N°. 9186. Woensdag SO Januari. A0. 1890. $szt (jouraat wordt dagelijks, met uitsondering ran <gpn- ea feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Januari. Feuilleton. Een tocht vóór zonsopgang. F RIJS DEZES COURANT: Tw Leid mi per 8 Bunden.......'M7^> Mi. Franco per poetrTT.7iVu7è LA6. Mïofidftrl^kê Non FBU8 DER AD VERTEN TULNi Tu 1—6 regel» 1.06. Iedere regel aeer/f.lTi. Orooiere lettere neer pleettralstte. Yoor bet ia- •eeeeeren biiWa de ited wordt 6.10 berekend. Ofiicieel© Kennisgevingen. Bargeineester en "Wethouders van Leiden Gezien het adres van P. VAN CRANENBURGH, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een nieuwen stoomketel in zijn fabrieksgebouw aan liet Rapenburg No. 107. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1375 (Staatsblad No. 95j; Geven bij dozo kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met do bijlagen, op de Secretarie I dezer gemeente tor visie gelegd isalsmede dat op I Dinsdag den lldon Februari 1890, 's voormiddftgs ta elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaron tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I Leiden, DE KANTER, Burgemeest-.r. 28 Jan. 1890. E. KIST, Secretaris. Door don overste H. Eland, directeur der Krijgsschool, is gisteravond in eone vergade ring van de „Vrijziunigo Kiesrereeniging" alhier, in het Nulsgebouw eone lezing ge houden over onze defensie. Niettegenstaande elk lid recht tot introductie van een niet-lid had, was de opkomst toch mist bijzonder groot. Spreker behandelde vóór de pauze de hoofd beginselen van het verslag der Staatscom missie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht, volgens wier voorstellen men een leger zou verkrijgen van de dubbele sterkte van thans, met gebruik making van de krachten der tegenwoordige schutterijen of landweer. Na de pauze besprak hy den persoonlijken dienstplicht, waarvan hij zich als een warm voorstander deed kennen, zoowel uit een mili tair als uit een maatschappelijk oogpunt. Overigens kwam zijne rede geheel overeen met die, welke spr. reeds elders gehouden had en waarvan door do bladen bereids groo- tere of (evenals door ons) kleinere verslagen werden gegeven. Hoewel na de pauze het reeds niet zeer talrijk opgekomen publiek (wat de heer Kuenen aan de algemeen heerschende ziekte tooschroef) nog belangrijk verminderd bleek, was de belangstelling in het onderwerp van hen, die gebleven waren, waaronder vele officioren, werkelijk niet gering, getuige de aandacht, waarmede spr. werd aangehoord en de warmte, waarmede hij aan het einde ■zijner rede werd toegejuicht. Van de tot debat geboden gelegenheid werd door de heeren C. H. Kouw, prof. dr. A. Kuenen, prof. mr. S. J. Fockema Andreae en prof. mr. J. T. Buys gebruik gemaakt tot het ■doen van enkele vragen om nadere inlich tingen, welke door den heer Eland werden verstrekt, voor zoover hom dit mogelijk was, daar de leden der Staatscommissie zeiven, afgaande op de onderscheiden afwijkende bestanddeelon, waaruit zij bestaat, blijkens de verschillende nameD, welke onder het rap port voorkomen, ongetwijfeld een compromis hebben moeten sluiten. Ook is er veel van het verhandelde dier commissie geheim ge bleven. De wijze, waarop spr. alzoo enkele be zwaren niet kon oplossen, maar wèl toe lichten, viel eveneens een luid applaus ten deel, waarbij de voorzitter der Verooniging, de heer Buys, tevens den dank der opgeko- menen voegde, want door het gehoorde was men rijker geworden in kennis omtrent mili taire zaken, welke ons niet onverschillig zijr. Met het uitspreken van den wenech dat spoedig de tijd moge aanbreken, waarop ge zegd kan worden dat wy een weerbaar volk zijn, wat nu niet het geval is, sloot de voor zitter de vergadering. —Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, op Woensdag den 19den Februari a. s., zal door de onderofficieren van het 4de regiment infanterie, alhier in garnizoen, eene uitvoering met introductie worden gegeven in het lokaal „Vondelhoven". Da onlangs van zjjno detacheering by het O.