N°. 9192. Woensdag 5 Februari. A". 1890. fese (joarant wordt dagelijksmet aitsondering van goo- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Februari. Feuilleton» Een tocht vóór zonsopgang. PRIJS DIZKE OOUHAKTl fMff L«Mta pw I maanden.lil. hu» par poai.1.M, UkondarUh* Kamman.tM. PEU0 DUB ADYSBTBlNTDHNi ?u I—nfili 1.05. I*d«r« r*f«l mw/f.lTfc Orootere IMUn nur plMtanixote. Voor hei im- HUNNo bui toe <U eUd wordt 0.19 b«r«kend- Officieel© Kennisgevingèn. Do Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Koninga in de provincie Zuid-Holland, van den I7den Januari 1890 (Provinciaal blad No. 7), houdende regcÜDg van do loting voor de Nationale Militie, en •waarbij den Burgemeesters der gemeenten, waar de loting plaats heeft, o. m. wordt verzocht om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden, ter voorkoming van dronkenschap bij gelegen <eid der loting; Noodigt do lotelingen dezer gomeente voor de lich ting van dit jaar ernstig en dringend uit, zich bij gelegenheid der loting geheel te onthouden van het gebruik van sterken drank en daardoor zioh te vrijwaren niet alleen voor do nadee- lige gevolgen van dronkenschap in het algemeen, maar ook voor de straffen, bij de Wot tot beteugeling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl tevens met nadruk wordt gewezen op de Strafbepaling, bij art. 252, lo., van het Wetboek van Strafrecht gesteld tegen het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand, dis in kennelijken staat van dronkenschap verkeert. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Febr. 1890. DE KANTER. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de klassieke letteren afgelegd door den heer A. C. H. Boissevain. De heer Mann heeft ter gelegenheid der aanstaande Lustrum-feesten een maskerade- marsch voor harmoniemuziek gecomponeerd, waarvan de opdracht door het Collegium met erkentelijkheid is aanvaard, Het invitatie-concert van „Sempre Cres cendo" zal plaats hebben op Dinsdag 25 Febr. in den Schouwburg. De werkende leden zullen uitvoeren„L'Arlésienne, suite d'orchestre", van George Bizet, „Zwei Melodieën für Streich- instrumente", van Edward Grieg; (deze beide werken' zijn aan het gezelschap ten geschenke gegeven), „Concert-Ouverture", van Richard Hol, onder leiding van den componist, en de ouverture „Der Freischütz." Als solisten treden op mej. Carry Mess, (viool) uit Sche- veningen, de heeren J. M. Orelio, eerste bari ton der Holl. opera te Amsterdam, en L. Leon. Van Praag (violoncel), welke laatste o. a. het korteliegs geleden voor hem gecomponeerde Andante van Mann zal uitvoeren. De jaarvergadering van do anti-revolu tionaire kiesvereeniglng „Nederland en Oranje" in het kiesdistrict Katwjjk is gehouden op „Zornerzorg" bij Leiden. De opkomst mocht, rekening houdende met de vele zieken ook in dezen omtrek, zeer voldoende geacht worden. De penningmeester gaf. een duidelijk over zicht van den staat der financiën, en boven dien eene uitvoerige opgave over de toename en afname van het getal leden in verschil lende gemeenten van het district. In het bestuur had de volgende verande ring plaats. De heeren Van der Plas en dr. Bakhuis Roozeboom hadden bedankt, de eerste wegens redenen van gezondheid, de laatste wegens vertrek uit het district. In hunne plaatsen werden gekozen de heeren Ouwehand te Katwijk aan Zee en Van Hoeken te Oegstgeest. De heor Van Wyk te Oudshoorn, die overleden was, werd ver vangen door den heer Peters te Woubrugge. Na afloop der huishoudelijke zaken trad de afgevaardigde in de Tweede