termijnen zal de korting f 20 por dag be dragen. By het berekenen der korting worden Zon en feostdagon niet in rekening gebracht, wel echter dagen van onwerkbaar weer, of de dagen, waarop niet mag worden gemetseld. De aannemer moet in de nabijheid van de te bouwen sluis eene keet opslaan van hout, met steenen beklamping, groot 150 M.!, waarin een geschikt dag- en nachtverblijf voor tweo opzichters en voor den keetbewaker, alsmede eene behoorlijke directie- en teekenkamer. Deze keet moet uiteriyk binnen twee maanden na de order tot aanvang der werk zaamheden in bewoonbaren staat worden opgeleverd. Vóór dat de keet gereed is mag met het heiwerk niet worden begonnen. De verwarming en verlichting van dit ge bouw is voor des aannemers rekening, even als het voorzien van drinkwater, het schoon houden en de bediening. Voor dit laatste stelt hi) in dienst een geschikten keetwachter, ter keuze der directie, op eene belooDing van ten minste f 12 's weeks. Do koet moet voldoende en ten genoegen der directie worden gemeubeld en voortdurend in goeden staat worden onderhouden. Per Hollandsche Spoor werd hedenochend van 's-Hage naar Gorkum overgebracht het stoffelijk overschot van den dezer dagen aldaar overleden offcier van gez. van het 3de batt. grenadiers, dan heer Van Gennep. De officieren van dat bataljon, met den luit.-kol. Straatman aan het hoofd, waren aan het station om hun krijgsmakker een laatsten afscheidsgroet te brengen. Er circuleert onder de Ingezetenen van '8-Hago een adres aan den gemeenteraad a'daar tegen hot spuien gedurende het bad seizoen. In een der eerstvolgende raadsvergaderin gen zal deze belangrijke twistvraag aan de orde komen. De Hoogo Raad heeft den beer J. J. Van Kerkwyk, lid van de Tweede Kamer, be noemd om, in plaats van w(jlen baron Van dor Goes Van Dirxland, op te treden als mede-arbiter in het geschil tusschen den Staat en de Holl. Spoorwegmaatschappij over da stationsgebouwen op de spoorweglyn naar den Hoek van Holland. fn de heden gehouden buitengewone zitting der Provinciale Staten van Drente werden ter verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer uitgebracht 30 stemmen. Ge kozen is mr. A. E. J. Nysingh, te Moppel, met 24 stemmen. Het stoomschip „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 3 Febr. van Suez; de „Edam" vertrok 2 Febr. van Nieuw-York naar Amsterdamde „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 2 Febr. van Colombo; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Batavia, passeerde 2 Febr. Sagres; de „Zaandam," van de Plata Rivier naar Amsterdam, arri veerde 3 Febr. te Boulogne sur Mer; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Febr. van Padang; de „Conrad" arriveerde 3 Eebr. van Am sterdam te Batavia; de „Prinses "Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Genua 3 Febr. Z. M. heeft mot ingang van 1 Mei 1890 lo. den achout-by-nacbt J. P. Van Rossum eervol ontheven van de waarneming der be trekkingen van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, en bevelhebber in de stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet; 2o. dien vlagofficier, ter zake van langdurigen dienst, op peneioen gesteld, en zulks onder dankbetuiging voor de vele goede en langdurige aan dan lande bewezen diensten en onder toekenning van een jaar- ljjksch pensioen van ƒ2700 en eene jaariykscbo verhooging van dat pensioen, voor werkeiyk vorblyf in militairen dienst in 's Ryks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen do keerkringen, ten bedrage van ƒ1200; 3o. bevorderd tot schout-bü-nacht, den kapitein ter zae N. Mac Leod. Bspaald dat de verificateur van 'e Ryks zeoinstrumenten, dr. P. J. Kaiser te Leiden, den titel zal voeren van adviseur-verificateur van 's Ryks zeeinstrumenten. Den heer F. Scbreuder, arts, met UFobr. a. s. benoemd tot officier van gezondheid der 2.1e ki. by de zeemacht. Pensioen verleend aanE. E. Schotanus, zich ook schrijvonda E. Schotanus, ontvanger d-r directe belastingen en aceynzeo, ƒ1047; D. A. Van Wolframsdorff, ontvanger der directe belastingen enz 1051J. Prins, idem, ƒ2213 