Feuilleton. Een tocht vóór zonsopgang. BUITENLAND. Frankrijk. In eer.e der Pary :che voorateden werd eene zeer rumoerige kie3vergadering gehouden. De beide candidaten voor bet district Neuilly, de Boutangist Latir en de bekende anarchist Liseagaray zouden beiden het woord voeren. D9n heer Laur liet men uitspreken, maar toen Lissagaray zou spreken, maakten de toeschouwers zulk een rumoer, dat hy zich niet verstaanbaar kon maken. Lissagaray verzocht Laur de Boulangisten tot zwygen te brengen, maar toen deze wei gerde, gaf hy hem een paar oorvegen en wierp hem van de tribune. De Boulangisten wilden Laur helpen en zoo ontstond eene algemeene vechtparty, waarby velen ernstig gewond werden en Laur de schouder werd ontwricht. Zooals wy gisteren meldden, is hij thans lydende. Het wetsvoorstel van den heer Mésureur, tot oprichting van een afzonderlyk ministerie voor den nationalen arbeid, zal binnenkort by de Kamer inkomen. Volgens deze voor dracht zou het zyn samengesteld uit: 15 volksvertegenwoordigers, senatoren en staat huishoudkundigen, 15 voorzitters en secre tarissen van maatscliappyen tot het verschaffen van arbeid, 60 vertegenwoordigers van beroeps- genootschappen van arbeiders, en verder uit eenige staatsbeambten. Het zal zich bezig houden met alle staathuishoudkundige en sociale vraagstukken, uitgezonderd wat hot armbestuur en de hulpkassen van verzekering betreft. De Kamer nam gisteren het voorstel om eene commissie van 33 loden te benoemen voor spoorwegaangelegenheden aan en ook verscheidene voorstellen aangaande de eischen voor het verbiyf van buitenlandsche werk loden in Frankryk. Dultsohlaud. De „Norddeutsche Zeitung" deelt mede dat de hoer Berlepsch benoemd is tot minister van koophandel in Pruisen. Aan dit neerleggen dor portefeuille van koophandel door prins Von Bismarck en de benoeming van den heer Berlepsch tot minis ter van dat departement wordt deze betee- kenis gehecht, dat de wetgeving op de be scherming van werklieden eene wyziging ondergaat, in den goe9t der herhaaldeiyk door den Ryksdag genomen besluiten. Voornameiyk echter zal het beheer der mynen worden af gescheiden van hot departement van openbare werken en onder den nieuwen minister van koophandel worden gesteld. De heer Ber lepsch heeft, als regeerings-president teDüs- seldorf, zich by de laatste werkstaking der mynwerkers byzonder onderscheiden. Hy was toen, in stryd met den sedert overleden opper- president Hagemeister en ook in zeker opzicht met prins Yon Bismarck, van meening dat de werkstaking zonder militaire tusscbenkomst was te bedwingen. Baron Berlepsch heeft 'eene merkwaardig snelle carrióre gemaakt. In het voorjaar van 1839 was hy nog slechts regeeringspresident te Düsseldorf, en thans, na nauwelyks acht maanden het bestuur der provincie te hebben geleid, wordt hy tot minister bevorderd. Naar men zegt, heeft tot deze snelle carrière ook 28) „Kont gü dat?" vroeg zy met fonkelende oogen. Clara zag angstig beurtelings naar haar en naar het oude boekje, waarvan het titelblad een uil, eene slang en eene hagedis voorstelde, dichtgebonden met een lint, waarop met roode letters gedrukt stond: „Tooverspreuken" van den „wyzen Astro- logus." „Maak het maar open," zei juffrouw Thé- rèae; „op de tweede pagina staat hetgeen gy my verklaren moetEn zy reciteerde op lang- zamen toon, met geheel vorkeerden klemtoon „Der wijzen wysheid leert het einde; „Dus roer' de geest do flinke handen „Dat van myn werk het werk ontsta „Want mensch en dier wil bij my zyn?" „Nu?" vroeg zy, toen het uit was. Clara werd hoe langer hoe banger en zei op byna huilenden toon: „Ik bogryp er geen woord van." Gelukkig werd er op dat oogonblik aan de deur geklopt en juffrouw Thérêse stopte snel haar boekje veel bygedragon het rappoit, door den bekenaon Geheimrath Hintzpeter, 's keizers vroegeren leermeester, omtrent den algemeenon toestand in de myndistricten uitgebracht. Dr. Hintzpeter