Burgerlijke Stand van Leiden, Te Breda ie de griep aan hot afnemen. Het aantal aangetaste militairen en cadetten is sedert een paar dagen tot op de helft verminderd, terwijl ook de gevallen onder de burgerij niet zoo talrijk meer zijn. Van de 220 leerlingen der openbare school te Den Burg (op TeBsel) zijn reeds ruim 80 door griep aangetast; de drie geneesheeren hebben het overdruk; één er van lijdt zelf aan griep, maar neemt toch de praktijk waar. Te Bergen-op-Zoom zjjn alle openbare scholen en die der geestelijke zusters voor onbepaalden tjjd gesloten, wegens het heer- schen van de griep en de mazelen. Laatst genoemde ziekte is dan ook epidemisch heer- schende verklaard. Wegens ongesteldheid van alle officieren van gezondheid aldaar, is in den geneeskun digen dienst van het garnizoen voorzien moeten worden door tijdelijk anderen aldaar te detacbeeren. Als een bewijs hoezeer de griep nog ten platten lande woedt, moge dienen dat aan de academies voortdurend half-artsen worden gevraagd, om plattelandspraktijken te komen waarnemen. Tot de slachtoffers der influenza behooren de jeugdige lord Cairns en de grijze lord Napier, de veroveraar van Magdaia. De verbetering van den gezondheidstoe stand te Parijs blijft aanhouden. Het aantal sterfgevallen per dag is weer verminderd tot 240, zoodat er geen bezwaar meer bestond om de scholen weer te openen. Intusschen gaat de vereeniging voor liefdadigheid voort de behoeftige gezinnen, welke door de ziekte ge teisterd zijn, te ondersteunen. Ook in de andere Fransche steden wordt de toestand steeds beter. Te Weonen en te Pesth is de griep ook reeds bijna geheel geweken, en ook te Londen houdt de beterschap aan. De toestand van lord Harrington blijft gunstig. Volgens het oordeel der geneesheeren, is het gevaar reeds geheel geweken. Te Elberfeld werd dezer dagen des avonds een gehuwd fabrieksarbeider dood geslagen. Deze zag op straat, dicht by zjjne woDing, een hem bekend, beschonken persoon, en toen hjj dezen naderbytrad en iets zeido, ontving hy onverwacht van een metgezel van den dronkene zulk een slag op het linkeroog, dat hij ineenzonk en aan de gevolgen der verwonding overleed. Te Montauban is het voor kor ten tijd geopende theater-Sabatier geheel door brand vernield. Slechts vier naakte muren wijzen de plaats aan, waar het fraaie gebouw gestaan heeft. Te Heyst (België) heeft de com mandant der gendarmerie zyne vrouw en daarna zichzelven doodgeschoten. Volgons een telegram aan de „New-York Herald" uit San-Fransisco werd den llden dezer aldaar bericht ontvangen dat het Duitache stoomschip „Buburg," van Singapore naar Amoy met 400 passagiers aan boord, zou zyn vergaan. Lagrange, chef van het „Crédit Mobilier" te Madrid, heeft zich doodgeschoten voor het lijk zyner vrouw, uit verdriet over haar overlijden. In telegrammen uit Nieuw- York wordt gemold dat de commissie van enquête over de landverhuizing een hoogst ongunstig rapport heeft uitgebracht, waarin de leden eenstemmig verklaren dat landver huizers te Nieuw-York soms erger dan beesten worden behandeld. INGEZONDEN. Mijnheer de Bedacteur Zy, die zich in de bres stellen voor het behoud van oude gebouwen, hebben (of die gebouwen architectonische en historische waarde hebben of niet) in onze tegenwoordige maatschappy onlegenzeglyk ie beau réle. De woorden Vandalen, vertegenwoordigers van een ras afbrekers, zyn