Met ingang van 1 April 1890 aan den commies der posteryen van do 3de k). E. W. M. Lagerwey, op zjjn verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking verleend. Aan J. L. Geeriing, eervol ontslagen brug wachter by do Norgerbrug, een pensioen ver leend van f 83 'sjaars. Den beer P. J. Fey, gewezen dokraeestor by het yzsren dry vend droogdok by het marine- etablissement te Soerabaia, laatstelyk met verlof hier te iaudo, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Aan jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor-commandant van het corps Kon. scherp schutters, gevormd uit de scherpschutters- vereeniging te 's-Gravenhage. liet L-eldsch Toon eel. Ten allen tyde heeft het Jodendom zyno vervolgers, maar ook zyno verdedigers gehad, zoowel in daad als in woord. „Die Juden", van Lessing, „Deborah", „La Juive", van Halevy, zyn allen daar ten bewyze van dit beweren. Onze Amsterdamsche novellist Justus Van Maurik heeft eonige jaren geleden het aantal dezer verdedigers wederom vermeerderd door het ten tooneele brengen Tan „S of Z", een tooneelspel in vyf bedryven. Gisteravond mochten wy aan dit tendenz- stuk onze bewondering schenken. Heisas, zy mocht niet byzonder groot genoemd wordtn. Volgens onze bescheiden meening is „S ef Z" een der zwakste producten, welke wjj aan den ryken, scherpzinnigen geest van Van Maurik te danken hebben. De inhoud ran bet gehoel is in zeer korte woorden weer te geven. De ingenieur Alphonse Montez, van Portu- geescbe afkomst, maakt het hof aan Con stance De Wild. Uit ingewonnen inlichtingen bljjkt dat Montez behoort tot eene der moest geachte familiën en tevens tot een der meest patricische Israëlietische geslachten van Lis sabon. Deze laatste eeretitsl is echter Constanoe's tante een onoverkomelyk bezwaar; hare nicht, die zy heeft grootgobracht en opgevoed, zal nimmer de hand mogen reiken aan een Jood. Constance zelve is een ander oordeel toege daan zy heeft den man lief, ook al is zyn godsdienst niet de hare. Montez ie natuuriyk opgetogen van blijd schap over deze verklaring en ziet zich dien tengevolge verplicht ook eene verklaring af te leggen. Ik ben geen Jood, maar een Christen, evenals gy, zegt hy. (Algemoene verbaziog.) Hoe komt gy toch aan het denkbeeld mij voor een Israëliet te houden vraagt hy vorder. Uit ingewonnen informaties! luidt het ant woord. Maar hoe hebt gy dan myn naam gespeld? Montes met een S. Pardon, ik heet Montez mot een Z; de eerste Is een Joodsche geslachtsnaam, de myne niet. Wat een soesa voor een S of een Z! roept de pruttelende Frederik De Wild, O.-I. ambtenaar. En werkeiyk, hy had gelykvyf lange bedry ven te vullen om geen anderen knoop als dezen 103 te maken is ontegenzegiyk wel wat al te voel soesa. Wei hoeft de auteur er nog eenige andere figuren in het leven geroepen, maar deze wekken te weinig belangstelling op om het langdradige, het gerekte van hot geheel te kunnen vergoeden. Het geheel was misschien een alleraardigst onderwerp geweest voor een blyspel in óén bedrijf, maar voor meer uitgebreidheid leent zich de stof niet. Ook de boert en humor, zoo ryk vertegenwoordigd in de werken van Van Maurik, ontbrak hier ten eonenmale, zoodat zy, die zich den gang naar de Oude Vest hebben getroost, overtuigd te zullen lachen, zich deeriyk hebben bedrogen gezien. Niettegenstaande dit alles, hebben de ver schillende acteurs en actrices met een vuur en esn gloud gespoeld, een beter stuk waardig. De heer Alex. Faassen gaf ons op recht natuurlijke wfjze den beschoiden, duidzamen natuuronderzoeker weer; vooral in de pyu- iyke scène, als zyne vrouw den ingenieur Montes de verzekering geeft dat hy onmo- aeiyk hare nicht naar het altaar kan voe ren, aileon omdat hy een Jood is, was zyne houding gobeel en al waar. De heer Van Nieuwiand, als de aan lever kwaal lydende O-I. ambtenaar, chargeerde, volgens zyno gewoonte, maar was niettemin een recht vermakelyk type. Wy hebben den heer Van der Horst nog nooit zoo iri zyne kracht gezien als gisteravond het geval was bij het weergeven van den styven, onbe holpen en schuchteren