Koninklyk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut te Utrecht. Men meldt aan de „N. R. C." uit Am sterdam, dat de directie -van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy besloten heeft, ingaande met primo April, de buitengewoon goedkoope retourbiljetten op hare lynen te Terrangen door andere, die berekend zyn naar denzelfden maatstaf, welke op den Nederlandschen Rijnspoorweg is aangenomen. Van dezen maatregel zal het gevolg zijn, dat een reiziger per kilometer dezelfde vracht betaalt op den Nederlandschen Ryn- als op den Holl. IJzeren-Spoorweg, en dat de prijzen van retourbiljetten op dezen laatsten spoorweg zullen worden verhoogd, behalve voor die stations, welke over eene kortere route te bereiken z(jn. Zoo zal de prijs van een retour Amster dam-Rotterdam over den Holl. Spoorweg niet verhoogd worden, omdat die prjjs bere kend wordt naar dien van de zooveel kortere Rynspoorweg-route. Het blad verneemt verder dat de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij met de Holl. IJzeren is overeengekomen, om voor de concurrente stations de prijzen var, de Holl. IJzeren aan te nemen, zoodat voortaan de prijzen van vervoer voor beide spoorwegen dezelfde blijven. De aanleiding tot den bovenvermelden maatregel moet gezocht worden in de buiten gewoon hooge kolenprjjzen, die na 1 April aanstaande moeten betaald worden, en waar van eene stijging der exploitatiekosten met minstons tien percent het gevolg is. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 22 dezer bedroeg: b(j de Nederlandsche Bank ll,604,485.69'/j, en bij de betaalmeesters ƒ1,411,338.59'/,; te zamon ƒ13,105,824.29. Het stoomschip „Rotterdam," van Am sterdam naar Nieuw-York, arriveerde aldaar 23 Febr.de „Drente" arriveerde 23 Febr. van Rotterdam te Batavia; de „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, is 22 Febr. te Marseille aaogekomen en heeft 23 dezer de reis voort gezet; de „Werkendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 23 Febr. van Boulogno- sur-Mer; de „Zeeland," van Rottordam naar Batavia, arriveerde 23 Febr. te Southampton de „Zaandam," van Amsterdam naar de Plata- rivier, vertrok 23 Febr. van Lissabon. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den ontvanger der directe belastingen te 's-Gravenhage, R. "W. Raap van Canstein, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de diensten, door hom gedurende meer dan vijftig jaren be wezen. Benoemd zijn tot ontvangers der directe belastingente Helder, B. C. Charbon, thans te Zevenbergen; te Purmerend K. W. Van Sandick, thans te Medemblik te IJselstein, D. N. Houwing, thans te Alkemadete Sloch- teren F. J. A. Pastoors, thans te Termun- terzjjl, te Kampen P. A. Broers, thans te Harderwijk. Gemengd Nieuws. Men schrijft uit Aalsmeer: Er zijn hier tal van kweekers, die hun boofd- bestaan moeten vinden in het telen van aard beziën, agurken en boonen. In de zoogenaamde dure tijden, 10 a 15 jaren geleden, toen de oogst overvloedig was en men hooge prijzen maakte, ging dit goed. Nu evenwol in de laatste jaren de teelt telkeas mislukt, gevoelt men, dat hot noodig is den grond meer pro ductief te maken. Te dien einde begint men op vele plaatsen met do teelt van groenten. Sommigen bestemmen een stuk lands gehoel voor groententeelt, anderen kweeken ze in het voorjaar en het najaar, wanneer de grond nog niet of niet meer voor de aardbeziën- of agurkenteelt gebruikt wordt. Het groote belang, dat deze gemeente op den duur bij hot kweeken van groenten zal hebben, hoeft ten vorigen jaro geleid tot de oprichting der Aalsmeersche Maatschappij voor groententeelt. Deze Maatschappij stelt zich ten doel, door op eenigszins uitgobreide schaal groenton te kweeken, de bekendheid met het bedrijf alge meen te maken, gelegenheid aan te bieden tot het ontvangen van inlichtingen en tevens eeno oefenschool te zijn voor aanstaande kweekers, die reeds jong in dienst worden genomen. Hisrvoor werd van het bestuur van den Oosteindorpoeipolder 1000 Rjjnl. rooden wei land, ongeveor l'/j H.A., gekocht, welk land in den loop des jaars geheel voor de teelt van marktgroenten in gebruik