de alsdan geijkte termen, en het pleit is, meenen zy, door het verder bezigen van nog eenige andere groote woorden gewonnen. Zoo is het dikwyis gegaan en zoo gaat het nu weer met do ingezonden stukken, die door de heeren dr. Pleyte en H. Burger, (en hunne aan- en bloedverwanten waarscbyniyk) ge plaatst zijn in „Leidsch Dagblad", „Nieuwe Rotterdammer" en „Amsterdammer". Alle deze stukken toch komon kenbaar uit eene zelfde bron. Wy krijgen in deze stukken eene soort geschiedenis van de stichting van 's-Gravon- 8tein te lezen, terwgl breed de verdienste wordt uitgemeten van het fronten van het gebouw tegenover de Papengracht en de Justitia op het Pieterskerkplein. Beide zaken zyn roer zeker het bewaren waard. Welnu, men plaatse hen in onzen Lakenhal, maar men verge niet dat Letdens burgery de last worde opgelegd, alleen om deze twee zaken te redden, een onoogiyk ge bouw als 's-Gravenstein jaarlyke met veel kosten te onderhouden, hetgeen nog al zoo iets zal bedragen. De heeren Pleyte c. s. zullen bezwaarlijk kunnen aantoonen, dat er in 's-Gravenstein één kamer, één gang te vinden is, die zoodanig zoude kunnen gerestaureerd worden, dat het thans levende geslacht daardoer een denkbeeld kan krygen van de leefwyze, van den bouwtrant der grafelyke tijden. Den gevel van s-Graven stein op het Kerkplein zal zelfs dr. Pleyte moeilyk indrukwekkend kunnen noemen, ter- wyi de verzameling van tegen elkaar geplakte styien tegenover de Papengracht toch in wer- kelykheid ook niet schoon is. De heer Pleyte zal zeker het naar kennis dorstend publiek zeer aan zich verplichten als hy eens opgeeft in welken styi die achterkant gebouwd is, vooral die heerlyke blinde muur. De heer Pleyte nu, waai hy voelt dat hij, door tegen het voorstel der zeven raadsleden te reageeren, eigenlyk zyne vrienden der Waalsche gemeente eene kool stooft, stelt nu voor „pour ménager le choux et la chèvre" om de Concertzaal te plaatsen tusschen Leven daal en Utrechtschen Straatweg (dus in de Plantage, als wy hem wél begrypen). Alleen eenigo boomen moeten dan vallen. Zoo rede neert hy, maar hy vergeet dat daardoor een der schoonste punten onzer gemeente zou ontsierd worden. Hadden deze boomen nu ook maar een hoogen ouderdom, misschien dat dan de heer Pleyte zich nog wel twee maal bedacht had, alvorens liy in de cou ranten over 's-Gravenstoin had geschreven en zyne verhandeling daarover voor een hem meer waardeerenden kring had bewaard. Resumeerendo, Mynheer de Redacteur, komt het gebeele geval hierop neer; men beware desverkiezende wat oud is, al is het leoiyk, indien het noch finantiéel, noch in een ander opzicht bezwaren geeft; staat iets ouds en bovendien iets loelyks in den weg, dan worde het gesloopt. Zoo deden onze vaderen in de 16de eeuw en zoo doen wy weer. Voor eene Concertzaal, zoo ruim en zoo goed als Leiden behoeft, veiliger en beter toeganke- lyk dan op de plek der afgebrande, behoort 's-Gravenstein te vallen. Z. Mijnheer de Redacteur Vergun my eeRe enkele opmerking in uw veelgelezen blad. Geenszins verlang ik my party te stellen in den stryd, die ontbrandt over de slooping van ons aloude rechtsgebouw. Doch aan de raadgeving van „den oprechten Vaderlander" gevolg gevende, sloeg ik vol verbazing de wet op de kerkgenootschappen op. En ik moet bekennen, dat noch eenvoudig, noch diepzinnig nalezen my daar hoeft doen vinden, wat