geniet 's keizers vertrouwen in zeor hooge mate en, in 's keizers opdracht, deed hy een officieus, maar zoer nauwgezet onderzoek naar do aldaar heerschende toestanden, waaromtrent do keizer ook langs anderen weg dan alleen door de oogen der offioiéele overheid wenschte te worden ingelicht. De benoeming van baron Berlepsch bewyst bovenal het stelligo voor nemen der regeoring, om met krachtige hand de arbeidswetgeving voort te zetten; verder heeft zy, gelyk reeds is gezegd, ook deze be- teekenis, dat in de hinnenland6che aangele genheden Von Bismarcks werkkracht zooveel kan worden ontzien, dat hy slechts met de algemeene leiding in de groote staatkundige vraagstukken belast behoeft te blyven. Volgens „Truth", heeft prinses Victoria, tweede dochter van keizerin Friedrich, ver gunning gevraagd in het buitenland te wonen. Keizer Wilhelm stond dit toe en zal haar een jaargeld van 100,000 gd. geven. De prin ses, die, sedert haar huwelyk met Alexander van Battenborg afsprong, Duitschland niet kan uitstaan, is van plan zich in Engeland te vestigen. België. Men verneemt dat de beraadslagingen der conferentie tegen den slavenhandel te Bmssel nu weldra flink zullen opschieten, daar de vertegenwoordigers van alle mogendheden juiste voorschriften ontvangen hebben. De be spreking der onderdrukking van den slaven handel ter zee zal vermoedeiyk heden, Zater dag, beginnen. Dr. Ahrendt, de Duitsche afgevaardigde by het congres, is echter nog steeds ongesteld en vervangen door den geheimraad dr. Krauel. Het gerucht dat de heer Castilhe, de Por- tugeesche afgevaardigde by het congres, tot gouverneur van Mozambique is benoemd, is voorbarig. Waarschynlyk zal het bestuur van Mozambique, ondanks het gegeven ontslag, toch aanblyven. To Roselies, by Charleroi, heeft een dy namiet aanslag plaats gehad, welke aan wraakneming wordt toegeschreven. Eene pa troon was onder de vensters van een huis gelegd en door den schok werden al de muren van drie huizen beschadigd. Al de ruiten werden gebroken, een groot gedeelte der meubelen werd vernield en in vele andere huizen van het dorp schade aangericht. De koning van België is van plan eene reis naar den Congo te doen, om de inwyding van den spoorweg by te wonen en zich als Souverein te doen erkennen. Portugal. De onderhandelingen met Engeland over Shiré en Zambezi zyn afgebroken. Serpa- Pinto blyft, zonder byzondere zending, voor- loopig in Afrika. De Portugeesche regeering wil van haren kant alle anti-Engelsche be toogingen vermyden. Groot-Brltannië. Te Ledburg, de geboorteplaats van de be roemde Engelscho dichteres Elizabeth Barrett Browning, zal een gedenktoeken voor haar opgericht worden. Het zal een klokketoren weg. De groote man, die binnenkwam, boe zemde Clara vertrouwen in. Het was Pietor, de nachtwacht, die zich eiken avond kwam aanmelden. Zy maakte van zyno aanwezigheid gebruik om op te 6taan en te zeggen dat zy zich ter ruste wilde begeven. Juffrouw Tbéièse weerhield haar niet, maar in den blik, waarmede zy haar goeden nacht zei, lag iats zegevierend?, dat Clara opnieuw bang maakte. Daarom liet zy zich ook door den nachtwacht naar boven brengen en vroeg hem, op het portaal gekomex, zacht, of do juffrouw niet wel by het hoofd was. De man begon to lachen. „Nu, dat juist niet," zei hy met een knipoogje; „maar een beetje raar is de oude mamsel wel." Clara sloot hare kamer zorgvuldig af en viel van vermoeidheid op een stoel neer. Wat had zy in die laatste dagen, en vooral heden, be leefd! Zy ging nog eens naar het raam om de frissche nachtlucht in te ademen. Het was stikdonker, maar af en toe flikkerde er eene ster tusschen de voorbytrekkende wolken door. Geen blad bewoog. Zy vernai'i geen geluid. Ja toch; daar blafte een hond in de Colonie; daarop werd alles weer stil. Maar kraakte daar de grind onder de dennen niet alsof iemand behoedzaam voortstapte? Zeker de oude Pietermaar neon, dat wa3 niet de logge, zyn in eene der voornaamste straten van de stad. Het Britsche oorlogssmaldeel van 10 schepen is uit Zanzibar naar Mombassa ver trokken. De Engelsehe consul Johnston, die, ge lyk men weet, betrokken is by bet geschil tusschen Engeland en Portugal, wordt aan staande week te Mozambique verwacht. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Waalwijk: Ten gevolge van het werken van den Baardwyk- schen overlaat, zyn de buitenpolders van het midden der Laugstraat overstroomd, waardoor de gewone communicatie, langs de grindwegen door die polders, met het kanton Heusden tydeiyk verbroken is. De communicatie tusschen 's-Bosch en Viy- men is verbroken, doordat de weg is onderge- loopen. De overtocht geschiedt met roeibootjes. Omtrent de schipbreuk te Ca 1- lantsoog meldt de „Heldersche Courant" nog dat de sleepboot „Hercules", die van het Nieuwediep vertrokken was en het schip niet had kunnen bereiken, daar terugkeerde om zich ten dienste van de reddingsboot te stellen. Langs telephonisclien weg werd daarop door de plaatsolyke commissie der Noord- en Zuid Hollandsche Reddingmaatscbappy te Hel der aan die te Callantsoog aangeboden de Heldersche reddingsboot ter hulp te zenden, welk aanbod echter werd afgeslagen. Men schryft aan het „D. v. N.", naar aan leiding van het vergaan van het Engelsehe vierma8tschip „Loch Moidart": By de schipbreuk verdronken twee en dertig mannen, terwyi er twee levend aan de kust zyn gespoeld. Wat ooggetuigen van die schip breuk vertellen, M. d. R., is zóó hartroerend, dat ik sodert Zondag nagenoeg onafgebroken 't beeld van de daar op ongeveer 500 M. van de kust doorgestane ellende voor oogen zie. Eerst 's morgens te 7 uren ontdekt men welk ongeluk heeft plaats gehad; de beide eenige geredden, uitgeput en half krankzinnig van de doorgestane ellende, ontmoetton toen iemand, die ze op 't gebeurde opmerkzaam kunnen maken. De schipbreukelingen zitten in 't wand, krijtende, smeekende, handen wringende om hulp. De reddingboot kan niet in zeel Het vuurpyitoestel wordt eindeiyk in wer king gesteld, doch helaas, de pyl vliegt slechts 360 meters en het schip ligt op ongeveer 500 meters afstands. Een rauwe kreet drukt uit, wat er in de schipbreukelingen omgaat, nu ze zien, dat het laatste middel tot het verstrekken van hulp blykt vruchteloos te zyn. Tegen 11 uren ongeveer spoelt het lyk(?) aan van een 17-jarig jongeling, den zoon van een Engelsch ge neesheer, die voor 't eerst de reis mede- maakt. De ongelukkige heeft zich half ont kleed om beter te kunnen zwemmen en is veeleer veretyfd door de kou dan verdronken. Geene wollen deken Is by de hand, daar by op nagenoeg een halfuur afstands van 't dorp is aangespoeld en langs 't strand niets wordt gevonden, wat in de eerste behoefte van drenkelingen kon voorzien. In de herberg aangekomen, blyken do ruwe pogingen van onervarenen, om de levens geesten op te wekken, vruchteloos. oude man, dat was eene slanke gestalte, die thans uit het donkere park te voorsohyn trad en het hoofd tot haar ophief. Het gelaat kon zy niet zienmaar eene zachte stem fluisterde „Goeden nacht, goeden nacht I" Dat was de stem van den knaap, wiens medeiyden zy in dien stormnacht opgewekt had. „Goeden nacht!" knikte zy vriendeiyk terug, sloot het venster, stak licht op en ging naar bed. Terwijl zy zich ontkleedde, moest zy echter voortdurend aan den dwazen jonge ling denken, die daar onder haar raam wel licht koude vatte. Zy wilde hem naar huis jagen, maar hy was zeker reeds weg, want alles was doodstil buiten. Nu kwam er lang zaam een man over hot donkere plein dat was blykbaar de nachtwacht en Clara voelde zich geheel gerustgesteld. „Ik ben benieuwd wat ik den eersten nacht droomen zal!" was hare laatste gedachte eer zy met een glimlach op hot gelaat insliep. VI. Den anderen morgen ontwaaktezyoerst, toen do zon al in hare kamer scheen en wist niet meer wat zy gedroomd had alleen herin nerde zy zich, dat het van het verledens was geweest. Wilde zy dan terug naar het ver ledens? Neen, zeker niet 1 Wat beteekende De beide geredden zitten daar, in het met rook en smook opgevulde vertrek, wezenloos voor zich te staren, omringd door half- en heel dronken volk en tal van nieuwsgierigen. Callantsoog is niet ryk aan doelmatig inge richte gebouwen, maar daar is toch eene ruime school, daar is eene onderwyzerswoning, daar woont een predikant! 