Uit do hoofde!iii.e>(n]vj#girt>U)tk dat slechts zoor weinigen der deelnemers tegen het gedan9 voorstel bezwaar haddeD, zoodiit naar alle waar schijnlijkheid Karei V zyn intocht te Nymegen op don lsten Juli 1890 zal houden. {Vox.) De rechtbank te 's-Hage voroor- deelde gisteren den jongen, dio van een perceel in do Kazernestraat te dier stede zinken pijpen ontvreemdde, tot drie maanden; den 15-jarigen knaap, die te Delft een jongen met een mee eene wonde toebracht, tot 10 dagen, on den anderen jongen, mede woonachtig to Delft, die in eene herberg den boel stuksloeg en do waardin mishandelde, tot 8 dagen; den mao, dio zich te Zoeterwoude tegen de Rftks- politie verzette, tot 10 dagen; een persoon uit Dokft, mede tor zake van verzet tegen do politie, tot 6 dagen, en een man uit 's-Graven- zando, ook wegens verzet, tot li dagenden man, die een roeibootje huurde en dit daarna ten eigen bate verkocht, tot 1 maand, en den opperman, die den opzichter van een werk op de HeoreDgracht te 's-Hage roet een mes verwondde, tot 8 maanden gevangenisstraf. Twee jonge mannen te Naaldwijk, die vroe ger vriondscbappeiyk met elkander omgingen, geraakten om der wille van een nieiaje in minder goede verstandhouding; daarop volgde oen twist, waarby de eon den ander met oen mes eenige verwondingen toebracht, gelukkig van niet zser ernstigen aard, want in vjjf dagen waren zJJ geheel genezen. Het O. M. vorderde veroordeollng tot 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Jac. Yan Gigch, de aan leiding tot het feit in hot licht stellende, wees op bet onbeduidende der wonden en riep voor zjjn cliönt de welwillendheid der rechtbank in. Voor een 17-jarigen knaap, reeds eenmaal veroordeeld wegens diefstal, die in vereeniging mot een jonger, van 13 Jaren uit een winkel in de Sumatrastraat te 's-Hage een kistje sigaren ontvreemdde, vorderde de subet.-offlc. v. justitie 9 maanden gevangenisstraf; voor zyn 13 jarigen kameraad opzeDding naar een Jlyks-opvoedingsgesticht tot 2 Mei 1894. De toegevoegde verdediger, mr. D. Van Houten Jr., achtte niet bewezen, dat kier diefstal in vereeniging gepleegd was, maar oordeelde alleen zakelylce bogunetiging van diefstal aan wezig, waarvoor do wet een maximum van G maanden gevangenisstraf stelt. Uitspraak over 8 dagen. Naar aanleiding der klacht uit Voorhout omtrent gebrekkigepostgemoenschap -wcrdt medsgedeeld, dat de correspondentie -wror Voorhout eerst naar NoordwJJk gezonden "vterdt, niet om daar gestempeld te worden, doch omdat de bode uit Noordwijk vertrekt. Tweemaal 's daags, des ochtends te 9.15 en des avonds te 7 uren, vertrekt de bode var. Noordwyk naar Voorhout. De brieven, de3 ochtends te 9.54 van de richting Amsterdam aankomende, worden dus eerst 's avond3 na 7 uren besteld. Dat sommige bewoners van Voorhout esrst den anderen oohtond te 7 of 8 uren de correspondentie, met dien trein medegekomen, ontvangen, kan dus niet aan de postadministratie liggen. Zeer zeker zou hot gewenscht zjjn, indien de bode recht streeks vau Piet-Gyzenbrug naar Voorhout vortiok, of dat in aansluiting op don trein van 9.54 's middags een bodeloop uitge voerd werd. Ook te Rüp wetering zyn niet weinigen door de heerschende ziekte aange tast. De school is er voor ongevoer de helft door ontvolkt. Te Haarlem neemt de influenza onder het trampersoneel zóódanig toe, dat met groots moeite met twee wagens de dienst wordt volgehouden. Niet minder dan 13 koet siers zpn ziek. In den Groo.ten Schouwburg te Rotterdam ging het gisteravond by de opvoe ring van „Falka" door hot Engelecho opera gezelschap van mr. Charles Wibrow vry ru moerig toe. Eenigo personen, blykbaar opge hitst, hadden het er op gezet de opvoering onmogolyk te maken. Zoodra Lay Brother Pelican, de portior van een klooster, op het tooneel verschoen, werd er van verschillende kanten gefloten en getierd, zoodat liet voor den acteur, die dezen portier voorstelde, niet doeniyk was zich verstaanbaar te maken, tot groote verontwaardiging van hot publiek, dat gekomen was om zich te vermaken. Eerst nadat achtereenvolgens