Gomeiigfd Nicn \vs. PUIK VERSCH ONGESMOLTEN R U N D V E T. 91/» pond wordt mot postpakket toegezon den na ontvangst van een postwissel, groot 2.75. Vleeschhouwer. Eene bestelling op bovenstaande advertentie, dezer dagen in een weekblad geplaatst, leverde er per briefkaart bet volgende ant woord op: Want hier bfl' de slachter wort het verkoft voor en vjjffie het pond vrind hannes Ukuls Zoegert (Familienaam.) Uwes bent tog niet boos als ik zom wjjle uwos naam al te met b(j geval niet goed schrjjf daar ik niet goed weet. Je moet weten dat ill zoo go wen' bent als het niet tuigen loop en de biggens geen ongeval krijgen en niet te voel kwajen in de aardappelen binnen ik twee varkens slag een in de hurst en een lente maar die zwaarste het eerste en de ligste het laatste dat. was altijd zoo meuije zee het beste dat ik ook wel gioof want allezins een best goed mins die liefe ziel is ongelukkig er van door maar daal- ik to mei me varken mot slachte liefe ziel het is zoon beet. Ik wouw is dat je hom eens zag zoo dik en vet en by eet zoo lokker je krijgt er honger van als jjj het zag jaa dat is alle waar daar ik niot goed begreep of hot per Npond maar is dat ik wol geloof dan mot ik er wat van hebben (naar boven). Hen meldt ons uit Roelofarend 8- veen: Ten huize van H. Nieman is, to6n de bewoners afwezig waren, uit eene secretaire eene som van ongeveer 00 aan specie ont vreemd. Do diof blijkt met de inrichting van het huis en de plaats, waar het geld lag, vol komen bekend te zjjn geweest, hoewel hy in zijne nachto'yko bezigheid bij nauwkeuriger onderzoek nog wel oenige honderden guldens aan papier had kunnen bemachtigen. Eenige bankbiljetten toch lagen in do onmiddellijke nabijheid van hot gostoleno. Tot nog toe wordt naar den dief gezocht. Onder de zeldzame voorvalUn behoort zeker dat te Haarlemmermeer een bak wagen tegen 16 cents per kilogram werd verkocht. De koop viel echter niet moe, want de kooper meende dat do wagon ongeveer 350 oude ponden zou wegen, doch het bleek dat die 720 oude ponden woog. Het een levond paard, op dezelfde wjjze, bleef men oen halven cent in verschil. In den zomer van het vorige jaar werd to Haarlem eene vergadering ge houden, waarin mededeelingen werden gedaan omtrent het water van eene in den Haarlem mermeer ontdekte bron, welke geneeskundige waarde had. In die vergadering werden tevens de plannen medegedeeld, welke men met dit water bad, nl. hot te leiden naar den Haar lemmerhout en aldaar een „Kurhaus" op te richten. De gelden voor het te maken avant-projet kwamen zeer spoedig bjj elkaar, en thans moet een corsortium het plan hebben opge vat de exploitatie voor zijne rekening te nemen. De z. g. „Koekamp" zal vrjj blijven, doch het terrein daar voor, grenzende aan de Baan- laan, zal voor de inrichting van het „Kur- - tadhs" worden gebruikt, Indien ten minste de Raad daarvoor toestemming geeft. Den 29sten November jl. werd de Singel, b(j de Doornboomstraat te Utrecht, in opschudding gebracht, doordien een gehuwd man zijne vrouw aldaar door messteken had gedood, en hy daarop in 't Singel water spreng. H(j werd bewusteloos opgehaald en daarna naar het politiebureau gebracht. Deze zaak werd Maandag-morgen en -middag voor de rechtbank te Utrecht behandeld. De bekl. was H. Michielsen, dagschrjjver bij de Exploitatie-Maatschappij, oud 53 jaren, gewe zen militair in Ned.-Ind. dienst, waaruit hjj eervol als adjudant-onderofficier was ontsla gen, terwijl de beschuldiging luidde, dat hij in den morgen van 29 November 1889 moed willig en met voorbedachten rade zjjne echt- genoote van het leven zou hebban beroofd. In deze zaak werden ais deskundigen ge hoord de hoogleerarcn in do goneeskuudo dr. G. Van Overbeek do Meijer en dr. C. H. H. Spronck, dia de lijkschouwing hadden ver richt, terwijl bovendien een 10-tal getuigen werd gehoord. Uit her rapport, alsmede uit do verklarin gen der deskundigen bleek in hoofdzaak, dat de wonde met een scherp, puntig voorwerp en met groote kracht was toegebracht; dat de dood een gevolg was geweest van bloed uitstorting in do borstholte, en