H Curieuze Staat van door my verbruikt duinwater in kub. Meter 3xtla.a.xi.d.. 1S83. 1SS4. e 4 36 9 11 6 6 13 ÜITENLAND. Frankrijk. Naar men verneemt, is do heer Dubait, consul generaal van Frankrijk te Quebec, be noemd tot consul-generaal to Amsterdam. De opbrengst der belastingen in de afge- loopen maand is 2,508,800 fr. minder dan in Januari 1889. De hertog van Orleans, zoon van den graaf van Parijs, is Donderdag-avond te Paiijs in hechtenis genomen ten huize van den hertog De Luynes en naar de conciergerie o vergebracht. De inhechtenisneming geschiedde krachtens de wet, waarbij bet verblijf op Fransch grondgebied aan de hoofden van voormalige regeorende huizen wordt ontzegd. Blijkens het program van den minister van marine in Frankrijk voor 1891, zal in dat jaar de kiel voor een groot aantal oor logsschepen worden gelegd, deels op staats-, deels op particuliere werven. Er zullen ge bouwd worden: 10 pantserschepen, 11 krui sers, 2 torpedokruisers, 52 torpedobooten, 2 kanonneerbooten en 1 berichtschip. De anarchist Mertz, die te Dijon bij de loting een handvol nummers door de zaal wierp en „Leve de anarchieriep, is tot 15 fr. boete en 5 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Men zal de merkwaardige daden tn bedrijven en lotgevallen van den afgevaar digde Numa Gilly, maire van Nimes, niet vergeten zijn. Naar het schijnt telt hij, in deze laatste hoedanigheid vervangen door den heer Pascal, in den Raad, ondanks al het voorgevallene, nog vele aanhangers. Dinsdag althans werd de zitting van den Raad te midden van een ontzaglijk rumoer geopend; eene motie van wantrouwen tegen den heer Pascal werd ingediend; deze wei gerde haar in stemming te brengen en daarop verlieten de meeste leden onder de toejui chingen van een duizendtal toeschouwers de zaal. Daar er slechts elf overbleven, werd de vergadering gesloten. De maire werd bij zijn vertrek uitgejouwd. Dttitschlnncl. Dat de indruk, welken de keizerlijke res cripten gemaakt hebben, groot is, bewijst de nog steeds zeer levendige gedachtenwisseling daarover in de meeste dagbladen. Het trekt de aandacht, dat juist de radicale bladen (de organen der „Duitsch-vr(jzinnige" partij) 's kei zers plannen met de grootste geestdrift be groeten, terwijl de „Norddeutsche" ook nu nog daarover zwjjgt en het officieuze tele- graphisch Agentschap zeer spaarzaam is met zijne berichten over dezo aangelegenheid. Zy, die beweren dat de Rijks-kanselier het ten dezen met den keizer niet eens is, stellen een 6n ander zooveel mogelijk in het licht, mis schien echter alleen uit varkiozingstactiek, gelijk dan ook een der radicale bladen tracht te betoogen, dat de twee keizorljjke rescrip ten een gevoelige slag zijn voor de kartel partijen. Eugen Richter zeide Donderdag-avond in eene vergadering van kiezers, dat do kei zerlijke rescripten niets inhouden wat de Duitsch-vrijzinnige partij niet in beginsel konde onderschrijven; hy noemde de door die stuk ken aangeduide wending in het regeerings- beleid eene hulde aan het parlementarisme. Hst socialistische „Volksblatt" ziet in de rescripten eene moreele zegepraal van de sociaal-democratie, eene nederlaag van den Rijkskanselier, en is vooral ingenomen met den internationalen aard van 's keizers plannen. Het blad betoogt dat hare partij nu bij de verkiezingen krachtig behoort te worden ver- S'erkt, opdat er nog meer gewonnen kunne WJrden. Voor het overige stemmen alle par tijen overeen in de verzekering aan de kiezers dat juist slechts door alléén de candidaten van hare partij té verkiezen, de in de aan schrijvingen neergelegde denkbeelden tot wer kelijkheid gemaakt en het arbeidersvraagstuk in den door den keizer bedoelden zin opgelost 'kan worden. Van den rijkskanselier doet het volgende gevleugelde woord de ronde, dat hy tot eenige afgevaardigden zou hebben gesproken„De keizer houdt zeer veel van mij, maar impo- nearen kan ik hem toch niet!" In de provincie-steden zijn de keizerlijke aanschrijvingen door aanplakking aan openbare gebouwen bekend gemaakt. De bekende leider