Kamer, voor ge noemd district, de heor J. H. Donner, op. Hjj zette allereerst uiteen de gewichtige beteekenis van de uitkomst der verkiezingen van 8 Maart 1888, voor de Tweede Kamer; daarna ging spreker na, in hoeverre het opge treden ministerie aan de billijke verwachtingen heeft beantwoord. Spreker wilde doen uit komen, hoe het ministerie wel degelijk getrouw gebleven is aan de beginselen, welke het in zijne openingsrede van de Kamerzitting 1 Mei 1888 had ontvouwd. Met tal van voorbeelden werd aangetoond, hoe het niet zocht te schitteren door het maken van vele onuitvoer bare wetsontwerpen maar hoe het, behalve de hoogst gewichtige wetten, die reeds tot stand kwamen, op allerlei gebied tal van maat regelen van omvangrijken en ingrijpenden aard voorbereidt. Eindelijk sloot spreker met eene krachtige opwekking tot volharding in gebed, en in den strijd, en tot nauwe aansluiting van aile belijders van den Christus. (R.-enIJsb.) De minister van binnenlandsche zaken heeft, bericht men, dezer dagen een bezoek gebracht aan de villa „Boschlust" te s-Hago, dat eenige Hagenaars voor Ethnographisch Museum willen doen inrichten en het gebouw inwendig met aandacht in oogenschouw ge nomen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar Moerkerk door den heer H. Fortuijn, te Zwammerdam. Ned. Ger. Kerken. Beroepen te Leiden, de heer A. Van Veelo, te Rotterdam. Bij koninklijk besluit van 1 dezer is Leendert Nieman, te Maassluis, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Heden zal de commissie van rapportours voor de burgerlijke pensioenwet in het gebouw der Tweede Kamer bijeenkomen tot vaststelling van het eindverslag. Door den minister van koloniën zijn de heeren L. Nieuwdorp, J. Brouwer en P. K. Van Gemert gestold ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3de klasse bij den waterstaat en 's lands burger lijke openbare werken daar te lande. Naar „De Standaard" verneemt, is door don minister van koloniën ontslag aangevraagd. De bevolking der gemeente Valkenburg bestond op 31 Dec. 1888 uit 286 mannen en 292 vrouwen; totaal 578 personen. Zy vermeerderde door vestiging in de gemeente met 13 m. en 27 v. en door geboorte met 16 m. en 8 v. totaal 29 m. en 35 v. Vermindering had plaats door vertrek van 28 m. en 30 v. en door overlijden van 3 m. en 7 v.; totaal 31 m. en 37 v. De bevolking bedroeg derhalve op 31 Dec. 1889 284 m. en 290 v.totaal 574 personen. De Volkstelling gaf hetzelfde resultaat, n. 1. 574. Hiervan behoorden tot de Ned.- Herv. gezindte 482, R.-Kath. 37, Chr.-Geref. 41, Geref. gezindte (doleerende) 10, Herst. Luth. 1, geen godsdienst 3. Er werden 5 huwelijken gesloten. In eene gisteren te 's-Hage gehouden vergadering der afdeeling van den Katholieken Volksbond, bijgewoond door eonige katho lieke Kamerleden, is als doel der vereeni- ging genoemdbestrijding van het socialisme. De staatsraad Heydenryck hield eene rede tot waarschuwing tegen de valsche, twee dracht zaaiende werkmansvrienden. De af deeling zond telegraphisch eene betuiging van gehechtheid aan den Koning. Onzo mededeeling dat de heer Cuypers belast is geweest met de teekening voor eene nieuwe reeks muntbiljetten, kleiner dan het bestaande, kunnen wy aanvullen door het bericht dat de proefdruk sinds eenigen tjjd reeds gereed is en door den minister goedgekeurd. Waarschijnlijk zullen niet vóór het einde des jaars deze muntbiljetten in omloop gebracht worden. Nog steeds worden oud model muntbiljetten bijgedrukt. (Hbl Naar men verneemt, is door een aantal kunstvrienden een