LEiDSCH DAGBLAD. N°. 9210. Woensdag 26 Februari. A". 1890. gese Courant wordt dagelijks, mei attsoniertzg van $on- en feestdagen, oügegevm. Dit nomraer bestaat uit TAVEE Bladen. Leiden, 25 Februari. Feuilleton. Het verhoor op 's-Gravenstein, PRIJS D3B3B COURANT: Loidan pe? 8 suuidu.77l?r.~ï7i~ï 1.16. ffrs&es por poet.o.mTTmV 1.4C. Afeeaiwrlgke NommeroD 0.SS. PRIJS DER ADVÏÏRTENTESN: Toa 1— f reg&la 1.05. Iodore regel moe?6.1?$, Grootero lettors seer plaatsruimte. Voor feci Si- OM3eeren buiten de stad wordt 0.10 kersiead- Het eerst aangekondigde, doch wegens ongesteldheid later weor afbestelde concert van de dames Dyna Beumer en Zëlie Moriamé, alsmede den heer Henri Bosmans, zal nu de volgende week op Yrydag-avond plaats hebben. Het drietal staat reeds van vroeger hier zeer gunstig aangeschreven. Het onbekend maakt onbemind is dus in deze geenszins van toepassing. Integendeel, mej. Beumer o. a. kan als zangeres zelfs de lievelinge van het Leidsche kunstminnend publiek genoemd worden. Een woord tot opwekking om naar het a. s. concert te gaan, kan dus als vry over bodig worden beschouwd. Aangezien het echter nog by het vorige Schouwburg concert is gebleken, dat velen zich beklaagden zoo laat plaatsen te hebben besproken, komt dienaangaande nu reeds in dit nommer vanwege de heeren Blankenberg Co. eene aankondiging voor, waarop wy de aan dacht vestigen. Vanwege de afdeeling Leidon en omstre ken van de Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst zal weder eene vergadering wordem gehouden op Donderdag-avond a. s. in het Nutsgebouw. Door den heer W. F. Sikman, resident van Benkoelen, zyn aan 's Eyks Ethnogra- phisch Museum te Leiden ten geschenke ge geven eenige modellen, op een vyftiende der ware grootte, van voorwerpen, gebruikt ge durende het jaariyks, in de Mahomedaansehe maand Moharram, ter hoofdplaats van Ben- koelen en in de afdeeling Kroë, gevierd wor dende Hasan-Hoselnfeest, ook wel Taboetfeest of Asjoera genoemd. De beschryving komt voor in de Staatscourant van 23/24 Febr. Door den heer H. Oostendorp, consul-gene raal van Paraguay, zyn aan hetzelfde Museum ten geschenke gegeven eenige ln de „Staats- cdurant" van heden omschreven voorwerpen, alle afkomstig van de Indianen en Mestiezen van Paraguay. Den schenkers is de dauk der Regeering betuigd. Te Zoeterwoude had gisteren plaats de verkiezing vbd elf leden voor de commissie of tweeden Raad, welke een onderzoek moet instellen naar het al of niet wenscheiyke van eene annexatie van een deel der gemeente Zoeterwoude met Lelden en daaromtrent rap port moet uitbrengen. By de opening op heden der 312 ingeleverde stembiljetten bleek dat daarvan 3 van onwaarde en gekozen waren de heerenB. Belt, met 185; H. Van der Grift, met 187; A. J. Van Mannekus, met 298; C. Van Santen, met 191 A. Graftdyk, met 186; A. N. C. Van Hees, met 193; P. M. Van Velzen, met 193; D. Key, met 185; A. RynBburger, met 190; A. Lek- kerkerker, met 195, en J. De Wit Gz., met 178 stemmen. Deze heeren waren aanbevolen door de Anti revolutionaire Kiesvereeniging te Zoeterwoude. Verder waren uitgebracht op de heeren: Dr. J. L. J. Richelle 127W. G. Streefkerk 117; P. Kooloos 121; L. Soonius 121; A. Westhof 113; G. Verdegaal Pz. 114; Joh. Van Leeuwen Jz. 113; P. Van der Salm 112; P. J. Van der Poel 115, en A. P. Vreeburg 117 stemmen. Deze heeren waren aanbevolen door de Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging aldaar. Beide kiesvereenigingen hadden den heer A. J. Van Mannekus candidaat gesteld. De heer De Burenstam, minister van Zweden en Noorwegen te 's-Gravenhage en te Brussel, lydt sedert eenige dagen aan een aanval van griep. Hy was nauwelyks uit Den Haag, alwaar hy in verband met 'sKonings verjaardag een paar dagen vertoefde, In Brus sel teruggekeerd. Beroepen is te Katwyk aan Zee ds. P. Bartstra, te Wassenaar; te Oost- en West- Souburg ds. J. Ph. Hattink Jr., te Leimuiden. Bedankt is voor het beroep naar Hoofd dorp (Haarlemmermeer) door ds. J. Van Wyn- gaarden, te Mydrecht; naar Egmond aan Zee door ds. W. Van Elden, te Waalwyk. Door den minister van waterstaat, handel en nyverheid is M. Verloop met 1 Maart benoemd tot brievengaarder te Noordwyk aan Zee, in plaats van L. Braat Az., eervol ont slagen. De afgetreden minister van binnen- londBche zaken, baron Mackay, heeft heden afscheid genomen van de hoofdambtenaren, chefs van afdeellngen aan dit departement, en heeft daarna zyn ambt als minister van koloniën aanvaard