zeemacht, de officieren van gezondheid ïde klasse J. Idzerda en J. F. Brust. De kapitein P. G. Van Schermbeek, van hot wapen der genie, thans op non activiteit, te rekenen van 1 Januari 1890, in actieven dienst hersteld, met bepaling dat hy tydeiyk en in afwachting van nadere beschikking boveu formatie van het wapen zal worden l"<)rC>enj Met ingang van 1 Febr.> 189.^ ,len ingenieur van 's Rijks w-Urttaaj; der lste kl. C. De Bruyn, te im8tDrdun, op zijn verzoek, eervol or'iSlag a|3 zoodanig verleend, en be vloerd tet ingenieur van 's R(jks waterstaat der lste kl. J. Mulder, thans 2de kl.tot id. 2de kl. D. J. Steyn Parvé, thans 3de kl., en tot id. 3de kl. H. Van Oordt, thans adsp.- ingenieur. De heer doctor B. Rienstra, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. bp het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Gomeugd Nieuws. De influenza blyft hier te lande met onverminderde hevigheid woeden. Er schijnt thans geene enkele plaats door die ziekte onbezocht te zjjn gebleven. Blijkens een particulier sehrijven wareri Zaterdag op ééne boekdrukkerij te Amsterdam niet minder dan 24 personen, die öf thuis moesten blijven, Of slechts half gezond aan 't werk stonden. Op eene andere drukkerij t^lde men 15 zieken. ZelfB begonnen er ook de courantenloopers ziek te worden, zoodat men er aan most gaan denken om de dag bladen in de heofdstad aan de abonné's per post te doen bezorgen. De ongesteldheid hserscht aldaar enorm. Behalve dat reeds drie hulpkantoren om die reden bi) de rijkstolegraaf gesloten werden, z(jn verschillende scholen nagenoeg ontvolkt 't is eene bespottelijke calamiteitzóó ben je gezond en zóó sta je te niezen en te hoesten, dat je de tranen over de wangen loopen. Dan volgt een gloeierig gevoel, koortsigheid, loom heid en 't eind is, dat je denkt: zakte de heeleboel maar in elkaar. Wegens de toeneming der ziektegevallen onder het personeel wordt morgen ook het bijkantoor van de Rijkstelegraaf op den Haar lemmerdijk te Amsterdam gesloten. Er zijn thans 70 telegraafbeambten en 31 bestellers ziek. Yan het personeel der Amsterdamsche Onmibus-Maatschappy zijn bijna zestig koet eiers en conducteurs ongesteld. Op verschil lende lijnen is deswege de dienst ingekrompen. De beambten van de maatschappij „Markt hallen" zjjn nagenoeg allen ongesteld. De veilingen der Maatschappij zijn daarom tijde lijk opgeheven. Wat uit Amsterdam wordt geschreven kan, met geringe wijziging, uit allerlei plaatsen worden gemeld. Een weinigje overdrijving is daarby soms echter ook wel in het spel. Zoo deelt men o. a. aan de „Haarl. Crt." uit Leiden mede dat hier het halve garnizoen ziek is en dat de grenadiers en jagers uit Den Haag te Leiden zullen komen om den dienst waar te nemen! Geneesheeren biyven er hier ook niet van verschoond en daarentegen heeft weer een andere geneeskundige" a. ruini over de driehonderd patiënten. Uit Den Haag schrijft men onsDe influenza- epidemie begint ook hier ter stede grooter afmetingen aan te nemen. Behalve dat bij den post- en telegraafdienst het personeel incompleet is (nog gisteren meldden zich opnieuw 5 telegrambestellers ziek) ontbreekt ook op een aantal kantoren of magazijnen het personeel ten deele of ge heel, zoodat Zaterdag enkele winkels in de hoofdstraten verplicht waren te sluiten. Aan het tramweg personeel ontbrak jl. Zaterdag een 39-tal. Op bijna alle scholen ls het aantal absen- ti€n aanmerkelijk vermeerderd; op enkele openbare scholen bedraagt het aantal zieke kinderen 60 en meer. De hoeren geneeskundigen (van wie er esnlgen zelf door de ziekte zijn aangetast) hebben 't dan ook zeer druk; dezer dagen moest een hunner, met de orssespraktyk be last, de hulp der politie inroepen om de orde te handhaven, in en buiten zijne woning, onder hen die in 't morgenuur zijne hulp kwamen Inroepen. Gelukkig dat het verloop der ongesteldheid ook hier zeer gunstig is; in twee of drie dagon zijn do lijders in den regel weder in staat hunne werkzaambedon te hervatten. De minister