komen de naman voor van verscheidene personen, öio niet alleon aanhangers zyn van ter. Lohman's politieke richting in Neder land, maar ook tot voor eemgo maanden zeer ingenomen waren mot den gouverneur, doch nu inzien dat het belang der kolonie niet mag worden opgoofferd a-n dat van een persoon, al zy by een geestverwant, wanneer deze den wettigen weg verlaat. Wat in deze zaak noodlottig is, is niet dat uit de minder beschaafden, of liever uit hen, die niet lezen en schrijven kunnen, stemmen opgaan om tegen de andere uiting te reageoren (dat dit niet achterwege zou blijven was te voorzien). Doch wat een gevaarlijk antecedent is, is dat de gouverneur zelf er 05 uit is, negers, die steeds het beschaafdere gedeelte der bevolking als hunne meerderen in ont wikkeling hebben beschouwd en zich van inmenging in dergelijke zaken onthouden, in het strijdperk te brengen tegen het andero deel der bevolking, en hen doet golooven dat hunne bolangen met die der blanke bevolking In strijd zjjn; wat afkeuring verdient, is dat mr. Lobman de Moravische broeders, die zich vroeger steed6 by hunne zending bielden, zij het ook na lange aarzeling, er eindelijk toe gekregen heeft zich in de politiek te begeven en voor hem propaganda te maken. Voor do benoeming van een directeur der gemeente-gasfabriek te Groningen wordt door B. en We. aanbevolen de heer D. A. Payens. Naar men verneemt, heeft mr. C. D. Asser zijn ontslag gevraagd als lid van den Hoogen Raad. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 15 Febr. van Niouw-York naar Amsterdam; do „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 17 Februari Scilly; de „Prinses Marie" arriveerde 17 Februari van Amsterdam te Batavia; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Fabr. van Genuade „Sumatra," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 16 Febr. te Southampton; de „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, is 15 Fobr. Lizard gepas seerddo „Koningin Emma" vertrok 15 Febr. van Batavia naar Amsterdamde „Voorwaarts" vertrok 15 Febr. van Batavia naar Amster dam; do „Batavia," van Batavia naar Rot- tsrdam, is 15 Fobr. Sagres gepasseerd; de „Merupi," van Batavia naar Rotterdam, ver trok 16 Fobr. van Port-Saidde „Zaandam", van Amsterdam naar de Plata-rivior, arriveerde 16 Febr. te Boulogne-sur-Mer; de „Semarang," van Rotterdam naar Batavia, passeerde 15 Fobr. Lissabon; de „Burgemeester Don Tex," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Febr. Perim; de „ZuidHolland," van Batavia naar Botterdam, vertrok 16 Febr. van Colombo. By koninklijk besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. K. Star Busmann, thans officier van justitie bij de arroudissements-rechtbank te Leeuwarden. Benoemd tot inspecteur, bedoeld bi) art. 12 der wet van 5 Mei 1889 Staatsblad No. 48: H. W. E Struve, thans ingenieur eerste kl. van het stoomwezen te Amsterdamdr. H. F. Kuyper, thans leeraar in de scheikunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zwol e; en A. D. P. V. Van Löben Seis, laatstelijk ingenieur van het waterschap de Berkol, te Zutfen. Bonoc-r.id tot notaris binnen hot arrondis sement Zutfen, ter standplaats Yaasson, ge meente Epe, R. A. Van de Poll, candidaat- notaris to Apeldoornen tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Oirecbot, J. H. Visecbors, burgemeester van Vessom. Aan den gepensionneerden kapitein ter zee H. D. Quyot, met ingang van 1 Maart a. s., toe gekend den titulairen rang van echout-bij-nacht. Met ingang van 1 Jan. 1890 aan den op zlln verzoek eorvol ontslagen bode bij het departement van oorlog J. Van der Poll een pensioen verleend van f 577 'sjaars. Aan vrouwe D. A. Rascb. weduwe van den eersten luit. der inf. A. E. Van Dullemen, laatstelijk gedetacheerd b(1 het koloniaal werf depot, een peusioon toegelegd van f 450 'sjaars. BenoemdBy het wapen der inf., by het lete regt., tot kapt., de eerste luits. J. H. A. L Von Frijtag Drabbe en G. F. A. Car- stens, beiden van bet corps, laatstgenoemde bat.