N°. 9182. Vrijdag 34 Januari. A0. 1890. Jgazs jouraat wordt dagtlijka, mat uiixoaderiag v&a <§par ea $testdagta, aitgsgsvtn. Dit maimer bestaat nit TWEE Bladen. F^ou-tlleton. Een tocht vóór zonsopgang. I Ijl "I. 1 H 1 I j ij i PRXJ8 USSER CQURAKT: Laiilea per 8 mitadwulJ5u ?«ïiCO pif podn 1-43- Afsoe-dt ,;l^3a Kosanen.0M. PBIJB DUB JlDVBBTBNTIMNi fa« 1—1 regal* 1.0». Iedara ragal maar 0.17^ GrooWre latten naar plaatarmissto. Toor bat fc?>- aaaaaaran button Aa «tad vardt 0.10 barakend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Februari verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal December, Jan. en Febr. wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cts. voor Abon- né's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig zjjn) in rekening gebracht. OfBoieele Kennisgeviugeu. VlTfO^ALE MILITIE. KcnnlogcTtng. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. '26 der Wet van 19 Augustus 1861, betrolckelyk de Nationale Militie (Staatsblad No. 72), Brengen ter algemeene kennis: dat het register van inschrjjviDg en de alphabetische naamlijst der in 1889 voor do Nationale Militie inge schrevenen van den 24sten Januari tot en met den Sdon Februari a. s. ter Gemeente-Secretarie voor een elk ter lezing worden nedorgelegd; dat bezwaar tegen register en ly'st, binnen den tyd der nederlegging, leen worden ingebracht aan den Commissaris dos Konings in dezo provincie, schrifte lijk, op ongezcgeld papier, bij den burgemeester in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Jan. 1890. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Januari. Aan da universiteit alhier is het candidaats- examen in de rechten afgelegd door den heer M. P. Nauta. In volband met het rapport van de commissie van fabricage op de verzoeken van F. O. De Yiies en A. Verhoog Jz., tor bekoming in eigendom van een strook ge meentegrond aan de Gedempte Voldersgracht, geven B. en "Ws. in overweging: lo. te verklaren dat niet meer voor den opentaren dionst bestemd is een strook ge meentegrond, groot ongeveer 44 centiaren, grenzende aan perceel Sectie No. 1967, en niet onder de genummerde perceelen op genomen 2o. dien grond in eigendom af te staan aan A. Verhoog Jz. en van hem in eigendom over te nemen een strook grond, bekend onder Sectie H, No. 1967, groot ongeveer 14 centi aren, nader op te meten, een en ander onder de door de commissie van fabricage vooige stelde voorwaarden. Hedenmiddag ontvingen we por Neder- landsche mail de Indische bladen van 19 en 20 December. 15) „Als uwe leerlinge, ja." „O, en zou ik u nu niets meer kunnen leeren „Wat zijt g(i aclioon geworden!" riep hy onwillekeurig uit. Het was de eerste maal, dat hy de verandering opmerkte, welke zy ondergaan had. Nu zag hy voor het eerst hoe bevallig het dunno japonnetje zich om hare ronde ledematen sloot, hoe elk harer bewe gingen hare bekoorlyke gestalte deed uit komen. Hg trachtte achter eene grap den indruk te verbergen, weiken zy op hem maaklo, en zei met een gedwongen lach: „Ja, ik zie wel dat gy niot jong genoog meor zyt en ik bon nog niet oud genoeg om do lessen te mogen voortzetten; waarom zyt ge ook zoo opeens eene dame geworden?" Zy zag smeekond naar hern op; die toon krenkte haar; hy begreep dien blik terstond er, zei; „Kom, ga hier tegeno/or my zitten; wij moeten nog eeno laatste les hebben." Zy knikte zoor dankbaar en kro:-g een Er bestaat gelegenheid tot verzonding dor correspondentie naar Noord-Amsrika, door middel van hot stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam vortrekkende.Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiteriyk Yrydag-avond om 5.55 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermold te worden. Door prof. dr. Jan Ten Brink, hoogleeraar te Leiden, zal op Woensdag 29 dezer, in Stads- Doele, voor do leden der Delftsche afdeeling van het Tooneelverbond en hunne gelntro- duceerden, eene voordracht worden gehouden. Met genoegen vernemen wfl dat de gun stige wending in den gezondheidstoestand van onzen vroegeren stadgenoot prof. P. J. Yeth blyft aanhouden. Aanstaanden Zondag, 26 Januari, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade aanvangen des voor middags te tien uren en geleid worden door den hoer H. Fortuyn, predikant te Zwam- merdam, terwyl alsdan de bevestiging zal plaats hebben der herbenoemde kerkersads- loden, zijnde de heeren H. Van Soest als ouderling en D. Van Ryn als diaken. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Warmond ds. Creutzberg, emoritus predi kant te Heemstede. Aanstaanden Zondag, des namiddags te twee uren, zal voor de Herv. gemeente te Warmond optreden ds. Van Arkel, predikant te Noord- wykerhout. Gisteravond was in Diligentia te 's-Gra- venhage eene vergadering belegd door het bestuur van het Genealogisch Heraldiek Ge nootschap „de Nederlaudsche Leeuw," ier overweging van de wenschelykheid van de stichting van een Oranje-Nassau-Museum te 's-Gravenhago. Verscheidene uitgenoodigde ingezetenen waren aanwezig, terwyl ook van zeer velen in en buiten de residentie, die verhinderd waren tegenwoordig te zijn, blyken van instemming waren ontvangen. Do voorzitter de heer J. Huygens mocht zelfs wijzen op verscheidene toezeggingen en op de ontvangst van een geschenk van fraaie platen. Door hem en verschillende andere heeren werd uiteengezet dat, geiyk herhaaldeiyk gebleken was, in het bezit van vele particulieren oor konden, handschriften en voorwerpen van wetenschap en kunst aanwezig zyn, betrek king hebbende op het Huis Oranje-Nassau, waarvan de bijeenverzameling uiteen historisch en nationaal oogpunt zeer gewenscht was. En in de residentie van het Vorstenhuis stoel, greep naar haar boek en zei: „Zie zool" Hy nam aarzelend in zyn leuningstoel plaats. „Nu kunnen wy ons byna verbeelden dat er niets gebeurd is. Dat gy niet ziek geweest en kind gebleven zyt." Wederom zag hy haar eene poos aan en riep eensklaps uit „Neen, neen, wy willen niet met eene leugen besluiten. Gy zyt geen kind meer en het is andera tus- schen ons gewordenook by my I Zie my niet zoo bedroefd aanhet moest er toch eons toe komen. Het is myne schuld, omdat ik deze ontmoeting niet vermeden hob." Hij stond op en vatte hare handen. „Laat ons afscheid nemen en ga dan heen Geloof my, ik ben nooit een trouwer vriend gewoest dan ik nu voor u ben en or zal een tyd komen, dat gy dit begrijpt on my dank baar zyt dat ik te oerlyk ben geweest om u uwe jeugd te ontstelen." Hy liet haro handen los en koerde zich af. Zy had tranen in de oogon en toen zy langzaam naar do deur go- gaan was, barstte zy in snikken uit en riep „Wilt gij nu ook al niet meer var. my weten? Wat heb ik u misdaan? Zeg het toch; ik wast het niot." Hij ging nas-' haar toi, tilde tiaar hoofdje op, totdat hare betraande oagen ham aanzagen en zei t'?n cp hartsüjkeS loon: sch6en zulk eene verzameling vooral op hare plaats. Door de aanwezigen werd in beginsel de wenschelykheid volkomen erkend van liet tot stand brengen van zulk oen museum en de vergadering droeg aan eene voorioopige com missie van vyf heeren de taak op de noodigo stappen te doen tot stichting eener veroeni- ging voor dit doel en tot overwoging van de beste wyze, waarop verder het doel zal kunnen worden verwezenlykt. In eene volgende bijeenkomst zouden dan definitieve plannen kannen worden voorge dragen. Naar men mededoelt, is de abt Bovieri, vicaris te Rome, benoemd tot secretaris der legatie te 's-Hago van den Heiligen Stoel, ter vervanging van Mgr. Baroncini, geroepen tot eene betrekking van de Heilige Con gregatiën. Mgr. Baroncini, die, zooals nader kan wor den gemeld, thans in Limburg vertoeft, zal in de volgende maand naar Rome vertrekken ter opvolging van zyne nieuwe bestemmiDg. De auditeur Baroncini stond tydens zyn vetbiyf in de hofstad, zoowel in de diploma tieke, geestelyke als in de maatschappelyke kringen in hoog aanzien. De luit.-kolonel H. Eland, directeur der krygsschool, heeft gisteravond in eene door het bestuur der Kiesvereeniging „'s-Graven- hage" belegde openbare vergadering eene voor dracht gehouden over de hoofdbeginselen van het verslag der Staatscommissie tot voorbe reiding dor wettelyke regeling van den mili tairen dienstplicht. Volgons de voorstellen dier commissie, zoide sproker, zou men, zelfs zonder die aan te vullen of te verbeteren, oen leger verkrijgen van de dubbele sterkte van thans, met ge bruikmaking van de krachten der tegenwoor dige schuttoryen. De natie zal zeker bereid zyn de offers (door persoonlyken dienstplicht) te brengen, die daarvoor noodigzyn, temeer, daar do vooratellen der commissie zoo gema tigd mogelyk zyn in de toepassing en voor het overige slechts aan don grondwettelyken plicht beantwoorden. In het laatste gedeelte zyner rede prees hy warm aan het stelsel van persoonlyken dienstplicht uit een militair en maatschappe- lyk oogpunt, waarby hy vooral bestreed de argumenten van de drie Kathoheke leden der Staatscommissie. In verband daarmede meende hy de reden van den tegenstand der Katho