toi ourgemoester der gomeento Hoogezand; met 15 Februari a. e. benoemd tot directeur Tan het postkantoor te Gulpen P. C. Bondam, thans commies der posteryen 3de kl. Tnlnbonw en Plantkunde. Behalve zes bestuursleden onder wie ook de beer A. D. D. Schretlen, die door zyn aan zitten aan de groene tafel bewees dat by de benoeming tot lid van het bestuur, in do vorige vergadering, had aangenomen en twee en twintig leden, waren nog twee dames gister avond naar het gebouw der „Loge" alhier opgekomen om in de buitengewone vergade ring der afdeolnig Leiden en omstreken van do N&dorlandscbo Maat-schappy voor Tuinbouw on Plantkunde de lezing to volgen va» den haor C. "W. Bakker, to Purmerend. Uit de voolal gebruikt wordende inleiding bleek dat die spreker zich rangschikte ender ■de jongere leden, gehoor had gegeven aan de dikwerf herhaalde roepstem in het Noderland- sche Tuinbouwblad en met genoegen alhier voor de leden en hunne dames optrad. Dat -optrejfin geschiedde echter niet zonder schroom en hy achtte het zelfs noodzakeiyk eene groote portie welwillendheid te vragen van de zyde dergenen, dio hem zouden aanhooren. Het eerste onderwerp, dat spr. zou behan delen, was, volgons de agenda: „Hetplanten en snoeien van boomen en heesters langs openbare wandelplaatsen." Alvorens tot de eigenlyko behandeling van dat onderwerp over te gaan, sprak de heer Banker over den oorsprong van alle leven, -de celt welke zich onder Terechillende vormen voordoetOTor den toestand van het hout der gewassenover de organen tot voedsel- opnoming en instandhouding der planten en over de bewerking en bemesting Tan den grond. De inleiding was vry breedvoerig en uaar het ons bleek kwam het velen der aan wezigen voor, dat over het planten en vooral over het snoeien in verhouding met die voor rede wel wat weinig werd gezegd. By het planten moet men er, volgenB spr., op letten dat de grond goed fijn en voohtig zy, opdat het water behooriyk kunne weg zakken de boomen moeten zoo hoog mogelyk geplant en de ondergrond moet goed open gemaakt worden, anders maken de wortels wendingen, welke zoovele oorzaken worden van wortelpunten. Na de planting neme men de dikke takken weg en zorge er voor dat lucht en licht tot de kroon kunnen door dringen. In openbare wandelplaatsen zyn o. a. goode bekenden: iep-, linde-, kastanjeboom en bruine beuk. De populier wordt te zelden gebruikt. By het snoeien van heesters lette men er op wanneer en waar die bloeien, of ze dat hpv. doen op twygen, hetzy op den top (men anoeie dan geenszins) of langs de twyg. Na nog ïote over het snoeien gezegd te hebben, dat door teekeningen met kryt werd opgehelderd, deelde spr. zyn auditorium mede dat de behandeling van dit onderwerp had moaten strekken om moor de aandacht te vestigen op goede zorgen voor openbare wan delplaatsen of parken. Deze zorgen laten dik wijls zeer tooI te wenschen over en men be paalt zich te veel tot het cudo, tot ééne soort van boomer: en heesters. Te Amsterdam is men op den goeden weg. Men zij vooral ook bsdacht op de goede behandeling van d6.i grond, waarvan zoo heel veel afhangt. Na de pauze sprak de heer Bakker het een en ander over kamerplanten, die planten, zoo aangenaam, welke zooveel genoegen en vol doening kunnen verschaffen. In do plantkunde bestaat wel geene groep, welke den naam draagt van kamerplanten, maar men weet dat men er onder verstaat die planten, welke het beet binnenshuis kunnen leven en bloeien. Dien planten verschafte men goede, zuivere lucht, omdat zy koolzuur inademen, voor hare voeding noodig; goed licht, voor het scheikun dig proces van den groei; goede, d. w. z. voedzame aarde, niet te droog en niet te 7ochtig, en men gebruiko geene verglaasde bloempotten. De planten moeten zindelijk ge houden worden; men stofte of giete zo af; dit laatste niet in den zonneschyn. Spr. beschreef en schetste nog het wel bekende, meerbesproken terrarium (glazen bol of stolp op een voetstuk) on het glazon kastje mot dubbelen bodem, waarin warm water. Hy eindigde zyne lezing met een woord tot de aanwezige dames m6t betrek king tot'hare zorgen voor de