DAGBLAD. N°. 9206, Vrijdag 21. Februari. A». 1890. §sse {jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van fépnr en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Februari. W euilleton. Het verhoor op 's-Gravenstein, paus DEZES OOUBAJTTi ?c«er Lalden par t maandon.Ui 'ctzslQO pcr pod1.M, AXaondarltfka Mnuun.tJH. PBUB DUB A_DVEBTSNTOnii ▼éb I— nftli ï.tft. Ieder» r*§U mms f9.1 6root«r« letter* naar plaaturulmto. Toot bot t* miwiii buiten do «tod trardi borokand. De winterbyeenkomst van de leden der Nederlandscbe Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde, met introductie van belangstellen den, die geen lid zyn, zal plaats hebben op Woensdag 26 Februari a. s., des voormiddags te elf uren, in de groote zaal van „Zomerzorg", by Leiden. De punten ter behandeling zyn de volgende 1. Het belang voor den tuinbouw van onder zoekingen in do Transvaal en Zuid-Afrika. Toe te lichten en in te leiden door den heer dr. H. Boursse Wils. 2. Als winstgevend verdient het kweeken van zekere geneeskrachtige gewassen in Neder land aanbeveling. In te leiden door den heer dr. D. J. Costor te Amsterdam. 3. De instelling eener permanente Neder- landsche commissie voor buitenlandsche tuin bouwtentoonstellingen is wenschelyk. b. Tot hare benoeming behooren alle Neder- landsche tuinbouw-vereemgingen mede te werken. c. Haar reglement worde door haar zelf opgostold, door genoemde vereenigingen be oordeeld en aan de goedkeuring van den Koning onderworpen. Toe te lichten en in te leiden door den hoer F. S. Van de Pavord Smits. 4. Het is zeker in den tuinbouw wel alge meen bekend dat de wet van 25 Aug. 18SO, rogelende de bescherming van nuttige dier soorten, voornamelijk vogelsoorten, geheel verbiedt het vernietigen van eenige soorten van die dieren, voornamelijk de kraai, den rook, den spreeuw en de gowono huismusch, die door hunne sterke vermenigvuldiging eene ware landplaag zijn geworden voor bouwerij en tuindery. De afdeoling Enkhuizen wenscht daarom de vraag besproken te zien, wat tot beteugeling van dat kwaad kan worden gedaan. In te leiden door den heer C. Kuyper of een ander lid der afdeeling Enkhuizen. 5. Oer planten-etiquetton en meer bepaald de celluloïd-etiquetten. Toe te lichten en in te leiden door den heer 11. Witte. 6. Is het oprichten van oer.e Onderlinge Waarborg-Vereeniging tegen schade door hagel en brand aan kassen, bakken, loodsen, planten en gewassen, bollen, zaden enz. door de ge zamenlijke beoefenaars van den tuinbouw in Nederland, wenschelyk? In to leiden door den heer B. A. Plemper van Balen te Amsterdam. De bijeenkomst zal worden gesloten met een gemeenschappelijken maaltijd in het hotel „Le Soleil d'Or" aan de Breestraat alhier. Het centrum der beweging te 's-Graven- hage was gisteren het Voorhout, van ge meentewege met de nationale- en oranje kleuren versierd. Aan de zijde van den Kneuterdijk en aan het Tornooiveld waren eerebogen opgericht, bevallig van Iflnen, met attributen en tropeeën, dundoek en groen kwistig getooid en waar, tusschen de bogen, fraaie corbeilles van levend groen en bloemen een zeer gunstig effect maakten. De bogon werden gevormd door slanke pilasters, portieken makend, met sierlijk op genomen draperieën, waarboven, in do fron tons, Zr. Ms. naamcijfer in' een stralenkrans was geplaatst. Daar ook vond mon de miniatuur kermis met don aankleve van dien. Twee caroussels wachtten de draailustige jeugd en oen „theatre gymnastiek" opende voor haar zijne poorten. De