N°. 9206. Vrijdag 21 Februari. A0. 1890. fase {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit uominer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 20 Februari. nun Dim oonuüfTi Vétt uun ft i uata.. .;;ty.ia;v 1.10. m» yMtI.M. Aftwul.rltfk. Hemmen.*.01. PRIJS DHR ADVURTfflNTTHN: Tui 1—1 r*f«ls 1.05. Ieder* rejel meer 0.174. Grtottrt lettert iur pUtttruimte. Yoor hot i*. eseteerem batte» de tied wordt 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw ^wartaal van het Leidsch Dagblad. 5ij, die zich nu reeds op deze Courant tbonneeren, ontvangen de tot dien latum verschijnende nummers gratis. De verjaardag van onzen Koning werd jisteravond hier ter stede op twee plaatsen 'evierd, nl. in de café's „Vondelhoven" en „Zomerlust", beiden aan den Stationsweg. In „Vondelhoven" had eene uitvoering plaats van de onderofficieren van het 4de regiment infanterie. De wanden dior lokali- :eit waren bij deze gelegenheid met dundoek in de nationale- en oranje-kleuren behangen Mi hier en daar, op gelijken afstand, bedekt met wapenschilden en vlaggentropeeön. Boven het tooneel prijkten een banier, waarop „Leve Willem 111!" en eene kleine buste van prinses Wilhelmina; er naast stonden, te midden van groen en wapendecoratiën, aan de ééne zjjde do buste van den Koning 6n aan den anderen kant die van de Koningin. Voor het tooneel waren eenige muzikanten gezeten, die er voor zorgden dat bijna voort durend gonotea kon worden van opwek kende muziek. Nadat eenige muzieknummers waren ten gehoore gebracht, werd het feestelijk samen zijn geopend met het spolen van ons Volks lied, dat staande werd aangehoord of mede zongen. Daarna heette de voorzitter der Ver- eeniging allen, doch inzonderheid hseren officieren, in grooten getale aanwezig, wel- kom, om vervolgens een hartelyken wonsch uit te spreken voor Z. M. onzen Koning. De muziek gaf daarna „Do Koning leev't" dat door bijna allen werd aangeheven. Het programma was zeer uitgebreid en behalve eenige muzieknummers vermeldde het voordrachten, parttjschermen degen, partij- schermen geweer, gymnastiek, een blijspel in één bedrijf „Tweehonderd gulden belooning", athletieche standen, partyschermen stok, Chi- neesohen dans en bal. Een en ander viel, blykbaar uit het telkens weerklinkend applaus, zeer in den smaak der in bijzonder grooten getale opgekomen geïn troduceerde dames en hoeren. Werd het schermen met verschillende afwe- rings- en aanvallingsmiddelen met aandacht gevolgd en verblijdde men zich, wanneer men hoorde dat het „raak" was, niet minder aan dachtig luisterde mon naar de verschillende voordrachten, welke zoo flink werden ingeleid door de voordracht „de Influenza." HjJ, die met deze voordracht een schoonon krans ver wierf, had dezen ten volle verdiend. Van de andere voordrachten noemen we, hoewel met voorbijgang van veel, dat op de hoedanig heid „goed" mocht aanspraak maken, nog in het bijzonder die van „de courantenlezers", waarmede veel bijval werd ingeoogsL De gymnastische oefeningen aan rekstok en ringen, gekruid door het veelal wankelend optreden, maar ook zeer goed werken van een potsierlijk gekleeden, steeds rookenden clown, deden zien dat de deelnemers daaraan het ver gebracht hebben op het gebied der gymnastiek. De athletische standen slaagden goed en door de beBte vervulling hunner respectieve rollen in het reeds gonoemde blijspel leverden de dilettant-acteurs het bewijs, dat zij zich oven goed thuis gevoelen, kunnen bewegen en spreken op het tooneel als op het exer citieveld. Do Chineesche dans vermocht in hooge mato der. lachlust der aanwezigen op te wek