verscheidene levenmakers, deels door toeschouwers, deels door de politie, uit de zaal waren vorwyderd. kon de voorstelling ongestoord voortgaan. {N. R C.) Naar men verzekert, is zoowel de hoogste prys der Amsterdameehe premio- lotsn, zynde ƒ25,000, als de hoogste prijs der Ilongaarsche Hypotheekbank-loten, zijnde fl 50,000, bjj Rutterdamsche effoctenfirma's gevallen. Voor de betrekking van inspec- teur over de bouwpolitie te Rotterdam, op eene jaarwedde van 1500, hebben zich ruim 90 sollicitanten aangemeld. Volgens liet „Politienieuws" krygen thans de agenten te Amsterdam 's avonds om tien uren, alvorens vier uren op straat te gaan, een kop bontllon, van bouillon-tablotten getrokken. Gistermiddag om halfdrie ont lastte zich boven Vucht eene zware donderbui. Felle bliksemstralen, onmiddeilyk gevolgd door hevige donderslagen, doorkliefden de lucht. Even buiten het dorp i3 de bliksem in een bcom geslagen. Gedurende het onweer viel er een plaeregen. Dinsdag-avond had in de Voorbrug, gemeente Ambt-Ommen, eene vechtparty plaats, waarby de ryksveldwacbter (opziener der jacht en visschery) Langenhof Tan zijne revolver gebruik maakte en een perseon eene belangryke wonde in de nabyheid van het oog toebracht, zoodat geneeskundige hulp noo dig was. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. Gisterochtend had te IJseJ- monde een ongeluk plaats in de stoomhout- zagery van den heer B. Oliemans. De machi nist, een oppassend jonkman, wilde eenige werkzaamheden aan- de machina verrichten, toan hy plotseling gegrepen werd en met het been beklemd raakte tusscho-n de machiï». Het been is verbrijzeld, zoodat het afgonst zal moeten worden. Generaal Boulanger!: Generaal Boulacger heeft het hoofd geatooten, nuiriot in flguurlyken zin, golyk hy deed, toea by geheel Frankryk in rep en roer bracii by zyne vergeefscho. pogingen om zich den weg te banen naar het Elyséo, maar in werke- lykheid. Hot ongeluk geschiedde den 20sten Jan., op denzelfden dag, dat zyne aanhangers de Franeclie Kanoer in rep en roer brachten. De banneling van Jersey werd toen bezocht door eenigo zyner Parysche vrienden. Volgens zyne gewoonte, liep Boulanger, terwyi hy met zyno vrienden over den politieken toestand rede neerde, met groote passen in de kamer op en neer. Zoozeer wa3 de generaal verdiept in zyn betoog, dat hy niet lette op de byzon- der laag hangende gaskroon. Plotseling kwam zyn hoofd in botsing met de kroon, met dat gevolg, dat al het glaswerk op zpn hoofd terechtkwam en de generaal vry ernstig werd gewond. Gevaar was er echter niet by, maar toch was de wond, welke Boulanger aan het voor hoofd ontving, ernstig genoeg om hem eenige dagen kamerarrest te bezorgen. De heer Paul Dérouiède is terstond uit Parye naar Jersey vertrokken, ten einde zich op de heogte te stellen van den toestand van den generaal. Boulanger was zelf zoo bang, dat zyne vrienden te Parye zich ongorust over hem zouden maken, dat hy zyn gaston verzocht uiets Tan het ongeluk te zeggen. Eén van hen was echter niet tegen de verzoeking be stand en deelde het geval mee aan de „Figaro", die natuuriyk deze gelegenheid gaarne te baat nam om weor eens de aandacht op den ban neling van Jersey te vestigen. Tacoma, in Washington, is door een sneeuwstorm (blizzard) geteisterd, waarby tien men6chen en duizend stuks groot en klein vee zyn omgekomen. Te Périgueux is een kuiper van 84 jaar in het huwelijk getreden met eene groentenkoopeter van 70. De gezagvoerder van het stoom schip „Gallia", van Nieuw-York te Queene- town aangekomen, rapporteert voortdurend zwaar stormweder gehad te hebben en be- schryft den laatsten storm als de zwaarste, door hem op zyne loopbaan als zeeman onder vonden. Vrydag 11. kwamen eenige stortzeetn over, welke de verschansing grootendeels medenamen. Vyf reddingsbooten werden in do darids stukgeslagen en de zware yzeron david3 vernield of op alle mogelyke wijze verbogen. De kajuit sloeg vol water. Een groot stoomschip werd gezien mot één mast staande, en hot vaartuig scheen gehee! onbe- stuuibaar, doch door het zware stormweder kon do „Gallia" goeiio hulp verleenen. Zaterdag 18 Jan. passeerde hot stoomschip door eene groote menigte wrakstukkon en zag r.