N°. 9207. Zaterdag 33 Februari. A0. 1890. £<i« fioarant wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon~ en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Februari. LEIDSCH FBXn DBEBB OOTJXAMTl Tmt Leun f munfaa.vST. r.ï 1.10. Viuh f*t r—Lr...i.h. Hommen.0.00. PRIJS DBB ADTHBTENTTEN: Tm X—f régéli 1.05. Iédtrt régel meer/0.17è. Greoiere ktiera bmt plMknüate. Yoor hei ia- «Meeeren bulten de eled wordt 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw wartaal van het Leidsch Dagblad. iij, die zich nu reeds op deze Courant bonneeren, ontvangen de tot dien aturn verschijnende nummers gratis. Naar aanleiding van een verzoek van dr. lector Treub om te worden gecontinueerd la lector in de verloekunde, geven B. en We. en Baad in overweging den adressant voor en tyd van drie jaren in die betrekking te ontinueeren. Heden werd door de alhier zitting hou- ende geneeskundige staatscommissie toege iten voor het eerste gedeelte van het arts- xamen de heer P. J. Diephuis. Het genoegen knnnen wjj melden dat Ie toestand van den heer H. J. Bool, wet- iouder alhier en lid der Tweede Kamer, die imstig ongesteld la geweeBt, in de laatste lagen gelukkig beterende ie. By de voorloopige vaststelling van de jemeeDterekening over 1888 in de Raads- fitting voor 29 Augustus jl. werd debegroo- :ing voor 1889 in ontvangst en uitgaaf ver- lOOgd met 29227.31 ter bestrijding van rit gaven, welke vóór het sluiten der gemeente rekening van 1888 niet konden plaats heb ben en waarvan de betaling op het dienst jaar 1889 zoude moeten geschieden, in ont vangst, Volgn. 53, opbrengst van geldleenin- gen en in Uitgaaf, Volgn. 183, Onvoorziene Uitgaven, terwijl tevens werd vastgesteld de staat Model A tot voldoening van voorschreven bedragen uit den post voor Onvoorziene Uit gaven, waaronder was begrepen 22977.il voor de nog loopende betalingstermijnen en verdere kosten voor de voltooiing van werken in zake den bouw van de nieuwe school 3de klasse no. i aan de Langebrug. Vermits sedert is gebleken dat voor de uitgaven, die voor den schoolbouw bovenbe doeld nog te doen zijn, slechts benoodigd is 7722.61, hebben Gedeputeerde Staten B. en Ws. verzocht eene wijziging van genoemde Raadsbesluiten by den gemeenteraad te bevorde ren, ln dier voege, dat de som van 22977.41 wegens kosten van stichting van schoolloka len en onderwljzerswoningen worde terugga bracht tot op ƒ7721.61. Vermits voor enkele der in die som van 7721.61 begrepen beta lingen, de vergoeding van 30 pet. door het Byk verschuldigd is, behoort tevens in het beBluit tot verhooging der begrooting in ont vangst en uitgaaf, te worden opgenomen eene verhooging van Hoofdstuk der inkomsten, met het door het Byk verschuldigde. Als een gevolg van een en ander moet het cijfer der geldleening eene vermindering on dergaan. Ter voldoening aan dit verzoek leggen B. en Ws. nu de gewyzigde staten aan den Baad ter vaststelling over, als een suppletoiren staat tot verhooging van de begrooting, dienst 1889, in ontvangst en uitgaaf met 13971.51 nl. van Volgn. 42, Vergoeding van het Byk in de kosten van het Lager Onderwys ƒ2036.39 en Volgn. 63, Geldleening in de kosten van buitengewone werken, ƒ11935.12 en in uitgaaf Volgn. 