ken, iets dat ook zijne verdienste heeft. Alhoewel men reeds veel had gezien voor dat hei bal een aanvang kon nemen, bleek het ui de drukke deelneming aan dit steeds welkome slotnummer der meeste programma's dat men nog geenszins naar huis verlangde of vermoeid was van het reeds genotene. Nog sterker toonde men dit door nog zeer langen tjjd in „Vondelhoven" bijeen to blijven. Deze feestviering, kon men na afloop zeggen, is uitnemend geslaagd. In „Zomerlust" waren de leden der Ver- eeniging „Het Metalen Kruis" in eene buiten gewone vergadering samengekomen. De groote zaal was ook hier doelmatig en net versierd met de büsten der leden van het Vorstelijk Huis, groen, bloemen, tropeeën, de Nederlandsche kleuren enz. Van de uit- noodiging tot bijwoning dezer feeetvergadering werd door zeer vele dames en heeren gebruik gemaakt. De president der Vereeniging, de heer H. A. Van Ingen Schenau, hield in den aanvang eene toespraak, waarin hjj, na allen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, er op wees in welke gelukkiger omstandigheden dan verleden jaar Nederland nu den 19den Februari mocht vieren. Toen zweefde men, al was de toestand van Z. M. iets beter gewor den, toch nog tusschen hoop en vrees, terwijl er thans niet alleen telkens gunstiger berich ten van „het Loo" komen, maar bovendien de Koning weer zelf regeerende is. Daarom bestond er dubbel reden om dezen dag te vieren. De wensch, dat Z. M. voortdurend in beterschap moge toenemen en dat het den overigen leden van het Koninklijk Gezin steeds wel moge gaan, werd natuurlijk daverend toegejuicht en door het aanheffen van het Volkslied en het Wilhelmus gevolgd. De heer J. Goedeljee, eerelid-secretaris, vond, toen eenige der in „Vondelhoren" feestvierende onderofficieren aan de oud- stryders in den loop van den avend een bezoek brachten, aanleiding om op de hem eigenaardige wijze eene speech te houden over den vooruitgang en achteruitgang. Wat don vooruitgang betreft had hy het oog op de betore en doelmatiger kleeding, uniformen en bewapening der tegenwoordige militairen by die van vroeger, en wat den achteruitgang betreft zinspeelde hy op de gebreken, welke de ouderdom by de soldaten van 1830 en '31 heeft doen ontstaan. De meesten hunner zou den nu b. v. niet meer in staat zyn een ge weer in 12, misschien zelfs niet eens in 20 tempo's te laden! Niettegenstaande dit, zyn zy echter dezelfden gebleven in hunne liefde voor het Huis van Oranje. Daarvoor klopt hun hart nog even warm. „De Citadel van Antwerpen" was ie titel van een gedicht, dat door den president thans op zyne plaats werd geacht om te worden voorgedragen als eene herinnering aan de dagen van vroeger, van do liefde en trouw, welke ons volk voor Vaderland en Vorst immer heeft gevoeld en waarvan het nog blaakt. De geest der vergaderden werd steeds op gewekter en inmiddels werd er van de aan geboden gelegenheid tot dansen een gretig gebruik gemaakt. By afwisseling waren eenige gonoodigden tevens zoo welwillend eenige voordrachten, hetzy in proza of poëzie, hetzy met of zonder zang, met of zonder piano begeleiding, ten beste te geven, evenals de heer S. Prinsenberg dit deed met eene Faust- fantaisie voor viool, waarmede by buitenge woon veel byval inoogstte. Onder het zingen van oenigo feestliede ren, in een bundel vereenigd en den aanwezi gen by het binnenkomen aangeboden, bleef men ook hier nog langen tyd zeer genoeg- lyk byeen. Voor den heer mr. M. H. A. Lisman alhier is het heden een gewir. dag. Hem is nameiyk het voorrecht v n rhars te mogen herdenken, hoe de 40 jaren lid en voorzitter v ineente- eommiS5io der Ned.