kamerplanten. De voorzitter eloot daarna deze vergadering, welke hy met een welkom aan de opge- komenen had geopond. Gemengd Nieuws. Eene geheel nieuwe vinding op muzikaal gebiod, welke zeer de aandacht der liefhebbers van het piano-spel verdient, is de „Melotrope", een instrument, dat, op het klavier geplaatst, een ieder, ook die zonder muziekkennis is, in staat stelt de meest ge- variëerde muziek voort te brengen. Het is een langwerpig, van fraai hout be werkt kastje, dat, boven op de toetsen beves tigd en van binnen van een mechanisme voorzien, het verrassendste resultaat oplevert. Wordt genoemd mechanisme door oen van buiten aan het kastje aangebracht stalen wieltje in beweging gebracht, dan doet zich do pianino zelve hooren, want het mechanisme staat in onmiddellijk vorband met de toet sen daarvan. Draait mer. aan het wieltje, dan gaat larj- zaam over het kastje eene etrook met gaat.es en streepen uitgeslagen papier, verschillend naargelang het muziekstuk, dat men ten ge hoore wenscht te brengen. Zelfs is er aan gedacht om ook het pedaal door een klein knopje, dat slechts even i» beweging gebracht behoeft te worden, aan het kastje te deen vervangen. Daardoor is men in staat de fijnste nuanceeringen, welke de muziek aangeeft, in acht te nemen. Van de bekende draai-piano, het straat- instrument, dat in werkelykheid eene rammel kast mag genoemd worden, is hier due in geenendeele sprake, want de bespeÜDg van het klavier geschiedt doer het mechanisme geheel op dezelfde wyze alsof dat met de vlngere plaats had. Het verschil is nu alleen maar dat b. v. een klein kind, dat nog niets aan de muziek gedaan heeft, de schoonste werken kan doen hooren. Voor hen, die zich zulk een instrument willen aanschaffen, is het een allereerst vereiechto dat zy eene piano of pianino bezit ten. Hoe schooner klank deze heeft, hoe pracht voller in dezelfde evenredigheid ook de toon is, welke wordt voortgebrachtimmers, het is de pianino zelve, welke bespeeld wordt, en niet de eene of andere verborgen, aan die pianino geheimzinnig verbonden muziekdoos of ander onzichtbaar speelwerk, welke vind nj reeds vroeger in toepassiHg werd gebracht. In ieder geval is het wel de moeite waard eene een kykje te gaan nemen in het piano en orgel-magazyn van den heer D. J. Cocquyt, op de Breestraat alhier, by wien de „Melo trope" eene uitvinding van een Franscher ingenieur, wiens werk verleden jaar op de wereldtentoonstelling te Parys met de gouden medaille werd bekroond voor het eerst in Nederland ter bezichtiging ie gesteld. Ook zyn daar altyd nieuwe muziekstukken berekend por meter I verkrygbaar, want de catalogus bevat reeds honderden nommers. waaronder ouvertures, potpourris, aaneen enz. De Loid8Che kogelclub „Uit spanning door Inspanning", die op den Burcht alhier een internationaal kegelooncours houdt, is reeds druk aan den gang. Vereonigingen van buiten hebben zich niet aangemeld; wèl ce.i veertigtal vereenigingen uit ons land. Van hier is ook de studenten-kegelclub inge schreven. Er wordt om de porsoneole pryzen mooi goworkt. Reeds worden 79 punten ge worpen. Op de Zondagen 16 en '23 Februari zal de corpswedstryd om gouden en zilveren medailles plaats hebben. Die wedstryd beloof zeer opgewekt te zullen zyn. Men kwam ons heden, als van eene groote zeldzaamheid, verwittigen van de vangst van een epierwitten mol in den Oelderswoud3chen polder, gemeente Zoeter- woude. Eerst leefde het witte beest nog, maar de by het vangen tegenwoordige hor.d boel het ongelukkigerwyze ras dood. Hedennacht kwartier over éénon ontstond een zware binnenbrand in perceel Westerbaenstraat 205, te 's-Hage, bewoond door den winkelier "W. De brand werd door de bewoners met behulp van een slangen- wagen gebluscht en bleef boperkt tot een gedeelte van het benedenhuis. De omgeving van Zevenaar staat voor een groot deel blank, daar de kade van dei Ouden Ryn overstroomd is. Wegens de influenza is de open bare school te Leimuiden tot op meer dan een derde ontvolkt. De ziekte is goedaardig. Maandag-morgen, om halfzes, ging J. P., te Hoofddorp, als naar gew onte, met zyne broodkar, waarvoor