185, Onvoorziene Uit gaven, ƒ13971.51, alsmede een gewyzigden staat Model A, tot voldoening van genoemd bedrag van ƒ13971.51 uit den post voor On voorziene Uitgaven. Hedenavond zal op „Zomerzorg" eene vergadering gehouden worden van de kiezers voor den gemeenteraad van Zoeterwoude, die tegen de annexatie zyn, tot het stellen van candidaten voor de elf leden voor den tweeden Baad. Naar gemeld wordt, heeft de anti-revolutio naire kiesvereeniging zich in bare deze week gehouden vergadering met algemeene stem men op ééne na tegen de annexatie verklaard en zal ze in dien ge t d© car.didaten steunen. De Fransche mail, met berichten uit Indiê, wordt hedenavond alhier verwacht. Op de voordracht voor eene hoofdonder - wyzeres aan de openbare bewaarschool te Vlaardingen waren geplaatst mej. C. A. Oude geest, van Leiden, en L. Iburg, van Botterdam. Eerstgenoemde is gisteren door den gemeente raad benoemd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Werkendam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk morgen ochtend om halftien bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Heden (Vrydag) is het 25 jaren geleden dat de heer W. F. G. Nicolaï tot directeur de Kon. Muziekschool te 's-Hage werd aangesteld. Zyne oud-leerlingen zullen hem dan eene hulde brengen in den vorm van een feestconcert, dat alB het ware eene afspiege ling zal geven van zyne werkzaamheid als directeur aan dat Kunstinstituut. Het geheele orkest zal bestaan uit gewezen leerlingen, het koor uit dames-leerlingen en oud-leer lingen; de solisten, de dirigenten zyn oud- leerlingen of leeraars der scheel, terwyl zoo veel mogelyk werken van oud-leerlingen en van den jubilaris zullen worden uitgevoerd. De algemeene medewerking van alle zyden, uit het binnen- zoowel als het buitenland, by dit ondernemen ondervonden, levert het beste bewys hoe hoog Nicolaï en zyn onderwys door zyne vroegere leerlingen geschat worden. De commissie van oud-leerlingen heeft ook voor eene korte levensschets gezorgd, welke aan het reeds uit Viotta's lexikon en andere opstellen over Nicolaï bekende nieuwe mede- deelingen toevoegt. Ieder weet dat W. F. G. Nicolaï, den 20sten Nov. 1829 te Leiden geboren, zyne ouders vroeg verloor en in het Luthersche weeshuis werd opgevoed, dat hy reeds vroeg aanleg voor de muziek betoonde en op de Leidsche Muziekschool werd geplaatst. Maar minder algemeen bekend is het, dat Henri Litolffde aanleiding was, dat hem de gelegenheid werd geboden om zyne studiën aan het Conservato rium te Leipzig te voltooien. Litolff kwam nl. op zyne reis door Nederland ook te Leiden, en wel op uitnnodiging van het Studenten muziekgezelschap „Sempre Crescendo." Op de repetitie bleek het echter, dat de orkest- partyen van het „Concert National Hollandais" niet waren meegekomen, zoodat Litolff ge noodzaakt zou geweest zyn iets anders te spelen, wanneer men zich niet juist bytyds herinnerd had, dat „de kleine Nicolaï" het zelfde werk eenigen tyd gelegen had voor gedragen. Groote verbazing van den virtuoos, die natuuriyk zyn verlangen uitsprak om den knaap te zien en te hooren. Dit geschiedde en de indruk, dien de jonge Nicolaï op den kunstenaar maakte, was zóó gunstig, dat hy een der commissarissen van de Leidsche Muziekschool, die hem 's avonds zyne meening over den knaap vroeg, den raad gaf Nicolaï ter voltooiing zyner studiën naar het buiten land te zenden. Naar aanleiding van dit gesprek vormde zich een drietal heeren uit het be stuur der Leidsche Muziekschool tot eene com missie, die zich tot taak stelde voor de verdere muzikale opleiding van Nicolaï te zorgen. Dr. C. Leemans, directeur van het museum van oudheden te Leiden, is de eenige in leven overgeblevene van dit drietalprof. Jacob Geel (schryver o. a. van „Onderzoek en Fantaisie"), en de administrateur van het Museum van Natuurlyke Historie A. Susanna waren de beide anderen. Vooral met de twee eerstge- noemden stond Nicolaï gedurende zynverbiyf in het buitenland in gestadige briefwisseling en hy sprak altyd met de uieeve vereering van hen als van zyne pleegvaders. De koeten