eene lacune doen ontstaan, terwijl do her innering aan wat hij was en deed, in de harten van velen, mot dankbaarheid vervuld, nog lang zal blijven voortleven. Rcquiescat in pace. Aeneae. Tot de genoodigden aan het gala-diner, dat den 20ateo dezer, ten paleize „Het Loo," tor eere van den verjaardag van Z. M. den Koning, zal worden gegeven, behooren de hoofden der verschillende buitenlandsche iniasiên, de ministers, de voorzitters dor beide Kamers van do Staten-Ger.eraal, de vice- presideüt van den Raad van State, de graaf De Villers, kamerheer des Konings en secre taris voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg, de grootofficieren van het Huis des Konings, de-hofmaarschalk en kamerheer- ceremoniemeester des Konings, mr. J. D. C. C. baron De Constant Rebecque, de heer J. A. Van Steyn, intendant van het koninklijk paleis en domein „Het Loode dames du palais en de dignitarissen, behoorende tot hot civiel en militair Huis des Konings, op „Het Loo" aanwezig. Z. M. zal niet persoonlijk aan het diner deelnemen, maar in H.D. appartementen ont vangen do beide voorzitters van de Kamers der Staten-Generaal, den president van den ministerraad en den deken van het corps diplomatique, zijnde de baron d'Anethan, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van België b(j het Nederlandsche Hof. Het „Haagsche Dagblad" deelt mede dat de vestiging van de „Inrichting voor minvermogende ooglijders" in de residentie verzekerd is en met den bouw spoedig aan gevangen zal worden. Het bestuur bestaat uit de heerenmr. W. J. Snouck Hurgronje, voorzitter; jhr. mr. A. L. J. Melvill van Carnbee, secretaris; mr. J. J. A. Schill, thesaurier, en verder uit de hoeren dr. T. H. Blom Coster, mr. C. J. E. graaf Van Bylaudt, dr. J. Coert, W. Van Marken, mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, dr. H. F. Van Praag Heymans, jhr. mr. O. J. Repolaer van Molenaarsgraaf, jhr. mr. J. Röell, mr. O. W. Star Numau en dr. H. J. Vinkhuyzen. Als geneesheer-directeur is benoemd dr. M. J. Bouvin. In Den Haag is er thans sprake van dat de minister Hartson de portefeuille van koloniën zou opnemen en door graaf Van Bylandt worden opgevolgd aan buitenlandsche zaken. Verder zou het ministerie onveranderd bljjven. Te Batavia is op 56-jarigen leeftijd over leden mr. G. J. Koiser, president van den raad van justitie aldaar. Naar het „Vad." verneemt, heeft do Duitsche Regeering van haar voornemen doen blijken, ook Nederland uit te noodigen tot bijwoning van de voorgenomen internationale conferentie ter bespreking van het arbeiders vraagstuk, en heeft do gezant, baron Von Saurma Jeltsch, voorloopig van onze Regeering de bereidverklaring ontvangen om harerzijds mede te werken tot eene eventueels internatio nale arbeidsregeling. Door den gemeenteraad te Delft is met algemeene stemmen tot leeraar in de oude talen aan h6t gymnasium aldaar benoemd do heer M. Nassau Noordewier. Door de arrondissements-rochtbank to Haarlem is, ter vervulling van eene vacaturo van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling jhr. inr. A. G. De Geer, mr. P. Gratama en mr. G. Wttewaall, rechters in de arrondisse ments-rechtbanken te Almeloo, te Leeuwarden en te Alkmaar. (Sfs.-CVf.) In den ouderdom van 63 jaar overleed te Utrecht jhr. mr. J. Ph. A. L. Ram, oud burgemeester van Breukelen c. a. en oud- ltd van de Staten der provincie Ulrecht. By beschikking van den minister vax binnenlandsche zaken van 13 dezer is H. P. Louwerier, thans bediende aan de Rykavee- artsenjjschool te Utrecht, met ingang van 16 Februari 1890 benoemd tot amanuensis aan do Rijks Jïoogere-Burgerschool te Sappsmeer. Van het 4de reg. inf. zijn aangewezen om van 1 April tot 15 Juli a. s. don cursus bp do normaal-schietschool to 's-Hage bij te houdeD, de 1ste luit. C. A. Den Beer Poortu- gael Barendrecht en de 2de luit. J. P. A. Van IVenen, en van het 5de reg. inf. de 2de luits. H. C. J. Ter Beek en J. C. A. Bos Sulpke. v Tot ridder van de Pius-ordo is door den Paus benoemd de heer P. F. J. Everard, voorzitter van de R.