verschillende kramen en tentjes, de spelende orgels, de schreeuwende marskra mers ze gaven aan 't geheel een levendig aanzion, dat nog werd verhoogd, toen te 2 uren een muziekcorps in de daarvoor opge richte tent zich met populaire wijzen deed hooren. Ook op de scholen werd feest gevierd en werden de kinderen onthaald. Verder wordt uit Den Haag gemeld Na een vluchtig bezoek aan de traditioneele gas- of lampionverlichtingen aan de verschil lende openbare gebouwen, richtten de avond- feestgangers, tot een dichten drom aange groeid, hunne schreden naar het Malieveld, waar te halftien van gemeentewege oen groot vuurwork werd ontstoken. Ondanks den vrjj hovigen wind, die ön het slagen dor verschillende hoofdnummers, 6n den duizenden toeschouwers nu en dan vrij hinderlijk was, kwamen de meeste stukken goed tot hun recht. In goede orde had de aftocht der menigte plaats. Tot laat in den nacht weerklonken in de hoofdstraten de volksliederen en.popu laire gezangen. Blijkens hun praeadviesin zake de water- verversching te 's-Gravenhago, wenscht de meerderheid van het collego van B. en We. zomerspuiing en voortzetting van de waar nemingen gedurende het badseizoen met be veiliging van de belangen der badplaats. De minderheid wenscht nader onderzoek omtrent het vraagstuk en behoudens epidemische ziekte geene zomerspuiing. BR de wijziging in het ministerie is het tijdelijk voorzitterschap van den ministerraad, dusver waargenomen door den minister van binnenlai.dsche zaken, baron Mackay, voor- loopig overgegaan in handen Tan den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen. De redactie van „De Standaard" verklaart zich bereid, bijdragen in ontvangst te nemen om den lieer Keuchenius, bjj zjjn aftreden, een blijk van hulde en dankbaarheid aan te bieden. De Koning hoeft aan jhr. mr. Van der Hoeven, Zr. Ms. gezant te Berlijn, opgedragen aan den Duitschen keizer en aan prins Hendrik van Pruisen kennis te geven van de benoeming van 's keizers broeder tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw en den benoemde de versierselen dier orde aan te bieden. Ter eere van 's Konings verjaardag hield onze gezant te Parijs, jhr. De Stuors, eene receptie, welke door een groot aantal der te Parjjs gevestigde Nederlanders werd bijge woond. De minister van buitenlandsche zaken was gisteren door oene lichte ongesteldheid verhinderd aan z(jn departement te zijn. Op het Paleis het Loo was gisteren de standaardvlag geheschen. In het dorp Apel doorn was de vlrggentooi algemeen. Vele in gezetenen schreven hunne namen in hetfeli- citatieboek ten paleizo. De gewone uitdeeling van levensmiddelen aan 200 personen geschiedde 's morgens. De Koningin en de Prinses reden 's middags door het dorp. Z. M. geniet eene hoogst bevredigende ge zondheid en ontving vele golukwenschon, ook van buitenlandsche Hoven. (U. I).) Do ministers van buiten- en binnenland- sche zaken behooren heden tot de gasten van Z. M. aan het hofdiner ton paloize „Het Loo." Van de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden bij ons Hof zullen deelnemen de gezanten van de Vereenigde Staton van N.