N°. 9183. Zatei*d.ajg; 25 Januari. A0. 1890. Leiden, 24 Januari. Een tocht vóór zonsopgang. PRIJS DEZER COURAET: foe? Lflidsa por I Brandon.1.19. Franoo par post.1.49. AfBcadaritfk# No mm or*. figurant wordt iageliike, met uit tonde ring van .§pn- tn feestdagen, uitgegeven. PRUS DER ADYIRTSNTHNi Tu 1—6 roffolo 1.06. Iod«r« rogol «oor/O.lTfc 9f«okr« lotion naar plaaiorvlmi*. Toor hoi Ir- iMiiiwn boüoa do stad wordt 9.19 barakend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Februari verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal December, Jan. en Febr. wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cts. voor Abon- né's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig zijn) in rekening gebracht. Naar w(j vernemen, is de hoogleeraar dr. H. G. Van do Sande Bakbuyzen, directeur der Sterrenwacht alhier, door de Fransche regee ring benoemd tot officier van het Legioen van Eer. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot het eerste gedeelte van het arts-examen toegelaten de heer F. Qage. In het verslag der gemeenteraadszitting van gisteren staat dat de heer De Goeje zou gevraagd hebben of, indien het waar is, dat de Waalsche kerk in bouwvalligen toestand verkeert, „het dan niet goed is b(j deze ge legenheid de kerk maar te anDexeeren". De heer De Goeje verzoekt ons te melden dat hij deze woorden niet heeft gebezigd en dat z(j ook de bedoeling van het door hem gezegde niet uitdrukken. De Fransche mail, met berichten uit Indië, wordt hedenavond alhier verwacht. Hot aantal der schoolgaande kinderen boven do 6 en beneden de 12 jaren op den lsten Januari 1890 bedroeg te Zoeterwoude: Op de o. 1. s. in de Heerenstr. 121 (72 j.en 49 m.) u het Dorp 25 (15j.en 10m.) R.-Kath. Paroch. jongenBsch. 72 jongens. meisjessch. 92 meisjes. Verder ontvingen uit die gemeente onderwijs Op de o. 1. s. te Benthuizen 14 (9j. en 5 m.) Leiderdorp 73 (27 j. en 46 m.) bijz. 22 (12 j.en 10 m.) en op verschillende scholen te Voorschoten 28 kinderen (12 jongens en 16 meisjes.) Zondag 26 Januari a. s., des namiddags te twee uren, hoopt in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp op te treden de heer A. Keers, predikant te Hazerawoule. Men schrijft ons uit Warmond, dd. 24 Jan.Heden mocht de edelachtbare heer mr. A. Nederburgh, burgemeester van Warmond, den dag herdenken, waarop h(j veertig jaren onafgebroken dat ambt vervulde. Al hadden er volgens den wensch van den jubilaris, met het oog op de tijdsomstandigheden, geene feestelijkheden plaats, toch lieten tal van ingezetenen dezen dag niet ongemerkt voorbij gaan, daar van menige woning de vlag uit stak en hij door menigeen met dezen dag geluk werd gewenscht. Het is dan ook de wensch van iedereen, die hem kent, dat hun geachte en beminde burgemeester, die zoo tal van jaren het welzijn der gemeente be hartigde, nog lang in hun midden moge we zen. De jubilaris mag zich voortdurend in eene goede gezondheid verheugen en met jeugdigen ijver wordt door hem nog steeds het burgemeestersambt vervuld. Met ingang van heden is door den ge meenteraad van Koudekerk mot algemeene stemmen benoemd tot secretaris dier gemeente de heer Joh. Van Egmond, ambtenaar ter secretarie aldaar. Tot hoofd van school No. 11 te Haar lemmermeer is benoemd de heer C. Brands, onderwijzer te Velzen; infunctietreding 1 April 1890. Op verzoek ia eervol ontslag verleend aan de heerou: L. Kieviet, als hoofd van school No. 11, met ingang van 1 Februari 1890; A. C. Hendriks, als onderwijzor aan school No. 3, met ingang van 1 Maart 1890; P. J. Buckmann, als gemeente geneesheer in wijk 3, ingaande 25 Januari 1890. Benoemd is tot gemeente-geneesheer de hoer R. Maas, ingaande 25 Januari 1890. Aangenomen i3 het beroep naar Hoogland door ds. L. H. F. Croutzberg, omeritus pre dikant te Heemstede, die voor Warmond heeft bedankt. Bedankt is voor het beroep naar Leldschen- dam door d6. F. W. Stutterheim, te Ginneken. In antwoord op het verslag der afdeo- lir.gen van de Eerste Kamer, verklaart de minister van oorlog van oordeel te ejjn, dat ons land zeer goed verdedigbaar is. De Nieuwe Hollandsche Waterlinie is zeer goed verdedig baar, mits de daarvoor vereischte levende strijdkrachten aanwezig z(jn. Versterking van levende strijdkrachten is ook noodig ter ver dediging van het niet door liniën ingesloten gedeelte des lands. Een onderzoek is aanhangig omtrent het gebruik, dat van Ommerschans te maken is voor het remonte-depot. De minister van waterstaat, de hoer Have- laar, verklaart, in antwoord op het afdeelings- verslag, dat de wet op de overzetveren in overwoging is; dat weldra de herziening der postwetten de Tweede Kamer zal bereiken en daarbij zal voorgesteld worden verhooging van het maximumgewicht van gedrukte stukken van '/2 cent port. De wettelijke rege ling van den telefoondienst zal h(j ter hand nemen. Het stoomschip „Drente", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 23 Jan. van Mar seille; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Jan. van Port-Said; de „Schiedam," van Rotterdam naar La Plata, vei trok 23 Jan. van Lissabon. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 25 dezer geene audiëntie verleenen. By koninklyk besluit zjjn eervol ontsla gen: mr. B. Dorhout Mees. op zyn verzoek, als rechter in de arrondissements rechtbank te Groningen, en J. Ter Pelkwyk, op zyn verzoek, als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Eist. Met ingang van 1 Februari a. s., tot direc teur en leeraar aan de Ryks hoogere burger school te Assen benoemd H. W. Sanders, thans leeraar aan die school. Aan Zr. Ms. ordonnans-officier, den lsten luitenant R. J. graaf Schimmelpenninck, van den grooton staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de klasse der orde van den Rooden Adelaar, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen geschonken. Do majoor-kwartiermeester C. T. Hereken- rath, van het 6de reg. inf., en de majoor- kwartierm. F. M. A. Oosterman, van het 7de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen voor ieder hunner bepaald op 1600 's jaars. Benoemd by het personeel der militaire adm., by de kwartiermeesterstot majoor- kwartierm., by den staf der inf., de kapitein- int., met tit. rang van majoor, J. Gruys, be last met de mandateering van traktementen en verdere vergoedingen te 's-Gravenhago, met bepaling, dat hy in zyn nieuwen rang met zpne tegenwoordige functiën zal belast bly ven by het 6de reg. inf., tot majoor-kwartierm., de kapitein-kwartierm. J. T. I. De Jong, van het 3do reg. vesting-art., gedetacheerd by het koloniaal-werfdepot; tot tweeden luit. kwar- tierm., de sergeant F. Van der Steen, van hot 1ste reg. inf.; by het 7de reg. inf., tot tweeden luit.kwartierm., de sergeant W. E. De Hart, van het 4de reg. inf.; by het 2de rog. huzaren, tot eersten luit. kwartierm., de tweede luit. kwarlierm. J. C. Hamerslag, van het corps; by het 2de reg. vesting-art., tot kapitein-kwartierm., de eerste luif.-kwarlierm. J. W. Altink, van het 7de rog. inf.tot eersten luit.kwartierm., de tweedo luit.-kwartierm. H. Wys, van het corps; by het corps genie troepen, tot kapt.-kwartierm., de eerste luit. kwartierm., W. J. J. C. De Rochteren van Hemert, van het corps rydende art.; en by de adm. van kleeding, tot kapitein, de eerste uit. D. B. De Geest, van het 3de reg. huzaren, belast met het beheer over het garnizoeno kleedingmagazyn te Amsterdam. Benoemd tot heemraad van het waterschap West-IJselmonde, prov. Zuid-Holland, mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde. Gemengd Nieuavs. In eeno vergadering van doel- nemers aan de dezen zomer te Leiden te houden maskerade is, met byna algemeene stommen en met applauB besloten, de uit- noodigiDg aan te nemen van eene commissie' uit de burgery van Nymegen, om aldaar, na afloop van de Leidsche feestweek, de maskerade te gaan herhalen. Het aanbod van een extra- trein naar Nymegen en een feestmaaltijd aldaar werd dankbaar aanvaard. Door de zorgen der Nymeegsche commissie zullen de deelnemers aan het station te Ny megen feestelijk worden ingehaald, terwijl daar tevens voor eene gelegenheid tot V6r kleeden enz. zou gezorgd worden. Ook had zij eene groote som voor de bonoodigde paar den uitgetrokken, terwyt zy in overleg met den costumier zou treden, opdat een gelijk aantal figuranten als te Leiden aan don optocht te Nymegen zou kunnen deelnemen. Vervol gens zou de intocht plaats hebben via Kronen- burger-parkHezeletraat, Groote Markt, Burcht- straat naar „Het Valkhof", de toenmalige residentie van keizer Karei en de latere ver- biyfplaats der burggraven van Nymegen. Van daar zou de optocht, nadat de eerewjjn was aangeboden, zich naar de buiten-sociëteit „De Vereeniging" begeven, alwaar na ontbinding van den stoet aan de deelnemers het diner, gevolgd door cour en bal, zou worden aange boden. Voor nachtverbiyf en terugreis evenwel kon de Nymeegsche commissie zich niet verbinden en deze nog bestaande bezwaren, benevens de omstandighoid dat zonder zekere toezegging van de zyde der studenten het plan tot geene verwezenlyking kon|worden gebracht, haddon de maskerade-commissie bewogen de verga dering te beleggen. Immers, zonder nadere bespreking met de deelnemers achtte zy zich onbevoegd het verzoek der Nymeegsche com missie, van wie het plan was uitgegaan, te i beantwoorden. ^©uilleton. 