Het versterkte muziekcorps der Arnhemsche Orkest-vereeniging zal de zangers begeleiden. Het Paleis-orkest uit Amsterdam zal het groote afscheidsconcert op 11 Aug. geven. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam zou aan de orde komen het voorstel betreffende opheffing der theologie als verplichte faculteit. "Wegens afwezigheid van vele leden, waar onder ook de voorzitter, werd op voorstel van den waarnemenden voorzitter, den tmer Yan Lennep, besloten, het onderwerp aan te hou den. Een voorstel van mr. Willeumier, om van dit uitstel gebruik te maken om alsnog praeadvies van burgemeester en wethouders in te winnen, vond geene genoegzame onder steuning. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het ■corps genietroepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor drie jongelieden van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genie troepen en wel onder de volgende voor waarden De jongeling behoort zich, met toestem ming van ouders of voogden, te verbinden voor den tyd van tien jaren, waarvan drie in dienst by het corps genietroepen in Neder land te volbrengen. By het aangaan van de verbintenis geniet hy eene gratificatie van 50. Als hjj na drie jaren naar Indië ver trekt, ontvangt hij eene gratificatie van 300. Naar gelang hy in dien tijd tot korporaal of sergeant wordt bevorderd, wordt de in Indië te volbrengen diensttyd van zeven jaren verminderd tot op zes of vyf jaren. Alleen jongelingen, die behoorlyk lezen en schrijven en bedreven zyn in de toepassing van de vier hoofdregels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusschen den eersten en twintigsten Haart eerstkon ende aan te melden by een der plaatselijke of garnizoenscommandanten of by don com mandant van het corps genietroepen te Utrecht. De Regeering heeft geantwoord op hel afdeelingsverslag van de Eerste Kamer over het ontwerp tot voortzetting der arbeids- enquête. De Regeering acht het haren plicht om zoo noodig te bevryzen dat de wetgever niet geven kan al wat van hem verlangd wordt, maar daarnevens moet deze doen al wat binnen zyn bereik ligt. De daartoe noodige gegevens moeten allereerst worden gezocht. Men behoeft niet te vreezen voor over ride wetsvoordrachten, hangende de enquête, maar partiëele regeling van op zichzelf staande onderwerpen behoeft daarom niet te worden uitgesloten. Ten aanzien van werkstakingen is de Regeering het met de Kamer eens, dat voor alsnog niet gebleken is van het onvoldoende der bestaande wetsbepalingen om de vryheid van niet-deelnemers aan werkstakingen te waarborgen. Het met overleg, en zoo noodig, krachtig optreden van de politie is de beste waarborg voor die vryheid gebleken, en de minister van justitie is er daarom steeds op bedacht, die vryheid door de autoriteiten te doen be schermen. Het ligt in de bedoeling, behalve de fabrieks- nyverheid, ook de handworksnyverheid, de verveningen, de zeevisschery, het vervoer wezen en de daarmede verwante beroepen, het verzekeringswezen en de pensioenfondsen in meer of minder wyden omvang als onder werpen van studie aan de Staatscommissie aan te wyzen. De noodzakelykheid van het indienen van een wetsontwerp tot aanvulling der Enquête wet wordt niet uit het oog verloren. Het stoomschip „Semarang", van Batavia «aar Rotterdam, passeerde 9 Jan. Dover; de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, ver trok 9 Jan. van Marseille; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Jan. Kaap St. Vincent. By koninklyk besluit, opgenomen in do Staatscourant van 10 Jan., is de heer J. J. Van der Pot, op zyn verzoek, met ingang van 1 April 1890, eorvol ontheven van zyne betrekking van Zr. Ms. minister-resident in Japan en gesteld in disponibiliteit, terwijl by koninklijk besluit van 5 Januari 1890 No. 14 als zoodanig is benoemd mr. D. L. graaf Van Bylandt, gezantschapsraad bij Zr. Ms. gezant schap te Berlyn. Voorts zyn by laatstbedoeld besluit be vorderd lo. W. A. F. baron Gevers, gezantschaps secretaris der eerste klasse by Zr. Ms. gezant schap te Londen, tot gezantschapsraad by dat gezantschap 2o. jhr. mr. H. C. J. Testa, gezantschaps secretaris der tweede klasse by Zr. Ms. ge