't Doel van dit schryven, M. de R., is, er op te wyzen hoe dringend de behoefte is aan eene Ryks-kustwacht tusschen Egmond en Nieuwediep. Daar vergaan zoo'n groot aantal schepen, dat het voor de eer onzer natie wel te wen6chen ware, dat het Ryk zich der red ding van schipbreukelingen althans voor dat gevaarlyk deel der kust ging aantrekken. Te Parys is op den hoek van den boulevard Foissonnière en de rue Mont- martre een groot perceel aangekocht door de Kon. Ned. Beierschbierbrouwory, die er, vol gens den Paryschen corr. van de „Haarl. Crt.", eene inrichting wil vestigen in den trant van Kras te Amsterdam. Door den gezwollen toestand van den Ryn te Düsseldorf is de schipbrug gebroken. Twee beoten zyn door het water weggesleept. By de voortgezette trekking der tentoonstellings-tombola te Parys is het Donderdag zeer rumoerig toegegaan, daar het talryk publiek voortdurend protesteerde tegen de geldigheid der operation, aangezien zeker nummer uitgevallen, teruggevonden en weder in de bus gedaan was. Men beweerde dat de houder van het nummer reeds 260 kansen verloren had en de geheels trekking dus on wettig was geworden. Het bureau is echter voortgegaan. Heden of morgen wordt de uit slag der trekking bekend. Het Hof te Bourges (Frankryk) h9eft een veldwachter, die tegen stroopers had te waken, maar zelf aan het stroopen was gegaan, tot 200 fr. boete en 10 fr. scha deloosstelling veroordeeld. la de Bted. Werklnr. zyn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Tot» al 26 Jan. Zondag 88 8 46 27 Maandag. 68 18 86 28 Dinsdag 73 18 91 29 Woonedag 83 20 103 80 Donderdag 77 21 98 31 Vrijdag 84 22 106 1 Febr. Zaterdag. 74 22 96 LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 19 tot en met 25 Jan. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Brandk. 19 Januari 4.45 6.30 7 16.4 20 4.45 6.30 8 16.2 21 4.45 6.16 8 16.4 22 4.45 6.30 7 16.7 23 4.45 6.30 8 17.0 24 4.46 6.15 7 17 2 25 4.45 6.30 8 17.0 Dit beteekentWanneer men 5 cnbic feet ez 141.0 liters per unr van znlk gaa verbrandt in eon Sngg'e London-Argand-Standard bnrner No. 1, mot 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in etorkto gelijk ataaï met 10.4, 10.2 enz. Standaardkaaraen, waarvan elke kaara 20 grains na 7.8 grammen Spermaceti per nnr verbrandt. "UN. II [-lyw dan dat dwaze verlangen, dat haar moed ver lamde? Vooruit zy had plichten op zich genomen, die zij moest nakomen. Zy sprong het bed uit en kleedde zich schielyk aan. Niet zonder hartklopping begaf zy zich naar juf- frou w Thé. öse, die baar zeer vriendelyk ontving zonder eenige toespeling op gisteravond. Het ontbyt was ook al gereed en toen Clara vroeg wat haar werk voor heden was, glimlachte z:j weer net als gisteravond en zei: „Laat dat maar het zou jammer zijn van uwe blanke handje3." Er was iets in haren toon, dat Clara ergerde en zy drong erop aan dat haar werk zou ge geven wordeu, ja, zy dreigde zelfs dat zy het slot terstond zou verlaten, wanneer zij niets te doen kreeg, daar zy te jong was om genade brood te eten. Na eenige aarzeling zei juffrouw Thorese dat zy dan maar eens moest gaan kijken of de vrouw van Pieter, den nachtwacht, eene kamer op de bovenverdieping goed schoon maakte en een halfuur later stond Clara reeds boven op eene ladder en boende er lustig op los, terwyl de andere vrouw vol verbazing uitriep „Lieve Hemel 1 Eene dame zooals gy 1 Wat zou mijnheer wel zeggen als hy dat zag!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10