griffier Van Bloem hoven. Ook mevrouw Schepers, ais de wufte, praalzieke jonge weduwe, verdient een wooid van warme hulde; alleen legge zy zich wat meer toe op do uitspraak der Franscbe taal. Dit is een raad, welken ook de anderen ter harte kunnen nemen. Mei uitzondering van den heer Moor, was er geen enkele, die den naam „Constance" goed uitsprak. De heer Wagemana was een waardig exem plaar van een goeden, lydzamen, ouden knecht, een, waarvan Molière, evenals in zyn „L'Etourdi", zoude getuigd hebben: „Qu'on ie peut appoler ie roi des serviteurs". Het is bepaald te betreuren dat wij over het gezelschap van den Nieuwen Rotterd. Schouwburg niet altyd met denzelfden lof kunnen gewagen. Het bezit werkeljjk gosde krachten, maar daarentegen ook acteurs, die enkel in schreeuwen en galmen hun heilzoeken. Blyven de hi9r te goven voorstellingen van de medewerking van zulke razende en tierende individuen verschoond, dan kunnen wy den ingezetexen ten sterkste aanraden, by eone herbaalde opvoering eens met den heer Alex. Faassen en diens gezelschap kennis te maken. Vfy hopen van harte dat de zaal dan ook beter bezet moge zyn dan dit gisteravond het geval was. Mr. L. H. Gemengd Niouw:-. De hygiënische betoogen over den slechten invloed van volkefeesten des avonds in de open lucht in dezen tyd van hot jaar hebben geene verandering gebracht in het voornemen van het Haagsche gemeente bestuur, om 's Konings verjaardag des avonds mot een vuurwerk in de Maliebaan te besluiten. Gisteren is men begonnen met bet inrichten van de Maliebaan tot feestterrein en het op slaan der tribunes. Niemand is verplicht zich des winters aan de avondlucht bloot te stellen om naar een vuurwerk te gaan kyken aldus was de leidende gedachte van B. en We. Een buitenkansje had eender reizigers, die tydens den brand in „Café Suisse," te Amsterdam, daar logeerde en o. a. zyn gouden horlogo met gouden ketting, ter waarde van f 200, verloor. Gistermiddag by het opruimen van het puin is het horloge met den ketting teruggevonden. Beide voor werpen waren volkomen onbeschadigd en hadden noch door de vlammen, noch door het puin Iets geleden. Uit den I.Isel te Gouda werd Zondag avond opgehaald het iyk van een onbekend manspersoon, in verregaanden staat van ontbinding. Naar de kleeding te oordeelen, vermoedt men dat het een schipper was. Het iyk is Maandag ochtend begraven. Nader wordt uit Maastricht omtient den brand in de kunstwolfabriek der firma Hustink, Rolerti Cie medegedeeld, dat de brandweer er in geslaagd is, het vuur tot het boveDste gedeelte der fabriek te beperken. Nochtans is de schade vry aan- zienlyk, daar veel wol mede is verbrand en andere stoffen door het water veel hebben geleden. Alles was verzekerd. De oorzaak Tan den brand is onbekend. De hoofdstad van Frankrykstaat op het punt een gewichtig ambtenaar ryker te worden; por advertentie in „Petit Journal" wordt nl. een concierge gevraagd in do. „Morgue." Men kan nagaan hoe do Paiyze- naars, die allen meer of min bevreesd zyn voor hun Cerberus, reden waarom zy 6teeds den spot met hem dryven, zich vroolyk maken by het denkbeeld van een concierge in het huis der doodon. Ze zeggen dat het een benydenswaardig baantje is, omdat de huurders in de „Morgue" volstrekt niet lastig zyn en o. a. nooit laat thuis komen, zcolat de concierge geen last zal hebben dat de bel des nachts elk oogenblik overgaat. Wel is waar ontvangen de bewoners van de „Morgue" veel bezoek, maar alleen overdag als de huis deur openstaat en zoo zy al uitgaan doen ze dat slechts een enkelen keer, nl. voor den laatsten! In den tyd van drie dagen hebben zich roeds meer dan duizend sollicitanten voor dat baantje aangemeld; do adspiramen zullen echter wel doen te bedenken dat er weinig verval aan verbooden ia, want met nieuwjaarsfooien zyn de bewoners van de „Morgue" vooral niet scheutig. Dejaarlykeche roeiwedstryd op de Theems tusschen de studenten van Cam bridge en Oxford zal dit jaar op 26 Maart worden gehouden. CORRESPONDENTIE. Een paar inge zonden stukken moesten tot 6en volgend nommer blyven liggen. 