van waterstaat heeft een aan val van influenza gehad. De heer Hayelaar was heden nog niet aan zijn departement geweest. De griep heersoht thans ook onder het spoorwegpersoneel te Utrecht. Tal van bureau- ambtenaren, conducteurs, machinisten, stokers en arbeiders zijn aan die ziekte lijdende. Te Rotterdam waren Zaterdag op eene der openbare scholen van de 400 kinderen 144 niet opgekomenop eene andere waren 80 van de 250 leerlingen afwezig. Verschillende doctoren, die anders drie of vier uren daags rijden, om hunne patiënten te bezoeken, had den dien dag daarvoor 10 a 11 uren noodig. Op vele drukkerijen is tok aldaar de gere gelde voortgang van den arbeid deels gestremd andere worden er mee bedreigd. Er is een gezin, bestaande uit acht personen en vier logé's, die evenals de beide dienstboden z|jn aangetast, zoodat een besteller de deur .moet openen en het eten van den kok komt. In den grooten schouwburg moest de heer Le Gras wegens ongesteldheid vervangen worden, evenals ia den kleinen schouwburg de beer Alex. Faassen. Nu heeft ook de heer Willem Yan Zuylen de influenza gekregen, zoodat hy Dinsdag avond te Leiden zyne aangekondigde voordrach ten niet zal kunnen houden. In Haarlem ia het niet anders. Men ont vangt b. v. eene circulaire: De ondergetee- kende verwittigt u, dat op advies van zyn geneesheer de vacantie op zyne school wordt verlengd tot, enz. Naar de reden behoeft men niet lang te raden. De bedoelde geneesheer heeft een 160 patiënten aan influenza. Door de stedelijke rsgeering van H&lle is bovolen de scholen te sluiten tot den 13den dezer maand, wegens de groote uitbreiding en het boosaardig karakter van de griep .Het zelfde is te Posen geschied. De griep begint te Parys, ondanks het ongunstige weer, te verminderen. De aan vragen tot opneming van patiënten in de ziekenhuizen verminderen en ook het aantal der dagelyksche sterfgevallen neemt af. Te Londen breidt de epidemie zich nog steeds uit. Vooral is het aantal zieken groot onder de beambten by het post- en telegraaf kantoor. In Noord- en Zuid-Duitschland, en ook in Italië, blyft de toestand ongunstig. Ook biyft de ziekte heerschen te Nieuw-York en heeft zich tot Canada uitgebreid. Vooral te Quebec en te Montreal is het aantal ïyders aanzienlijk. Uit München komen treurige berichten omtrent de influenza, die aldaar op Kerstmis eensklaps is uitgebroken. Er liggen 70,000 personen ziek, waaronder velen niet slechts zwaar ziek, maar zelfs levensgevaariyk. De negentigjarige beroemde geleerde op kerkeiyk gebied prof. Döllinger ligt ook ziek. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat verschei dene ïyders aan griep door zelfmoord een einde aan hun leven maakten. ■4 Wy zouden zoo nog lang kunnen voortgaan, maar zullen het voor heden er liever by laten, uit vrees van, door hun te veel te geven, ook by onze lezers de vatbaarheid te vergrooten. Wie bjj het opkamen der ziekte onmiddel- lyk tehuis in een verwarmd vertrek blyft en de hulp van zyn geneesheer inroept, kan nagenoeg verzekerd wezen na verloop van 5 of hoogstens 8 dagen hersteld te zyn en zyne bezigheden te kunnen hervatten. Maatregelen, wëardoor de ziekte kan worden voorkomen of binnen engere grenzen beperkt, zyn ons niet bekend geworden. Intvsschen deelt het „Maandblad tegen de VervaUching van Levensmiddelen" enz. mede, dat, volgens het oordeel van den beroemden Paryschen professor Dujardin, de oorsprong der ziekte in het drinkwater moet. gezocht wor den. Deze geleorde wyBt op ziektegevallen, welke zich openbaarden na het drinken van water, afkomstig van een put, waarin stoffen aanwezig waren, die toevalligerwyze daarin waren geraakt van personea, aan influenza lydende. Hy waarschuwt het publiek op zyne hoede te zyn voor sommige koolzuurhoudende dranken, die dikwyis gemaakt worden van onzuiver water, en by geeft den raad, vooral in tyden van epidemieën, alleen drinkwater te gebruiken, waarvan de zuiverheid door be hooriyk onderzoek gebleken is. Togen 64 personen, meestallen uit