9169 Donderdag O Januari. A°. 1890. Leiden, S Januari. PRUS DEZE3 COTJ3A3TT: T*sr Leiden par 9 matcden.1.18. Frits o© por posi.B 1.48. é.&ocderlgkd Hommer*. .unMjuutwuMri.r-11»!. iun ■mnmrain Ter verkiezing van een lid voor de Pro vinciale Staten in Zuid-Holland, in de plaats van den heer C. J. Leembruggen, die is af getreden, werden hier ingeleverd 1373 stem biljetten, waarvan door het stembureel van onwaarde werden verklaard 14, zoodat het aantal geldige stemmen 1359 en de volstrekte meerderheid 6S0 bedroeg. Uitgebracht waren op de heeren J. P.:nkos Borger (cand. der liberalen) 731 st. Mr. J. Bredius anti-rev.) 316 Mr. B. M. Bahlmann kathol.) 306 Gekozen is dus de heer J. RINKES BORGER. Verder waren 6 stemmen op verschillende personen uitgebracht, nl. op den heer D. Har- tevelt 2 stemmen en op de heeren J. Van der Breggen, prof. P. Van Geer, A. L. De Sturler en dr. A. W. Kroon ieder éónostem. Naar aanleiding van het voorstel der zeven raadsleden om de nieuwe Stadszaal niet op de Breestraat, maar ter plaatse van 's-Gravenstein te bouwen, merkt het „Bouw kundig Weekblad" op, dat, naar zy'n oordeel, het aannemen van een dergelijk voorstel zeer te betreuren zou zijn, en wel om de volgende redenen lo. Zal daardoor een groot publiek gebouw- in een vrij afgelegen hoek worden weggestopt. 2o. Zal een groot deel van het Pieterskerk plein vlak vóór de kerk worden ingenomen, zeer ten nadeele van het effect der Pieters kerk, die, als zy gerestaureerd is, ongetwij feld verdient te staan op een ruim plein. 3o. Zal het gebouw, genaamd 's-Gravenstein, een van Leidons oudste gebouwen, waaraan zooveel historische herinneringen zijn ver bonden (men leze o. a. Van Mieris), worden gesloopt. De volgende vraag acht genoemd blad meer gerechtigd: Is het niet veel wenschelykor 's-Gravenstein tot WaaLcho kerk in te richten, en bet terrein van de tegenwoordige Waalsche kerk naast de oude Stadszaal op de Breestraat, bij de nieuwe zaal te trekken? De heer Willem Van Zuylen is weer hers'eld. Zijne aangekondigde voordrachten za' hij nu a. s. Vrijdag avond in den Schouw burg alhier houden. Door mevrouw M. Staal, geboren Cobet, is aan de bibliotheek der Rijks-universiteit alhier ten geschenke aangeboden eene belang rijke verzameling boeken en schrifturen, toe behoord hebbende aan wijlen haren vader, den oud-hoogleeraar dr. C. G. Cobet. (§8Z9 <§ourant wordt dagelijks, mst uitsondering van <gfas- en feestdagen, uitgegeven. Het geschenk bestaat uit een aanzienlijk getal bundels papieren, waarop do hoogleeraar do voornaamste lezingen van de beste Griek- sche Codices der bibliotheken van Italië en Parijs aanteekende en emendaties van Griek - sche schrijvers neerschreef, alsmede uit eene geheele reeks uitgaven van Grieksche Classici, 125 deelen in verschillend formaat, Z.Ed.'s handexemplaar met tal van tekstverbeteringen op de randen. Aan de schenkster is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Edam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10 uren bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Door den gemoenteraai van 's-Graven- zande zal de Kweekschool tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen te Leiden met eene jaarlijksclie bijdrage var. f 5 worden gesteund. Benoemd is tot ambtenaar ter secretarie der gemeento Hazerswoude de heer Oswald Van Eek, te Leidon. Aanstaanden Zondag, 12 