met de gebrnikelyke voor stelling van ambtenaren, welke ook plaats had, toen heden de nieuwe minister van binnenlandsche zaken in functie is getreden. Half April zal ds. Creutzherg zyne be trekking als directeur der Gestichten voor ïyders aan vallende ziekte te Haarlem en te Heemstede neerleggen, welke betrekking hy met zooveel toewyding waamam. De Hooge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer der Staton-Generaal doen toekomen de hier na te noemen aanbe- velingsiyst van 6 candidaten, ten einde daarop door die vergadering by het opmaken van hare nominatie, ter vervulling eener vacature in het rechtscollege, ontstaan door het over- lyden van den raadsheer mr. S. J. Hingst, zoodanig acht zal kunnen worden geslagen, als zy zal dienstig oordeelen. De lyst is als volgt samengesteld: lo. mr. S. M. S. De Ranitz, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage 2o. mr. D. J. Mom Visch, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 3o. mr. P. Van Bemmelen, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 4o. jhr. mr. S. Laman Trip, vice-pres. van de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage 5o. mr. A. Telders, advocaat-generaal by het gerechtshof te 's-Gravenhage; 6o. mr. W. Van der Kaay, kantonrechter te Leiden. De teraardebestelling van den te 's-Gra venhage overleden hoofdonderwyzer Snel heeft gisteren onder een grooten toevloed van belangstellenden op Eik-en-Duinen plaats gehad. De hoofdonderwyzers daar ter stede droegen de ïykbaar naar de groeve, terwyi de leerlingen der hoogste klassen den stoet voorafgingen. Op de begraafplaats waren tal van oud-leerlingen, ambtgenooten en de leden der schoolcommissie samengekomen om den overledene nog eene laatste hulde te brengen. Aan de groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heerenStraub, hoofd onderwyzer van de school aan do Lepelstraat en hoofd van do normaallessen, dr. Mouton en Van Marken. Allen brachten hulde aan de nagedachtenis van den ontslapen leeraar, den waarachtigen kindervriend, den uitstekenden paedagoog, aan wien het onderwys zoo vele verplich tingen heeft. Voordat het graf zich sloot, werd, namens de scholieren, een fraaie krans op de kist gelegdeen tiental andere kransen getuigde nog van de liefde en vereering, den ontslapeae toegedragen. De eerste sectie Amsterdam der vereeni- ging „Het Metalen Kruis" heeft weder het verlies van een harer leden te betreuren in den heer L. F. Van Grasstek, aldaar over leden in den onderdom van ruim 81 jaren. In 1830 trok hy met de Leidsche vrywillige jagers uit. Naar men verneemt, is mr. A. A. De Pinto, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, sedert eenige dagen bedlegerig, laatsteiyk ten gevolge van influenza. De „N. R. Crt." verneemt dat het ont werp van wet betreffende don militairen dienst plicht dezer dagen de departementen, die daarby betrokken zyn, verlaten heeft, en dat de heer Mackay deze wetsvoordracht nog in zgne hoedanigheid van minister van binnen landsche zaken onderteekend heeft. Door de arrondissementsrechtbank te Amsterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: jhr. mr. J. Van Doorn, procureur-generaal in de kolonie Suriname; mr. H. A. Van Rees, rechter in de arrond.-rechtbank te Heerenveen, en mr. B. Simons, substituut-griffier by eerst genoemde rechtbank. Door de arrondissements-rechtbankte 's-Her- togenbosch is, ter vervulling van eene vaeature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. G. F. M. Pathuis Cremers, griffier by het kantongerecht t9 Terborgmr. I. W. Losecaat Vermeer, rechter in de arrond.-rechtbank te Winschoten, en jhr. mr. W. E. Th. M. Van der Does de Willebois, kantonrechter te Oorschot. In de Staatscourant van 25 Febr. zyn opgenomen de statuten der „Rotterdamsche Margarinefabriek," met een kapitaal van f 1,200,000, in 2400 aand. van f 500, waar van 1800 by het verlyden der akte van op richting zyn geplaatst. Als directeuren treden op de heeren J. C. Kerkhoven en H. Marx; als commissarissen de heeren P. Kerkhoven, B. Marx en C. E. Havelaar. In hetzelfde nommer der Staatscourant komen voor de gewyzigde statuten van de „Ned. Rynspoorwegmaatschappy," te Utrecht (verkorting van den duur der Maatschappy, in verband met de overeenkomst tusschen haar en den Staat). In de „Levant Herald", welke den 19den dezer te Konstantinopel is verschenen, komt voor een kort, maar voor Nederland en onzen Vorst zeer waardeerend artikel ter gelegenheid van den 78sten