zantschap te Weenen, tot gezantschapssecre taris der eerste klasse en als zoodanig geplaatst by dat te Brussel, en 3o. mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh en jhr. mr. R. De Marees van Swinderen, gezantschapsattachés in algemee- nen dienst, tot gezantschapssecretaris der tweede klasse, eerstgenoemde om als zooda nig by Zr. Ms. gezantschap te Weenen werk zaam te zyn, terwyl de tweede in algemeenen dienst werkzaam blyft. Verder is jhr. mr. H. Van Weede, gezant schapssecretaris der eerste klasse by Zr. Ms. gezantschap te Brussel, in die hoedanigheid geplaatst by dat te Berlyn. By koninklyk besluit is benoemd tot vice-president der arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch, jhr. mr. L. C. J. A. Van Meeuwen, thans rechter in dat college; tot vice-president der arrondissements rechtbank te Haarlem, mr. L. E. A. baron Sloot tot Oldhuis, thans rechter in dat college tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Gouda, H. Kayser, ontvanger der registratie en domeinen te Gouda, en W. Lotsy, burge meester van Bodegrave. Pensioen verleend aan: A. Mink, hoofd eener openbare lagere school te Heukelum, 660W. L. Hering, onderwyzeres, hoofd eener openbare lagere school te Rotterdam, ƒ1392; H. G. Geys, hoofd eener openbare lagere school te Stryensas, 444P. H. Van Kassei, id. te Purraerend, ƒ941; A. Cense, onderwyzer am eene openbare lagere school te Middelburg, ƒ534; B. Oosthoek, hoofd eener openbare lagere school te Zeist, ƒ951; W. Faber, hoofd dor openb. lag. school te Pieterburum, 660. Gemengd Nieuws. Hier ter stede wordt aan de hui- zen ter teekening aangeboden eene lyst, naar het heet van de werklieden-vereeniging „Pa trimonium". Het doel, dat met die aanbieding wordt beoogd, isgelden byeen te krygen voor de kas dier Vereeniging, welke in niet bloeien- don toestand heet te verkeeren. Op die lyst is reeds voor flinke bedragen geteekend. Iemand, geneigd ook iets daarvoor af te zonderen, vroeg ons terecht of hy dat wel kon doen, aan gezien de lyst door niemand onderteekend was. Wy rieden dit met aan en maanden tot veorzichtiglieid. Gaat de lyst inderdaad van „Patrimonium" uit, dat die Vereeniging dit dan officiëel bekendmake op de eene of andere wyze, of iemand van haar bestuur de lijst voorzie van zyne handteekening 1 Tegen den machine werker, die zich van de werf der Kon. Ned. Grofsmedeiy oen gedeelte van een wagen en een viertal stukken rails toeëigende, vorderde het O. M. by de Haagsche rechtbank niet acht, maar drie maanden gevangenisstraf. De Haagsche politie heeft de vermoedelyke daders ontdekt van de ont vreemding van eene belangryke party oud yzer van het terrein der gasfabriek te's-Hage. Het zyn 6 sjouwerlieden, van wie vier naar het huis van bewaring zyn overgebracht. Ook zyn vier jeugdige ladelichters, bekenden der justitie, die uit een winkel op den Den nenweg aldaar deze week 60 hadden mee genomen, door de politie opgespoord en voor- loopig in hechtenis gesteld. „Men deelt onsmed e", zegt het Vad., „dat voor de leening der „Witte Socië teit" is ingeschreven voor 101.353.096.000." Het bedrag der leening was slechts 250,000. De interpunctie van het Vad. is niet volkomen duideiyk. Zou het bedrag der leening inder daad 405,412-malen geteekend zyn?] Aan het Centraalbureau der Staatsspoorwegen te Utrecht is Woensdag namiddag voor het eerst de electrische ver lichting der meeste bureaux in werking ge steld; zy voldeed in alle opzichten. Een 160-tal gloeilampjes, gevoed door ééns electro- dynamo-machine, gaven een zeer aangenaam, helder licht. Door een feilen brand is de boerenbehuizinge van mevrouw de wed. H. E. Timmerman van Ter-Apel, onder die ge meente, met alles cr in, in de asch gelegd. Niets was verzekerd. Hoewel de influenza ver schil lende bedienden der koninklyke familie hoeft aangetast, verklaren de doctoren dat de on gesteldheid van de prinses slechis eene ver koudheid is, welke zy by het schaatsenryden op de vijvers van het Loo vatte. De tent op het ys beschutte Hare Majesteit na het ryden voldoende, doch de prinses, die nog niet zoo vlug ter schaatse is, of zy verpoosde zich nu en dan, ondervond daarvan de nadeelige gevolgen. Met het oog op de heerschende epidemie achtten de doctoren het raadzaam, alle voorzorgsmaatregelen te nemen, en H. K. H. fe verzoeken hare vertrekken niet to verlaten, voordat de hoest geweken was. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, voor zitter van de Tweede Kamer, en zyne echt- genoote zyn aangetast door de griep. Volgens de „Maasbode" is de heer Schaep- man, die eene lezing zou houden te Rotter dam, verhinderd daar op te treden. De heer Schaepman lydt aan de griep. Ook te Rotterdam is hot aantal griep- lyders zeer groot, en werkt de epidemie in hoogs mate storend en belemmerend op het maatschappelyk verkeer en op verschillende zaken. De hoogere burgerschool voor meisjes is tydelyk gesloten, voorloopig tot Maandag, omdat het meerendeel der leeraressen onge steld is. Het geheele personeel der visch- markt, met uitzondering alleen van den ondermarktmeester, moest wegens ziekte naar huis gezonden worden. Er is daar nu hulppersoneel aangesteld. Op post- en tele- graxfkantoor blyft het aantal zieken zeer groot, en op vele handelskantoren en in tal van werkplaatsen moet de arbeid met zeer beperkt personeel worden verricht. Ook de invloed der ziekte op het bezoek van schouw burgen en andere publieke vermakelykheden is zeer merkbaar. Wegens het groote getal griep-lijders onder de ambtenaren van de directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Amsterdam, zullen van verschillende standplaatsen een dertigtal commiezen voor onbepaalden tyd naar Amsterdam gedetacheerd worden. Een twaalftal is reeds aangekomen. De „nieuwe ziekte," geiyk zy in de volks taal wordt genoemd, blyft ook te Haarlem haar goedaardig karakter behouden. Reeds werd verhaald dat een meisje van vyf en twintig jaren daaraan zou z|jn overleden. Dit is echter niet officiéél gebleken. In eene der voornaamste apotheken werden byna twee honderd recepten op één dag gereedgemaakt. De twoe doctoren, die eenige dagen tehuis moesten blyven, hebben hunne praktyk her vat. Eene byzondere school voor meisjes is gesloten en aan de openbare inrichtingen van onderwys komen onder het personeel ver schillende gevallen van koorts en verkoudheid voor; vooralsnog zyn evenwel geene leerlin gen behoeven te worden naar huis gezonden. Een tiental agenten van politie is buiten dienst en op het postkantoor hebben negen beambten hunnen arbeid moeten staken. Door ziekte van een aantal collectanten is aldaar gisteren de collecte voor de R.-K. niet gehou den kunnen worden. In de gemeente Sloten (N.-Holland) komen zeer vele gevallen van influenza voorde ge- neesheeren hebben het verbazend druk. Tot dusver kwamen evenwel geenesterftegevallen dier ziekte voor. De griep breidt zich te Meppel uit; vele leerlingen der scholen ïyden aan die ziekte en moeten dientengevolge de lessen verzuimen. Ook heeft ze reeds offers geéischt. De lessen by den hoofdcursus te 's-Her togenbosch zyn tydelyk gestaakt wegens het heorschen van influenza onder onderwyzers en leerlingen. Het getal griep-lyders onder de cadets der Militaire Academie is geklommen tot honderd, byna een derde van het geheele getal. Het militaire hospitaal te Breda is voorts geheel gevuld met zieken uit het garnizoen. Te Maastricht zyn alle openbare lagero scholen, benevens de geestelyke scholen, ge sloten wegens ziekte. In de gevangenis voor meisjes te Montfoort ligt de grootste helft der verpleegden ziek. Wy vernemen dat groothandelaren in steen kolen het bericht ontvangen hebben dat de algemeen heerschende ziekte ook onder de mynwerkers zeer ernstig woedt, terwyl de Duitsche sporen mede om dezelfde reden in de noodzakelykheid gebracht zyn den dienst te verminderen en eenige speciale treinen te doen uitvallen. Hierdoor kan de verzending voorloopig slechts zeer gebrekkig zyn. Hot spoorwegverkeer in Wurtemberg onder vindt eveneens storing, ten gevolge van de influenza. Het aantal sterfgevallen neemt in Madrid nog steeds toe. In December zijn 3109 per sonen overleden, dat is 800 meer dan in Augustus 1885, toen de cholera zooveel slacht offers maakte. In de eerste helft der maand stierven er 1089, maar in de tweede, na het uitbreken van de griep, 