Uitwellingerga, is proces verbaal opgemaakt wegens 't werpen met steenen op de boot „Sneek I", van de heeren MartiR en Co., te Rotterdam, welke eene ysbaan vernielde. Gisteren is op het terrein achter bet Ryksmusoum te Amsterdam de vjjfmyis- wedstryd, uitgeschreven door den Ned. Schaat- sggt!.' ir-iiuiu rr rrgg Sënrydersbond en de Amsterdamsche Sportclub, gehouden. De uitslag was als volgt: Gouden med.Norseng, in 16 min. 48*/s sec. Zilveren med.: G. Jurrjens, in 18 min. S3'/j sec. Broszen mod.: Ahrendt, in 19 min. 38'/( sec. Bronzen med.: N. N., in 20 min. 46 sec. De heer Pander reed niet mede wegens ongesteldheid. Het regende hard, er woel een fl nke bries, op het ys stond vry wat water, 't was een treurige dag 1 Toch waren er nog betrekkelyk veel toeschouwers. Naar men verneemt, zal de deur- waarder by de rechtbank te Amsterdam L. Vastenhoudt, die steeds belast was met den dienst by de terechtzittingen in Btrafzaken, zich voor de 5de kamer dier rechtbank hebben te verantwoorden, ter zake eener hem ten laste gelegde verduistering van een bedrag van f 2000. De zaak wordt behandeld op 15 Januari e. k. Te Maastricht is, op vermoeden van verduistering, gearresteerd jhr. J. G., geld wisselaar. Zyne faillietverklaring is tevens uitgesproken. Ter. gevolge van de werkstakin gen in België en de daardoor veroorzaakte schaarschte van steenkolen, is men in de aardewerkfabriek der firma P. Regout Co. te Maastricht begonnen met ongeveer 2000 werklieden gedurende slechts >/4 dag te laten arbeiden. Volgens de „Daily News", wordt op Kreta weder hevig gevochten. Het aantal dooden is onbekend, maar zestien gewonde Turken zyn te Kanea binnengedragen. Te Porth-Rhond Valley, in Wal- lis, is Woensdagavond, 10 minuten nadat de toeschouwers het gebouw verlaten hadden, de schouwburg afgebrand. Welke waarde men in België aan goede postduiven hecht, blykt daaruit, dat dezer dagen op eene publieke verkooping to Brussel voor 62 duiven de som van 3600 fr. besteed werd. Eén enkel paar gold 352 fr. De dieren waren afkomstig van een der eerste fokkers uit het land. De griep.In het laatst der 16de ieuw noemde men de ziekte, welke toen over drie werelddeelen heerschte, blykens eene oude Byn-Hessische kroniek, Nërnberger Pipff. Een vermakelyk schetsje over de influenza treffen wy ln het „Hbl. v. Antw." aan: Iedereen heeft ze gehad of moet ze kry- gen. Alle andere ziekten zitten op 't schap, en zy, de influenza, de eenige, alleen echte influenza, heerscht alleen over Europa. Keizer Wilhelm, kening Carlos van Portugal, ja, de ozaar aller Russen en zelfs die voortreffelyke heer Carnot bogen het hoofd voor hare ma jesteit. Rykskanseliers en ministers tellen niet in vergelyking by hare macht Men is niet meer zenuwachtig en zwaar ln 't hoofd; men heeft geen vallingen, geen hartkloppingen, geen lendenpyn, geen spleen meer; men weet niet meer of men het voelt aan de borst, aan de longen, aan de nieren, aan de voeten of in de hersenen. Men is dood eenvoudig gelnfluenzeerd, meer niet. Men is-jonderhevig aan eene ziekte, die er geen is, en die toch alle ziekten samenvat; eene ziekte, die de zieke niet kent en de ge neesheer soms neg minder; eene ziekte, waar tegen men geen remedies keut en waartegen toch alle remedies goed zyn; eene ziekte, die de dokter geneest, zonder juist te weten wan neer, waarom, hoe, door welke middelen en op welke wjjze. Is het in den buik, dat ge pyn hebt Ja 1 Is het aan 't hart? Ja 1 In het hoofd? Ookt In de beenen? Voorna- meiykt Dan is het influenza. Influenza? Van waar komt dat? Van Rusland. Ja; maar het woord? Ach, het woord I Wel, uit Italië. Influenza, influence, invloed, besmetting, overhaling. Verstaat ge 't nu? Loop naar de maan! Wat geeft het me van waar de naam komt van het kwaad? Maar wie heeft het me gegeven?De warmte? Misschien wel 1De koude dan Wel mogeiyk!.... De vochtigheid? - 'tZou wel kunnen I Maar, dokter, wat moet ik dan doen? Doen? Al wat ge wilt. - Asjeblieft? - Wel ja, al wat gjj wilt. Ik weet er niet