zjjne verduisteringen zoovele jaren kunnen voortzetten. Ook de subst.-off. van justitie, mr. Baron De Vos van Steenwyk, wees er de getuigen op welk een slechten dienst zy beklaagde, door hun blind vertrouwen, hadden bewezen, gispte hot gedrag van bekl. en vroeg diens veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. Voor eene 23-jarige HaagBche dienstbode, geboren te Wassenaar, die den 4den Dec. jl. in eon mantelwinkel op doKa- pelsbrug een mantel kwam passen en toen zy dezen had aangetrokken, er mede wegliep en zich op die wyze dat kleedingstuk toe eigende, vorderde het O. M. by de Haagsche rechtbank heden 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken over 8 dagen. De Haagsche rechtbank, heden uitspraak doende in zake den brandkastdiefetal aan de Hooikade te 's-Qravenhage, heelt den beklaagde Schouten veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Bekl. Van Rysinge werd vrygesproken. Aan de „A m s t e rdams ch e Sport club" werd gisteravond uit Hamburg ge seind Wegens den dooi heeft heden de inter nationale schaatsenwedstryd, welke anders morgen zou gehouden worden, plaats gehad. De heer G. Jurrjens behaalde den eersten, de Duitsche ryder Rieken den tweeden prys. Hedenavond komt Jurrjens weder te Am sterdam. Eon vreemdeling, nit Saksen, heeft aan de politie te Amsterdam kennis gegeven, dat hy, gisteravond te 7 uren van het Rynspoor komende, zyn handkolTer liet dragen door iemand, die door hem niet is teruggezien. In den koffer bevond zich o. a. eene som Van pl. m. f 800. Omtrent den brand, welke te Alkmaar gewoed heeft, meldt men nog het volgende: Des morgens te 6 uren brak er, door onbekende oorzaak, brand uit in de gebouwen der rechtbank. Het bovengedeelte is aan de achterzyde geheel uitgebrand. Het geheele oude archief van de Hoornsche echtbank en den burgerlijken stand uit dit vroegere arrondissement is verwoest, doch hot gedeelte, dat op Alkmaar betrekking heeft, is gelukkig gered. De schade is aanzienlyk. De brandweer heeft zich uitstekend gehouden. De geheele rechteriyke macht is aan het redden geweest het museum van Alkmaar heeft groot ge vaar geloopenhet was daarom geheel leeg gedragen, doch het is te verwachten, dat wel het een en ander beschadigd zal zyn, tarwtii wnoroohyuipk veie stukken uit het rechteriyk archief verloren zullen wezen. Het gebouw was verzekerd by de firma De Jongh Co. Omtrent het o p r e e r a a n b o o r d van het stoomschip .Tromp" schryft de „Held. Crt." nog: „Den twyfel vanwege het departement, of de „Tromp" reeds is de wateren van Suriname kan zyn aangekomen, kunnen wy niet begry- pen, tenzy de „Tromp" nog eene andere be stemming heeft gehad, alvorens Paramaribo aan te doen, want het is toch aan het depar tement, evengoed al3 aan ons, bekend dat genoemd schip reeds den 14den Januari de Plata-rivier heeft verlaton. Tusschen dien datum en nu liggen 35 dagen. Men heeft ons bericht, dat de muitende bemanning den heer Thorbecke over boord heeft geworpen, maar dat hy gered is. Dat reeds vroeger door een -marinier oene poging is gedaan om den heer T. neer te schieten, is van algemeens bekendheid. De soldaat boet er voor met 10 jaren gevangenis. Ook op een der beide andere bodems van het -eskader, waarvan de „Tromp" deel uit maakte, nl. op de „Atjeh," moeten verregaande ongeregeldheden zyn voorgevallen. Aan de „France" wordt uit Nevers geseind dat in eene eteenkolenmyn in het district Decize, een brand is uitgebarsten, waarby 34 werklieden zyn omgekomen. Hunne ïyken zyn reeds te voorschyn gebracht. Een hevige brand heeft in de Westminster Bridge road te Londen gewoed. De fabriek van Gay, Armstrong Co. werd geheel vernield; twee mannen werden onder de puinhoopen van een instortenden muur begraven en kwamen om het leven. Een ander brandweerman werd getroffen door een stang van een der acht brandspuiten, welke aan het werk waren, en onmiddeliyk gedood. By hef Amerikaansche congres is e8n voorstel ingediend om op staatskosten te Washington een gedenkteeken te stichten voor Columbus, Do kosten werden geraamd op 600,000 pd. et. Sïranö ran den Stadsschouwburg fc Amsterdam. De waarschijnlijke oorsaak. Ter eere van