tot bestryding van Nicolaï's verblyf m Duir-ch- land werden eensdeels gevonden door de op brengst van een concert, in 1848 gegeven in den Leidschen Schouwburg, welke by deze gelegenheid stampvol was, en waarop Nicolaï zich eenige keeren als pianist liet hooren; anderdeels werden zy bestreden uit jaarlyksche bydragen van eenige muziekminnaars, zoowel uit Leiden als uit andere plaatsen. In April 1849 vertrok Nicolaï naar Leipzig, waar hy tot Paschen 1852 bleef; van daar ging hy naar Dresden, waar hy tot het einde van 1852 het onderwys van den organist Schneider genoot. Men weet dat Thorbecke hem in 1853 tot leeraar in het orgelspel en de theorie aan de Koninkiyke Muziekschool benoemde en dat hy in 1865 Lubeck als directeur dier school opvolgde. Hy was Lubeck in 1860 reeds opgevolgd als directeur der Haagsche Toonkunstafdeeling (welke betrek king hy tot 1869 vervulde) en in 1863 Verhulst als directeur der Rotterdamsche afdeeling (hy bleef dat anderhalf jaar). In 1868 werd hy directeur der Toekomst-concerten. Nicolaï is sedert eenigen tyd reeds bezig met een nieuw groot werk voor koor, Boli en orkest, „Javeh's wraak," gedicht van P. A. M. Boele van Hensbroek. Men ziet hieruit, dat de componist Nicolaï, ondanks zyne veel omvattende werkzaamheden als docent, schry ver en dirigent, er nog niet aan denkt op zyne lauweren, al zyn die vele, te gaan rusten Uit de levensbeschryving blykt verder dat de heer Nicolaï de eer had onder zyne leer lingen te tellen wyien Koningin Sophie en wyien Kroonprins Alexander. Ook is hy lid van de Nederlandsche Maatschappy van Letter kunde te Leiden. Aan een particulier schryven uit Indië ontleent het „Vad." het volgende: Van hier geen nieuws dan dat Snouck Hurgronje niet van plan is Pynappel te Leiden op te volgen. Hy vindt het hier te lekker en alle inlanders houden hem voor een echten Mahomodaan, zeggen zy. In Holland heeft men eigeniyk zyn werk bedorven. Geen krant had over hem moeten spreken, want hetiswaar- scbyniyk, dat sommige regenten hem als een Bpion zullen behandelen, die door de Regeering wordt betaaldbeleefd, maar met achterdocht, zooals de Javanen plegen te doen. Men zal hem nu en dan beetnemen, vooral als men ziet, dat hy, evenals onlangs te Batavia, by een Europeaan zyn intrek neemt, die zich te goed doet aan spek. 't Is zeer moeilyk voor een Europeaan zich voor een Mahomedaan uit te geven. Snouck heeft te Batavia een huisje gehuurd, om van het spek af te zyn maar wat zal het hem baten, daar hy toch met Europeanen in aanraking zal komen; de afstand tusschen Europeanen en inlanders, al is het een Arabier, is byna onovorschryd baar Het meerendeel der genoodigden voor het gala-diner, door hofrytuigen van het station het Loo van den Koninklyken Nederlandschen Locaalspoorweg afgehaald, kwam gisteravond te 6 nren op 't paleis „het Loo" aan. Enkelen hunner, onder wie de dames Hart sen Van Lennep, Insinger—Van Loon, baron en barones Van Nagell tot Ampsen en'sKo nings hofmaarschalk De Constant Rebecque, waren reeds vroeger gekomen. Te halfzeven ontving Z. Mdie in admi raals-uniform gekleed was, enkele vreemde afgezanten, voorgesteld door baron d'Anethan in het salon links van de groote audiëntie zaal, in welke laatste zich inmiddels de overige genoodigden, zto dames als heeren, hadden verzameld. Z M. was by deze ontvangst buitengewoon spraakzaam en opgewekt. Zyne als altyd hel dere. krachtige stem getuigde gelukkig van Zynen welstand. Toch zou de deelneming ,..an hei feestmaal zelf en het toespreken -' alie genoodigden Zyne Majesteit te zeer -1 ermoeid. ■ie overige genoodigden door de esse van het Hof, mevrouw Hartsen, waren