lieken tegen het beginsel van persoonlyken dienstplicht alleen te moeten zoeken in vrees see „Neen, gy hebt gelyk; het was eene dwaze zwakheid. Vergeet, wat ik gezegd heb. Ga weer bedaard zitten, wy zullen praten totdat die tranen gedroogd zyn, opdat juffrouw Wen- delin niet merkt wat er tusschen ons is voor gevallen." Zy lachte dankbaar, nam weer gehoorzaam tegenover hem plaats en bracht af en toe even haren zakdoek aan de oogen, maar hy praatte met haar zooalB vroeger, als leermeester en vaderlyke vriend. Doch onge merkt iiet hy dien toon weer varen, begon te stotteren, zocht naar zyne woorden en streek, volgens oude gewoonte, met de hand over zyn voorhoofd. Clara voelde dat er iets aan haperde en stond op „Ik ben vandaag wat moede", zei hy, zich verontschuldigende. Zy 6tak hem de hand toe en vroeg „Mag ik nog eens terugkomen?" „Zeker", zei hy peinzend en lang nadat zy vertrokken was, stond hy nog roerloos op dezelfde plek, totdat hy opeens uitriep: „Zy is nog een kmdl" Don volgenden dag kwam zy op hetzelfde uur terug en het onderworp werd weor opgevat, waar het was blyven steken. Rdraond n.im zyno taak als leermeester nog ernsriirer op dsn vroeger en vermeed elk woord, dat met un der geestelykheid voor de ontwikkeling der natie, een der voornaamste gevolgen van het beginsel, hetgeen voor de voorstanders eene drangreden te meer is om vol te houden. De rede werd door een talryk publiek toe gejuicht. By acclamatie werd eene motie aangeno men vau den heer Van Assen, waarbij de vergadering verklaarde in te stemmen mot het beginsel van persoonlyken dienstplicht. Van de gemelde komst binnenkort van een Japansch gezantschap hier te iande en in de residentie is, volgons het „Haagsohe Dag blad", niets bekend. Wel worden nog steeds verwacht eenige Japausche onderwijzers, wier bezoek, dat ten doe! heeft ook in Nederland het schoolwezen te bestudecren, reeds herhaal deiyk is aangekondigd. Do koffie-oogst op Java voor 1890 wordt geraamd op,, 583,458 pikol. B. on Ws. van 's-Gravenhage aaviseeren den gemeenteraad tot afwyzing van het adri a van den directeur der Fransche Opera cm f 6000 subsidie, op grond dat de lasten aan- merkeiyk verlicht zyn sedert de intrekking van de verplichting tot het geven van groote opera's. Het adres van W. Rog en 698 Scheve- ningsche visschers, strekkende om het verzoek tot aanleg van eene haven te Scheveningen te steunen, is by den gemeonteraad van 's Gra- venhage ingekomen. De adressanten doen de onmisbaarheid uitkomen van zulk eene haven in het belang van hun leven en van het lot hunner gezinnen. De Amsterdamsche gemeenteraad nam gistermiddag met 24 tegen 6 stemmen de voordracht aan om in do bestekken voor go- meentewoiken de bepaling op te nemen, waardoor de aannemer verplicht wordt zijne werklieden ten genoegen van het Dageiyksch Bestuur te verzekeren tegen ongelukken, die hun op die werken kunnen overkomen. Het voorstel-Heineken, in zake de opheffing der verplichte theologische faculteit enz., werd weer aangehouden wegens onvoltallig heid der vergadering. Het plan der 333ste Nederlandscho Staats- lotery ia vastgesteld en opgenomen in de Staatscourant van 23 Jan. De collecte wordt geopend op '19 Febr. en gesloten op 9 Mei. De trekking begint 17 Maart en eindigt 7 Juni a. s. Het handelsinformatie-bureau Van der Graaf Co., te Rotterdam, heeft zyn begun stigers h6t verslag over 1889 doc-n toekomen. Daarin komen, ook over hot informatie-wezen sluitend de lessen betrof; dit viel hem met altyd gemakkelyk, want Clara was onuitput- teiyk in vragen, die vaak zulk eene bedenke- lyke wending namen, dat hy eensklaps zweeg en haar wantrouwend aanzag. Haar open blik beschaamde hem echter altyd on hy herhaalde by zichzelven steeds„zy is nog een kind" en antwoordde haar ook in dien geest. De lesuren werden echter op die manier eene kwelling voor hemhy begon er tegen op te zien en toch verwachtte hy haar met ongeduld. Dat maakte hem knorrig en lastig, zcodat juffrouw Wendolin haren nood aan hare buur- vrouw over hem klaagde. „Ik weet niet wat hem scheelt, maar er is niet meer met hem te eggen of te ploogen. Niets is er naar zyn zin I Als ik wat vraag, kryg ik geen antwoord, of by bromt zóó on verstaanbaar, dat ik nooit weet wat hy eigea- ïyk wil. Hy was vroeger heel andersdat kan ik u wel zeggen!" Clara ging juist do gang door, want hat lesuur naderde weer; z(j zag opvallend bleek en ging de vrouwen met eon korten groet voorby. Wordt oer.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1