2070, waarvan het grootste gedeelte aan bronchitis en longont steking. Het gebeurt dan ook niet zelden, dat twee cf drie kisten in één lykwagen vervoerd worden, en vele armen worden door hunne bloedverwanten op de schouders grafwaarts gedragen. De liefdadigheid doet wat zy kan; de „Imparcial" heeft in vier dagen 30,000 gulden voor de armen ontvangen, zonder het groote aantal andere geschenken in kleeren, dekens, en levensmiddelen, mee te rekenen. Te Parys is het weer gedurende de laatste dagen bijzonder fraai geweest. Dit had een goeden invloed op den algemeenen gezond heidstoestand, welke steeds beter wordt. Weenen en Pesth waren daarentegen gehuld in een dichten mist, waardoor eene verbetering van den toestand werd tegengehouden. De griep blijft nog in beide steden heerschen, maar breidt zich niet meer uit. Te Londen wordt de toestand ook beter, maar het ongun stigst luiden de berichten uit Nieuw-York, waar het aantal lyders nog zeer groot is. BUITENLAND. Dnltschland. In de gisteren gehouden zitting van den Ryksdag wees de liberale afgevaardigde uit Danzig, dr. Rickert, by de behandeling van de begrooting voor marine op Nedorland. De heer Rickert haalde Nederland aan als voor beeld, omdat dit land, ondanks zyne uitge strekte koloniën, voor de zeemacht elk jaar niet meer dan 25,000,000 noodig heeft. De heer Von Bennigsen, de leider der nationaal-liberalen, antwoordde dat Nederland door zyne geringe werkzaamheid, wat de zee macht betreft, aanmerkelyk is achteruitgegaan. Alleen daardoor verloor Nederland zyne beste koloniën op Ceylon en aan de Kaap de Goede Hoop en daarby heeft Nederland als handels- staat ook niet die beteekenis, welke Duitsch- land bezit. De leider der Duitsch-vryzinnige party, de heer Eugen Richter, wees er op, dat Ceylon en de Kaapkolonie in de vorige eeuw ver loren gingen na den Fransch-Engelschen oor log, zoodat de toestand, waarin de Nederland- sche zeemacht op het oogenblik verkeert, niet voor het verlies van deze koloniën verant- woordelyk kan worden gesteld. - Keizerin Frederik, die met hare dochfers te Rome vertoefde en daar gedurende den winter zou blyven, is wegens het overlyden van keizerin Augusta naar Berlyn terugge keerd. De koning van Italië wa3 met de koningin en den kroonprins aan het station, toen de keizerin vertrok. Na den treurdienst in de hofkapel van het paleis heeft gisteravond te 10 uren de inzege ning van het stoffelyk overschot der keizerin Augusta plaats gehad en werd het naar de slotkapel overgebracht, onder geleide van een eskadron der lyfwacht. Het was zacht weder. Na de korte godsdienstoefening in de kapel naast de sterfkamer van keizer Wilhelm droe gen de kamerdienaars der overledene de met rood fluweel bekleede en met goud beslagen kist naar de straat, waar 16 reusachtige onderofficieren van de grenadiers haar op de schouders namen. Langzaam zette de lijkstoet zich in beweging. Vooraan ging een eskadron garde du corps met zwarte kurassen, dan ver schillende hooge hofbeambten en dan de kist. Achter deze liepen de hoogstgeplaatste hof beambten, gevolgd door den keizer, en links van dezen de groothertog van Saksen-Weimar, rechts van hem de groothertog van Baden. Daarna volgden alle andere prinsen, hofbe ambten, enz. De stoet werd door een eskadron kurassiers van de garde gesloten. Langs den korten weg van het paleis naar het slot ston den de garde-troepen in twee ryen geschaard, om, den vyfden man eene brandende fakkel dragende. De keizerin en de erfprinses van Meiningen begaven zich in een rytuig naar het paleis. De geheele plechtigheid word in eerbiedige stilte aanschouwd door eene groote menigte. By de gesloteu kist in de slotkapel sprak de hofprediker een kort gebed uit. Nam9ns den Ryksdag is een prachtige krans van rozen en camelia's op de kist van keizerin Augusta gelegd. Op den satynen band staat gedrukt: „De Duitsche Ryksdag aan de eerste Duitsche Keizerin. 7 Januari 1890", en op de keerzijde „Zalig zyn de barmhartigen, want zy zullen barmhartigheid verwerven." Voor de uitvaart van keizerin Augusta worden de koning van Saksen, de hertog van Saksen-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2