schilderij van wijlen den Haagschen landschapschilder J. J. Dastrée 'aan het Haagsch museum van moderne kunst ten geschenke aangeboden. Het dook was onlangs .verschenen op de tentoonstelling van werken der leden van „Pulchri Studio" en stelt voor „den grooten vyver in het Haagsche Bosch." De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 1 dezer bedroeg; by do Nederlandsche Bank 14,148,759.23'/,, en by de betaalmeesters ƒ1,817,562 87'/,;" te zamen ƒ15,966,322.11. - De gewone audiëntie van den minister van financiën op 6, en die van den minister van waterstaat, handel on nijverheid op 8 dezer, zullen niet plaats hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Dec. - 3 Jan. Voor de Mangkoe Megarasche suikerfabrie ken te Solo is, naar wij vernemen, een bod van 1 millioen gedaan door eenige kooplieden, die deze fabrieken in eene naaml. vennootschap wenschen te converteeren. (B. H.) De koffieoogst voor 1890 in het Malang- sche belooft, volgens het „Bat. Hbld.", niet groot te zullen zijn. De aanhoudende regens, gedurende de laatste maanden van dit jaar gevallen, hebben belet dat de bloesem vrucht zette. Met name de gouvernements-koffieoogst zal een ongekend laag cijfer opleveren. De „Celebes-Crt." meldt dat onder de inlanders (to Macassar?) een door mr. Vorst man gesteld request aan den G.-G. circuleert, waarbij voor hen verzocht wordt invoering van registers voor den burgerlijken stand. Aan den lsten luit. der mariniers J. C. Van Hoek is, wegen3 ziekte, vergunning ver leend om te repatriëeren. (Baf. Hbld.) De resident van Amboina heeft het voor stel gedaan om aan de openbare lagere school aldaar, onderwijs in de Fransche taal te doen geven. Veepest is geconstateerd in de kampong Tanab Baroe van het land Tjempaka Poetih in hot onderdistrict Kwitang, district Senen, afd. stad en voorstoden van Batavia en in de kampongs Djagabita, Tjiboenar en Gintoengta- ban, gelegen op het landParoengPandjang, in 't district Jasinga, afdeeling Buitenzorg en naar aanleiding daarvan zijn genoemde kampongs afgesloten voor den in- en uitvoer en het vervoer binnen den kring van afsluiting, van vee en van alles, wat daarvan afkomstig is of daarmede in verband staat. Het bestuur over de Fröbelschool te Tjandio (Semarang) heeft zich per request tot de Regeering gewend mot verzoek om vergunning tot het houden eener geldloterij, groot ƒ100,000. In de afdeeling Tjaringin zjjn eenige bruggen door bandjirs weggeslagen, welke ook aan verscheidene sawah's en wegen veel schade hebben toegebracht, terwyl de passer en vele Chineescha. woningen te Laboean onder water zijn geraakt en verscheidene goederen, voor eene gezamenlijke waarde van 5000, zyn weggespoeld. 32) „Ik heb gisteren en eergisteren mijn zoon hier onder uw venster gevondenveront schuldig u niet.Ik weet wel dat gij dat kinderspel niet aanmoedigt. Hij is nog zoo jong. Wat weet hij van het leven, van de liefde; die is een raadsel, waarvan het geheimzinnige hem aantrekt. Vandaag speelt hij liefde, zooals hy nog kortelings soldaatje-speelde. Als hy gezond was, zou ik heni uitlachen en een draai om de ooren geven, maar hy is zwak en ziekelijk. Hy heeft de kwaal zijner moeder; iedere verkoud heid kan hem in levensgevaar brengen. En hij is de eenige, die my overgebleven is! Ik ril bij de gedachte, dat ik ook hem zou kunnen verliezen. De sterke man beefde, keerde zich af en streek met de hand over de oogen. Clara stak hem de hand toe en zei: „Gij zult hem niet verliezen." „Gij hebt een goed hart, juffrouw Clara," sprak hy ernstig, „en