twee honden, brood balen van de boot bj) Aalsmeer. Om het mogolyke omverwaaien der kar deor den vreesolyken storm te voorkomen, ging hy er bovenop zitten, maar was nauwelyks buiten de kom van het dorp, toon een hevige ruk wind kar en honden in de sloot wierp, terwyl P. aan den kant terechtkwam. Met zeer veel moeite gelakte het hem in het donker de honden uit het water te halen, waarna verdere hulp op het dorp ingeroepen werd. P. kon spoedig met een half nat pak en den 6chrik de rois vervolgen. Zondagnacht ia aan het in aan- bouw zynde nieuwe gedeelte van de Chr. school te Hoofddorp de achtermuur geheel ingewaaid, waardoor tevens de vloer, de kachel, de banken enz. verbryzeld werden. Door hot spoedig schoren van de kap zyn verdere onheilen voorkomen. De Bchade bedraagt on geveer f 400. Na den storm is do Lek te Schoon hoven weer dermate gevallen, dat de pachter van het veer nog in zyne woning kon bly ven en de pont woer in de vaart werd gebracht. Uit Renkum meldt men van 27 dezer Sedert het laatste etmaal is de rivier nog 42 cM. gewaseen, en houdt de was nog langzaam aan. Thans zyn zoowel de aan deze ala aan de overzyde der rivier gelegen uiterwaarden geheel overstroomd, en zoover het oog reikt, ziet men niets dan eer.o barre zee; ook de weilanden van het landgoed „Oranje-Nassau'a-oord" zyn reeds grooten- deels onder water gezet. De overtocht por giorpont blyft gestaakt; ook de scheepvaart kan als geëindigd beschouwd wordeD. Alleon aan het Lekskesveer, een half uur van hier, heeft de evertocht per gierpont nog plaats. Te Eist, by Renen, is de gemeenschap voor voertuigen met de Betuwe gestremd, daar de pont door het hooge Rynwater niet meer kan varen. Het IJselwaUr, te Deventer, blyft wassende De boeren krygen ook last van het binnen water. Doordien de berichten van de boven- rivieren gunstiger luiden, zal de schipbrug niet behoeven weggenomen te worden. Uit Grave wordt van 28 Januari des avonds geseind: Stand 10.61 onveranderd. De provin ciale weg Gassel Kuik is overstroomd. Do zomerkade van d> Boersche Maas is doorge broken over eene lengte van 5 a 6 M. en by eeno diepte vaD 60 a 70 cM. Maastricht seint was. De buitengewone riviercorrespondentie is ingesteld. Uit Zuid-Frankryk meldt men het schrik barend wassen van Rhone, Durance en Ardèche. Maandag jl. kwamen te Nieuw- York twaalf stoombooten aan, welke alle veel hadden geleden van den storm. De „Amerika" uit Bremen had eene zeer slechte reis. De kapitein werd gewond en de boot werd geducht geteisterd door een orkaan, welke den 17den Januari uitbrak. Dergelyko berichten werden ook gegeven door do gezag voerders der andere booten. Alle werden zeer gehavend en de „Sovrento" van Hamburg moest zelfs 60 ton van hare lading over boord werpen. De Fransche stoomboot „Paris", van Dieppe naar Newhaven, kwam Zondag-ochtend te Dover aan, na eene zeor gevaarlyke reis van 48 uren. De boot werd in het Kanaal door den storm zóó geteisterd, dat zy door eene andere boot op sleeptouw meest worden ge nomen. De passagiers werden allen behouden te Dovor aan wal gebracht. Het schip Janet Cowan", van Shields naar Valparaiso, keerde naar Plymouth Sound uit zee terug. Door hevig stormweder beloopen, sloeg door eene hooge zee de verschansing weg en nam twee man mede overboord. Vier anderen werden verwond. De gezagvoerder van het stoomschip „York shire", te Liverpool van Boston aangekomen, rapporteert dat hy Vrydag 11. de volle kracht van don hevigen storm, welke toen gewoed heeft, ook ondervond. Door eene hooge zee, welke over het stoomschip heenbrak, werden twee man overboord geslagen en alles van het dek medegevoerd. Een lid der Eerste Kamer, zoo meldt men uit Stokholm, de heer L. A. Forszman, sedert 1887 vertegenwoordiger voor •tokholm, heeft zich in zyne werk kamer doodgeschoten. De Franschman, die Gabrielle Bompard naar Parys gebracht heeft om te bekennen wat zy van 't vermoorden van den deurwaarder Gouffé wist, heet Garangor. Hy is veertig jaar oud en ridder van 't Legioen van Eer. Te oordoolon naar berichten in een te San- Francisco verschynend blad, zyn Eyraud, de moordenaar van Gouffé, Gabrielle Bompard en de heer Garanger, dio deze in Frankryk terugbracht, den 20sten ef 21sten December te zameu te St.