-Amerika, België, Groot-Britanniê, het Duit- scire Keizerrijk, de Franscho Republiek, den Kerkolyken Staat, Oostenrijk Hongarije, Por tugal, Spanje, Turkije, Zweden en Noorwegen en do zaakgelastigden van Italië, markies Malaspina, Rusland, prins Lwou, en Japan, Shimamura. Z. M. zal den deken van het corps diplo matique, baron d'Anethan, in gehoor ontvan gen en eene particuliere audiëntie verleenon aan de hoofden van buitenlandsche zendingen, die aan Z. M. nog niet waren voorgesteld, 0. a. de ministers van Groot-Britanniö, Oos tenrijk, Noord-Amenka en Spanje. De bevolking der gemeente Zwammer- dam bedroeg op 31 December 1888: 807 mannen en 842 vrouwen, totaal 1649. Z(j vermeerderde in 1889 door geboorte met 26 jongons en 26 meisjes, totaal 52, en door vestiging in de gemeente met 91 mannen en 150 vrouwen, totaal 241, te zamen 117 m. en 176 vr., totaal 293 zielen. Daarentegen ver minderde zij door sterfte met 28 m. en 12 vr., totaal 40, en door vertrek uit de gemeente met 86 m. en 137 vr., totaal 223, in het geheel te zamen 114 m. en 149 vr., d. i. 263 zielen, zoodat de bevolking op 31 December 1889 bedroeg 810 m. en 869 vr., totaal 1679 zielen. Eéne drielingen-geboorte kwam er voor, deze kinderen worden als levenloos aangegeven. Voorts werden er 10 huwelijken gesloten. Beroepen is te Den Ham, ds. J. P. ITat- tink Jr., te Leimuiden. Betreffende de Rijnsch-Westfaalsch-Ne der! and sche goederen-tarieven, in mededin ging tegen die tusschen Rjjnland-Westfalen en België, op eene gisteren te Dusseldorp door de N. R.-S. bijeengeroepen conferentie tusschen de betrokken spoorwegdirectiün van Pruisen en Nederland, is besloten tot gelijktijdige invoering van verlaagde tarieven van Duitsch- land naar Antwerpen en Nedorlandscbe ha vens, in te gaan met 1 Mei a. s. Naar het „Vad." verneemt, zal onze ge zant te Lissabon, mr. L. H. Rujjssenaers, wegens voortdurende ongesteldheid zijner echtgenoote, den actieven dienst verlaten. Naar men aan hetzelfde blad mededeelt, heeft een Nederlander octrooi in verschillende Staten van Europa en Amerika gevraagd voor een geheel nieuw stelsel voor veiligheid op spoorwegen. LICHTSTERKTE. WEEK van 9 tot en met 15 Februari. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Btandk. 9 Februari 5.30 7.15 7 16.5 10 5.30 7.15 8 16.4 11 5.80 7.30 7 16.5 12 5.30 7.30 8 1 C.5 13 6.30 7.15 7 17.0 14 5.30 7.15 8 16 8 15 5.30 7.30 8 16.8 (*1 Dit betcekent: Wanneer mon 5 cnbio feet 141.6 literB per nnr van zulk gas verbrandt in oen Sugg*» London-Argand-Standard burner No. 1. met 24 gaatjes, wordt een lickt verkregen, dat in etorkto golijk etaat met 1G.5, 16.4 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaara 20 grains 7.6 grammen Spermaceti per nnr verbrandt. of de zwartjes-bende. 3) Deze omstandigheid verdiende opmerking; Himmelgarden had zich des avonds te voren, zagen wjj, eenige minuten verwijderd, voor gevende bj) den landbouwer Blommestein te gaan vernachten; hjj was daarna teruggeko men, tjjd genoeg voor hem om met die vreemde zwervers afspraak te maken; ook waren eenige der aan de dieven ontvallen goederen op den weg naar de brug en dus naar de hofstede van den landbouwer Verdouw gevon den; voegde men hier nog bjj de houding van den verdachten huisvriend bij de ontdek king van den diefstal en de wijze van zijn vertrek uit het huis, dan werd door dit een en ander aan het vermoeden tegen hem niet weinig gewicht bijgezet. De baljuw nam van de vermelde omstandigheid verklaring, ver nam voorts by onderzoek, dat Himmelgarden zijn verblijf hield bij zekeren Christoffel Went, te Alfen, en trachtte overigens zooveel moge lijk eene juiste beschryving van zijn gestalte, uitzicht en kleeding te vei krijgen. De baljuw had zioh van de vermiste goe deren, voor zooveel daarvan nog voorhanden was, stalen en afknipsels doen geven. Deze werden nog denzelfden avond door