den verjaardag des Konings werd gisteravond in den Amsterdamschen Stadsschouwburg Maaldrinks stuk „De terug keer van den Koloniaal", opgevoerd. Aan het slot was eene apotheose met bengaalsch vuur. Dit feit behoort, volgens het „Hbl.", voor opgesteld te worden by het bericht, dat deze schouwburg hedenochtend geheel door het vuur verwoest is. De voorzorgsmaatregelen by het ontsteken van tooneelvuren waren streng, lieten waarschyniyk zelfs niet te wen- schen over; bf elk vuur, dat ontstoken werd, stond ak altyd een brandwacht met bluseh- middelen. Toch, als mea zich in vermoedens mag verliezen, wat wel de oorzaak kan ge weest zyn van dit onheil, dient in de eerste plaats daarop gewezen te worden. Het geheele gebouw stond 's nachts ge- wooniyk leeg. In den vleugelhoek aan de Leidscheetraat sliep een knecht van dsn kas telein. Overigens deed een brandwacht van den post Leidschekade-Leidscheplein onmid deliyk na slke voorstelling, om het half uur de ronde door het geheele gebouw, waarby by op 32 BChellen moest seinen dat alles In orde wasdan, van één uur 'e nachts af, om de twee uren. Die brandwacht heeft in den afgeloopen nacht om kwart over drieén zyno gewone ronde gedaan. Toen heeft hy geen onraad bespeurd. Niettemin zal waarschyniyk op dat nur reeds hier of daar het vuur ge smeuld hebben. Maar wie kan daar voor zyn Behalve misschien suikerfabrieken zyn er geene gebouweD, waar meer en lichter brandbaar materiaal is, dan in een schouwburg. De doeken en tooneelschermen zyn, geiyk bekend is, houten ramen, overspannen met beschilderd doek. In den Stadsschouwburg had men zelfs deze voorzorg genomen om veel nieuwe doeken te schilderen met asbestverf, geiyk ook alle gordynon in asbest gedrenkt waren, maar juist deze schouwburg had eene ryke verzameling tooneeldoeken, waaronder werkelyke kunstwerken uit de vorige eenw en uit het begin van deze; hy had een ryk voorzien magazpn met tooneelmeubelen en requisieten; dat alles was door den tyd vol komen uitgedroogd. Eene vonk, zonder dat iemand bet by de voorstelling heeft opge merkt, weggesprongen en terechtgekomen in een dier oude decoratieven, kan voldoende geweest zyn voor den vuurkrater, welke het gebouw om zes uren was. De Brand. De brand is ontdekt tusschen vyf en zes uren; den juisten tyd kan het „Hbl." nog niet meedeelen. Er zyn personen, die spreken van kwart voor vyven. Een ooggetuige, die in de on- middeliyke nabyheid van den Schouwburg woont, verhaalt h'et volgende: „Toen ik tegen halfzes werd geroepen, was het gebouw aan den achtergevel over de geheele lengte reeds ééne reusachtige vlam. Zóó vorschrikkeiyk, dat het op my den indruk maakte, dat het zeker reeds ees uur, minstens drie-kwartier, moest branden." De wind was uit het Zuid-Oosten en dreef het vuur over het „American Hotel" heen. Een groot geluk 1 Ware de wind uit tegenovergestelde richting gekomen, de suikerfabriek van de heeren Spakler en Tetterode, die op de Baangracht, in de onmiddeliyke nabyheid van de komedie staat, zou zonder eenigen twyfel mede ver brand zyn en wellicht ware daardoor het kwar tier daar eene prooi der vlammen geworden. Maar dat zyn vermoedens. Het onheil Is reeds erg genoeg. Dit is zekertegen zes uren stond het ge heele gebouw aan alle gevels in lichterlaaie waar men gingéén vuurkolk, één helle-oven, met een vuur, dat van den grond, in hot midden van het gebouw opsteeg, tot eene huis hoogte boven het dak, en zich daar omkrulde als eeu vlammendak over de Marnixstraat, de tong van een vuurtitan, die zich uitstak om den bovenbouw van het „American Hotel" te be reiken en het werkeiyk nu en dan, doch slechts voor een oogenblik, raakte. Het vuur was niet hier of daar in het ge bouw, het was overal, aan den uitspringenden voorgevel het minst, maar toch ook diiér in kleine vlammen, welke allengs grooter werden. Straks staken door alle vensters van het gebouw vlamtongen uit, welke naar boven lekten en daar de vlammen bereikten, die uit de vensters van een hoogere verdieping op drongen. Het was zulk een schoon, maar tegelyk zulk eon benauwend gezicht! Een vuurpoel in het midden rood-oranjo gekleurd, omgeven door een warrelkringenden sluier