, de beschuldigden eu een aantal getuigen gehoord, en het gevolg daarvan is geweest, dat by de rechtbank rechtsingang gevraagd is. Aangaande het springen van den strooketel in de papierfabriek te Kampen (zie het Tweede Blad) meldt men nader, dat de slag zóó hevig was, dat verscheidene be woners daar in den omtrek, tot zelfs in de buurtschap Brunnepe, uit hun slaap werden opgeschrikt. Groote stukken yzer werden door de daken van naburige huizen geslingerd. Het ïyk van den stoker Berend Koops was byna niet te herkennen en is naar het Stads ziekenhuis vervoerd. De toestand van een paar gekwetste arbeiders is zeer redelyk. In de fabriek die van binnen en van buiten veel geleden heeft, staat nu het werk stil. Het ziektegeval te Werden, aan de Ruhr in Pruisen, is by nader onderzoek gebleken geen veepest te zyn geweest; de ziekte geleek in enkele symptomen op runder pest, weshalve terstond maatregelen zyn ge nomen tot het tegengaan eener verbreiding daarvan, maar by nader onderzoek bleek dat de ziekte ontstond ton gevolge van slecht voeder en dat niet aan veepest te denken valt. Daarvan is door don commissaris des Konings van Gelderland mededoeling gedaan aan de burgemeesters in dat gewest, ten einde belanghebbenden daarmede in kennis testellen. Ongeregeldheden hebben plaats gehad te Newbridge, in het Iersche graaf schap Kildare. De politie vocht tegen een troep van 33 mannen, die op eene boerdery baldadigheden hadden gepleegd. Omstreeks 20 personen werden gewond en de soldaten moesten worden ontboden om de orde te herstellen. In eene werkplaats te Zuid- Omaha, in Nebraska, zijn door de ontploffing van een stoomketel 3 personen gedood en 20 gewond. Te Richmond, iB Virginia, zyn 3 tabaks fabrieken door brand vernield. De schade wordt op 220,000 dollars geschat. Een ontzettende moord is te Bremen gepleegd. Zekere Soidel heeft daar in eene vlaag van woede zyne huisjuffrouw, die hem de huur had opgezegd, met eene revolver neergeschoten en daarna, door het werpen van een paar dynamiet-patronon op den keu- kenhaard, zichzelven en zyn slachtoffer vernie tigd en het huis gedeeltelyk vernield. Te Sköfde (Zweden) Is de varkens ziekte uitgebroken. Te Rehau (Beieren) hebben zich verschillende ziekte-gevallen voorgedaan ten gevolge van 't gebruik van trichlneus var- kensvloesch. Een echtpaar verkeert o. a. in bedenkeiyken staat. In de Rynsch-We8tfaalsche kolen- mynen van Deimelsberg en Steele Is gisteren eene gedeeltelyke werkstaking uitgebroken. Uit Palermo wordt, dd. 28 F e- bruari, gemeld: Tnsschen de stations Ficara- zelli en Palermo beklommen vier personen den goederenwagen van een spoortrein, kne velden de beide zich daarop bevindende be ambten, roofden 8000 fr. baar geld, benevens goederen, verzekerd tot eene waarde van 4000 fr., en vluchtten. Vele inhechtenisne mingen zyn reeds gevolgd op dit stout be staan. Een opzienbarend testament.— Te Montreal, in Canada, heeft een zeer ryk industriëel, de heer Chanteloup, byna zyn geheele vermogen, 200,000 p. st., nagelaten aan zyne ondergeschikten, die de zaak voor gezameniyke rekening zullen voortzetten. Te Lyon heeft een jongen van 13 jaar, spelende met eene geladen revolver, een zusje van 7 jaar doodgeschoten. Dure maaltyden. Toen Zater- dag-avond de termijn voor het hooger beroep was verstreken, liet de hertog van Orleans zyne rekening vragen by den koffiehuishouder in de buurt van de Conoiergerie, die den prins zyne maaltyden had bezorgd. Eenige bladen deelen mede dat deze rekening 1400 fr. be droeg voor tien dagen toch reeds een goed sommetje maar de „Figaro", welke het weten kan, verzekert dat deze som nog verre beneden het werkelyke bedrag der reke ning is. De geheele som wil het blad niet noemen, ten einde den kofflehuishouder te sparen, maar toch deelt het blad den prys mede, welke voor eenige maaltyden werd betaald. Een konyn kostte 25 fr., eene kip 25 fr., eene omelet 6 fr., eene tong 10 fr., eon krseft 25 fr., 1 portie salade 3 fir., een eendvogel 25 fr., 0 kreeften 15 fr. en een schaaltje vruchten 15 fr. Bovendien werd nog de „bediening" in rekening gebracht. Er ontbrak nog maar