N°. 9167. Dinsdag 7 Januari. A0. 1830. §ourant wordt dagelijks, mei uitzondering van don- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. EEN GELUKSVOGEL. PRIJS DRZ21R COURANT. 7oo? Leiden per 8 mAandoa.J l*/0. Franco per post1.40. Afzonderlgko Kommen0.05. PRIJS DER ADVBRTBNTIEN: Tas 1—6 TOgde l.Oi. led*» regel meer ƒ0.171. Oreetere lette» out pleiternirnte. Toer het in. wsieeren balten de et*d wordt 0.10 berekend. AGBLAD. INGEZONDEN. Gravensteen. In de middeleeuwen werden de gevangenis sen steen genoemd, omdat ze hecht en sterk gebouwd waren, in tegenoverstelling van de gewone huizen, meest van hout gesticht. In Leiden waren twee gevangenissen, nl. De Blaauwe steen en Gravensteen. De eerste voor de gevangenen, die gevonnist werden door den magistraat van Leidenen de tweede voor hen, die krachtens het hoogste gerechts hof gestraft werden. TFaar de Blaauwe steen gestaan heeft, is onzeker. Men weet ook niet of hier te denken is aan eene gevangenis of aan eene gerechtsplaats. Gravensteen was eigendom van den Graaf van Holland, vandaar den naam van Graren-steen. De openbare gerechtsplaats bij Gravensteen wordt in vroegere sententiën genoemd Schoon- verdriet. Het jaar van stichting van Gravensteen is niet met juistheid op te gevenvermoedelijk heeft die plaats gehad in het midden van de twaalfde eeuw. In de vijftiende eeuw verkeerde die gevan genis in zeer vervallen toestand, zoodat de Graaf van Holland by overdracht in dato 12 November 1463 besloot, die in vrijen eigen dom over te dragen aan de Regeering van Leidon, behoudens enkelo voorwaarden. De Regeering van Leiden heeft de herstel ling krachtdadig ter hand genomen. Immers, in 1556 en 1598 is deze gevangenis vergroot in 1665 is bij de vergrooting de gevel ge bouwd aan hot Pieterskerkhof; in 1671 is de vierschaar en schepenen-kamer gebouwd tegenover de Papestraat, en is de galerij langs het Gerecht gerestaureerd. Uit het bovenstaande blijkt dat verschil lende bouwmeesters deze gevangenis gebracht hebben in zijn tegenwoordigen toestand. De primitieve bouw is wel te onderkennen; dat torentje met nevonhuis en galerij dragen de kenmerken van hun tijd; van kunstwaarde geen sprakeuit dien ty'd is er beter werk geleverd. De andere gebouwen, later gesticht, kenmerken ook hun tijd, maar het was niet de bloeitijd der bouwkunst. En het geheel levert een mengelmoes van stijlen dat geene kunstwaarde bezit, dat niet op schoon heid mag roemen en in disharmonie is met de daarbij staande gebouwen, gewijd aan gods dienst en wetenschap. Historische waarde heeft het gebouw ook niet. Immers, dat daar twee samenzweerders tegen het leven van Prins Maurits berecht Uit de portefeuille van een arts. 1) De oranjeboom is voor de eilandengroep der Azoren, wat de druif voor de wynverbou- wende districten van Duitschland en Frankrijk isde hoofd- en dikwijls genoeg de eenige bron van inkomsten van het grootste gedeelte der bevolking. Ook gedijt hij nergens beter dan op den vulkanischen bodem dezer prachtige eilanden, met name op Fayal en S3n-Miguel, waar de tienjarige stam gemiddeld 5000 vruch ten brengt. In 1884 werd het aantal boomen op de beide genoemde eilanden op circa 150,000 en de jaarlyksche opbrengst gemiddeld p 700 millioen oranjeappels, ter waarde van 150,000 gulden, geschat. Het grootste gedeelte er vruchten wordt naar Engeland uitgevoerd, at aan dezen tak van handel reeds sedert ngeveer 70 jaren zeer veel zorg gewijd heeft, n zoowel de tranenpest of lagrina (1836 842) als de kort daarna (1843 