ontvangen, trad Hare Majes teit de Koningin, die een rose zyden kleed droeg en de diamanten kroon op het hoofd, met H. K. H. Prinses Wilhelmina binnen, om de gasten allerminzaamst te begroeten en toe te spreken. Prinses Wilhelmina ging hierop haren doorluchtigen vader te gemoet, die, de feestzaal binnengetreden met Hdz. dochter aan de hand, alle genoodigden be groette, en daarna de zaal weder verliet. Op den terugweg naar Hds. vertrekken vertoefde Z. M. slechts enkele oogenblikken in laatstgenoemde zaal, doch lang genoeg om den aanwezigen de overtuiging te geven, dat het hoofd van den Staat nog steeds eene voldoende mate van gezondheid geniet. Byna onmiddeliyk daarna begaf men zich aan tafel in de sober, doch hoogst smaakvol met planten en bloemen versierde groote eetzaal of galery. De tafel, met haren ryken schat van zilver en kristal, en met hare sierlyke bloemstukken, meeet uit rozen samengesteld, bood een fraaien aanblik. H. M. de Koningin was gezeten tusschen den grootmeester graaf Schimmelpennlnck en den vice-admiraal jhr. Van Capellen, chef van het militaire huis des Konings. Tegenover H. M., zat de Belgische gezant d'Anethan, als de oudste der genoodigde diplomaten, met den Franschen gezant ter rechter- en den Turkschen gezant ter linkerhand. Alle minis ters, uitgezonderd die van koloniën, namen aan het diner deel. Aan het feestmaal heerschte een byzonder opgewekte toon. Ook na afloop er van onder hield Hare Majesteit zich met alle genoodigden, steeds trouw het Prinsesje aan hare zyde, dat aan ieder vriendeiyk de hand reikte en door de moesten vry werd toegesproken. Ook de corridor van het paleis was ryk versierd met bloemen, voor de gasten zeker een vriendelyk symbool van dezen voor vorst en volk heuglyken feestdag van den 19den Februari. De nieuwbenoemde ministers van kolo niën en van binnenlandsohe zaken, baron Mackay en jhr. mr. De Savornin Lohman, zullen a. s. Maandag 24 dezer des namiddags te 1 uur door den Koning op het Loo worden ontvangen tot het afleggen der verelschte ambtseeden in handen van Z. M. Nadat beide bewindslieden nog denzelfden middag in Den Haag teruggekeerd zyn, zal de overdracht der portefeuilles plaats hebben. Een hoogst geacht ingezetene van 's-Hage is gisteravond aan de zynen, aan zyn nuttigen werkkring en aan de maatschappy ontvallen. Plotseling toch overleed op 55-jarigen leeftyd de heer Frans Snel, hoofd eeuer gemeente school te dier stede. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatscbappy zyn benoemd tot stationschef te Vogelenzang de heer H. C. Schoevaart en tot stationschef te Warmond de heer K. Frankfort. In de gemeenteraadsvergadering van Zoe- termeer, gehouden 19 Februari jl., is het kohier der hondenbelasting voor 1890 vastgesteld tot een bedrag van 109. Tevens werd besloten, dispensatie te vragen' van 8Choolgeldhefflng op de openbare school, Het stoomschip „Prins Frederik," vaa Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Febr. van Suez; de „Semarang," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 Febr. van Marseille. By koninkiyk besluit is pensioen verleend ten laste van den Staat aan H. De Bruin, gewezen ryksveldwachter Sde kl., ten bedrage van 317 's jaars. Met ingang van 1 April 1890, of hun ver zoek, eervol ontslag verleend: lo. aan dr. J. J. Kreenen, als inspecteur van het lager onder wys in de derde inspectie, en aan A. Moens, als inspecteur van het lager onderwys in de tweede inspectie, met dankbetuiging voor de door hun gedurende vele jaren den lande ba- wezen dienstenen 2o. aan F. H. W Kuypers, als schoolopziener in het districi Tiel.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1