-adj.by het 31e regt., tot eersten luit. de tweede luit. W. J. Yan der Stuyt, van het corps; by bet 6de regt., lot kapt., de eerste luit. A. C. Verbeek, van het 7de regt., gedetacheerd b(i het kol. werfdepot; bij hot instr.-bat,, tot eersten luit., de tweede luit, J. G. Saelig, van het corps. Met ingang van 1 Maart aan den hoofd ingenieur 1ste klasse v '-Rybs waterstaat J. A. A. Waldorp, thans met onbepaald ver lof, op zya verzoek, eoi vol ontslag verleend uit zyno betrekking, behoudens recht op pensioen. De heer J. W. H. Coröes, laatstelijk inspec teur van het boschwezen In Nederlandsch- Indie, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek, mot ingang van 1 Maart 1890, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Mejuffrouw E. C. J. C. Graadt Van Roggen, laatsteiyk onderwyzeres der 2de klasse by het openbaar lager onderwy8 voor Europeanen en met dezen gelykgeetelden in Nederlandsch- Indiö, tkans met verlof hier te lande, met Ingang van 1 Maart 1890, op haar verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Het Leldsch Taened. Er is waarschijnlijk geene enkele opera, welke meer populariteit bezit, geene enkele, waarvan de muziek meer in do volkszangen is doorgedrongen, dan de „Martha," van Von Flotow. En toch, niettegenstaande dit, was de schouw burg, met het oog op eene voorstelling van het Hollandse!» Opora-gezelschap nameiyk, slecht bezet. Was de onbokendheid mot de namen der zangeressen hiervan de oorzaak? Het „onbekend maakt onbemind" in over weging nemende, is dit hoogstwaarschijnlijk in casu wel het geval geweest. Ditmaal geheel ten onrechte echter. Wy hebben kennis gemaakt met twee zan gereseen, nieuwe ledon van het gezelschap, met wier toetreding wy de Hollandsche Opera van harte gelukwenschen. Mej. Joh. Erlé deed ons eene volle, krach tige sopraan bewonderen, met helder en flink geluid, dat zelfs in de hoogste tonen zjjn om vang blyft behouden. Met voel gevoel gaf zy ons het beroemde en dan ook alom bekende lied „Letzto Rose" weer. De luide byvalsbe- tuigingen, welke haar by het einde van deze romance ten dee) vielen, waren eene hulde, waarop zy ten volle recht had. Ook in het daarop volgend duet met Lyonel spreidde zy hare gaven op onbekrompen wyze ten toon. Het eenigo, wat deze zangeres ontbreekt, is eene goede accentuatie; het libretto is niet altijd goed te volgen. De naam van Cornélie Yan Zanten is in ons land niet onbekend; reeds vroeger heb ben wy by concerten onze hulde mogen bren gen aan hare welluidende, by uitstek goed ontwikkelde altstem; reeds toen hebben wy gewag gemaakt van eene bewonderenswaar dige techniek, welke eene degelyke leiding en eene uitstekende school verraadt. Met veel genoegen zien wy haar dan ook eene plaats Innemen, welke tot heden toe by dit gezel schap nog niet of slechts zeer middelmatig bezet was. Mejuffrouw Yan Zanten geniet daarby het voorrecht oen kind van Nederlandschen bodem te zyn, zich ln onze taal derhalve goed en zonder eenig accent te kunnen uiten, een voorrecht, waarin het moerendeel der andere zangers niet mag deelen, en by al deze goede hoedanigheden en eigenschappen wóet z|j nog die van eene opgewekte, levendige en tevens natuuriyke actie te voegen. Van harte hopen wy onze landgenoote nog menigmaal op do Nederlandsche planken van onze gryze Sleutelstad te mogen begroeten. Omtrent den heer Van de Korckhoven heb ben wy al verschillende keeren met lof ge waagd. Ook gisteren gaf hy ons weer die hooge tenorstem in de uiterst moeilyke pa-sage: „Martha I Martha 1 Du entschwandeet Und mein Glück nahmst Du mit Dir" in al zyn kraoht en gloed weer. Aan het hierop gevolgd „da capo" gaf hy welwillend gehoor. De heer Peons verdient hier evenzeer een woord van lof voor de wyze, waarop hy den ryken paehtor Plumkett vertolkte. Zyn Poor terlied by den aanvang V3n het derde bedryf verdient eene bijzondere vermelding; ook in bet duet met Lyonel in het tweede bedryf zong hy zeer verdienstelyk. De vrouwenkoren, boewei eene enkele maal een weinig te scherp, waren over het alge meen bevredigend; wy aarzolen echter niot om aan dat der mannen de voorkeur te schenken. De monteerlng en mise-en-scène, vooral die der markt te Richmond, was, mat het oog op «ris pover t-ooneel, zoer te pryzen. Het orkest kweet zich uitstekend van zyne taak, vooral m de ouverture. Mr. L. H. Gemengd Nionvvs. Nadat reeds tal van vereeingingen haar zyn voorgegaan c-n misschien nog enkele haar voorbeeld volgen zullen, was gisleravund de beurt om feest to vieren aan eene der jongste hier ter stede gevestigde vereenigingen, nl. de warmoeziers-, tuinlieden- en bloemisten- vereemging „Door eendracht verbonden". De leden met hunne vrouwen en meisjes en verdere genoodigden kwamen in Ephraïm's lokaal, aan de Haarlemmerstraat, byeen, om aldaar het eerste jaarfeest te vieren. De hoer Yan den Ende trad als president op en heette alle aanwezigen in de feestzaal hartelyk welkom. Hy wees verder op de moeiiykheden, welke men ondervond, en vroeg, daar de Vereeniging nog geen jaar oud is, (want zy is opgericht den 5den Maart 1889), geen al te scherp oordeel te vellen over de leden en eenige dames, die hunne krachten er aan zouden w(jden om deze samenkomst zoo gezellig mogeiyk te doen zyn. Als bewys van instemming ging er onder de aanwezigen een daverend applaus op. De zaal zelve wa3 voor deze gelegenheid aan beide zyden van het tooneel smaakvol met groen en vlaggentropeeön versierd, welke versiering gedeelteiyk door zekeren R. koste loos was aangebracht. Mocht het ledental niet groot te noemen zyn, toch verkeert de Vereeniging in een bloeienden toestand en mag zy met genoegen op het afgeloopen boekjaar terugzien. In eene pauze werd er nog voor hen, die geen lid waren, gelegenheid gegeven zich by den secretaris als lid aan te melden; niet minder dan 7 donateurs en 6 leden traden toe, waardoor het aantal donateurs steeg tot 17. Na het zingen van een welkomstlied aan heeren patroons en donateurs werd overgegaan tot de opvoering van: „De dochter van den Restaurateur", bi(ispel met zang in twee bedryven; daarna kreeg men te zien: „Één moet er trouwen", mede een blyspel, doch in één bedryf. Alvorens men aan de groote pauze kwam, werden de aanwezigen verrast met een „tableau vivant", gewyd aan Flora, hetwelk een schit terend effect opleverde en zeer goed geslaagd mag genoemd worden. Toen mon zich in de pauze onderling ver maakt had en nadat zich het scholletje wederom een paar malen had doen hooren, werd over gegaan tot de opvoering van„Dat komt er van", blyspel met zang in één bedryf. Met genoegen kunnen wy mededeelen dat alle werkende leden dor Vereeniging en in het byzonder de dames, die zich welwillend be reid verklaarden hare krachten aan deze nog zoo jeugdige Vereeniging te schenken, er blyken van gaven hunne rollen goed ingestudeerd te hebben, hetgeen niet weinig medewerkte om het geheel best van stapel te doen loopen. Het een en ander werd afgewisseld door muziek en het zingen van toepasselyke liederen. Als slot van dit feest vormeide men zich nog eenigen tyd met den dans. Een 40 schuiten waren gister- ochterd te Katwyk aan Zee aan met ongelyke besommingen van f 40 tot 70. Tongen wer den mot 80 en 90 ets. betaald. Op het terrein der Witte Socié- teit in het Haagsche Bosch is men bezig aan het maken van eene nieuwe muziektent. Het Voorhout te 's-Hage ziet er reeds feestelyk uit, nu de eerebogen voor 's Konings verjaardag aan de beide ingangen zyn verrezen, de vlaggen aan de boomen zyn aangebracht en de poffertjeskramen worden opgeslagen. Evenals in vorige jaren is een gedeelte van het Voorhout voor kermisver maak bestemd. Door een noodlottig toeval viel gisternamiddag een werkman van den steiger van een in aanbouw zynd perceel aan den Zuidoost Buitensingel te 'e-Hage. De man, die met zyn hoofd op de straat- steenen stortte, werd door de politie voor dood opgenomen en por raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen een 10-jarigen knaap is te Deventer eene vervolging ingesteld wegens diefstal van gootpypen van woningen. Tussoben de stations Seppe en Hooven is gisterochtend eene vrouw, die hoogst- waarschyniyk de trekeluirboomen heeft go- opend van een overweg om do sporon over te gaan, door een trein overreden en omnid- dellyk gedood. (17 D Te Middel harnis viel oen 11- jarig kind uit