dat uit het toebrengen der wonde niet aan zelfmoord kon worden gedacht. De deskundigen waren eveneens eenstemmig in hunna verklaringen, dat onmiddellijke hulp den dood niet had kun nen voorkomen. Op den Heerenweg, waar de veralagene woonde, alsmede in de Doornboomstraat, daaraan onmiddellijk grenzende en waar de moord werd gepleegd, had bekl. in den morgen van 29 Nov. gedurende geruimen tyd op en near gewandeld, zooals uit de verklaringen van enkele getuigen bleek. Ook had hy met een werkman afspraak gemaakt, en dezen daarvoor eene belooning van 1.50 toegezegd, wanneer hjj bekl. door een te voren overeen gekomen teeken wilde waarschuwen, wanneer en uit welke richting zjjne vrouw zou aan komen. Toen daarop dit teeken werd gegavon, ging bekl. naar zyno vrouw, sprak eenige oogonblikken, staande onder eene paraphiie, mot haar, waarop hy haar met oen mes een steek in de linkerborst toebracht, wegliep en bi de Singelgracht sprong. Ook bleek nog dat bekl. een paar dagen vóór den moord by den winkelier Huinck,in de Bakkerstraat, een mes had gekocht, het geen hy erkende. Zijn voornemen om daar mede zjjne vrouw te vermoorden, was echter pas kort vóór den moord, welken hij bekende, by hem opgekomen. Mr. N. De Ridder, subst.-officier van justitie, die het O. M. waarnam, toonde aan, dat het by dagvaarding aan b6kl. ten laste gelegde zoo wel uit zyne bekentenis als uit hot verhoor der getuigen wettig en overtuigend was be wezen en vroeg veroordeehng tot 15 jaren gevangenisstraf. De verdediger van bekl., mr. B. J. H. Van Blaricum, ambtshalve toegevoegd, meende dat niet voldoende was aangetoond, dat bekl. het mes zou hebben gekocht, om daarmede zyne vrouw te vermoorden. De moening, dat zijne vrouw een cnzodoiyk leven leidde, had hem tot het plegen van de daad geleid. Pleiter verzocht deswogo eene zachtere straf voor hem. Maandag 3 Maart uitspraak. Voor de rechtbank te Middelburg stond Woensdag terecht J. W. W., 29 jaar, barbier te Hulst, thans gedetineerd, tor zake dat hy „in den avond van 4 November 1889, omstreeks halftwaalf, op de openbare straat t» Hulst L. J. Van Giessn opzetteiyk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, door hem opzettoiyk mot een mes een steek in den hals to9 te brengen, ton gevolge waarvan deze een paar uur later is overleden." In deze zaak waren 15 getuigen gedag vaard, waaronder twee deskundigen. Den beklaagde werd gevraagd of hy in den avond van 4 November met den verslagone geweest is in de herberg van B. Cattoir to Hulst. Dit erkennende, verklaarde by, dat daar tusschen den verslagens en hom twist v/as ontstaan, op straat het krakeel is voort gezet, terwyl weder eene vechtparty ontstond, waarby Van Giesen bekl. verschillende sla gen op het hoofd toegebracht heeft. Deze is daarop woedend geworden, hoeft zijn mos getrokken en daarmede, tegenover Van G. staande, geslagen of gestoken. Bekl. werd er door den voorzitter op ge wezen dat, volgens verklaring der deskun digen, de steek van- achter is toegebracht, wat niet met zyne mededeeling overeen stemt. Hy bleef echter by hetgeen hy ge zegd heeft. Daarna werd overgegaan tot het verhoor van de getuigen. Het O.' Mi vorderde schuldigverklaring van bekl. aan het opzetteiyk toebrengen van zwaar lichameiyk letsel, dat den dood ten gevolge had, en zyne veroordeeling tot drie jaren gevangenisstraf, met bepaling dat de tyd, welke in voorloopige hechtenis wsrd doorge bracht, in mindering zal strekken. Hierop werd door den verdediger van den beklaagde, mr. W. A. Van Hoek, betoogd dat de qualificatie van het O. M. niet juist was. Z. i. had bekl. gehandeld ten gevolge van eene hevige gemoedsbeweging, welke ten gevolge had gehad dat hy de grenzen der noodzakelijke zelfverdediging had overschreden. De bekl. was dus straffeloos on ontslag van rechtsvervolging moet volgen. Na re- en dupliek en nadat de bekl. zich nog in de genade der rechters had aanbe volen, werd de behandeling gesloten en de uitspraak bepaald op ovor acht dsg9n. Men schryft van Terschelling, d. d. 19 Febr.Gisteravond word het hier bekend dat het Z. M. had