-an de lyken van meer dan vyfiig stuks vee, waardoor men Termoedt dat eene vee boot gezonken ie. Het ss. „Catalonia," van de Cunard-lyD, wsi d Zaterdag ochtend op 48° 50' NBr. en 28^ 55' WL door denzelfden Noordwestciykon orkaan- aehtigen storm beloopen als welke de „Gallia" doorstond on daardoor zoo beschadigd word. De' storm was Zaterdag ochtend te 5 uren op zpn hoogst, nadat deze reeds 20 uren met toene mende kracht had gewaaid. De zee liep bergen hoog en elseg Toortdurend over het stoomschip heen. Vier booten, de brag en de verschansing werden weggeslagen en groote schade werd aan de dekhutten veroorzaakt. Tydens den storm werden vier stokers door het springen eer.er stoompyp rreeselyk verbrand, waarvan reede drie zpn overleden. Ook deze gezag voerder rapporteert dat hy nooit zulk weder had ondervonden. INGEZONDEN. 3/jinkeer êe RedacteurI Het ie een veralaggover nauwelyks euvel te duiden, wanneer hy eene enkele maal de bedoeling van een spreker min jwiet. weergeeft. Nu echter ln eene zoo belangrijke 2aak als die betreffende de Waalsche kerk hot verslag in Uw Dagblad my het lynrechte tegendeel ln den mond legt van- hetgeen ik gezegd heb, stel ik groeten prys ep- rectificatie. Ik gaf ale myee meaning te kennen, dat het volstrekt noodig wae, over die zaak den rechtsgeleerden raadsman osoer gemeente to raadplegeD. Immers, zoo zeide ik, mijn voorloopig onderzoek heeft my tot de slotsom gebracht, dat de stad het rodlt mia&r aan do Waalsc-he gemeente hare kerk te ontnomen; en het zou my seer verwonderen- zoo één enkel jurist na nauwkeurig onderzoek der zaak het recht der stad hiertoe vot/comete onbetwisthrjur achtte, Boveadien, al kon <te Waalsche gemeente op haar tegenwoordig kerkgebouw geen on- herroopeiyk recht doen gelden, dan nog sou- ik hat als twijfelachtig beschouwen, of de stad bevoegd was, dit aan zyne bestemming, om vo»r godsdienstoefeningen te dienen, te onttrekken. Eindeiyk, zoo bosloot ik, al stond bet recht der stad, om do Waalsche kerk af te breken, volkomen vast, ik zou weigeren daarvan thans gebruik te maken. Torwyi ik U beleefd verzoek, dit schryven in Uw blad van heden op te nomen, en U reeds by voorbaat hiervoor myn dank breng, heb ik de eer te zpn, Leiden, Uw dw. dr. 2-1 Januari 1890. Fockema Andrea:. BUITENLAND. Franki*j|k. Tot opvolger van den heer Coulon ale directeur van post en telegraaf in Frankryk is do heer Solves, prefect der Gironde, be noemd. De Fran8che afgevaardigde Achilla Fould zal trouwen met de dochter van Armand Heine. De brnid brengt 40 millioon fr. mee ten huweiyk. De Kamer hoefc het ontwerp van De Freycinet urgent verklaard, waarby 1,100,000 fr. wordt aangevraagd om do ligging der troepen te verbeteren. In Frankryk worden jaarlijks 3,500,000 scheurkalenders gomaakt; 0000 menschen leven van dezfe industrio. Dultsohland. In don Ryksdag werd gisteren de beraad slaging over de socialistenwet voortgezet. De minister van biisnenlandsche zaken, de heer Herrfurt, verklaarde dat de regeering den kleinen staat van boleg als onmisbaar beschouwt en het ook dringend noodig acht dat elke bepaling voor den duur der wet wegvalle. De rogeering ziet alleen in eene duurzame wet een afdoend middel om de sociaal-democratie te bestryden. De sociaal democraten zei de minister richten hunne aanvallen tegen de bestaande maatschappy en ieder, dio deze in stand wil houden, dieno in overweging te nemen dat het hier z'Jne zaak geldt. (Levendige toe juichingen.) De heer Bühl verklaarde, namens do natio- naal-liberalen, dat deze party bereid is mede te werken tot bestendiging van de socialis tenwet, maar wat de verbanning betreft, kunnen de nationaal-liberalen zich tot hun leedwezen niet met het standpunt der regee ring vereenigen. De nationaal-liheralen zijn van het gevaar der sociaal-democratie over tuigd en zyn besloten don Staat te bescher men, maar in dit opzicht mosten zy toch hun standpunt handhaven, De