-K. Ziekenverpleging te Amsterdam. Gistermiddag is de ondorscheiding den waardigen man op zijn ziekbed uitge reikt door den heer H. Poppen, deken van Amsterdam. Gisternacht is, na een langdurig lijden, te Fiorence, waarheen hjj zich vóór geruimen tijd tot herstel zijner geschokte gezondheid begaf, overleden jhr. mr. H. J. Van der Heim. Aan het woord, door het „Vad." gewyd aan de nagedachtenis van den overledene, ontleenen wy het volgende: Den 19den Januari 1824 te Middelburg uit het huweiyk van jhr. Johan Adriaan Van der Heim en vrouwe P. J. Schorer ge boren, onderscheidde zich Van der Heim reeds vroeg door groote gave van hart en verstand. Na do volbrenging zyner studiën betrad hy spoodig het publiek terrein en werd hij tot lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage gekozengedurende eenige jaren vervulde jhr. Van der Heim de betrek king van inspecteur van hot lager onderwys in Zuid-Holland en toonde daarby steeds groote liefde voor de volksopvoeding. In 1862 in het kiesdistrict 's-Gravenhage tot lid der Provinciale Staten gekozen, werd hy den 5den Juli 1865 benoemd tot lid dor Gedeputeerde Staten, welke betrekking hij met y ver en toewyding vervulde, tot 13 Oct. 1874, toen hy, door een heer Verniers van der Loeff vervangen, het bestuur der pro vincie verwisselde voor dat des Ryks. Immers, den 27sten Augustus nam hy in het tweede ministerie-Heemskerk plaats al3 ministor van financiën; den 2den November 1877 trad hy als zoodanig af, nadat hy, onder meer, de vrijzinnige tarief herziening van 1875 had tot stand gebracht. Van der Helm behoorde tot de gomatigd conservatieve richting; hy had een open oog voor de elschen van zyn tyd en was In geenorlei opzicht een partymanzyn aange naam karakter, zyne humane inborst en zyn weldadigo zin deden hem aller vriendschap verwerven en in wijden kring zal zyn heen gaan dan ook vrordon betreurd. Behaive een aantal beschouwingen in „De Gids" over het belastingwezen, leverde de ontslapen staatsman in het tydschrilt der Maatschappy van Ned. Letterkunde in 1872 eene levensschets van mr. J. A. baron Van der Hoim van Duyvendyke. Doch hy laat bovendien een standaardwerk na: „Het archief van den raadpensionaris Antonie Heynsius" (1867—74), dat van zyne ernstige studie van ODze geschiedenis en van zyne liefd» getuigt, voor het vaderland en ons vorstenhuis, die in hem een trouw dienaar verliezen. Te N:ouvr York is overleden de hoor C Becker, de vader der heeren Becker, die, onder de firma Becker Sons, thans te Rotterdam, de beroemde fabriek van weegwerktuigen di yven, welke de heer C. Becker intertyd te Arnhem opgericht en tot bloei hoeft gebracht. De heer J. H. Senden, te Schin op Geul, (Lis door Z. U. den Koning van België benoemd tot buitengewoon leeraar aan do Staatstuinbouwschool te Vilvoorde, bij Brussel, naar aanleiding van een door hem geschreven werk, getiteld: „Theoretische beschouwingen over den sap-omloop der boomen." De Fransche officieren, die te 's-Hago zqn geweest in verband met de regeling van het grensgeschil tusschen Frankryk en Neder land, hebben kort na hunne aankomst een onderhoud gehad mot don Franschen gezant, die den volgenden avond naar Parys is ver trokken om in het laatst van deze of het begin der volgende week te 's-Hage terug te keeren. De officieren hebben gisteren rechtstreeks uit Amsterdam de terugreis naar Parys aan genomen. De heer E. T. Goddefroy verzoekt aan het „Utr. Dbl." mede te deelen, dat het ont werp, op de prijsvraag voor een reclame-bord, ten behoeve der levensverzekeringmaatschappij „Utrecht," wel door hem is iDgezonden, doch dat dit is geschied op verzoek van den ont werper, den heer Arthur Briët, uit Utrecht, die zich in Italië bevindt. Zooals bekend ia, werd aan dit werk van den heer Briët de eerste prijs toegekend met algemeone stemmen. Het stoomschip „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Fabr. van Genua; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Febr. van Port-Said. By konirikiyk besluit is de heor J. H. Pannekoek, gewezen lid van den Raad van Nederlandsch Indiê, thans op wachtgeld, op zyn verzoek, eervol uit 'a lands