1847) op- edende oranjeluis hielp bestrijden. In het jaar 1842 had ik mij te Ponta-Del- gada gevestigd, om, in opdracht van de ge- roeders Stipton, handelaars in zuidvruchten zijn, zal ieder gaarne willen vergeten. Zulke biadzjjden slaan wij liefst over. Bovendien, dat men in Leiden aan gebou wen van dien tijd niet veel historische waarde hecht, bewijst, dat men niet geaarzeld heeft, 's Gravenhof of Lokhorst te sloopen, en daar voor in de plaats te bouwen Gymnasium, Hoogere Burgerschool, Gymnastieklokaal enz. Toch is de herinnering aan 's Gravenhof aangenamer dan die aan Gravensteen. Wij achten het wensckelijk Gravensteen te sloopen met de daaraangehechte huizen, opdat er iets beters, iets schooners, iets nut- tigers, iets aangenamers voor in de plaats kome. De aangehechte huizen hebben geene kunstwaarde, en uit een hygiënisch oogpunt beschouwd, is hun verdwijnen misschien wen- schelijk. Bovendien, bij de tegenwoordige rechtsbedoeling heeft deze gevangenis geene reden meer van bestaan. De Stadsgehoorzaal. Langen tijd moest de stad zich behelpen met eene gebrekkige Gehoorzaal. Sedert eenige jaren is die geheel gesloopt, en op dezelfde plaats verrees eene nieuwe Gehoorzaal. "Wel mocht die niet op uitwendig schoon bogen, maar inwendig was die goed ingerioht, en strekte den bouwmeester tot eer. Door een ongeluk brandde die zaal, weinig jaren na hare stichting, zoo goed als geheel af; en thans is Leiden zonder eene haar waardige zaal. Waar zal de nieuwe zaal verrijzen? De zaal zal moeten dienen voor weten schap, kunst, muziek enz. Voor voorlezingen en muziek is het wen- scheljjk dat de zaal niet ligt aan den pubhe ken weg, althans niet onmiddellijk daaraan grenst, en nimmer aan eene hoofdstraat. Bij voorlezingen toch geeft een vreemd geruisch afleiding, en by muziek kan dat de beste passages bederven. Voor kunst is licht, veel licht, en goed licht behoefte, en 't is daarom wenscheiyk dat het gebouw vrijstaat. Nog is een vereischte dat de toegang over dekt zij, en bulten den openbaren weg; met andere woorden: dat men met rijtuigen, buiten den openbaren weg, onder eene over dekking, toegang verkrijgt tot het gebouw. Aan geen van deze voreischten voldoet de plaats, waar de Gehoorzaal gestaan heeft, zy ligt in de richting der huizen aan de hoofdstraat en is geheel door gebouwen in gesloten. Thans is het de tyd om Gravensteen met aangehechte huizen te sloopen, en op dat te Londen, de lagrina te bestudeeren, de in hare gevolgen met den zwarten dood te ver gelijken plantenpest, die destijds de wereldbe roemde oranjetuinen in woestijnen veranderdo en de Azoren met verarming, mijne lastgevers met den ondergang hunner zaak bedreigde. Op San-Miguel alleen, het grootste der negen eilanden, waren sodert 1836 ongeveer 40,000 oranjeboomen aan deze ziekte bezweken. Dezen haard der ziekte had ik daarom tot basis mijner operaties, de havenstad Ponta-Delgada tot standplaats gekozen, en door de omstan digheden begunstigd, was ik reeds na drie maanden gewerkt te hebben ten minste over de oorzaak der ziekte in 't reine. De ziekte was het onmiddellijk gevolg van het woeke ren van een hypodermium of schorsknager, een kleinen, grijs-zwarten paddenstoel-vorm, die eerst de wortelen aantastte, daarna tus- schen hout en schors tegen den stam opkroop, den bast vernielde en aan de schors knaagde, totdat deze barstte en een gomachtig sap voor den dag deed komen, dat het karakteristieke kenteeken der ziekte vormt en haar den naam lagrina of tranenpest verschaft heeft. Gelijktij dig met het voor den dag komen van deze tranen (het sap) begonnen de bladeren geel te worden, de bast viel er stuksgewijze af, de ontbloots stam was blootgesteld aan wind en weer, het terrein eene Stads gehoorzaal te stichten. Immers, het terrein voldoet aan alle ver- eischten, het ligt in het beste gedeelte van de stad, heeft eene waardige en stille om geving, en aan twee zijden ruime toegangs wegen, namelijk Papestraat, Houtstraat en Pieterskerkhof. v. L. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" betoogt de wenschelykheid dat van bevoegde zijde, in casu heeren Doet. Med., voor het publiek eenig licht worde ontstoken omtrent de ver schijnselen, waarmee de heerschende ziekte gewoonlijk begint, en de gedragslijn, die voor zichtigheid by het opkomen dier verschynselen gebiedt. De ziekte breidt zich uit en genees- heeren zullen tyd te kort komen om zoo snel te komen, als dat op vele plaatsen zal ge- wenscht worden; daarom wenschen wy op het betoog in de Courant voornoemd de aan dacht te vestigen. Dr. Nykamp gaf al een goed voorbeeld door te toonen dat hy byzondere aandacht aan de ziekte schenkt. Wy ver wachten nu eenige practische raadgevingen, huismiddeltjes als 't zyn kan. D. H. Gemengd Nieuw*. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem Leiden bedroeg in December 1889 7001.62 en in Dec. 1888 f 6386.165. Sedert 1 Januari 1889 ƒ95,670.615, tegen 83,211.485 over hetzelfde tydvak van 1888. De uitslag van den Zaterdag te Amsterdam gehouden schaatsenwedstryd, baanlongte 1 myl, was, dat de prys door Pander werd gewonnen in 3.6 min.de tweede aankomende was Norseng in 3.7, derde Jurrjens in 3.15, vierde Houtman in 3.20. Slechts 6 mededingers waren opgekomen, nl. Tebbutt, Ahrends, Norseng, Pander, Hout man en G. Jurrjens. Aan den wedstryd op tweemyis-baan namen deel Tebbutt, Ahrends en Norseng, buiten landers, en Jurrjens, Pander en Houtman, Nederlanders. Eerstaankomende was Norseng in 6 25 m., tweede Pander in 6.33ys, derde Jurrjens in 6.53, vierde Houtman in 7.9. Uit Amsterdam wordt aan de „N. R. C." aangaande de aanleiding tot het aldaar plaats gehad hebbende duel tusschen twee officieren het volgende gemeld: In de manége der cavalerie waren op een ochtend in het begin van November twee officieren, Van L. der cavalerie en K. der artillerie, by de oefeningen tegenwoordig, naakte hout begon te rotten, en na twee, hoog stens drie maanden was de boom dood. Tegenover zulk een vyand waren de gewone huismiddeltjes volkomen machteloos. Er bleef my dus niets anders over dan eene zending chemische toestellen en preparaten uit Londen aan te vragen en mijn werk intusschen te staken. Deze gedwongen werkstaking kwam echter niet ongelegen. Ik was de stad en hare oran jetuinen recht moede, ik verlangde naar den aanblik van een gezonden plantengroei, en voordat myn baminnelyke gastvriend dom Jose het voorzag, had ik myne koffers gepakt om naar het dorp Porto Formosa te gaan, waar ik in het huis van de weduwe Riscado een redelyk onderdak, in de oude eene draag- lyke gastvrouw en in hare negentienjarige dochter Roseta eene aardige vriendin vond. Wel is waar miste ik in dit nieuwe kwartier al die commoditeiten van het beschaafde leven, welke dom Jose's huis my in overvloed ver schaft had, maar ter vergoeding daarvoor zag ik uit myn venster, in plaats van eene ein- delooze reeks verwoeste oranjeboomen, do heerlyke korenvelden van het dorp, daar achter den 'vyftig meter hoogen rotswand, die de vlakte begrensde en waarover de Gor- riana