van bruinen rook, om het vuur dansend en uit dien poel steeg de reuzenvlam op, midden in een stort regen van vonken, stukken vuur, brandende splinters, welke ver wegdreven in de bruin- gryze rookwolken en waarvan de grootste stukken neervielen in de Marnixstraat op het „American Hotel", op al de huizen tusschen die straat en Leidschekade; ook in het open terrein van het huis „Stroucken", waar men zal gaan bouwen en een begin van brand ontstond in eene keet, welke brand spoedig gebluscht werd. En uit dat hellevuur, dat de zaal en het tooneel van den schouwburg in eene kolk verzwolg, drongen de vlammen naar buiten in alle kleuren, die het vuur aanneemt, naar mate de stof, waarmede het gevoed wordt. Hier een regen van groene vnurdroppels, neer vallende lange witte linten, die zich kring den, grillig opgewaaid als door een wind van onderen naar boven. Déir rood-gond, geel goud, vloeibaar geworden en wegdryvend naar boven, als kleine goudstroompjes, uit mondende in een oranje-rood vlammenmeer. En telkens, wit geel, vlogen uit de vuurzee vlammende stukken doek of papier op, als vuurvogels, die haastig hun vlammennest verlieten en, op den wind wegdry vende, door de grauwgryze rookwolken werden meegevoerd. Hier en daar aan den zygevel voor de Leidschestraat waren nog ruiten heel. De bekende bruingrijs gestreepte gordynen van de komedie, geiyk gezegd door astbest ge drenkt, hingen hier en daar, zwart vorkoold, nog voor de ramen. Daar zag men hoe het vuur ze bolopwaalde, tot zo van de latten vielen in den rooden gloed. Dan krinkelde, in groengelen rook, de vlam een minuut tegen het glas en knatf dit berstte stuk en zag men het glas smelten in het gezuig van de vlammen. En geelgrijs tegen den deinenden rood- bruinenden vuurgloed, zag men op den scherp tegen het vuur aflynenden voorgevel, de ver steende gebaren van de mlddelgroep, het werk van Bart Van Hove, styf In zyne on- beweogiykheid, als een monument van de rust, midden in de gisting van het vuur. Maar eindelyk komt er leven in die versteende menschen t Ook zy echjjnon aangetast door de dolle woede van het vuurl Zy heffen de armen op, zü bewegen do boonen, zij zullen daar boven op hun plat den bezeten dans van het vuur meedoen. Dan tuimelen »y achterover in den vuur gloed en onder den val ziet men nog, hoe de armen zich van het lichaam afscheiden. Het is of het uur der ontbinding voor die versteende menschen heeft geslagen. De kinder figuren in het fronton verliezen hunne zachtgeronde armen en beenen; zy vallen in grijs gruiB aan den voet van het gebouw. Van het bevallige beeld van den dans, op den westelyken hoek van den gevel, staat nog alléén het onderstuk. De romp is ver dwenen. Maar op oen staak, boven het frag ment, hangt het hoofd. Zoo moet het hoofd van de prinses De Lamballe voorby de ge vangenis van Marie Antoinette zyn gedragen. De twee kleine kindergroepen om den hoek van de Marnixstraat zyn ongedeerd. Zy zetten hun plagend spel met den saterkop voort. En nog altyd bruist het vuur en in zyn kolk door do vierkante openingen d8r ven sters ziet men de karkas van het gebouw, de verkoolde balken tegen het roodbruine vuur, zwart aflynen, of, als een groot balk- rooster, neerstorten en nog altyd vliegen de lichtgele vuurvogels uit hun nest op. Het is een benauwde vlammendroom. Een róode nachtmerrie. Een visioen van het helle vuur. Een chimère van vuurtongen, uit rijen van vierkante manden oplekkend. En in haar diep en zuiver licht stygt de zon daarboven opl Maar de wegdry vende rook omsluiert haar en dan straalt zy, midden in den bruin-grijzen smook, als een lichtbron, van het heeriyket purper. De Brandweer. Het optreden der brandweer liet niets te wenschen over. Een post is in de onmiddeliyke nabyheid van de komedie. De zich daar be vindende spuiten gaven oogenbiikkeiyk water, toen do brand uitbrak. Het eerst werden de spuiten gericht op den gevel aan de Mar nixstraat, waar het vuur, naar het schynt, het eerst gezien werd. De heer W. Stumpff, de directeur-gérant van de „Koninklyke Vor- eeniging het Nederlandsch Tooneel", werd oogenbiikkeiyk gewaarschuwd en bad gelegen- i heid de administratieve boeken te