Januari, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Horv. gemeente te Hoogmade aanvangen des voor- middags te tien uren, terwijl alsdan als voor ganger zal optreden de heor J. W. H. Kalkman, predikant te Alfen aan den Rijn. Beroepen is te Meerkerk ds. H. Portuijn, te Zwammerdam c. a.te Monster, ds. J. W. H. Kalkman, te Alfen aan den Rijnte Schoonrewoerd, ds. Y. Bootsma, te Zoeter- meer c. a. Uit de volkstelling, gehouden te Voor hout, blijkt dat de bevolking op 31 Decem ber 1889 aldaar bestond uit 1296 zielen. De Koning heeft zijn opperjagermeester J. Werner baron Van Pallandt van Oud- Beierland opgedragen Z. M. te vertegen woordigen bij de begrafenis van baron Fagel, opperintendant der Koninklijke Paleizen. De afgevaardigde des Konings zal in een galahofkoets in den lijkstoet plaats nemen. De lste luit. K. A. Enklaar, van het 4de reg. inf. te Gouda, is overgeplaatst bij het 3de bat. te Haarlem. De officier van gezondheid L. L. Plan- tenga is op non-activiteit gesteld. Voor het ambt van hoogleeraar vanwege de Ned.-Herv. Kerk b(j de gemeente-universi teit te Amsterdam (ten gevolge van de niot- aanneming der benoeming door dr. Bronsveld) is heden door de Synodale commissie het vol gende drietal opgemaakt: dr. P. J. Muller, pre- d kant te Rotterdam; dr..T. H.L. Roozemoyer, predikant te Arnhem, en dr S. D. Van Veen, predikant te Groningen. In Den Haag is in zes-en-zeventigjarigen ouderdom overleden de heer F. A. Vaillant, gepensionneerd generaal-majoor, inspecteur van het wapen der genie. De overledene, die versierd was met de ridderkruisen van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikekroon, deed tjjdens den Belgi schen opstand als cadet, dienst in de vesting Njjmegen. Verschillende vertegenwoordigers der vreemde mogendheden hebben bij het Duitsche gezantschap te 's-Hage bezoeken van rouwbe klag afgelegd, wegens het overlijden van keizerin Augusta. Gistermiddag overleed te Zwolle mr. W. baron De Vos van Steenwijk, lid der Eerste Kamer voor Drente. Slechts een paar dagen was hij ziek. Eone heftige longontsteking nam don algemeen geachton man weg. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 7 Jan. van Port-Said; de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 8 Jan. Lizardde „Bromo," van Rotterdam naar Batavia, is 7 Jan. te Marseille aangekomende „Oranje- Nassau" arriveerde 31 Dec. van Amster dam te Paramaribo en 7 Jan. van daar te Demarara; de „Prinses Marie," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 7 Jan. van Southamptonde „Prins Frederik Hendrik" vertrok 28 Dec. van Paramaribo naar Amster dam; de „Zeeland," van Batavia naar Rotter dam, vertrok 7 Jan. van Suez. Do audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal op 11 dezer niet plaats hebben. Bjj koninklijk besluit is aan M. Van de Stadt, gewezen bewaarster der 2de klasse in de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorkurn, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 103 's jaars. Gemengd Nieuws. Men meldt ons uit Waddingsveen dat het ljjk van den verdronken schipper is gevonden in de Gouwe. Op de algemeene be graafplaats is het ter aarde besteld. De sociëteit „Vredebest" heeft besloten dezen winter aan hare leden een tweetal ge- roeglijke avonden te verschaffen. Een daarvan bad onlangs plaats en bostond uit een con- PRIJ8 DER ADVEKTBHTTHNi Y»a I—rvgelj ƒ1.0». Iodua razal mevr 0.17 