-Hm vor is i geweest. Mocht hy reeds verleden week, door de ontvangst van een kostbaar album met kork- photographieün, in eene vergadering van ge noemde commissie zelve, ondervinden hoezeer zyn persoon en zyne bemoeiingen werden op prys gesteld, ook thans viel hem daarvan menig blyk ten deel. Reeds in den loop van den morgen maakte eene commissie uit de aan de vier kerken en de begraafplaatsen in verschillende betrek kingen verbonden beambten hare opwachting ten huize van den jubilaris. Haar woordvoerder was de opzichter over de kerkgebouwen en begraafplaatsen, de heer J. C. Ryk, die het zich, als oudste beambte in dienstjaren, eene eer rekende de tolk te mogen zyn van alle overige beambten om den jubilaris met de viering van zyn veertig jarig feest geluk te wenschen. Spr. bracht in herinnering hoe de heer Lisman als lid en in de laatste 12 jaren als voorzitter ten nutte van het kerkgenootschap was werkzaam geweest en nog is. Zy allen ook kunnen dit getuigen, die hem in dien werkkring hebben gadegeslagen en nog zien. Misschien zullen de notulen der door hem geleide vergaderingen later daarvan nog wel eens spreken. Allen, die met hem gearbeid hebben, ook de beamb ten van het kerkgenootschap, zullen hem steeds hoog blyven waardeeren en het ge tuigenis moeten afleggen dat hy altyd voor allen een humaan mensch is geweest. De heer Ryk sprak den wensch uit dat God den jubilaris nog menig jaar geve, ten einde de zitplaats als voorzitter te blyven innemen. Uit hoogachting en ter herinnering aan dit feest bood hy hem namens de beambten bovendien een geschenk aan, iu het vertruuwon dat dit door hem wel zou worden aanvaard. Dit huldeblyk bestaat uit oen met bloemen voorzien pièce de milieu, van fijn kristal, op zilveren voet. Op den voet zyn afzonderiyk aangebracht twee geiyk gevormde, verheven georneerde en omlauwerde schilden, in den vorm van medaillons, waarvan op het ééns zyn gegraveerd kerkelyke attributen, bestaande in: den fakkel des lichts, een opengeslagen bybel en den palmtak des vredes, terwyi op het andere schild of medaillon do vergaderzaal der gemeente-commissie prykt (welke zich bevindt in de Pieterskerk), genomen naar eene photo- graphie. De beide voorstellingen zyn vervaar digd in niellé-gravure, op gegraineerden grond, en maken in de omlysting een fraai effect. Op den rand van den voet bevindt zich de volgende inscriptie„Aan mr. M. H. A. Lisman, lid en voorzitter dor gemeente-commissie van het Nederd.-Herv. kerkgenootschap te Leiden, aangeboden door de beambten, 1850/1890." Het geheel is artistiek uitgevoerd en doet den vervaardigers, den heeren J. M. Van Kern pon Zonen, te Voorschoten, alle eer aan. Tevens werd daarby den jubilaris ter hand gesteld een fraai album, bevattende, in keurig schrift, de namen en qualiteiten der kerkelyke beambten. De heer Lisman was door dit van bloemen voorzien huldeblyk ten zeerste getroffen en stelde het byzonder op prys. Met een dank baar gevoel zou hot voor hem steeds een dierbaar zinnebeeld zyn en blyven. Doch niet alleen van de beambton, ook van vele andere zyden ontving de jubilaris de gelukwenschen met dezen dag. Het college van collectanten deed dit met een van hooge waardeering getuigend schryven; terwyi dit mondeling werd gedaan door de volgende deputaties: namens den kerkeraad door de heeren dr. II. G. Hagen, ds. J. J. Van der Lip en F. J. Los, en namens het college van notabelen door de heeren J. B. Meynen, Abr. J. De Lange en J. Gadefroy. Ook particulieren bleven niet achterwege den hear Lisman van hunne belangstelling in zyn feest getuigenis te