van het centrum, baron Schorlemer, wil, in strijd met zfn vroeger besluit, weder een mandaat voorden Rijksdag aanvaarden, om als de aanvoerder van den rechtervleugel van het centrum, die conservatieve neigingen heeft, op te treden. Hij zou daardoor een tegenwicht togen JVindt- horst vormen. Schorlemer wil zich candidaat stellen in het hoofddistrict van het "West faalsche steenkolengebied Bochum. Bijwijze van gerucht melden zelfs reeds enkele bladen dat do keizer op baron Schorlemer het oog heeft laten vallen voor den post van opper- president der provincie Westfalen, omdat hij daar gevestigd en zeer gezien is. Portugal. De schaarschte van meel te Lissabon be gint aandacht te trekken. Eene groote meel fabriek moest sluiten op grond van gebrek aan graan en vele andere eigenaars zeggen daartoe eveneens to zullen overgaan, hopende dat de rogeering dan de invoerrechten zal verhoogen. In het land heerscht nog geenerust. Er worden ln de straten betoogingen gehouden, waarbij de led9n der oppositie bedreigd wor den. Ook te Coïmbra hadden ongeregeldheden plaats en eene afdeeling infanterie moest ga zondon worden om de orde te herstellen. Te Lissabon en in de verschillende steden van Portugal, waar hoogescholen bestaan, worden toebereidselen gemaakt om den ver jaardag der Spaansche republiek op 11 dezer te vieren. Het is nog niet zeker of de regee ring de op touw gezette betoogingen zal trachten te verhinderen. Boljjiü. De „Indépendance Beige'' verzekert dat tot dusver door de Fransche en Nederlandsche regeeringen geen enkel voorstel aan den koning der Belgen is gedaan, .om het geschil betreffende Guyana aan zijne uitspraak te onderwerpen. Terwijl Donderdag voor het Hof van gezworenen te Bergen het proces begonnen is tegen den wachter Monnier, beschuldigd van moord op de markiezin De Chasteleer, die in den afgeloopen zomer door een open venster werd doodgeschoten, is in den nacht te Moulbaix op het luik eener herberg een papier aangeplakt, waarop met groote letters geschreven staat: „Monnier is niet schuldig. Ik ken den moordenaar en heb hem gezien." Het papier is in beslag genomen en een scherp onderzoek is onmiddellijk ingesteld. Te Luik zijn 2000 kilogram patronen ontdekt, afkomstig van den voorraad des hee- ren Corvilain, welke het sohrikkelijk onheil te Antwerpen veroorzaakte. Het O. M. was door een naamloozen brief gewaarschuwd. Het bleek, dat er voor 150 kilogram gevulde by waren. Zekere A. had ze van een Antwerpe naar gekocht. Er is een onderzoek ingesteld. KOLONIËN. E ATA VIA, 4-11 Jan. (Fransche Mail.) Aan de „Java-Bode" wordt geseind uit Padang, 10 Januari: Den 6den Jan. hebben onze troepen te Atjeh de vijandelijke bentings Kota Toeankoe Baroe en Hagoo by verras sing genomen. Van weerszijden is geen schot gelost. De bentings zullen gedurende veer tien dagen bezet blijven en worden dan geslecht. E9ne dergelijke, alleen wat minder uit voerige, mededeeling ontvingen de Batavia- sche bladen van de algemeene secretarie. De twee genomen bc-niings liggen tegen over elkander aan beide zijden van eene lagune, niet ver van Pakan Kraeng Tjoet; Kota Toeankoe Baroe werd op 26 Juli jl. genomen, maar Kota Hagoe niet; de eerste werd toen na de inneming weer door de onzen verlaten, zonder tot de tweede door te dringen. Tus- schen beiden ln ligt in de lagune een eilandje, van waar de onzen toen beschoten werden. Kota Hagoe is eene eigenlijke versterking, eene vecht-benting, Kota Toeankoe Baroe eene benting, welke voortdurend bewoond werd. - Van Makassar werd dd. 11 Januari aan de „Java-Bode" geseind Het onderzoek naar tin op het eiland Flores door den mijningenieur Van Schelle is mislukt. Terwijl men bezig was met een onderzoek van den bodem, werd de expeditie door inlanders aangevallen, waai bij de heer Van Schelle een klewanghouw kreeg over hoofd en nek. Dientengevolge keerde men naar Makassar terug, van waar de heer Van Schelle den lOden Januari naar Soerabaia vertrok. De „Java-Bode" ontving van particuliere zijde de verblijdende mededeeling dat de heer Van Schelle slechte licht gewond werd en reeds herstold is. De expeditie had geene militaire bedekking en bestond uit dertig man. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van den lOden tot en met den 24sten Dec. 1889, is het vol gende ontleend Den 19den Dec. werd bericht ontvangen, dat in den afgeloopen nacht Njaq Makam met een 80-tal gewapende volgelingen in 5 prauwen van Koewala Gigieng naar Balohan (Poeloe- Way) overgestoken was ter beslechting van een geheel persoonlijk geschil tusschen hem en Daoed Panglima Moeda Setia, hoofd van Balohan en vertegenwoordiger van ons gezag aldaar. Ter ondersteuning van Daoed vertrok den 20sten d. a. v. Zr. Ms. „Bromo" derwaarts, medenemende Pangeran Hoesin, Toeankoe Abdul Madjid, onzen zendeling Njaq Mohamad en den hoofddjaksa, alsmede 30 gewapende volgelingen van eerstgenoemde. Bij aankomst van Zr. Ms. „Bromo" te Balohan, trok de bende van Njaq Makam, die de kampong van Toekoe Daoed reeds omsingeld en den gan- schen nacht beschoten had, naar het gebergte af, na alvorens een paar huizen van de gedei aan het strand in brand te hebben gestoken. By eene poging van Zr. Ms. „Bromo" om een paar prauwen, welke van de oostzyde van Poeloe Way onder den wal lagen, to ver nielen, hetgeen echter door hooge zee zeer werd bemoeilykt, werd de luit. ter zee der 2de kl. jhr. W. T. Van Spengler door een schot door het bovenbeen (vleeschwond) ge wond. Toekoe Daoed liet welen dat hij zich met den steun van Pangoran Hoesin enz. sterk genoeg achtte de aanvallers verder te verdry ven; de „Bromo" zou hem daarby zoo noodig en mogelyk met geschutvuur steunen en trachten de prauwen te bemachtigen, indien men beproefde de aanvallers naar den vasten wal terug te brengen. In den namiddag van den 23sten werden 16 prauweq, elk bemand met p. m. 15 man, ter hoogte van Pedropunt gezien. Deze prauwen weken in de richting van Kro9ng Raya, toen de bemanning be merkte dat Zr. Ms. „Merapi" naderde. Aan het plegen van vyandelykheden tusschen Njaq Daoed en Njaq Makam werd op den'23sten Dec. door bemiddeling van Pangeran Iloesin een einde gemaakt. Op Poeloe-Way kan go- acht worden, dat de rust wederom hersteld is. Eenigen tijd geleden zyn door den waar nemend assistent-resident Van Assen voor stellen gedaan ten opzichte van de uitbreiding van ons bestuur aan de Oost- en Noordkust van Atjeh, welke van den Raad van Indió den meesten byval en lof verworven hebben, en waarschijniyk reeds met een advies van den gouverneur-generaal naar het opperbestuur zyn gezonden. Men vreest dat de koffieoogst geducht zal iyden doordat er in den laatsten tyd wei nig ef byna geen regen is gevallen. In Pasoe- roean wordt op niet meer dan een derde ge rekend van hetgeen dit jaar is gemaakt. Den 5den Januari kwam hier het bericht, dat de aseistent-rosident van Koedoes, de heer Bachiene, is overleden. De onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerde 21e luit. der inf. K. E. Schi is ter nadere indeeling geplaatst in de 2 militaire afdeeling op Java. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië z do volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot kulponch wijzeres, inej. H. A. Tamsonbij den post- en telegra dienst: tot kantoorchef 2de kl., do commies late H. W. Tijdeman; tot comm. lete kl., jhr. L. H. P Goldman, waarnemend comm. 2de kl.tot comm. kl., de ambt. op wachtgeld D. O. G. Duinas; griffier van den landraad: to Poerworedjo (Bagele do griffier van den landraad te Magotan (Madiot L. H. Leijting; te Magetan, de griffier van den lat raad te Poerworedjo E. C. Hinze; tot aecr. der r Bezoeki, de contr. late kl. J. Hofland tot letterzet! lste kl. hij do landsdrukkcry te Batavia, de letti zetter H. J. Vreedenbnrgh. Geplaatst: Te Djokdjakaita, de tijdelijk wc-l zaain gestelde hnlponderwijzcrea E. A. Odenthal. OntBlagen: Op verzoek, eervol nit hare 1 trekking, de hnlpondereijzerea te Padang A. C, Grootenboer. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enro] wegens ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binnt landach beatnur J. J. W. Brouwer; een 2-jarig ver naar Nederland, wegel s ziekte, aan den et-er. ria. Bezoeki, L. Boscheen 2-jarig verlof naar Euro; wegens ziekte, aan den architect 2de kl. bij <1 waterstaat W. J. IJsermaa. B e 1 a B tMet de waarneming van den civiel geneeskundigen dienat in de regentachappen Cherib en Eoeningau, rea. Cheribon, de gewezen civi geneesheer to Probolinggo dr. A. Prioe; met 1 bestuur der ondcrafd. Parang-Lor, afd. Makasser, waarnemende adsp.-contr. J. B. Castens. Benoomd: Tot lid van den residentieraad Djokdjakarta, F. P. H. Van Suchtelen, particuli en A. P. Bindervoet van Nahuijs, gepeuaionnet tnajoor der inf. Vorplaatst: Van de oiderafd. Kikinl naar onderafd. Lematang Ilir, afd. Lematang Oeloe, II Kikim en do Pasoemahtanden, de contr. late kl. J. Van Dric-et. Toegevoegd: Aan den contr. van de afd. Te dano, de waarnemend adsp.-contr. G. Stortenhck Departement van Oorlog. Overgeplaatst: off. van gez. 2de kl. W. J. Habere van Asaenra; van Djokdjakarta bij den geneesk. dienst van Snmatr, Oostk. (Medan); de off. van gez. lste kl. A. A. Grot bout, van Willem X uaar Ngawie; do off. van gi lste kl. H. Breitcnstein. van Ngawie naar Willem de paardenarts 2de kl. C. Van Heelsborgen, v Makassar naar Batavia; de paardenarts 2de kl. H. Tromp Ds Haas, van Batavia naar Makasear. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, v gene ziekte, aan den ff', van g«z. 1ste kl. J. Vies, Bevorderd: Bij bot wapen der art.: tot lui kol. de majoor F. Bauer; tot majoor, do kapt. J. Dormaar. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Y mil. dienat, wegens volbrachten diensttijd, met t bond van recht op pensioen, de kapt. der int. E. Tonta en de kept.-kwarticrm. A. u. Cheriex. Departement van Marine. Overgeplaatst: ZMa. korvet „Gedeh" reap, naar Zr. Ms. stoot schip .Onrast'„Pontianak" en „Bali" en ramtorc schip „Prins Hendrik der Nederlanden", da uit del-land verwacht wordende luitenants ter z--e '2 kl. H. Van Praag, C. J. B. Kroeeson, jhr. B. Quavles van TJffork en P. Te Yeltrnp van st. „0 rust" naar korvet „Gedeh", de luit. ter zen 2de C. Kruija; van st. „Pontianak" naar „Van Speiji de luit. ter zee 2de kl. S. F. Nolnt Trenitór st. „Bali naar „De Rnyter", de luit. ter zee 2de W. H. Von Leschen; ale comm. van 6t. „Bromo' „Merapi", den kapt. luit. ter zee M. J. C. Lucaidi als cemm. van st. „Moiapi", op „Bromo", de ka] luit. ter zee J. H. De Bruyn; mt de rollo van „Oenarang" in die van opnemingsvaartuig „Hydl graaf," de luit. ter zee 2de kl. E. baron Van Heer tot Evereberg; uit de rotte vsn korvet „Soeraba in die van st. „OenaraDg"' de luit. ter zee 2de W. r. Pook van Baggenuit de rolle van opnemiorth vaertnig „Hydrograafin die van korvet „SoerabaiiB do luit. ter zee 2(le kl. jhr. G. C. Queries van Uffoil Benoemd: tot 3den slnni-man A. H. Holtz 0 geplaatst aan boord van bet gonv.-st. „ZeomeeuvH Overgeplaatst: van st. „Zeomoeuw" op*-' „Sperwer", de 2de stuurman H. Van Wijk. Minimum-verbruik, waartoe ik mij bij contract heb verbonden, f 25 per jaar (a 33 ets. per kub. Meter) benevens 50 etsMeterhuur per maand. 1879. 1SSO. 1881. 1SS2. 1SS5. 1886. 1887. 1.888. 18! 13 20 4 4 10 20 33 35 42 4i Februari 12 19.J 4 7 19' 21 50 10 41 O j 8 12 8 4 25 26 26 44 45 21 14 8 O 18 19 20 39 10 94' 21 Mei 12 19 9 3 6 26 18 36 15 50 41 14 12 7 4 4 19. 24 41 9 67 31 8 24 11 O 4 44 24 74 33 89 Augustus 12 24 9 5 5 13 40 40 40 56 September. 8 4 9 4 5 26 20 30 39 46 e; October 5 17 9 5 22 37 35 20 37 40 71 November 6 24 4 6 10 22 26 25 55 54 31 December 15 3.9 3 10 18 35 42 37 51 Totaal 97 190 117.4 47 120 272J 282 466 342 603 57 Het groote verschil in de aanwijzing van den meter, terwijl het werkelijk verbruik 7.<j geregeld en nagenoeg gelijk is, doet de vraag bij mij ©prijzen of watermeters wel vertrou baar zyn. Wanneer het gebruik van Duinwater zoo kostbaar wordt als bij rnjj het geval1 dan dient de industrieel daarmede rekening te houden. A. W. SIJTHOFF. Bij verbouwing gebruikt voor vulling van den Stoomketel.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2