16; „Het verwondert my dat by nog geduld voor die lessen heeft", zei de weduwe, haar naoogende. „Ik ben altyd bang dat er plot seling een einde aan zal komen!" Toen de buurvrouw te kennen gaf, dat de doctor mis schien op het meisje verliefd was, wilde zy hier echter niets van hooren en zei heel beslist „Neen, zoo is hy niet; daarop zouikmyne hand wel in het vuur durven steken. Hy verliefd! Aan zoo iets behoeft men by hem niet te denken." De doctor, „by wien aan zoo iets niet ge dacht behoefde te worden", zat weer tegenover Clara en las met haar „Tafereelen uit het Duitscne verleden" van Freytag. Zy waren aan het hoofdstuk „Luther" en Clara had juist een zin uitgelezen, dien Raimond herhaalde, waarby hy bijzonder veel nadruk legde op de laatste woorden „Want alle bekrompenheid zyner na tuur en beschaving verdwijnt tegenover den grooten zegon, die uit zyn edelmoedig hart in het leven van zyn volk gevloeid is!" „Hebt gy dat begrepen?" Zy knikte, maar hy schudde het hoofd. „Ik vrees dat gy u vergist", zei hy. „Gy hebt alleen de woorden verstaanmaar ik vraag of gy weet wat het zeggen wil om uit de volheid van een menschenhart zegen uit te storten over het leven van anderen; dat wil zeggen liefde to gevoelen, eene sterke, overwel digende liefde voor alle menschen, en voor ieder in 't byzonder, voor man en vrouw, grysaard en kind, zich biymoedig te laten verwonden, niet alleen voor den vriend, dien men kent, maar ook voor duizenden onbe kenden, die misschien akelig en waarscbynlyk slecht zyn en ondankbaar on die men toch liefheeft, omdat het menschen zyn; kunt gy dat beseffen?" Het ernstige gelaat van Raimond, dat in don laatsten tyd eene matte uitdrukking had aangenomen, werd levendiger onder het spre ken. Clara zweeg, keek voor zich en zei eindelyk „Neen, ik kan niet alle menschen liefhebben, omdat er zyn, die ik haat. O, gy hadt mij die vraag niet juist vandaag moeten doen. Niet juist vandaag, niet nu Zyn vragendon blik beantwoordende, ging zy voort: „Zy is weer teruggekeerdtanto en mijnheer Torolfi ook. Hy heeft my zoo akelig aangekeken en toen ik naar myne kamer ging, liep hy my na en vertelde my dat hy my zoo dankbaar zou zyn, als ik hem voor myn slaaf wilde gebruiken. 01 wat haat ik dien man En zou ik dien ook moeten liefhebben 1 Neen, dat doe ik nooit Hy was opgesprongen, had het boek wegge worpen, en riep, terwyi hy do kamer op en neer begon te loopen: „Zoo, is tante weer hier en durft die ge- meene jongen het wagen om de hand naar u uit te strekken? 01 dat verandert alles, dat moet voorkomen worden gy hebt bescher ming noodig 1" Eensklaps bleef hy voor Clara staan, vatte hare hand en zei „Ik zal u beschermen ik! Ook tegen uwe eigen tegen die vrouw, die gy tante noemt. Gy zyt een kind, gy gaat ziende blind door het leven. Gy hebt geen denkbeeld van hetgeen er om u hoen geschiedt lieve Clara, ik houd heel veel van u." „Dat weet ik", antwoordde zy eenvoudig en toen kon hij zich niet langer bedwingen en, in plaats van over haarzelve en de gevaren, die haar omringden, te spreken, sprak hy van zichzelven, van zyn eenzaam leven, van zyne jeugd en de harde school, welko hy doorge maakt had. Hy sprak onsamenhangend, nu eens stotterend, dan weer levendig, als een beschuldigde, die zyn geluk verdedigtals een hongerige, die niet bedelen wil en toch de hand uitsteekt; als een verliefde, die het beslissende woord niet over de lippen kan brengen. Hy praatte om zichzelven *te bedwelmen, om de beslissing zoolang mogeiyk uit te stellenwant eindelyk moe3t hy hot haar toch zeggen, dat hy haar tot vrouw begeerde en hij durfde het woord niet uitspreken Clara stond bleek, met een bekommerd gelaat, voor hem. Wat was dat? Zag hy, die wflze leermeester, tegen wien zy altyd zoo had opgezien, haar nu ook met zulke fonkelende oogon aan, zoo- als die Italiaan, sprak die nu ook met zoo'n haperende stem en stak hy ook de handen naar haar uit? Wat wilden zy toch van haar? Zij huiverde. Was dat nu liefde? Neen, dat was niet mogelyk! Het was immers liefde, die uit de oogen van Nelly en van den schoolmeester sprak, een biyde, heldere glans, niet zoo'n folie, verzengende gloed, zooals haar hier tegenblaak- teDit alles ging haar door het hoofd en zy strekte eon arm uit, als moest zy een slag afweren. Toen staakte Raimond zyne ver warde toespraak ert zei op zachton toon Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1