zyt zeer bezadigd voor uw leeftijd. En.uwe stem heeft zoo iets kalmeerends voor mü; ik zou u wel altjjd willen hooren spreken. Neon, trek uwe hand met terug. Zie mij aan.ik ben niet jong meer, maar toch ook nog geen grijsaard. Lach toch om den ouden Roll, want er is niets be- lachlyker dan een oud man, die verliefd is, en ik ben verliefd op u, juffrouw Clara! Ik weet dat het heel dwaas is en ik zeg het ook niet om uwe wederliefde te winnen. Neon, zoo mal ben ik niet. Ik zeg het alleen om een weinig medelijden op te wekken voor een verlatene, die, zonder liefde, in het werk vergrijsd is, en wiens hart naar een weinig deelneming snakt.Hy hield op, doch ging na eene poos op zachteren toon voort: „Ik zou u niet door het beetje rijkdom, dat ik u kan aanbieden, willen verblinden; maar gij staat alleen op de wereld, gij zyt onbeschermd; iedereen kan u ongestraft beleedigen. Do geringste 'vriendschap kan waarde voor u hebben. By mij vindt gy een veilig tehuis; de hand van een oprechten, trouwen vriend zal u beschermen en leiden, een vlekkeloozen naam en de middelen om wèl te doen, zegen om u heen te versprei den.... Zeker, ben ik zelfzuchtig; want ik zeg u dit alles, omdat ik m(jn ouden dag door uwe jeugd wil opgevrooljjkt zien. Het doet mij reeds goed als ik uwe hand in de mijne mag houden; zulk eene kleine vertrouwelijk heid verkwikt mij - wilt gij mi) dat geluk gunnen, lieve Clara; wilt gij de mijne worden?" Hy zweeg en zag haar in groote spanning aan. Toen hij begon, was zij bang geworden. Zyne stotterende taal en zijne vurige blikken hadden haar aan Toroffi, aan Raimond her innerd daarom had zy niet hare hand wil- ion terugtrekken, daarom was dat gevoel van angst en afkeer weer bij haar opgekomen, waarmede zy de beide anderen had afgewezen. Doch toen die bejaarde man van zijn eenzaam leven sprak, toen hij geene liefde, maar deel neming vroeg en haar de mogelijkheid voor spiegelde van wel te doen, toen week dat ge voel van angst en kwam er eene soort van vrede in haar gemoed. Hoe anders, hoe edel klonk die taal! Die anderen hadden slechts van zichzelven gesproken; deze heftige man, dien honderden blindelings gehoorzaamden, sprak tot haar als een beschoiden vriend, alleen over haar, over haar geluk, hare toe komst. Ja, dat was de liefde, waarvan zy ge droomd had; dat was de stem, die uit een trouw, onzelfzuchtig hart sprakaan die handen kon zy gerust haar lot toevertrou wen. En toen hy ten slotte vroeg of zy zijne vrouw wilde worden, zag zij dankbaar naar hem op en zei: „Ja, dat wil ik Er ontsnapte een vreugdekreet aan zijne lippen; hy sloot haar in zyne armen, zei op plechtigen toon „Dus zyn wy verloofd?"- en drukte een kus op haren mond. Dat was dus die eerste kus, welke door dichters bezongen wordt, waarvan Raimond met zooveel geestdrift gesproken had 1 Zonder ling! Zy had er niets byzonders aan gevonden, eerder iets pynlyks, iets onaangenaamsmaar toen zy opkeek, zag zy dat zyn blik vol ver rukking op haar gevestigd was. Hy was dus gelukkig door iets, dat haar tegenstond? Hoe was dat mogelijk? Was hy dan anders dan andere menschen? Kon zy dan niet gevoelen, wat anderon in verrukking bracht dat moest wel zoo zyn -? Uit vrees voor eene herhaling maakte zy zich snel uit zyne omarming los en hy liet haar stil begaan. Daarop riep hy vrouw Pieter en zei dat van heden af het geheele slot onder de bevelen van juffrouw Clara stond. „Zeg dat ook aan juffrouw Thérèse en volg stipt de bevelen uwer nieuwe meeste res op!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5