den kinderstoel. Het overleed bmnen enkele uren aan de gcelgeu van dien val. BTJITSNI.AN1D. tl ij icai 1 urg. De verjaardag des Konings-Groothertogs zal hedenavond te 6 uren met klokkengelui van alle kerken worden ingewijd en te 8 uren met muziekuitvoeringen op het parade plein, waarna de muziekcorpsen met 16 ver eenigingen door de straten zullen trekken en voor hot regeeringsgebouw bet volkslied doen hooren. Op den verjaardag zeiven. Woensdag ochtend, te 6 uren, wordt het klokkengelui herhaald en tegen 11 uren trekken dan de autoriteiten en staatsambtenaren in plechtigen optocht naar do kathedraal om er een Te- Deum by te wonen. Te tien uren heeft eene byzondere godsdienstoefening plaats in de Protestantsche kerk en Zaterdag in de synagoge. Het Stadhuis zal geïllumineerd worden. I>nitHolilnjjcl. In verscheidene voorname bladen te Berlyn wordt gesproken over de mogelykheid dat prins Von Bismarck don wensch koestert ook zyn ambt als Pruisiscb minister-president neer te leggen. De meoningen loopen echter uiteen of dit geschieden zou ten gevolgo van werkelyke behoefte aan rust, dan wel dewijl Von Bismarck met de verdere uit breiding der wetgeving op den arbeid, welke spoedig in Pruisen aan de orde zal komen, zoo weinig mogelyk to maken wil hebben. Deze geruchten worden tot dusver door niets bevestigd en door sommigen ook alleen als verkiezingsmanoeuvres beschouwd. Het bestuur der mynen Shunrock, Hibernia e. a. heeft do eischen der mynwer- kers van de hand gewezen. De Zondag ver gaderde mynwerker3 hebben niettemin be sloten bunne eischen te herhalen en, indien deze opnieuw geweigerd worden, den 15den Maart het werk te staken. België. Men schryft uit BrusselBy gelegenheid van don verjaardag van koning Willem III wordt er Woensdag 19 Februari door den heer Gericke van Herwynen, Nederlandsch gezant by de Belgische regeering, eon groot diner gegeven, waarby 0. a. zyn genoodigd de leden van het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van welddaaigboid. Des avonds zal er eene groote receptie ten huize van den gezant worden gehouden voor al do hier aanwezige Nederlandsche hoeren en dames. Het hof van appél te Brussel behandelde gisteren het hooger beroep van den ingenieur Corvilain tegen het vonnis der rechtbank te Antwerpen (wegens de bekende ontploffing der patronen-werkplaat8en). Het hof van appèl heeft de gevangenisstraf van 2 jaren, welke de rechtbank don hoofdschuldige, Corvilain, had opgelegd, verhoogd tot 5'/j jaar. Ook zjjn de schadeloosstellingen, welke aan de slachtoffers waren toegestaan, allen verhoogd. Servië. Do Skuptschina nam gisteren het wets ontwerp aan, waarby den minister van finan ciën machtiging wordt verleend tot het sluiten van eene leening van 26,600,000 franken tot het aankoopen van de Servische spoorwegen door den Slaat. Telegrammen. STOKHOLM, 17 Februari. De regeeting heeft op do vertronwelyko vraag van den Duitschen gezant omtrent deelneming van Zweden aan de conferentie tot bescherming van arbeiders geantwoord, dat zy vurig wenscht door geschikte middelen den toestand dor werklieden te verbetoren en dus gaarne zal deelnemen aan eene conferentie, welke zich de bereiking van dit doel voor oogen stelt. PESTH, 18 Februari. Graaf Julius Andrassy is overleden. LONDEN, 18 Februari. Aan de „Times" wordt d. d. 17 Febr. uit Durban gemeld, dat in de geheele Zuid-Afrikaanscho republiek verzoekschriften worden onderteekend, waarin de regeering wordt verzocht alle vreemdelin gen, en ook Nederlanders, van het bekleeden van staatsbetrekkingen uit te sluiten. ATHENE, 18 Februari Do Atbeensche bladen beweren dat do verklaringen, in het- Engelsche Lagerhuis over den staat van zaken op het eiland Creta gegeven, onwaar zyn. Naar deze bladen beweren, blyft de toestand zeer ongunstig en is een opstand onver- mydeiyk. NIEUW-YORK. 18 Februari. Volgens de laatste berichten uit Honolulu (8andwichs- oilaaden) heeft de rogooiingby da verkiezingen do nederlaag geleden. De tegen standers van de rogeeiing hebben nu de meerderheid in de Kamer verkregen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 4