komen afleggen en hy' noen de beste wenschen voor zyne vo' g- leve sj iron uit te spreken. Aanstaanden Zondag hoopt ds. J. Boer Knottnerus te Cothen des namiddags te twee uren zyne intrede te doen, na des mor gens te halftien door ds. S. H. J. De 'Wolff, van Leiden, te zyn bevestigd. De gemeenteraad van Haarlem heeft gis teren het plan van de Raadscommissie, be noemd o«r te trachten de afgebroken onder handelingen met den raad van administratie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy weder aan te knoopon en tot eene goede op lossing te brengen, aangenomen. B. en Ws. hebben den gemeenteraad voor gesteld het getal wethouders met één te ver meerderen en alzoo te brengen op vier. Tot heemraad van den Haarlemmermeer- polder is herkozen de heer J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Amsterdam en in de vacature van wylen den heer Prins is geko zen de heer R. W. J. C. Van den Wall Bake. Zondag 2 Maart zal in de Russischs kapel aan den Scheveningschen Wog eene plechtige mis worden gelezen ter eere van de nagedachtenis van H. M. de Koningin Anna Paulowna. Het stoomschip „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Febr. van Port-Said; de „Schiedam," van Rotterdam naar de Plata-Rivier, arriveerde 17 Febr. te Montevideo; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Febr. van South ampton; de „Obdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 19 Febr. Scilly; de „Prins Maurits," van Paramaribo naar Am sterdam, vertrok 19 Febr. van Havre; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Batavia, passeerde 18 Febr. Perim. Bjj koninklijk konlnif is. met iD£«mg van 1 Maart 1890, aan W. Van Hasselt, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als di recteur van eene filiaal-inrichting van het Koninkiyk Meteorologisch Instituut, en met ingang van dien datum benoemd tot direc teur dier filiaal-inrichting L. Roosenburg, thans luit. ter zee 2de kl. De heer H. Engelmann, laatsteiyk 2de- commies by het departement van onderwys, eeredienst en nyverheid in Nederlandsch- Indië, than3 met verlof hier te lande, wegens ziekte, met ingang van 1 Maart 1890, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Gomengd Nieuws. Beklaagd zich als schrjjver op het kantoor der dekenfabriek van de firma J. 0. Zaalberg Zoon alhier te hebben schul dig gemaakt aan het verduisteren van gelden uit het ziekenfonds der werklieden van be doelde fabriek, van welk fonds hy de adminis tratie en het geldeiyk beheer had, stond heden voor de Haagsche rechtbank terecht een 29- jarig man, uit de gemeente Leiden. De som, welke beklaagde zich had toegeëigend, bedroeg ongeveer ƒ300. Huiselyke zorgen en gebrek aan geld had den, volgens zyne verklaring, beklaagde er toe gebracht geld uit de kas te nemen. By eene vroegere gelegenheid had hy het evenwel doen voorkomen, alsof het geld by een brand, welke onlangs in de fabriek was uitgebroken, zou zyn ontvreemd. Uit het verhoor bleek dat de bezoldiging van beklaagde langzamerhand was gestegen van f 250 tot f 800 en dat hy reeds jaren achtereen zich geld uit het fonds had toege ëigend, zonder met de vermeerdering zyner bezoldiging te trachten de ontbrekende som men aan te vullen. De president vaD de rechtbank wees er de getuigon werklieden op, hoe hun onbe perkt vertrouwen oorzaak was dat de schrijven. in bat ongeluk geraakte en zy. met bwfln# vakgenooten, hunne spaarpenninge-^ haddem verloren. Hadden zy als bestip niet a„0en de boeken, maar, zooals b un p]icy,t r as, ook het kasgeld nagezien, nan had bekl. nooit

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1