redden. Middolerwyi werden de buren gewekt. Het vuur, dat in een oogenblik de geheele achter zyde van het gebouw had verzwolgen, daar, waar hot tooneel en de magazynen zich be vonden, was toen al zóó erg, dat velen, o. a. de heer Bart Tan Hove, die op het hoekhuis achter den schouwburg woont, eenvoudig hunne kinderen en verdere huisgenooten op wekten en hunne have en goed eenvoudig lieten voor wat het was. Trouwens, de gloed was zóó hevig, dat hy in de huizen van het kleine stukje Leidschegracht, tusschen de Baan gracht en Marnixstraat, achter dichte ramen gevoeld werd. Hy was van vernietigende kracht naar den zygevel van het American Hotel. Vele vensterruiten zyn daar gesprongen en men kon in de kamers, die uitzicht op den schouwburg geven, niet toeven. De heer Volmer deed iu alleryi de gasten oproepen, voor zoover de vuurgloed ze niet al uit hunne bedden had gejaagd. Het hotel was niet vol. Er logeerden ongeveer een 25 personen, maar met het huisgezin van den heer Volmer en het bedienend personeel, zullen er ongeveer 50 menschen zich in het gebouw hebben bevonden. Allen waren spoedig op. Enkelen trachten nog iets van hun goed te redden, maar hoewel het vuur zich een oogenblik aan een geveltop van het hotel had medegedeeld, het gevaar dreef spoedig over, hoewel men toch over het geheele dak en op de verschillende omgangen van het gebouw voortdurend moest opletten op de neervallende stukken vuur. In eene der zalen van het hotel had het Genoot schap „Arti et Architectura" zyn vergader lokaal en juist eene belangrijke collectie platen opgehangen, welke door water zeer bescha digd zyn. Het groote nut, ja de noodzakelykheid van een geheel vrystaand komediegebouw of groote con certzaal werd door dezen brand bewezen. Het vuur vernielde alleen den schouwburg, dank zy het energiek optreden van de brandweer, welke met nagenoeg al haar materiêel en manschappen werkte. De schade. De schade is naluurlyk hoogst aanzienlijk. De gemeentegebouwen zyn geen van alle verzekerdde premiën zouden zulk een aan zienlyk jaariyksch bedrag maken, dat de kos ten het verlies, door een mogelyken brand veroorzaakt, zouden overtreffen. Tot voor eenige jaren maakte de Stadsschouwburg daarop eene uitzondering. Het gebouw en de inventaris waren toen verzekerd voor ƒ600,000. Men deelt zelfs mede dat in dien tyd voor de artisten eone verzekering was gesloten van f 50,000. Maar dat alles was op dit oogenblik niet meer het geval. Alléén het roerend goedde meubelen, de kostumee, de doeken, waarvan een ryke en koet- bare voorraad tot den stedelyken schouw burg behoorde, was tegen brandschade ver zekerd voor f 150,000. Voor het overige be vond zich in het gebouw eene ryke muziek bibliotheek van den heer Stumpff, eene biblio theek van achtduizend deelen behoorende tot den schouwburg, dan het geheele archief van de commissarissen met een schat van bronnen voor de Nederlandsche tooneelgeschiedenishet marmeren beeld van mevr. Kleine en het bronzen bas-relief van Morin, die den foyer versierden. Maar voor wie de echade zeer groot is, het zyn de artisten van het „Neder landsch Tooneel," niet alléén zy die gieter avond gespeeld hadden, maar allen min of meer. Er waren er die het grootste deel van hunne kostnmos en kleederen in den schouw burg bewaarden en velen stonden schreiende de verwoesting aan te zien. Het gelukkigst kwam, meent men, er de heer Louis Bouw meester af. Gisteren of eergisteren had hjj juist alles meegenomen, wat er van hom in de komedie was. Mevrouw Frenkel is minder gelukkig. Zy verliest verschoidene toiletten. Maar Schulze, Schoonhoven, Verenet en Schmidt en misschien nog anderen verloren hy den brand al hunne kostumes. En geen hunner had zich verzekerd 1 Hedenavond zal het gezelschap in Arnhem „Alexandra" gaan spelen. De bagage stond gereed. Ook deze i8 verbrand. BüiTENLAND. l'h-ilnkr[jk. De hertog van Orleans bevindt zich nog te Pary's in hechtenis. Morgen is de termyn verstreken, welke voor het hooger beroep is bepaald. De hertog weigert van dit recht ge bruik te maken, zoodat het vonnis der recht- 1 bank moet worden ten uitvoer gebracht.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2