-Helena (California) geweest en hebben zy daar verschillende personen opgelicht. Garar.ger is gistermiddag weder door den rechter van instructie gehoord. Gabrielle heeft bekend dat de moord lang van te voren was voorbereid. Toon de koffer te Londen gekocht werd, wist zy dat die be stemd was om een lyk te vervoeren, maar niet wie het slachtoffer zou zyn. Gabrielle Bompard is zeer tevroiJon in de gevangenis, want zy vreesde altyd door Eyraud te zullen worden vermoord. Garanger, haar beminde, die met haar uit Amerika kwam, kreeg vergunning haar te bezoeken. Over de rol, welke Garanger in do zaak speelde, is men het niet eens. Sommigen zoggen, dat hy Eyrauds handlanger was; anderen ont kennen dit. Eyraud is nog altyd zoek; het laatst was hy te Montreal gezien. By Salem, in den staat Indiana, is een treia van de Louisville, New-Albany and Chicago-railway ontspoord door hat sprin gen van een rail en in een ravyn gestort. Een der wagens geraakte terstond in brand. Zes reizigers verloren het leven on negentien wer den ernstig gewond. Gelukkig was een andere trein in de nabijheid, zoodat spoedige hulp kon verleend worden; anders ware zeker het aantal slachtoffers veel grooter geweest. BUITENLAND. Fraokrjjk. De Kamer heeft de leden gekozen der commissie van 55 leden, welke rapport moet uitbrengen over de handelsverdragen. Geko zen zyn 8 voorstanders van den vryen handel, 13 midden mannen en 28 erkonde protectio- nisten. Yan de overigen is het standpunt niet geheel bekend. Naar alle waarschynlykbeid zal de heer Méline tot voorzitter der commissie worden gekozen. De heer Ribot heeft zich in de commissie nadrukkeiyk verklaard ten gunste van het beschermend stelsel. Minister Rouvier is begiftigd met de Russische Anna-orde. Het feestmaal, dat de Boulangisten te Parys gisteren aanrichtten ter herdenking van Boulangers verkiezing in het vorige jaar, is kalm afgeloopen. Er was gedekt voor 1200 personen in de groote 'Wagram-zaal, maar toch moesten 150 gasten wegens plaatsgebrek worden afgewezen. Er z(jn dus zegt de „Figaro" te Parijs r.og 1350 Boulangisten, die zes franken kunnen missen. De heer Déroulède en Naquet speelden natuurlyk de hoofdrol. In de zaal prykte een borstbeeld van generaal Boulanger, die een brief had gezonden, welke na de soep werd voorgelezen. De muziek speelde een nieuwen Boulanger-marsch, welke het bekende „En revenant de la revue" moet vervangen. De heer Laisant hield oen lange redevoe ring, en dit voorbeeld werd gevolgd door den heer Laguerre. Vóór het gebouw waren 500 politie agenten geposteerd, maar in den ochtond keerden de Boulangisten rustig huiswaarts. Het eonige ongeval, dat zich voordeed, was het breken van het beeld der republiek. Dit beeld stond op de tribune, maar het werd door den heer Dérouluie, die ook eeno toe spraak hield en Iovendige gebaren maakte, terstond naar beneden geworpen, zoodat het in duizend stukken viel. Overigens gebeurde er niets byzonders. Oe-iteni-.-Hong,-Monarohie. De burgemeester van YVeenen heeft gis teren in den gemeenteraad eene rede ge houden, waarin hy met genoegen het tot stand kamen van het vergelyk tus3Cben de Czechen en de Duitschere in Bohemen ver meldde. Dank zy het wijs beleid vau den keizer, zeu het land zich thans ongestoord kunnen wyden aan de hervormingen op maat schappelijk en staathuishoudkundig gebied. Deze rede werd zeer toegejuicht. PortngaL De regeoring zal onmiddellijk na de her vatting van de zittingen der Cortes een wets ontwerp aanbieden tot volkomen hervorming van het leger en de vloot. De koningin van Portugal heeft zich tot taak gesteld, de min gegoede bevolking van Lissabon, die ten gevolge van de griep epidemie heeft geleden, te helpen. Op haar aansporen oponde de graaf De Barnaz eene inschryving en een groot aantal dames uit do aanzienlykste kringen stolde zich beschik baar om de gaven aan de aimen uit te reiken. Duizenden vrouwen en kindoren konden wel-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2