bepaling, dat hot Yerbanntogsrecht wordt j gehandhaafd, werd daarna verworpen, en ten slotte werd do wet, zonder dat er een tyd voor den duur der geldigheid was bepaald, jnet 166 tegen 111 stemmen aangenomen. In eene zitting, gisteren door bet be stuur der Vereeniging- voor de mijubeiangen te Dortmund gehouden, is besloten tot den myn werker Meyer, te Bechum, als voorzitter- der Vereeniging tot behartiging van de be langen der mynwarkers to Rfjnlaod en Woet- fafen, een sehrjjvwi te richten, waarin de bekende elsehen, s4s overdreven, worden af gewezen. Het bestuur zeg) verder te ver wachten dat de- mijnwerkers niet zulten deel nemen aan eene nieawe verstoring »an den- vrede, waafdcor do belangen van het vader land zeer zouden worden benadeeld. Voorts werd- besloten bot het zenden eoiier cirrulaire aan de mynvereenigingan, waarin de gronden der weigering nader werden uiteengezet Zondag a. 8- heeft te Boob-am, in Wéat- &>en, eene vergadering plaats van gedele geerden der mytiarbeid-sra, waarin hot ant woord der tnynbesturen. ter tafel- zal kcmen es verdere besluiten omtrent eene vork staking genomen zuilen worden. Een luitennnt-koloneh van hst- Dultaohe lager werd door den krijgsraad van Brealau wegens mishandeling van soldaten tot-veertien dagen gevangenisetraf veroordeeld.. De keizer heeft geweigerd dit vermis te bekrachtigen so oen tweede arygsraad hoeft het vervol gens in twoo maanden opsluiting, in eene. casting veranderd, ItaJkië. Overeenkomstig don- wenach va®, den over ledene, legde prinses Laetitia van. Aosfa. in 4e lykkist vashareri mal een bouquet viooltjes sn een kruis, afkomstig van zijne eerste vrouw; ook bevestigde zy. aaa zyn duim eene graote medaille van gewijd zilver. De. koning zelf legde het Jyk in de kist, met bahulp vsn de zonen vaa den hertog; hy wildsgeeno.-andere hulp heishen. Do plsohtige uitvaart van wyler. den hertog van Aosta (motos titel thans door zyn oudsten zosn gsd-ragau wordt) heeft Woensdag ie Turijn plaats gehad. Generaal prins Frederik Von Hohenzollern was den avond te voren aange komen. Onder de deputation msrkto men eene op van het regiment Hessische huzaren, van wie een hoofdofficier, 's prinsen degen dra gende, een affuit voorafging, getrokken doos- negen zwarte paarden &n waarop de kist ge plaatst was. Daarachter gingen (te vost) de koning, de kroonpri»», öszonen des overledenen, zyn neef de hertog van Genua, de prinsen Jérüme, Victor en Lodewyk Napoleon, de prins Von Hohenzollern, enz. Velen' stortten tranen bij het voorbygaan van den etoet. Naar sommigen verzekeren, moet koning Humbert, mede ten gevolge van de doorge stane aandoeningen, zeer lijdende zyn. Te Turyn zal een gedenktseken voor den hertog van Aosta worden opgericht. Portugal. Een aantal Portugeescbo kooplieden -te Rio do Janeiro heeft besloten alle handelsbetrek kingen met Eogolscho huizen af ie breken. De Portugeescho regeering heeft volgens de „Küln. Ztg." 5 torpedobooten bij oer.o firma te Elbing gekocht. De Portugeezen maken groote toebereid selen om majoor Serpa Plnto, dio eerlang te Lissabon terugkeert, met groote eerbowyzen te ontvangen. Van do landingsplaats zal hy in optocht naar het gebouw van het aardryks- kundig genootschap worden geleid. De regeering poogt alle betoogingen op straat te verhinderen. Het jongstverschenen Portugeescho staats blad noemt alle opechuddingwekkende berich ten van progressistische en ropublikeinsche bladen volkomen ongegrond en waarschuwt geloof te hechten aan de verdichtselen, welke betreffende het Engelsch-Portugeeech geschil verspreid worden. Telegrammen. CHARLEROI, 23 Januari. De werkstaking ie voorgoed goëindigd. Nog slecht6 2000 man ontbreken ill do mynen, maar ook dezen zullen morgen den arbeid hervatten. ATHENE, 24 Januari. De reserve is opge roeren voor de maand Maart. Men schrijft eonig gowicht toe aan dezen maarregel. "WF:ENEN, 24 Januari. De Oostenryksch- Hanganrsche Bank heeft baar disconto met 'L pet. verlaagd. LONDEN, 24 Jsnuari. (4, R.) „Fin. News'

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2