j. Groet*» latUr» naar pUttarubnW. Toor bat la- MMaaran b tl tan stad vordt 0.1» barekend. cours bij verschillende spelen. De andere avond zal bestaan uit een café-chantant. Naar wjj vernemen, zal in deze maand alhier eene soirée musicale dóclamatoire plaats hebben. Het gebouw van don Protestantenbond zal aan de Gouwe (Zuidkade) verrijzen. De fonda menten z(jn reeds gelegd. De dieven, die de eenden, konijnen, enz. b(j verschillende personen op 't dorp alhier hadden gestolen, zijn gevat en hebben hunne schuld reeds volledig bekend. Gisteren overleed de oudste inwoonster der gemeente Valkenburg, de wed. C. De Vries. Vóór een paar weken bekwam zij door een noodlottig toeval hevige brand wonden, welke nu haren dood veroorzaakten. Het bestje bereikte don eerbiedwaardigen leef tijd van 97 jaar. In den avond van 6 dezer is ia de Haarlemmermeer afgebrand eene schuur met hooi en stroo, in eigendom behoorende aan den hoer Holwerda en in gebruik by J. Kooiman, B No. 81 kerkhoflaan, by Halfweg. By gunstig weder zullen deze week van Schevoningon de oorste schuiten voor de schrobnet visschery in zee gaan. De vrouw van H. Z., in de Raam straat te Delft, Maandag-namiddag eene bood schap verrichtende, liet haar zoontje van 5 jaar alleen achter. Men vermcedt dat het kind in de brandende kachel heeft gepookt; althans, toen de vrouw eenige oogenblikken later terugkwam, stond het kind in lichter laaie en had het zulke erge brandwonden bekomen, dat het kort daarna is bezweken. Naar aan de „N. R. C." nu verze kerd worde, was de berichtgover, die haar eenige bijzonderheden mededeelde aangaande de aanleiding tot het tweegevecht tusschen twee officieren te Amsterdam, niet goed ingelicht. Aanleiding tot het conflict was eene opmer king van don instructeur, luitenant v. L., aan den luitenant dor artillerie K., waarop deze laatste, zich beleedigd gevoelende, eone uit daging zond, welke de hoer v. L. meende niet te mogen afwyzen. Eone woordenwisse ling, waarby minder parlementaire uitdruk kingen werden gebezigd, is niet voorafgegaan, en voor hot duel werden ook niet de voor waarden gesteld, welke de eerste berichtgever noemde. Alleen do luitenant K. werd gekwetst. Zyu tegenstander bleef ongedeerd, en deze heeft bijgevolg noch drie weken zyne kamer be hoeven te houden, noch de hulp van een j civielen arts behoeven in te roepen. "EEN CELL)KSVOGEL Uit de portefeuille van. een arts. S) „Kwartels? Maar, myn hemel, waartoe?" „"Wel, om te braden en op te eten." Mijn begeleider barstte in een luid gelach los. „Beste sennor," riep hy, „een gebraden kwartel en een gebraden schoenzool dat is zoo ongeveer hetzelfde!" Inderdaad overtuigde ik my eenige dagen later, dat de kwartel op de Azoren het ideaal der magerheid en in don waren zin van het woord geen schot waard is. Op dat oogen- blik evenwel vervulde de bewering van den onbekende my met eenig wantrouwen en om aan het gesprek eene andere richting te geven, vroeg ik: „Zeg my eens, goede vriend „Ik heet Diago Tunal", viel myn begeleider mij met kalme waardigheid in de rede. „Goed, vriend Tunal", ging ik voort. „Zeg my eens, waarom ik, naar uwe meening, juist roodborstjes zou gejaagd hebben?" „"Wel, omdat de regeering twee reis (ruim een lialven cent) voor drie koppen betaalt." „Liove hemel, wordt deze onschuldige vogel hier door do politie vervolgd?" riep ik ontsteld. „Onschuldig, sennor?' herhaalde