dienst ont slagen, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen, met toekenning van pensioen. Pensioen verleend aan: B. A. Yan Dorp, eervol ontslagen Ryk'sopziener op do spoorweg diensten, 638; W. E. Ringer, inspecteur bjj da Rykstelegraaf, tevens directeur van het Rykstelegraafkantoor te Groningen, f 1665 L. M. v. Patten, brievengaarder te Ooltgens- plaat, 142; H. Prosman, postbode te Oude- Wetering, f 72. Gemengd Nieuws. De jaarwedde van een der post- boden (J. genaamd) van Leiden naar Zoeter- wouae, was vroeger f 350 en is onlangs met f 150 verhoogd. De rechtbank te 'e-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de destyds door ons medegedeelde zaak van den schipper, wiens schip onder Leidschendam vergaan was en die de gemeente 's-Gravenhage tot schade vergoeding aansprak op grond dat het sinister was veroorzaakt door de waterververscbing, die op last der gemeente geschied zou zyn. Overeenkomstig de conclusie van den officier van justitie, mr. E. Z. L. Yan der Kemp, heeft de rechtbank aangenomen dat de ge meente wel degeiyk aansprakelyk was voor hare onrechtmatige daad, zoo deze bewezen ware, en dat de omstandigheid, dat het onheil buiten het gebied der gemeente had plaats gegrepen, die aansprakelykheid niet wyzigde noch ophief. De oiecher werd mitsdien toege laten de door hem gestelde feiten door ge tuigen te bewyzen, terwyl de rechtbank daarby ambtshalve een enkel feit te bewyzen oplegde. Yoor de rechtbank te 's-Hage Btonden gisteren terecht J. M. Schouten, 32 jaren, schoenmaker, en P. J. Van Rysinge, 24 jaren, behanger, beiden te 's Gravenhage woonachtig en thans godotineerd. Hun wordt ten laste gelegd dat zy, in den nacht van 21 op 22 Nov. 1889, zyn binnen gedrongen in het kantoor der firma B. en O., wynhandalaren aan de Hooikado aldaar, na zich den toegang te hebben verschaft door middel van een valschen sleutel, dat zij zich aldaar hebben toegeëigend verschillende mon- sterfiosschen cognac en dat zy met zich hebben medegevoerd eene yzoren brandkast. Er werden in deze zaak 24 getuigen gehoord. Beklaagde Schouten is voor de justitie goen onbekende. Hy heeft verscheidene vonDissen achter den rug. Beide beklaagden ontkennen ten sterkste. Schouten geeft op wel den geheelen nacht niet te zyn thuisgeweostna den vooravond in huis te hebben doorgebracht, heeft hy om 11 uren zijne woning verlaten; hy had dien avond te veel gedronken en heeft zich om halftwaalf in een slop op 't Spui op een wagen te slapen gelegd, waar de politie hem te 4 urnn wekte. Van Rysinge geeft op dien nacht eene wan deling te hebben gemaakt over Voorburg en den Leidschendam. Schouten zeide nog dat zyne kleederen Dat en modderig zyn geworden by het etroopen van eenden. Daarna werden de hoofdgetuigen in dit ge ding, de verschillende politie-agenten, die de ver meende daders hebben aangehouden, gehoord. Het O. M., de feiten bewezen achtende, requireerde tegen Schouten 6 en tegen Van Rysinge 3 jaren gevangenisstraf. Mr. De Ranitz, toegevoegd verdediger, was van oordeel dat togen Schouten gewichtige aanwyzingen bestaan, welke hy echter zou traehten to betwisten. In 't algemeen zyn de verklaringen vaag, en omtrent de door de beklaagden gedragen kleedingstukken bestaat groot verschil tusschen de getuigen. De herkenning is zeer weifelend en wordt in elk stadium meer zeker en eindeiyk onbe twistbaar. Z. i. dwalen de politie-agenten te goeder trouw. De natte kleederen bewyzen z. i. niet veel, terwyl tegenover de verklaring van den gevan genbewaarder de opheldering van Schouten zeer aannemeiyk is. Tegen Yan Rysinge is eigeniyk schyn noch schaduw van bewys en hy zal dan ook we niet veroordeeld worden. Pleiter concludeerde tot vrysprnak der belde beklaagden. Uitspraak over 8 dagen. Gisteravond was het voor de ledon der sociëteit „Amicitia" te Warmond in het lokaal „de Zon," een ware feestavond, welke word opgeluisterd door het tooneelge- zelsckap van den hoer M. Swaabo. Het good gekozen programma voldeed uit stekend. De verschillende nummers werden gedurig daverend toegejuicht en mochten veel byval vinden by