bruischend neerstortte, vervolgens den toen over de wyze van instructie-geven tus schen hen een geschil van gevoelen ontstond, dat weldra in een weinig parlementairen woordenstryd overging, en gevolgd werd door eene uitdaging, welke, naar men beweert, van eerstbedoelde uitging. De heer K. meende de uitdaging niet te mogen afwyzen, maar stelde als voorwaarde, dat de zaak zoo geheim mogeiyk en in de manége zelve zou worden uitgemaakt. Dat is dan ook geschied. Het duel had plaats op do sabel, en beiden wer den gekwetst, de eerste echter zwaarder dan de ander. De luit. Van L. was zelfs genood zaakt gedurende 3 weken zyne kamer te houden. De zaak bleef ook voor de militaire autoriteiten geruimen tyd geheim, doordien de betrokken personen zoowel als de getuigen over de zaak hebben gezwegen, en luitenant Van L. voor het verbinden van Zijne wond niet de hulp heeft ingeroepen van een officier van gezondheid, m»ar van een burger-arts. De „Britannic," eene stoomboot van de „Whito-Star"-iyn, kwam Donderdag avond by het aanvaren van de „Mersey" in botsing met de brik „Czarowitz" welke ter stond zonk. De kapitein der brik kwam om in de golven. Aan de „Standard" wordt uit Shanghai gemeld dat de opstand op het eiland Formosa zich uitbreidt. De gouverneur is met zyne troepen zeer ernstig slaags geweest met de opstandelingen, maar het is hun niet ge lukt het verzet tegen de regeering te be dwingen. Volgens het rapport van den Oostenrykschen consul te Teheran blyft de cholera nog heerschen in Perzië. Men vreest dat de epidemie zich zal uitbreiden en zich ook te Teheran zal vertoonen. Berichten uit St. - Petersburg melden dat de keizerin van Rusland over eenigen tyd hare bevalling tegemoetziet. Koning Humbert van Italië is, toen hy Zaterdag een rit maakte, van het paard gevallen. De koning bezeerde zich echter niet en reed in een huurrytuig naar zyn paleis. De voortvluchtige secretaris van den gemeenteraad der stad Havana, die 40,000 ponden sterling heeft verduisterd, is te Nieuw- York aangehouden op het oogenblik, dat hy gereed stond naar Europa te vertrekken. Te Toledo, in Ohio, is een gla zenmaker, die bezig was aan een dakvenster ruiten in te zetten, in aanraking gekomen met een draad der electrische verlichting en dood neergevallen op de draden. Toen men hem vond, was het lichaam geheel verkoold. kegelvormigen, met een altyd groenen plan tengroei bedekten Monte de Cabras, en ter rechterzyde eindeiyk, door de huizen gedeel- telyk aan myn oog onttrokkon, den langge- rekten Monte Redondo, die zich tot de zee uitstrekt. Wel is waar had ook Porto-For- moso zyne door de lagrina aangetaste quin- ta's (oranjetuinen), maar deze lagen buiten het bereik van mijn oog, en ik wachtte my wel, hen zonder noodzakelykheid te naderen. Acht a tien dagen waren sedert myne ver huizing verstreken, toen ik op zekeren morgen met het geweer op den rug den rotswand beklom, over de smalle met zeer hoog heide kruid bedekte hoogvlakte ging en den Monte de Cabras begon te beklimmen. Ik had daar, ofschoon wy reeds in April waren, daags te voren nog kwartels gezien, die zich aan de blauwe bessen van een Afrikaanschen boom te goed deden en had het voornemen eenige van die vogels te schieten. Terwyl ik in ver band daarmede de vraag overwoog, of ik den gewenschten buit in de pan braden of op andere wyze zou laten toebereiden, ging ik onvermoeid voorwaarts, totdat ten slotte de moeilykheden van het beklimmen al myne aandacht trokken. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5