is genomen. De Maatschappij echafte zich 22 broeibakken met 400 broeiramen aan, en stelt zich voor dit getal elk jaar uit te breiden. De werkzaamheden op den groententuln worden bestuurd door een tuinbaas, die vol komen met z(jn vak op de hoogte is. Hij geeft tevens raad en inlichtingen aan parti culieren, die met het kweeken van groenten willen beginnen. Alles, wat op den tuin wordt geteeld, zendt de Maatschappij voor eigen rekening naar de markt te Amsterdam, en laat het daar ver- koopen. Tevens belast z(j zich met het ver voer en den verkoop van de groenten van andere kweekers. Sedert Mei 1889, toen har# schuit voor het oerst voer, heeft de Maat schappij geregeld twee- of driemaal per week kunnen verzenden. De geboele opbrengst harer groenten wa# tot 31 December 1889 /971.33'/2, een bedrag, waarover men, alles in aanmer king genomen, tevreden kan z(jn. Toch hebben de uitgaven do inkomsten verre overtroffen, zoodat van dividend voor het eerste jaar geen sprake kan zijn. Het is te verwachten, dat de rekening over 1890 beter zal sluitenmen kan eerst nu met de eigenlijke teelt beginnen. Reeds heeft men in het afgeloopen jaar de ondervinding opgedaan, dat de grond voor het kweeken van alle soorten van groenten zeer geschikt is, en de groenten zeiven op de markt bovon andore worden gesteld. Tevens kan men bemerken dat vele parti culieren zich, door het aanschaffen van broei bakken en ramen, geheel voor de groenten teelt gaan inrichten. Gisternacht omstreeks twee uren werd door de politie uit eene sloot aan den Parallelweg te Delft opgehaald het ïyk van den hoofdagent der politie J. De Z., die sedert den vorigen avond werd vermist. Te Nijmegen heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. do sergeant Van V. door oen revolverschot getracht het leven te benemen. De ongelukkige leefde nog tot 's avonds halftien. De oorzaak van deze wanhopige daad is onbekend. De overledene stond bekend als een oppassend onderofficior. De alleenwonende 76-jarige weduwe S., te Vriezenveen, geraakte Zaterdag avond slapend, waarschijnlijk doordat hare kleeren met het vuur harer stoof in aanra king kwamen, in brand en wel in zoo erge mate, dat de vlammen al hare kleederen reeds hadden aangetast en haar reeds bovon het hoofd uitsloegen, toen eenige buren, die toe vallig nog niet ter ruste waren, opmerkzaam geworden door het heldere licht, dat zij door h9t venster zagen, en door de sterke brand lucht, de deur der woning met geweld open den en do vrouw eenige emmers water over het lichaam gooiden, waardoor de vlammen werden uitgedoofd. Geheel met brandwonden overdekt, werd zij te bed gelegd en door den geneesheer, wiens hulp inmiddels was ingeroepen, ver bonden. Op allerdroevigste wijze iste Farciennes, bt) Charleroi, esn meisje van zeven jaren, Urbina Martougin, aanhaar einde gekomen. Een half jaar geleden ging z(J naar school, toen plotseling een groote hond van een boerenerf luid blaffend ep haar toeschoot. Het kind schrikte zóó, dat het bewusteloos op den grond viel. Eenige voorbijgangers namen haar op, brachten haar by en zjj ging naar school. Eenige dagen later zat het kind rustig in den huiselijken kring, toen zij plotseling opsprong en doodsbleek, mot uitpuilende oogen voor zich uit starende, met uitgestrekte band riep: „O moeder, moeder, de hond! Moeder help!" Deze crisis duurde bijna een uur lang en keerde van tyd tot tijd, steeds menigvuldiger en heftiger terug, ondanks alle te baat ge nomen middelen, tot dat zij verleden Donder dag, in den laatsten en schrikkelyksten aan val, steeds roepende: „Moeder, help, de hond, de hond!" den geest gaf. Te Whitley, b(j North-Shields, heeft eene weduwe zich mot hare eenige doch ter verdronken. Aaneengebonden wierpen z(j zich in zee. Bij een brand in Bagotstreet te Kingston (Ontario), zijn vier kinderen, van 4 totl2jaron,in hunne bedjes verbrand. Do vader en moeder konden slechts twee kinderen, een van 7 jaar en een zuigeling, uit de vlammen redden. Te St.