Tunal verbaasd. „Integendeel, het roodborstje, de meerle en de kanarie zyn onze ergste vijanden. "Wacht den zomer maar af en gy zult zien!" En ik heb werkelyk later gezien, dat de vrypostigheid en vraatzucht, waarmede deze by ons gewilde insecteneters op de koren velden der Azoren vallen, inderdaad te ver gaan en de scherpste vervolging rechtvaardigen. Op dat oogenblik had ik die wetenschap echter nog niet, on kwartels, die als schoenzolen smaken, roodborstjes, die vogelvry verklaard dienen te worden dat was te veel ver rassends, dan dat ik mijn nieuwen vriend niet voor een spotvogel zon hebben moeten houden. Ik zweeg dus, en zoo bereikten wy weldra de eerste hoeve van het dorp. Daar maakte Tunal plotseling halt. „Hier woon ik", zeide hij eenvoudig. „Mis schien komt gy my by gelegenheid opzoeken. Intusschen, adeos, sennor!" En voordat ik antwoord kon geven, was hy achter de deur der hoeve verdwenen. Een kwartier later zat ik in droge kleeren bij het haardvuur, dronk behaagiyk thee en vertelde daarby myne hospita en hare dochter de geschiedenis van myn ongeval. „Diago Tunal? Niet mogelyk!" riepen bei den als uit éón mond, toen ik den naam van mijn redder noemde. Verbaasd zag ik op. Roseta wendde zich daarop haastig af, maar de oude zeide: „Hm, ziet gil, sennor, Diago Tunal dat is eigen lijk een ongoluksvogel. "Wat hy aanpakt, mis lukt, In zyne quinta heeft zich hier de lagri- ma voor zes jaar voor 't eerst vertoond. Hy' heeft daarna alle boomen uitgeroeid en nieuwe geplant. Maar toen hy op den eersten oogst wachtte, zyn de stammen, de een na den an der, opnieuw aangetast. Hij is altyd onge lukkig, de arme jongen." „Toch niet, tante Riscado!" viel op dit oogenblik de BCherpe stem van een mageren man in, die ongemerkt de geopende huisdeur was binnengekomen. „Was het geen geluk genoeg, dat hy voor zeven jaar de schipbreuk der Andorinlia ontging, terwijl al zyne kame raden moesten verdrinken „Hé, kom nader, Canto!" antwoordde do vrouw voorkomend, terwyl zy haastig op sprong on den gast een stool aanbood. Fslippe Canto, een vyftiger ongeveer, met oen smal gezicht, vertegenwoordigde het aris tocratische element in het dorp, want hy was een „halve morgado"; dat wil zeggen: hy bezat grond, terwyl de overige boeren slechts quinteiros of pachters waren. Vandaar do be- minneiyke ontvangst, die hem ten deel viel. „Tunal heeft dus zeereizen gemaakt?" vroeg ik, nadat Canto plaats bad genomen. „Wel zeker," gaf de boer ten antwoord. „Hij is verscheidene jiren op een walvisch- vaarder geweest en hoeft daarby zooveel ver diend, dat hy zyns vaders schulden betalen en de boerderij overnemen kon, toen hy terug kwam. En indien Diago ook overigens niets heeft," voegde hij er by, „dan heeft hy toch mooie zwarte oogen. Nietwaar, Resetinha?' Het jonge meisje had zich by Canto's bin nenkomen naar het haardvuur begeven. Thans echter keerde zy zich met gefronste wenk brauwen om en antwoordde droog: „Of Tunal mooie oogen heeft, weet ik niet. Maar dit staat vast, dat hy zyne soep driemaal ver- orbord, voordat uw Vasco het tafelgebed heeft gezegd." „Maar, kind!" riep myne hoepita verschrikt, en om den slechten indruk dier woorden weg te nemen, ging zij haastig, tot Canto gericht, voort: „Laat dat domme kind, Cantozeg ons liever, hoe het met uw oranjeoogst van dit jaar staat Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1