de talryk opgekomen leden mot hunne gezinnen. Aan de leerhoevo voor zuivel bereiding te Oudshoorn, Is als bodrijfboor aan gesteld C. Jonker Van Dam, landbouwer te Bodegrave. De door demping van de sloot tusschen Boschlust en den IJselstoomtramweg by Den Haag beschikbaar komende grond zal als rangeerterrein voor den dienst van dien tramweg in gebruik worden genomen. Te H o o f d d o r p e n H a a r 1 e m m e r- meer is men thans druk bezig mot het op de hoogte brenges van den inundatiedyk, die pl. m. 5 M. boven het maaiveld komt en voorloopig eene uitgestrektheid heeft van 700 M., beveiligd door zware zandkietiDgen, om het wegschuiven tegen te gaan. Binnen korten tyd zullen, vanwege bet Ryk, voor Haarlemmermeer groote aanbe stedingen plaats hebben, ter voortzetting van dien inundatiedyk en het maken der commu- nicatiesluis by Aalsmeer. Vooral naar de laatste wordt, in het belang van handel en algemeen verkeer, reikhalzend uitgezien. Gistermiddag had in het boven huis van het perceel hoek Warmoezierstraat en Westeinde, te 's-Gravenhage, eene hevige gasontploffing plaats, waaidoor de vensters en het plafond stuksloegen. Do stoomspuit en de slangenwagen waren spoedig ter plaatse aanwezig. Eene dienstmeid, vóór omstreeks veertien dagen uit de gevangenis ontslagen, waarin zy eenigen tyd wegens diefstal had doorgobracht, is gisteren door de politie te Delftshaven aangehouden wegens het koopen van verschillende winkelwaren by twee nering doenden, op naam van een banketbakker aldaar, zonder dat deze daartoe last had gegeven. Zy is ter beschikking der justitie naar 's-Gravenhage opgezonden, terwyl het ge kochte gedeelteiyk in beslag genomen is. Aan het etal- en dienstpersoneel der Amsterdamsche Omnibusmaatscharpy is eene week loon geschonken ter waardeering van de flinke, kameraadschappelyke wyze, waarop hot tydens de heerschende ziekte voor elkander in de bres is goaprongen, ten einde den dienst zoo geregeld mogelyk gaande te houden. Te Arnhem komt morgen, Za terdag, in het Grand Hótel Bollevue een 60-tal heeren uit verschillende oorden van ons land byeen om het plan tot oprichtiDg van eeno „Club van Liefhebbars Tan Ras honden" te bespreken. Het voor- en winkelhuis van H. Ter More, te Enschedee, zyn geheel afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. De grondboringen, welke op het Kolkje te Overveen plaats hebben, vanwege Haarlems gemeentebestuur, in verband met de plannen om eene waterleiding in eigen exploitatie te nemen, vorderen goed. Eene stoommachine is aangekomen om by die boringen gebruikt te worden. Men is nu reeds op ongeveer 50 M. diepte. Het water, dat men kreeg op ODgoveer 20 M., is vry goed van smaak, doch laat wat kleur en helderheid betreft nog iets to wenschen over. Men zal deze week weer pompen om te onderzoeken hoe het water dan zal zyn. Valt dit mede, dan zullen er ook op andere plaatsen boringen plaats hebben. De boerenplaats „De Noordstar," van den heer Mesdag, to Groningen, gelegen te Uithuizerpoldor, is Donderdag-ochtend ge heel afgebrand. Daar van het inwonend gezin verschillende leden lydende waren aan de griep, kon er van het vee niets gered worden. Twin tig paarden en ongeveer evenveel runderen kwamen in de vlammen om. De bewoners konden allen nog met levensgevaar aan den brand ontsnappen. Gisteren vertrokken de beide hee- ren Jurrjens van Amsterdam over Hamburg naar Beriyn, tot deelneming aan do schaatsen- wedetryden van Zondag. Zy hebben nu gelegenheid zich een dag op de baan van den wedstryd te oefenen. Pander vertrekt Dinsdag a. s. met den heor Wichers naar Stokholm om aan de wedstryden van 2 Maart deel te nemen. De scheepvaart n aar de Friesche veDen is door het y3 gestremd. Dezer dagen heeft het gemeente bestuur van Laeken een verslag uitgebracht over den brand van het paleis aldaar, waar n scherpe aanmerkingen werden gemaakt op het gedrag van den kapitein-commandant der dienstdoende grenadiers, die bljjk gogeven zou hebben van gebrek aan tegenwoordigheid van geeet en koelbloedigheid. Daarop heeft

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2