aan, dat de herbergier gedaan heeft als de kok in het blyspel, die op de rekening zette: geen dessert 3 fr. Do hertog mocht niemand by zich aan tafel hebben en daarby was het hem niet veroor loofd het overschot der spyzen aan de be wakers te geven. Alles, wat er overbleef, ging dus weer naar den koffiehuishouder, die het den volgenden dag weer tegen dezelfde ont- zagiyk hooge pryzen in rekening bracht. De rekening was gesteld op naam van -Zyne Majesteit Lodewyk Philips Robert, hertog van Orleans." De hertog De Luynes wilde deze rekening eerst niet betalen, maar de hertog van Orleans zeide: „Kom, maak nu geene bezwaren. De regeering heeft my kosteloos verbiyf ver schaft; laten we dus niet twisten over het eten." De hertog van Luynes betaalde toen de rekening en gaf bovendien nog 500 fr. namens den hertog van Orleans aan de armen. BOITENLANn. Franhryk. Graaf Mvlnster, de Duitsche gezant te Parijs, is het eens geworden met den Franschen minister van buitenlandsche zaken, den heer Spuller, aangaande de hoofdpunten, welke op de deelneming van Frankryk aan de Beriyn- sche conferentie betrekking hebben. De heer Spuller heeft den gezant officieus kennis ge geven van de deelneming van Frankryk aan de conferentie, en is voornemens een staat huishoudkundige en geen diplomaat af te vaardigen. Volgens de „Revue d'Astronomie" heeft prof. Flammarion, te Parys zynde, eene rede voering gehouden in de Société Scientifique „Flammarion", te Marseille, door middel van de telephoon. De afstand van 863 kilometer heeft daaraan niet geschaad, en de redevoe ring werd levendig toegejuicht. De gemeenteraad van Parys heeft met 33 tegen 13 stemmen een besluit genomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het ver- leenen van gratie aan den hertog van Orleans. Eerst tegen 10 uren des avonds wist de hertog van Orleans, dat hij naar Clairvaux zou worden overgebracht. Hy nam hartelyk afscheid van den directeur der „Conciergerie," dien hy dankte voor de hem bewezen zorgen. Te Clairvaux heeft hj den vleugel voor de staatkundige gevangenen betrokken, welke uit zes vertrekken bestaat. Hy wordt voor het overige evenals alle andere gevangenen van dien aard behandeld. De prins heeft van zyne kamer een heeriyk gezicht op de heuvelen der Aube en een groote tuin is tot zyne keechikking. Zyn vriend de hertog van Luynes zal hem tweemaal in de week mogen bezoeken. Anderen Moeten eene byzondere vergunning hebbes. Dezelfde kamer, waar de prins zich bevindt, is vroeger bewooDd geweest door den Ruseischen revolutionair Krapotkine. De hertogin van Chartres zal met hare dochter, 's prinsen verloofde, haren intrek nemen op een kaeteel van den prins van Joinville, eenige kilometers van de gevangenis. De hertog van Orleans deed vóór zyn ver trek den directeur der „Conciergerie" te Parys 1000 fr. toekomen ter verdeeling onder diens beambten. Den directeur der strafgevangenis te Clairvaux is daarop bevolen den hertog aan te zeggen dat die som gestort is in de gevangeniska8 en ter beschikking staat ter be- stryding der persoonlyke uitgaven des hertogen, daar de voorschriften niet toelaten de met de uitvoering der wet belaste beambtm als gewone personen te behandelen en hun verbieden vergoedingen van een belanghebbende aan te nemen. De Fransche bank zal morgen, Vrydag, beginnen met de uitgifte van oen nieuw type van bankbiljetten van 1000 fr., die met de reeds bestaande biljetten van dit bedrag in omloop zullen blyven. Dnltsohland. De officieuze mededoeling, dat prins Von Bismarck voornemens is wegens don uitslag der verkiezingen zyn ontslag te nemen en het nemen eener beslissing slechts heeft uitgesteld, heeft te Beriyn in politieke kringen grcoten indruk gemaakt, omdat men op een dergeiyk besluit niet voorbereid was. Het is echter de vraag, of de kanselier dit voornemen werfee- ïyk ten uitvoer zal brengen. Volgens de officiëele opgaven zyn op 20 Februari uitgebracht 4,500,000 stemmen tegen en 2,500,000 stemmen voor de Kartell-partyeD. Jn het geheel zyn uitgebracht 7,031,460 st, waarvan 919,646 door de conservatieven,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2