-Potersburg heeft zich de zoon van den Engelschen gezant, sir Robert Moner, door een pistoolschot van 't leven beroofd. Te K s n s j 8-C i t y, in Missouri, is een kindje in de wieg des nachts door ratten verslonden. Het werd in deerlijken staat door de moeder opgenomen en stierf eenige oogen- blikken later. Uit S an - Francisco wordt gemeld dat de heer Dargence, met zijne vrouw en hun zoon Europeanen te Haiphong door Chineezen z(jn vermoord. Van 1 Nov. 1888 toteindeMei 1889, werden alleen uit Cannes voor 2,855,475 ft. aan verschgesneden bloemen naar het bui tenland verzonden. De rijkste man uit de Veree- nigde Staten, de heer Astor, is, volgens be richt uit Nieuw-York, overleden. Verleden week heeft op een in ternationalen aehaatsenwedatrljd te St.-Peters- burg, waaraan deelnamon Russen, Finlanders, Oostenrijkers, Noren en Canadeezen, den eersten prijs behaald de Noorsche rijder Norseng. De zilveren medaille (tweede prijs) werd behaald door Yon Panschin. Deze weigerde echter de bekroning aan te nemen. BUITENLAND. Frankrijk. Graaf Daru, een der voornaamste steun pilaren van Louis Philippe's regeering, later minister van buitenlandsche zaken, is te Parijs overleden. De graaf was 82 jaar oud. H(j was door keizer Napoleon's gemalin José- phine ten doop gehouden. Onder de telegrammen heeft men gezien, dat het verleenen van gratie aan den hertog van Orleans zoo vlot niet gaat als sommigen ge- wenscht haddon. Zoo had het „Journal dos Débats" er op aangedrongen, dat die gratie, terstond na het verstrijken van den termijn gedurende welken de prins in hooger beroep kon komen, uit eigene beweging en zonder eenige beperking zou worden verleend. Niet onwaarschijnlijk heeft dit ook in de bedoeling gelegen, zoo niet van al de ministers, dan toch van de meesten en van president Carnot. Het ontbrak echter niet aan organen, vooral van de uiterste linkerzijde, die een streng op treden tegen den prins verlangdon, en hot Kabinet, naar men zegt, vreesde eene inter pellatie en eene crisis ten gevolge daarvan. De hoer Maujean, een der radicale Parjjsche afgevaardigden, Zaterdag-namiddag den minis ter president Tirard tegenkomende, vroeg dezen hoe het er moe stond en dreigde, voor het geval den prins gratie verleend werd, met eene motie om amnestie te verleenen aan alle veroordeelden die betrokken waren by werk stakingen en daarmede in verband staande feiten van do laatste tien jaren, d. w. z. aan de medeplichtigen by het moordtooneel te Decazeville, de dynamiet ontploffingen van Monceaules-Mines enz. De heer Tirard antwoordde dat er nog geene beslissing genomen was, maar daarop werd eene dergelyke motie toch ingediend door een anderen afgevaardigde. Do Kamer heeft gisteren met 325 tegen 190 stemmen dat voorstel tot het verleenen van kwytsohelding van straf aan hen, die wegens ongeregeldheden tydens de werk stakingen zyn veroordeeld, verworpen. De tribunes in de vergaderzaal waren over vol; de Duitsche gezant graaf Münster en andere vreemde diplomaten waren aanwezig. Behalvo het belangryke, dat het amnestie- voorstel in zich sloot, zoo nauw samenhan gende met de zaak-Orleans, had de hoop op eene „groote" zitting, welke men verbonden achtte aan het wederbetreden op gisteren der Kamer van de drie met verbanning gestrafte Boulangi8ti8che afgevaardigden, de menigte naar het gebouw der Kamer gelokt. Yóór het paleis Bourbon was in verhouding van het aantal nieuwsgierigen de politie sterk vertegenwoordigd. De drie Boulangisten ech ter liepen eene manifestatie ter hunner eere mis, daar zy eerst om drie uren verschenen, toen reeds gestemd was over het amnestie- voorstel en de menigte uiteen was gegaan. Toen zy de zittingszaal binnentraden, werden zy door hunne mede-Boulangisten met grooten byval ontvangen. President Floquet stond op en zeide: „Ik verzoek dat de vergadering niet gestoord worde!"Deintusschenherkozen Boulangist Laur riep: „Leve de Republiek!" President Floquet vond hierin aanleiding te zeggen: „Uw uitroep is zeer schoon; ik zal eohter niet dulden dat de zitting gestoord worde!" Daarmede was het incident voorby. Ten slotte behandelde de Kamer het voor stel omtrent het drinkwater te Parys. Dultsoh land. De offiaëele uitslag der verkiezingen is neg niet openbaar gemaakt. Men telt thans: Conservatieven 