behaagd onzen dorpsgenoot W. Klyn, postsehippor van Ter schelling op Harhngen, te benoemen tot Broeder van den Ned. Leeuw. Deze onder scheiding is zeker ten volle verdiend wegens jarenlangs plichtsbetrachting, zóó stipt zelfs, dat men de postboot onder zyn bestuur meermalen zag vertrekken, als andere booten bleven liggen. Dat de nieuwe Broeder boven dien voor geene stormen of golven bevreesd is, zelfs aan de gevaarlyke kusten, beeft hy zeer vele malen bewozen en dikwijls word er vroeger by eene stranding in da Gronden op gezien of Klyn do zeilen liet hyschen om er op los te gaan. Zijn naam is zeker in vele landen nog bij tal van zeelieden in ge zegend aandenken. Den spoorwegbeambte "Weitan, op wachtpost „Tweeloo", by Meppel, zyn gisteren beide boenen gebroken. Het ongeluk had plaats op de lyn Meppel - Friesland, ten gevolge van het afrollen van onderleggers van een wagen. Een groote brand heeft te Uit- huizerpoldor gewoed. Eene boerdery is geheel uitgebrand; slechts van den inboedel, in hot voorgebouw aanwezig, ia iats gered. Verbrand zyn: 10 paarden, 22 koeien, 2 varkens, 1 hond en eene menigte kippen. Hoewel de brandspuit spoedig aanwezig was, kon men de vlammen niet blusschen. De plaats werd bewoond door den heer W. Var- denius. Naar men moedeolt, was alles verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Hot „Hbl." goeft openbaarheid aan het volgend uittreksel uit het journaal van het Nederlandsche stoomschip „Cores," kapt. Ilazewinkel: „Op den lOden Jan. vertrok het ss. Ceres" 's middags te 6 u. 15 van Livorno. 's Avonds van dien dag te 10 uren onder het eiland Elba zagen wy een stoomschip, dat in nood verkeerde, hetgeen wy bemerkten door zyne signalen. Stopten daarop direct de machine, waarna de 1ste stuurman zich met 2 man in de boot begaf, om te vragen of het schip hulp moest hebben. „Het schip lag aldaar met gebroken schroefas en was zwaar lek, zoodat het voel water maakte en met al de pompen maar even boven water gohouden kon worden. Hot schip was ge naamd „Maria Theresia", bestemd van Napels naar Genua, mot stukgoed en 120 passagiers. Boden aan, de passagiers ovor te nomen, het geen geweigerd werd tot tweemaal toe. Namen het schip aizoo op sleeptouw en kwamen overeen het naar Livorno te brengen, 's Nachts brak de sleeptros en moesten wy nieuwe trossen aan boord geven. Zondags-morgens weiden wij door den gezagvoerder gepraaid om te stop pen, daar hot schip meer water maakte en moeilyk lens gehouden kon worden. Hy wilde de passagiers by ons aan boord doen over- brengon, hetgeen wy daden met 2 booten dor „Ceres" en de booten der „Maria Theresia," niettegenstaande er eene styvo koelte waaide en de zee zeer hol stond, zoodat het overbren gen, vooral met do vrouwen en kinderen, met veel moeite gepaard ging. „Nadat ze allen zonder ongelukken aan boord waron, stoomden wy verder en kwamen •s namiddags behouden met schip en lading en passagiers te Livorno aan, waar wy do passagiers weer ontscheepten en onze route vervolgden." Dit uittrokjjl is bavestigd voor den kan- onrechter en het journaal was onderteekend S. Hazewinkel en stuurman H. Romunde. De kunstverzameling Nicolaeff, dezer dagen te Parys geveild, bracht 63,170 frs. op. Teniers „Dorpsbruiloft" ging voor 14,900 frs.; Joshua Reynold's portret van koningin Charlotte van Engeland voor 8500; Van der Moer's „AVinter in Holland" voor 5400; Cuyp's „Jonge jager" voor 4000; Berghem's „Paar- aenwod" voor 2000; en Van Wyck's „Alchi mist" voor 3350 frs. Fransche bladen berichten dat dezer dagen in eene woning in de rue Wash ington te Parys by eene vriendin, naar wie zy gevlucht was, zekere mevrouw Michaeli, de echtgecoote van een Pruisisch hoofdofficier, gearresteerd en in de ziekonafdeeling dor pre fectuur van politie gebracht is. Mevrouw Mlchaeli moot ontvlucht zijn uit een krank zinnigengesticht te Vaueluse en zich beklagen over wederrechtelyke vryheidsbODeming. Hare inhechtenisneming zou geschied zyn op bevel van dat gesticht. De politie onderzoekt de j zaak zoo nauwkeurig raogciyk. De verant- woordelijkheid voor deze mededeeling