de Vaderlander er las. Wel las ik in artikel 7 het volgende: „Elke oprigting of inrigting van een ge- „bouw tot uitoefening van de openbare gods- „dienst, binnen den afstand van tweo hon- „derd meters van eene bestaande kerk, „veroischt, in het belang der openbare orde, „een onderzoek omtrent de plaats van ves tiging. „Vóór dat de oprigting of inrigting wordt „toegelaten, wordt daaromtrent door het ge- „meentebestuur beslist. Deze beslissing is „vatbaar voor een beroep op Gedeputeerde „Staten, en by bezwaar ook tegen de be- „slissing van deze, wordt hunno uitspraak „aan Onze eindbeslissing onderworpen. Het „besluit, door Ons te nemen, na den Raad „van State te hebben gehoord, wordt met „redenen omkleed en openbaar gemaakt. „Wanneer de oprigting of inrigting zonder „verlof heeft plaats gehad, wordt het gebouw „gesloten." U en uw lezers vergeving verzoekende, dat ik royne denkbeelden niet in een lessenaar heb weggesloten, verblyf ik Leiden, Uw dienstwillige 15 Jan. 1890. C. O. Seokhs. van 9 tot en met 15 Januari. BEVALLEN F. C. S. Van Nouhuys geb. G&rrer Z. C. De Wolf geb. Nieboer Z. C. J. Bcyc-rgeb. Koene D. M. Rijebergen geb. Bekooy Z. J. Smit geb. Trouwee D. P. C. Den Hoed geb. Dubbelde- man Z. C. Nagtcgellcr geb. Van Rooy D. J. E. Brouwer geb. Verwey Z. M. W. Van Mastrigt geb. Van der Wilk Z. J. M. Togelaar geb. Tegelaar D. E. H. Bcklagwein geb. Chaudron Z.G. Den 0« geb. Van den OutreeleB Z. M. F. Kok geb. Fredrika Z. S. Van Dam geb. Sommeling Z. H. Batenburg geb. Van der Stok D. L. Gevers geb. Bosman D. E. C. Van Leeuwen geb. Knoora Z. M. Boot geb. Van Wolzen Z. C. De Wolf geb. Braxboven D. J. Van Strien geb. Fielemon D. M. Van Tonge ren geb. Van den Berg Z. J. Van Weerlee geb. Eikerbont Z. 8. Zandvliet geb. Neuteboom D- J. Van der Plas geb. Robbertee D. J. Stam geb. Mattie D. I. Ginjaar geb. Guley D. C. A. Stijger geb. Lancel D. A. A. 81ewe geb. Van Leeuwen D. M. Van Kuyeren geb. Hockx Z. W. Do Does geb. Van Dam D. H. O. Van der Zeeuw geb. Kuyvenhoven D. J. Van der Reijden geb. Pauw Z. J. C. Louwrier geb. Van der Tnin Z. P. Bocleo gob. Heemskerk D. GEHUWDA. J. W. H. Kuypcr en M. J. Weij- tenburg. OVERLEDEN: A. v. Duuren geb. Kleinbans V. 65 j. M. Roos geb. Tegelaar V. 67 j. S. C. Schutterop geb. Delfos W. 69 j. M. Plug D. 21 m. E. H. J. Janeeen Z. 29 j. J. M. L. P. Zandvliet geb. Kihn V. 63 j. A. H. Kooymana D. 3 m. A. C. Smit geb. v. Es V. 63 j. C. v. d. Holst Z. 2 j. M. S. Van Rooy geb. v. Beek Z. levenl. W. K. v. Hoogeveen Z. 4 ra. L. Monfïls gob. Slooa Z. levenl. A. J. v. DieBt Z. 76 j. J. L. Boekwijt geb. Den Bak V. 57 j. E. H. t. Dgk D. 21 m. M. J. J. TraieB m. 39 j. J. v. d. Voort D. 3 m. H. Stouten geb. Swarta D. levenl. J. Singerling W. 73 j. J. Noest Z. 22 j. L. Klomp geb. Trijboa V. 49 j. K. Deïst geb. De Oude V. 48 j. J. De Boer M. 68 j. G. J. Bruggemann W. 80 j. J. Gij^man M. 73 j. M. C. v. d. Leek geb. Honabeek W. 64 j. F. J. Pe Vos D. 4 w. J. A. M. Langezaal D. 2 j. C. v. Helst Z. 11 d. H. v. Rees geb. Voorzanger Z. 91 j. H. Molenaar M. 61 j. J. Bolatier Z. 46 j. A. F. Bron M. 34 j. G. Visser Z. 38 j. J. W. Peereboom Z. 5 w. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer Tan Afgevaardigden is gisteren overgegaan tot het samenstellen der bureaux. De vergadering was slecht bezocht. Do heer Floquet is tot voorzitter der Kamer benoemd. Do voorloopige opgaven omtrent de ont vangsten voor de indirecte belastingen over de maand December wyzen eene vermindering van fr. 8.9 millioen in vergeiyking met het vorige jaar. Het geheeleiaar heeft dan fr. 15.4 millioen meer opgebracht dan 1888 en fr. 20.8 mill, meer dan de raming was. Duitechland. De oorlogsbegrooting werd gisteren door den Ryksdag by tweede lezing afgehandeld. De nieuwe uitgaven van 45,813,000 mark voor algemeene doeleinden en die van 61,234,100 voor het wapen der artillerie werden nagenoeg eenparig goedgekeurd. Het bericht, dat luitenant Yen Gravon- reuth, de onderbevelhebber van majoor Wiss- mann, in handen der Arabieren is gevallen, wordt door een telegram uit Zanzibar aan de „Standard" bevestigd. De luitenant is in han den gevallen van Bana-Heri. Nu wordt nog uit Hamburg gemeld dat Bana-Heri eene ge- heele afdeeiing van het door Duitsche officie ren aangevoerde leger van inboorlingen in de pan heeft gehakt. Majoor Wissmann is terstond naar Bagamoyo vertrokken en heeft een hoogen prys gestold op het hoofd van Bana-Heri, den opvolger van den onlangs terechtgestelden Arabieren-hoofdman Bushiri. In de gaiische streek, waar verleden jaar het werk werd gestaakt, is de beweging in vollen gang. Overal worden byeenkomsten gehouden, ten einde de eischen der arbeiders te formuleeren en deputatiön ter onderhande ling naar de werkgevers af te zenden. Volgens de Berlynsche bladen zil prins Von Bismarck in het begin der volgende week te Beriyn komen, ten einde deel te nemen aan de beraadslagingen over do socialistenwet in den Ryksdag. By de Duitsche regeering bestaat het plan om eene offieiëele tydberekening in te voeren, niet alleen voor post, telegraphie en spoorwegen, maar ook voor het burgeriyk leven. In de politieke kringen te Beriyn wordt Engelands barre handelwyze jegens Portugal scherp afgekeurd en het vermoeden uitgespro ken, dat het Britech gouvernement daarbij nevenbedoelingen heeft, namelyk annexatie plannen ten opzichte van Delagoabaai. Officieus wordt te kennen gegeven dat de Duitsche beschermingstroep onder bevel van Wissmann in Oost-Afrika gereorganiseerd behoorde te worden tot een vasten politie- troep met licht geschut en cavalerie, alzoo tot eene kleine vaste koloniale armee, waar aan eventueel ook kleine stations-kustschepen kunnen worden toegevoegd. Spanje. De berichten over de gezondheid van den jeugdigen koning van Spanje blyven gunstig. De koningin-regentes heeft nu zelfs weer ge legenheid gevonden, om met den heer Sagasta te beraadslagen over de oplossing der minis- teriéele crisis, welke wegens Alfonso's ziekte op den achtergrond is geraakt. De kleine ïyder is weer geheel kalm. By slaapt goed en gebruikt meer voedsel, zoodat de genees heeren van meening zyn, dat het g9vaar is geweken. De regeering is byzonder op hare hoede tegen het uitbreken van Carlistische bewegin gen, omdat terstond na de ziekte des konings gewag werd gemaakt van eene drukke teler graphische gemeonschap tusschen Don Carlos en zyne aanhangers in Spanje. Tot dusver is echter noch door de republikeinen, noch door de Garlisten eenige poging beproefd om- van de omstandigheden party te trekken. Portugal. In bijzondere depeches uit Lissabon wordt gemeld dat aldaar groote gisting blyft heerschen. Het Engelsche gezantschapshotel, het consulaatsgebouw en de Engelsche Bank aldaar worden bewaakt door de politie, die