60, herstemmingen 84. Yrfj- conservatieven 15, herstemmingen 20. Natio naal-liberalen15, herstemmingen 62. Vry- zinnigen: 21, herstemmingen 60. Volksparty: 2, herstemmingen 10. Centrum: 91, herstem mingen 16. Socialisten: 21, herstemmingen 59. Polen14, herstemmingen 4. Elzas-Lotha- ringers: 14. Welven: 2, herstemmingen 4. Eén Deen, twee zonder bepaalde kleur; één antisemiet (2 herstemmingen). Het sociaal-democratisch centraal kies- comité heeft eene proclamatie gericht tot de candidaten der andere oppositie-partyen, met het aanbod hen by de verkiezingen te onder steunen, zonder daarvoor wederkeerig eenigen steun te vragen. Daardoor moeten natuuriyk de kansen der vryzinnigen ryzen. Het blykt dat de nationaal-liberalen by de Ryksdag-verkiezingen het meest van alle party'en geleden hebben ;uzy verloren 19 dis tricten en by de herstemmingen zullen zy vermoedeiyk nog meer verliezen ïydenzelfs de herkiezing van dr. Von Bennigsen is zeer onzeker. Maar ook de tonservatieven en de vry- conservatieven zyn achteruitgegaan. Als oor zaken van de nederlaag der drie Kartell-partyen hoort men opsommen de aanvallen, die inder- tyd tegen keizer Froderik en zyne gemalin en koningin Victoria gericht werdende zaak van prof. Geffcken, die van den commissaris Wohlgemuth, enz. Eene der hoofdoorzaken moet ook wel gezocht worden in deoneenig- heid tusschen de Kartell-partyen en do „Kreuz- zeitungs"-party, welke zich na onthield of wel geen steun verleende noch dezen ontving. De nationaal-liberalen waren bovendien in de on gunstige omstandigheid, dat hunne candidaten meest in de steden, die der conservatieven daarentegen meer in de plattelands-districten gesteld waren. Het „Tageblatt" verneemt van goeder hand, dat men de wet tegen de socialisten voorgoed zal laten vervallen en verder in het geheel geene uitzonderingswetten zullen uitgevaardigd worden. Volgens te Berlyn ontvangen bericht zal de Berner Bondsraad eerlang by circulaire ter openbare kennis brengen, dat Zwitserland van de tegen 5 Mei byeengeroepen Berner con ferentie afziet. Domela Nieuwenhuis en Van Beveren bleven te Berlyn vyf uren in het bureel van politie en vertrokken des avonds met den nachttrein naar Keulen; de aanvoerders der Beriynsche sociaal-democraten deden hun uit geleide. Gfroot-Brltannië. In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting heeft de heer John Morley aan gekondigd dat de heer Gladstone de motie- Smith omtrent het Parnell-rapport zal be- stryden en een amendement zal indienen, waarin het leedwezen van het Huis wordt betuigd over het instellen van eene gerech- telyke vervolging, alleen op grond van schan- deiyken laster. Sir James Fergusson verklaarde dat de benoeming van generaal Simmons, belast met eene zending der Malteezers by den Paus, geenszins In stryd is met de omzichtigheid, welke de regeering zich heeft opgelegd, toen zy besloot geen vasten vertegenwoordiger by den Paus te benoemen. Telegrammea PARIJS, 24 Februari. Naar een telegram van den plaatsvervangenden gouverneur van den Senegal meldt, hebben vyfhonderd man geregelde troepen van het koninkryk Dahome den post Kotona aangevallen, maar zyn door commandant Terillon met een verlies van zestig man teruggeslagen. De Franschen had den twee gewonden. ST.-PETERSBURG, 24 Februari. De uit komsten der inschrijving voor de nieuwe Russische leening zyn thans bekend. Ter conversie zyn in het geheel aangeboden 280 millioen fr.verder werd door 200,000 personen 3125 millioen tegen geld ingeschre ven. Daar van de conversie maar 160,090 obligatiën overblyven, valt op iederen inschry- ver nog niet eens éóne obligatie. F.OME, 24 Februari. De algemeene budget commissie heeft heden den minister van marine gehoord. Deze was van meening dat het gebruik van rookeloos kruit in veldslagen als noodzakelyk moest beschouwd worden. LONDEN, 25 Februari. In het Lagerhuis heeft de heer Graham een amendement in gediend by het adres van antwoord betref fende de beperking van den werkdag. Graham wenscht te verklaren, dat, nu de werklieden in Europa den wensch te kennen geven dat

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2