ruston I de te Parijs verschynende bladen. INGEZONDEN. Annexatie bij leiden. Mijnteer de Redacteur In uw veelgelezen blad van Dinsdag 13 dozer komt voor een ingezonden stuk over do annexatie der omwonenden by Leiden, ge toekend J. G. Gout, waarin hy reclameert: lo. over de belasting te Zoeterwoude, 2o. o 'er de verlichting, 3o. over de goneeskur dige hulp, 4o. over de school, en eindelyk 5o over hei verkiezingslokaal, in dón woord, alles laar te wenschen over on als zijn wensch geeft hjj t:- kennen zoo spoedig mogelijk Leilenaar te zyn. Het zal hier wel zyn zooals overal: waar de een tevreden is, daar is de ander onto \redon, (het is onmogelijk het een ieder naar den zin te maker); hot ligt er evenwel maar aan van welke zjide men de zaken beziet en ik geloof dat de bewoners van „Vreewijk' en andere fatsoenlijks woningen er wel anders over zullen denken. Als tegenhanger van het boven aangevoerde kan het volgende dienen. Een mijner vrienden vertrok eenige jaren geledon naar buiten, onder Zoet6rwoudo; Iiy bstaald" daar voor het personeel lOopcenten voor hoofde ykon omslag 6 en voor nacht vracht 2, en nu ny, door omstandigheden gedwongen, naar Leiden is teruggekeerd, be taalt 1 ij voor het personeel 50 opcenten en aan inkomsten-belasting ƒ31.80, dus een V9rschii van 40 opcenten op het personeel en nagenoeg 3/4 op do inkomsten-belasting. Dat hjl te L9iden meer betaalt dan te Zoe- terwoudo, noemt men dat niets? Ovor ver lichting er;z., enz., enz. heb jk hem nooit hoeren klagen. Eu nu Leiderdorp, waar ik thans met veel genoegen woon. Toen ik in Leiden een be nedenhuis bewoonde met drie kamers, keuken en overvloedig dak- en schoorsteenzicht, be taalde ik voor het personeel 39.14'/2 en voor inkomsten belasting 28.25, atzoo te zamen 65.39'/2, en nu ik te Leiderdorp een geheel huis met tuin bewoon, betaal ik voor personeel ƒ33.80 en voor hoofdetijken omsla; (zooveel als inkomsten-belasting) 10 of te zamen 43 80, das een verschil van 21.59'/2, dat jk te Leideidorp minder betaal dan te Leiden; de c-pcenten op hot personeel te Lei derdorp zyn 20, en te Leiden 50, dus een verschil van 30 pet., en dat tusschen hoof- delyken omslag te Leiderdorp en inkomsten belasting is nagenoeg 2/3, hetwelk men te Leiden meer betaalt. Dat wil toch ook wat zeggen. 1 Ziedaar do nadeelen, welke aan eene annexatie van de omwonenden mot Leiden onherroepelyk zyn verbonden. En wat zyn nu de voordeelen? Ik zie ze ni6t 1 Of het zouden moeten zyn de verlichting met gas en het bestraten van de singels, maar naar mjin gevoelen wegen die niet op tegen het voordeel, dat door de mindere be lasting verkrogen wordt, als men nagaat dat men to Zoeterwoude ongeveer de helft, en te Loiderdorp minder belasting betaalt dan te Leiden. Leiderdodp, Een Leiderdorperdie 22 Februari 1890. tegen annexatie is. Mijnheer de Redacteur; In do laatste twintig jaren zyn binnen de gemeente Leiden door demping van grachten veie,-verbeteringen ontstaan, hetwelk met kan betwyfeld worden, en zyn vele fraaie gobou- woo verrezen, waar vroeger bouwvallige ge bouwen'stonden. S" -»■■■ Zóö -werd">om./de"n hoek Vollersgracht en Oude'Vest een'fraai gebouw opgetrokken van don heer F. O. De Vries. Die héér bekwam destyds een weinig stadsgrond om zyn'huis zóódanig te plaatsen als hot nu is. De hoer Verhoog zal naast hetzelfde gebouw in dezelfde rooiing één of twee woonhuizen bouwen. Hy heeft ook grond der gemeonte daarvoor be komen, omdat door de demping der Vollers- gracht in do nabyheid der Oude Vest een doo ie hoek ontstond en nog bestaat. Zou het niet zeer goed zyn de huizen op do Vollers- gracht in dezelfde rooiing bij vernieuwing te plaatsen al3 de gebouwen van de lieeren F. O. Do Vries en Verhoog? Men kreeg dan eene rechte straat met fraaiere woningen en daar in dienselfden hoek anders zou gebouwd wor den en de wanhebbelijke gestalte dan zoude blyven voortbestaan, daar rechte straten voor verfraaiing d9r gemeente een eerste ver- eischte zijn. Met de opneming dezer regelen zult U ver plichten Een Aionné.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10