middel van rondgaande brieven aan zijne ambtgenoo- ten gezonden met nauwkeurige lijsten van het gestolene en met verzoek om na te spo ren of er en waar, zoowel als door en aan wien zoodanige goederen mochten verkocht of beleend worden. Het leed niet lang of er kwam bericht, dat eenige van die goederen te Amsterdam in eene kroeg of een zooge naamd slaaphuis, „de Kat en den Uil" ge naamd en op de Goudbloemsgracht gelegen, verkocht waren. Dit bericht behelsde verder, dat twee personen in den morgen van den 13den December ze aldaar hadden gebracht, doch dat daaraan niet was geroerd, voordat een burgerlijk gekleed persoon, die in den avond van dienzelfden dag gekomen was, zich daar had doen vinden, die op den verkoop en de verdeeling dezer goederen orde had gesteld. Van de daarbij gevoegde beschrijving der personen kwam onder anderen die van hem, welke zekeren voorrang boven hen scheer, te hebben, vrjj wel overeen met de persoonsbeschrijving van Himmelgarden, uit genomen dat er alleen eenig verschil in de kleeding bestond. Na geheim onderzoek bleek het, dat de verdachte man dien t(jd van Alfen afwezig was geweest, dat hij veelal des nachts afwezig was en zich by dag nu en dan ver kleedde, en dat de man, bjj wien hy tehuis lag, ter goeder trouw in bet denkbeeld ver keerde, dat zyn kostganger des nachts vaak by boeren in den omtrek moest zyn, wier vee zyne hulp behoefde. De diefstal by Doesburg was tusschen Dinsdag en Woensdag gepleegd, toen in den avond van den eerstvolgenden Zaterdag Him melgarden bij de bestolen lieden terugkwam, vragende of er nog niets van de daders was uitgelekt. Men beantwoordde dit met neen en deed hem meteon de boodschap, dat de baljuw hem over de ongesteldheid van een paard verlangde te raadplegen. „Welnu!" zei hy, „ik vrees hem met en by zal gaan." Hy verscheen echter niet, ofschoon hy daarna nog dikwerf te Nieuwerbrug en zelfs ten huize van Doesburg kwam, in welk huis hy alle vertrouwen behield. Intusschen waren by den baljuw van Rijn land, te Leiden, eenige landloopers in hechte nis geraakt, die het land met den siypwagen afliepen en beschuldigd werden eeo diefstal met behulp van inbraak onder de gemeente Alfen begaan te hebben. Na veel moeite van den rechter om hen tot bekentenis te bren gen, beleden zy deze misdaad, dooh gedeelte- luk, en, gelyk gewooniyk by lieden van dat slag, doormengd met leugens, onwaarscbyn- ïykheden en verdraaiingen, ten einde den rech ter van het spoor en in verwarring te brengen. Op verzoek van den baljuw van Woerden, aan zyn ambtgenoot van Rynland gedaan, werden deze vagebonden ook over den dief stal te Nieuwerbrug onderhouden. In het eerst verklaarden zy, daaraan niet schuldig te zyn hun was wel verhaald, dat die daad met veel beleid was gepleegd en dat een persoon, die in dat huis had geslapen en daar kennis had gekregen door het genezen van eene breuk by een kind, het goed door een venster van binnen had aangegeven. Na verloop van eenige dagen echter bekenden zy, zeiven het goed, dat te Nieuwerbrug gestolen was, te hebben aangenomen, na vooraf in een hooiberg te hebben gewacht, waar hen des avonds te voren de persoon, die in huis zou zyn, was komen spreken, hun het tydstip opgevende, waarop zy aan dat huis komen moesten, zynde des nachts te halfdrie. De naam echter van dien persoon van hen te weten te komen, was even onmogelyk als eene beschryving van zyne gestalte te verkrygen. (Wbrdl vervolgd')

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5