jaardag van Koning Willem III, dat als eerste artikel op de eerste bladzyda van genoemde courant de eereplaats inneemt onder ds mededeelingen van den dag. By Zr. Ms. besluit van 23 dezer is be noemd tot president der arrondiseoments-recht- bank te 's-Hertogenbosch, jhr. mr. L. C. J. A. Van Meeuwen, thans vice-president van gemeld college. De luit. ter zee 2de ki. M. E. B. J. Kluit wordt met 1 Maart a. s. gedetacheerd by het of de zwarfyes-bende. Had nu Himmelgarden gezwegen en het by de aan de» dag gelegde biyken van onbe schaamdheid en hardnekkigen overmoed ge laten, al ware er dan ook van hunne ver standhouding en onderlinge schuld aan den diefstal te Nieuwerbrug iets naders uitgelekt, wellicht hadden allen er het leven afgebracht. Maar de maat der gruwelen was vol, en nu was het: „tot hiertoe en niet verder 1" Het entzettend tooneel, dat thans ontstond, gaat naar de bescheiden, welke wy daarvan lazen, elk denkbeeld te boven; geene pen is in staat de gebaren en hartstochten, welke daarby waren op te merken, naar eisch te beschryven. Nadat de Leidsche gevangenen allen ge zegd, betuigd, herhaald en bevestigd hadden, dat zy den hun voorgestelden persoon niet ken de», en toen de baljuw van Woerden gereed stond, zyn gevangene te onderhouden over die scharenslypers. waarvan hy gesproken had en die hy nu voor zich zag, werd er door Himmelgarden zei ven op het onverwachtst eene andere, maar veel gewichtiger wending aan de zaak gegeven. De vermetelheid was by hem nog niet ten top gevoerd; hy wilde nog ééne uitdagende proeve daarvan geven, en het volgende gesprek nam een aanvang. Himmelgarden. (In vervoering en als in hevigen toom.) Is het niet wat te zeggen dat de eeriykheid van een man (op de borst Blaande) geiyk ik ben, door zulke schurken (•p de andere gevangenen wyzende) moet worden gestaafd? My gelooft men niet, maar zulke schelmen worden hier voor geloof waardig gehouden. Peter Albert. (Eensklaps verbleekende en op tooneelmatige wyze, met langzame schre den, over elkander geslagen armen en min of meer voorovergebogen lichaam tot voor Himmelgarden tredende en hem toen van naby onder de oogen ziende.) Ja, schelmen zyn wy, dit is waarl maar gy - gyzytgroo- ter schelm; gy waart onze aanvoerdergy hebt ons aan de Nieuwerbrug bescheiden, ons gewaarschuwd, toen wy in den hooiberg waren; gy, die by die menschen ver- nachttet, waar gy het kind van eene breuk hadt genezon, hebt ons het goed door bet venster aangegeven. Gy gy, zoowel schelm als wy, hebt ons kort daarna het huis te Alfen aangewezen en daar helpen inbreken daar hebt gy my en Ayke vóór het bed der slapende menschen met messen op schild wacht gezet, met last om, zoo zy ontwaak ten, hun den hals af te snyden, terwyl gy het goed uit de kast naamt en dat in zakken deedt, welke de oude Harmen voor u ophield. Himmelgarden. Gy gy zyt een moorde naar I (hem zachter toebytende:) Gy hebt den post vermoord 1 (Groots ontroering, beweging en gefluister onder de anderen.) Peter Albert. (Als oen doode verbleekend, - op hetzelfde oogenblik heesch wordende, ter nauwernood adem kunnende krygen en steeds met afgebroken woorden sprekende.) Ja, dat is waar 1 maar gy hebthem ons aangewezen; gy hadt ons.... gezegd- er moest een officiermet veel geldkomen, die kwam niet, maar de postkwam. Op uw last heb ikhem maar vastge houden en gy hebthem(door gebaren bet verrichten der misdaad toonende) nMt de handen geworgd Himmelgarden. (Hem in de rede vallende.) Gy hebt bem, by de brug, in het water ge smeten 1 Peter A hert. Niet vóórvóór.hy dood was! Himmelgarden. Gy hebt het valies van de kar gehaald en het paard met de kar in het water geleid. Peter Albert. Dat deden de oude Har- men en Ayke. Himmelgarden. Gelogen Peter Albert. Gy wildot dit hebben omdathetdan schynen zou dat hy verongelukt was. Himmelgarden. Gelogen als een schelm 1 Peter Albert. (Zyne oogen ten hemel slaande.) Zal het dan vanLoos Loosdui nen ook ook gelogen zyn 71.... Himmelgarden. (Overluid.) Wat zou dat? (Zachtjes, terwyl hy Peter Albert by de hand grypt.) Peter, bezwaar my nietl Peter Albert. Gy hadtdódr gewerkt en waarter bekend. Himmelgarden. Ik weet daar niets van. Peter Albert. Gy hebthet ons aan de hand gedaan er ons heen gebrachten den maneerst eerst doodgeslagen. Himmelgarden. Dat hebt gy gedaan en ook de vrouw. Peter Albert. Wy ja wy hebben het te zamen.... gedaan, maar gy.... het eerstmet deu knuppel. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1