15 ITEN LAND. Fraulaijlf. De minister van financiën zal eerstdaags aan de Kamer van Afgevaardigden mededee- lirig doen van de fiuantiëele uitkomsten van het dienstjaar 1889, zooals die op 1 Febr. zyn opgemaakt. De ontvangsten bedragen 3,071,813,951 fr., de uitgaven 3,107,923,467 fr., dus 36,109.516 franken meer dan de ont vangsten. Bij het aangekondigde tweegevecht tus schen den heer De Morés en Camille Dreyfue heeft deze gisteren een kogel in den rechter arm gekregen, welke onmiddellijk kon worden verwijderd. Het duel had in de nabyheid van Commines plaats. Dultsobland. De „Nordd. Allgem. Ztg." verzekert dat de benoeming van baron Von Berlepsoh tot Pruisisch minister van koophandel, uitsluitend het gevolg is van den wensch des Ryks- kanseüere, om zyn eigen werkkring t« be perken. Alle andere, door de dagbladen daar voor aangevoerde radenen werden ongegrond genoemd. Hetzelfde blad noemt de in de brochure van kolonel Stoffels (betreffende de wenscbe- lykheid van een Fransch-DuitBch verbond) gedano mededeelingen aangaande een onder houd van den schryver met den Rykekan- eelier, ia allen desle onjuist. Overigens be oogde de vooruitschuiving der Dultsche grens (de annexatie van Etzas-Lotharingen) niet eene dekking van Bèrlyn, maar van Zuid- Duitschland tegen zyn nabuur, aan wiens aanvallen Duitschland 6edert eeuwen was blootgesteld. Te Keulen is eene vergadering van de centrumsparty uit Rynland gehouden, waarin de afgevaardigde Röckerath de merkwaardige verklaring aflegde dat de centrumsparty by de aanstaande Ryksdagverkiezingen iu die districten, waar hare eigene candidaten geen kans van slagen hadden, trachten moest aan de kartelpartyen (conservatieven, vry-conser- vatieven en nationaalliberalen) afbreuk te doen door ondersteuuing van de candidaten der radicalen en sociaal-democraten. Dr. Windt- horst noemde in die vergadering den tegen- woordigen toestand „een stillen Kulturkampf die erger was dan de vroeger gevoerde open- lyke stryd; hy verlangde herzieniDg der wet op hot lager onderwys. De keizer ontving gisteren den fabrikant Friedrich Krupp in een langdurig gehoor en zou heden by het parlementaire diner tin huize van prins Yon Bismaick den voornaam- sten fabrikant in de Saar-streek, vi-yheer Von Stumm, ontmoeten. Deze laatste is kort ge- leden reeds in het geheim op Friedricherube by Von Bismarck geweest. Hot is duidelyk dat de keizer persooniyk met de aanzien- lykste industriëelen over het arbeidersvraag stuk wenscht te spreken. De keizer heeft eene opmerkelyke toe spraak gericht tot de cadetten in de groote militaire cadettenschool te Lichterfelde. Hy zeido o. a. dat in den tegenwoordigen ern- 8tigen tyd aan ieder officier zware plichten zyn opgelegd. De officieren behooren zich door eenvoud en matigheid te onderscheiden, en alle weelde te vermyden. Onbehoorlyke gedragingen tegen ondergeschikten, waarover den keizer in den laatsten tyd herbaaldeiyk klachten tor ooren zyn gekomen, worden door hem ten strengste afgekeurd. Een officier be hoort lankmoedig en geduldig te wezen, niets onredelijks te verlangen en steeds indachtig te zfin dat hy door een onberispelyken levene wandel de tegenwoordig zoo vaak aangevallen wordende monarchie behoort te steunen. Uit Essen wordt nader gemold dat de Zondag aldaar gehouden vergadering van go delegeerden der mynwerkers oen zeer onstui mig verloop had. Do naar den keizer gezonden gedelegeerden werden huichelaars genosmd en de aanwezige commissaris van politio moest meer dan eens met eene ontbinding van de vergadering dreigen. De koningin van Italië wordt half April te Beriyn verwacht. 1 til lie-. In de Kamer van Afgevaardigden zyn gis teren verschillende interpellation aangekon digd, o. a. omtrent de militaire voorvallen in Ethiopië en do wanordelykheden aan do hoogeschool van Napels. De hoer Crispi heeft zich bereid verklaard ze te beantwoorden; alleen wenschte hij dat de Kamer een dag per week voor do interpellation bestemde. De ongeregeldheden onder de studenten te Napels vinden navolging to Rome. Op hei

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2