-I. leger teruggekeerde lste luit. J. E. Oltman», van het 4de reg. inf., is ingedeeld by het 4de bataljon van dat corps, te Leiden in garnizoen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor der parochie van den H. Antonius te 's-Giavenhago den heer A. W. Schoonbeek tot pastoor te Rotterdam (H. Rosalia) den heer H. Kusters; tot kapelaan te Leiden (O. L. V. Onb. Ontv.) den heer W. P. C, Abbenhuys; tot kapelaan te 's-Gravenh.age (H. Antonius) den heer P. A. F. Royaokets; tot kapelaan te Amsterdam (H, Antonius) den heer E. A. C. H. Voss; tot kapelaan te Rotterdam (H. Antonius) den heer B. C. Rnyten; tot kapelaan te Delft (H. Joseph) J. H. Den Bekker. Maatschappy tot bevordering der Toon kunst. Afdealingsuitvoeringon. - Afdeeiing 's-Gravenhage. Uitvoering 29 Jan., aanvang te halfacht. Gobouw voor Kunsten en Weten schappen. Kleine koren van Palestrina, Lotti, Brahms en Verhulst. „Messe alamémoirede Jeanne d'Arc" van Gounod. Solisten de dames Dyna Beumer en C. Obermeyer, en heeren j dilettanten. Directeur: de heer S. De Lange, i Do Eerste Kamer, welke gisteravond oenige oogenbiikken byeenkwam, stelde de behandeling van do Staatsbegrooting aan de orde tegen hedenmorgen 11 uren. - De wetsontwerpen tot bekrachtiging van overeenkomsten met de Nederlandsche Ryn- spoorwegmaatschappy, de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Holl. IJzereu-Saoorwegmaatschappy zyn thans aan de Tweede Kamer rondgedeeld. Als slotsom van de finantiëele govolgen dier overeenkomsten wordt aangenomen dat de staatsontvangsten zullen toenemen met f 1,006,430 en de uitgaven met f 1,568,259, weshalve per saldo op een voordeel van f 38,180 te rekenen is, waarby nog komt dat do winsten over do exploitatie der Rynspoor- wegmaatschappy over 1889 -1890, na aftrek van 5 pet. over het maatschappeiyk kapitaal, den Staat ten goede komen. De Staat zal te betalen hebben aan de Rynspoorwegmaatschappy, aan de Exploitatie- maatschappy en aan de Holl. Spoorwegmaat- schappy f 65,415,537.03'/». Daarentegen ont vangt de Staat f 20,267,847.10, en zal hy alzoo per saldo moeten betalen f 45,147,689.93 Yoor dit bedrag zal eene geldleening be- hooren aangegaan te worden van 3 pet. tegen den koers van 95 pet. Dr. C. J. L. Feith heeft met ingang van 1 April ontslag gevraagd als gemeente geneesheer van Den Haag. Volgens nader bericht blyjft de nieuw benoemde lste luit. der huzaren E. C. K. Völcker tot 1 Nov. van dit jaar gedetacheerd by de ryschool te Amersfoort., on wordt hy daarna ingedeeld by hot depot-eskadron van het lste "reg. buzaron, aldaar in garnizoen. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage hseft den Raad voorgesteld don overleden architect-directeur der gemeentewerken te vervangen door oen directeur-ingenieur, op eene jaarwedde van f 5000 a 6000, bijge staan door een adjunet,directeur. De betrek king van gemeente-architect wordt voorloopig gehandhaafd. De afdeeiing Haarlem van de Maat schappy tot bevordering der Toonkunst zal in Juni a. s. een groot driedaagsoh muziek feest geven. Do heer A. Smit Gzn., burgemeester en secretaris van Zaandyk, tevens secretaris van den polder Westzaan, ia aldaar overleden. De heer F. L. Kist, te Haarlem, her dacht gisteren den dag, waarop hy vóór 50 jaren tot procureur by de rechtbank werd be noemd. Zyne ambtgenooten boden hem eene- fraaie mand met bloemen aan, en eene depu- 21) Zij wilde er niet naar zien en toch werd haar blik met eene geheimzinnige macht aan die plek geboeid. Nu zag zy eene hooge galg en daar liing iemand aan hy zwaaide met armen en beenen.Zy gaf een gil en kroop achter een boom. Zy hoorde niets dan het kloppen van haar hart en het bonzen harer slapen. Op den tast ging zy weer voort. Eensklaps kwam er een rukwind, die haar byna omverwierp, gevolgd door gesuis, gesteun en gokraak in de boomen, terwyi de stofwolken om haar heen woeiendaarop word het weer even stil als te voren. Dat was het onweder, waarvan de arbeider gesproken had! Op eene hoogte voor haar flikkerde een lichtje! Zou daar misschien een huis zyn, waar zy een onderkomen kon vinden? Zy wilde er heen loopen, maar hare knieën knikteD, haar adem stoktezy sleepte zich heel lang zwaar voort. Er volgde eene tweede windvlaag, nog harder dan de eerste! er flitste een bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd door een donderslag, welko den grond deed daveren. Als zy die hoogte slechts kon beklimmen, dat huis bereiken tatie ging den jubilaris aan zyne woning ge- lukwonsehen. Ook van andere zydon vielen hem de meest ondubbelzinnige blyken van vriendschap en gehechtheid ten deel. Gisteren waren in het gebouw van de Tweede Kamer vergaderd de vyf voorstellers van de belastingontweipen, tot vaststelling van de Memorie van Beantwoording op het Voorloopig Verslag der Kamer. De minister van buitenlandsche zaken is, na zyne ongesteldheid, gisteren weer voor hot eerst aan zyn departement werkzaam' geweest. Het stoomschip „Soerabaia", van Rot terdam naar Batavia, is 27 Januari te South ampton aangekomen; de „Zaandam," van de Plata-Rivler naar Amsterdam, vertrok 25 Jan. van Las-Palmas; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Jan. Kaap Rosea. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 30 en die van den minister van marine op 31 dezer zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot hoofdcommies by het departement van justitie L. E. T. Anderegg en G. A. N. T. Jansen van Afferden, beiden thans commies; tot adjunct-commies by dat departement J. Crövecoeur, than3 lste klerk. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger ln het kanton Roermond, mr. W. H. J. Th. Van Basten Batenburg, advocaat en procureur te RoermoDd. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. J. B. J. N. ridder De van der Schuerea, thans rechter in de arrond.- rechtbank te Rotterdam. Met ingang van 1 Maart a. e.lo. den gepens. vlce-admiraal F. A. A. Gregory, op zyn verzoek, eervol onthoven van de betrekking: a. van directeur-administrateur van het wedu wen- en weezenfond? der militaire officieren by de zeemachten a. van voorzitter oer com missie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, en zulks onder dankbetuiging voor zyne langdurige en belangryke diensten, in die betrekkingen bewezenen 2o. tydelyk belast met de waarneming der gemelde be trekkingen den gepeDs. vice-admiraal J. W. Binkes, adjudant des Konings in buitengewonen dienst. Met ingang van 1 April a. s. benoemd tot adjunct-commies by de directie der marine te Amsterdam, den klerk by die directie J. F. Kloprogge. I Den met verlof hier te lande aanwezigen voort, voort! Een tweede bliksemstraal... de „Spinster aan het kruis" stoDd reeds vlak voor haar... de galg, de arme zondaar! Riep hy niet door den storm? Neen, hy lachte.... een vreeselyk gelach! „O, myn God! Ontferm u myner! Onze Vader, die in de hemelen zyt en Nog een bliksemstraalErgens spatten vonken op, er lekt eone vlam, die terstond weer uit is; kletterend plast de regen op de arme zwerfster neer. Haar voet stoot tegen een steen, hare handen omvatten 't metselwerk, dat nogwarm is van de hitte van den dag. De eene bliksemstraal volgt op den anderen de slagen houden niet op do galg - en weer dat lachen.- Luister!... Was dat niet de stem van haren vriend van Raimond? Hoe komt die hier? Om het even, hy is het byi Door nacht en storm roept hy haren naam, hy komt om haar te redden, te beschermen by komt! Zy wil hem tegemoetsnellen, maar kan zich niet verroerenzy wil roepen, maar er komt geen geluid uit hare koelzy krygt eene koude rilling de regen maakt haar doornat wederom die stemeen licht, dat door de duisternis dringt „Raimond!" klinkt het van hare lippen 9n zy valt bewusteloos neer. Een licht rytuig kwam den straatweg langs. De oude heer, die met eene vaste hand de vurige paarden bestuurde, keek telkens bezorgd naar zyn jeugdigen reisganoot om, dio tot aan do ooren in de reisdekens gewikkeld zat. „Hebt gy het koud, Karei?" „Neen, papa!" „Wordt gy niet nat?" „Volstrekt niet, papa!" En na een byzonder zwaren slag: „Zyt ge niet bang, Karei?" „Maar, papa!" Nu reden zy een eind door, totdat zy in de nabyheid der „Spinster" kwamen. De storm huilde over de akkers; het kletteren van den regen klonk vaak als zwaro voetstappen, die den wagen achtervolgden - de oude heer zag gedurig r.aar zyn zoon om. „Dat ellendige weerGy zyt toch nog wel, nietwaar?" „Zeker, papaMaar hoort gy niet roepen Ik verbeeld my dat ik iets hoor." „Verbeelding; ik hoor niets." „Ja wel nu hoor ik het weer heel duidelyk er wordt om hulp ge roepen „Och kom welke hulp kunnen wy r,u in dit weer verieenen? Wy weten zei ven niet of wy heelhuids thuis komen," Dit zeggende legde hy de zweep over de paarden. Daar klonk het nog eens in de duisternis „Help! Houd op! Help!" Do jonge man boog naar voren en raakte den arm van zyn vader aandeze riep knorrig wat er was, en hield de paarden aan. De in nood verkeerende antwoordde dadeiyk en kwam naderby. Het was een bejaard man, die een bewueteloos meisje half door de modder sleepte, half droeg en zei dat hy haar aan den voet van het monument gevonden had en daar men in zulk weer een christenmensch toch niet onder den blooten hemel kon laten liggen, verzocht hy den heeren om het arme schepsel mee te nemen en ergens onder dak te brongen. Eer de vader neen kon zeggen, had de zoon zyne reisdekens weggeslagen en den vreemdeling geholpen om het meisje in het rytuig te tillen. Zoodra dit geschied was, zoi de man „dank u" en verdween. De vader bromde, omdat zyn zoon de dekens weggeslagen had en beval hem zich weer goed too to dekken. Daarop reden zy verder, in den storm, dio steeds in hevigheid toenam, te mid den van bliksem en donderslagen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1