van. Dokter, gy zyt een ezell Ver8cboonlng, ik ben een eeriyk man, en als ge dan met kracht en geweld iets nemen wilt, neem dan antipyrine, en daarmee uit.. Of hebt ge liever een brief je Ja, dokter, geef me een briefje; me dunkt, als ge my iets voorschryft, dat ik genezen ben. En de dokter schryft zoo iets in dezen aard: Laat de natuur werken 0.25 cent. Houd u warm 55.00. Zuiver water 44.25. (Alle uren een lepel.) Den vierden dag is men genezen. Men wandelt fier als een pauw over de straat, men ontmoet veel vrienden en men zegt, zooveel men maar gan, al ware het zelfe tegen een hond mVe een hoed op: Ge weet, ik heb de „influenza" gebadl En myne vrouw ookl En de kinderen lagen er meel En de meid zal haar krygen 1 En de menschen benyden u. De geneesheer zwemt in vreugde. Hy maakt dus visites «aar hartelust en ziet niemand naar het kerkhof brengen. BUITENLAND. FrauliryU. De minister van oorlog heeft de uitvallen der garnizoenen van Tonkin op de zeeschui mers verboden, omdat ze te veel verliezen veroorzaken. Slechts by volstrekte noodzake- iykheid mag de gouverneur daartoe machti ging verleenen. De minister heeft verder verklaard dat hy het niet eens is met het voorstel, om aan de regimenten infanterie de namen te geven van Frantche overwinningen. De commissie, door aandeelhouders va-n het Panama-kanaal afgezonden om verslag te doen van den toestand dier onderneming, is in Frankrijk teruggekeerd. lluitschlami De „Norddeutsche Zeitung" stelt in het licht, dat ten gevolge van de dezen zomer te Parys plaats gehad hebbende nieuwe verbroe dering tusschen de internationale sociaal democraten het voortduren der maatregelen van verweer van de socialistenwet meer dan gerechtvaardigd is. Ook het proces te Eiber- feld heeft, volgens het officieuze blad, daartoe bygedragen. Keizerin AugUBte is door de griep aan getast. Te Göttingen is de bekende germanist prof. Wilhelm Müller overleden. Te Solingen is de bekende componist Frans Otto Sturm overleden. Uit authentieke bron verneemt men dat de verkiezingen voor den Ryksdag den 6den Maart zullen plaats hebben. De werkstaking in de steenkoolmynen van Silezië neemt toe. België. De Belgische schilder Coomans is te Bou logne in den leeftyd van 71 jaren overleden. De werkstaking der mynwerkers in België breidt zich nog uit. Het aantal werkstakers in het district Luik wordt op 3000 geschat. De fabriek van Cocherill kan echter blyven werken, omdat daar een groote voorraad koten uit Engeland is ontvangen. De koningin is door de gebeurtenissen der laatste dagen zoozeer getroffen, dat zy hare kamer moet houden. Het wordt thans bevestigd dat uit de puinhoopen van het verbrande kasteel te Laeken het lyk is opgedolven van mad. Drancourt, gouvernante van prinses Clémen tine, Het was slechts, een zeer misvormd stoffeiyk - .overschot. Voor zoover men kan nagaan, moet zy zyn teruggegaan naar bet vertrek, hetwelk prinBes Clémentine; even te voren had verlaten en moet toen de vloer onder hare voeten zyn bezweken. Oo itear.-Hoog,.Moaarchie. De conferentie veor eene schikking tus schen Duitschers en Czechen in Bohemert- kwam Zaterdag te Weenen byeen. Zoowel de Czechi8che als do Dnitsche gevolmachtigden besloten, de beraadslagingen geheim te hou den. Graaf Taaffe heette de gevolmachtigden welkom. De heer Von Plener gaf een over zicht van de wenschen der Duiteche party en de heer Lebkowitn zelde dat hy het pro gramma dier party in eene volgende zitting zou weerleggen. Spaqjc. De heer Sagasta is nog niet geslaagd ln het vinden van een minister van financiën, die het midden weet te houden tusschen de voorstanders van den vryen handel en de protectionists*. Ook de kens van een minister van oorlog is moeilyk. De generaals der libe rale reebterzyde in den Senaat zouden gaarne zien dat de portefeuille werd toevertrouwd aan generaal Lopez Dominguez; generaal Cas- 8ola komt hun te eerzuchtig voor. Lopez Dominguez heeft de portefeuille nog niet aan-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2