tevens krachtig is opgetreden tegen hen, die door optochten in de straten hunne onte vredenheid over Engelands ultimatum te kennen gaven, en 50 der ergste belhamels in hechtenis heeft genomen. Het geheele aantal der ontevredenen, meest bshoorende tot de volksklasse en de studenten, wordt op 3000 geschat. Het rumoerigst blyven nog de studenten, die een telegram zonden naar majoor Serpa- Pmto, om hem met zijn optreden in het. Shiré-gebied geluk te wenschen. Ook begaven de studenten zich in optocht naar het ge bouw der Kamer en overhandigden den voor zitter een adres, waarin zy tegen het besluit der regeering protest aanteekenden. Te Oporto trokken verschillende groepen deor de straten, onder het aanheffen der kreten: „Leve de onafhankelijkheid van Por tugal!" „Leve de onschendbaarheid van het grondgebied!" „Weg met Engeland!" Naar de woning van den Engelschen consul werd gisteren met steenen geworpen, doch de politie had het consulaatsgebouw ook hier bezet en de menigte ging daarop uiteen. De gouverneur heeft eene byeenkomst van studenten, welke heden zou gehouden worden, verboden. Het nieuwe ministerie is aldus samen gesteld: president, binneniandsch9 zaken en (ad interim) oorlog, Serpa Pimentel; justitie, Labovaz; financiën, Franco Castello Brancos; marine, Arroysbuitenlandsche zaken, Hantze Ribeiro; openbare werken, Frederico Aronco. Usrypte. Stanley, dr. Parke, Jephsoe en Stoirs zyn gistermiddag te Cairo aangekomen. De opper - ceremonienoeester en de ministers en een aantal voorname Europeanen heetten ben aan het station welkom. Stanley is daarop dadelijk door den khedive ten gehoore ontvangen. Er z-jn nu eenige gezegden van Emin- pacha omtrent zyn ongeval bekend, waaruit blykt dat het een gevolg is geweest van het voor hem ongewone genot van wjjn, by het groote begroetingsfeest. In de laatste vyftien jaren had by geen droppel wijn over de lip pen gehad tot op dien ongelukkigen dag, waarop hij door het gebruik van eenige gla zen champagne duizelig was geworden. Telegrammea LIMA, 14 Januari. De eischen d9l' obli gatiehouders tegen Chili zyn afgemaakt door eene overeenkomst, waarby aan de obligatie houders de guanobeddingen van zekere dis tricten worden toegewezen. Chili verbindt zich de guano, die zich op eenlg ander ge deelte van zyn grondgebied mocht bevinden, gedurende vier jaren niet uit te voeren. Chili staat voorts 80 pCt. van zyn aandeel der uit de guano voortspruitende inkomsten sedert Februari 1882 af; verder het geheel» bedrag, by de Bank van Engeland gedepo neerd en voortspruitende uit de helft van den verkoop der guano concessie, geraamd op 2'/, millioen pond sterling. By wet zal het Grace-contract, door Peru gesloten, worden goedgekeurd. MADRID, 14 Januari. De koning blijft in beterschap toenemen. BALTIMORE, 14 Januari. Het graan-entre- pöt van den Northern Central Railroad alhier is door brand vernield. De waarde van het ontrepót wordt geschat op 300,000 dollars en bevatte 750,000 schepels koren. Het Engel sche stoomschip „Sacrabasco" is eveneens bij de kade verbrand. Men denkt dat drie man der épuipage zyn omgekomen. Vele andere personen zyn gewond. Twee andere Engelsche stoomers hebben schade beloopen. LONDEN, 14 Januari. Een trein, welke meer dan honderd mynwerkers vervoerde, ontmoette by Chesterfield een aantal blok

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2