DAGBLAD. N#. 9166 Maandag 6 •Jaimai*i. A0. 1890. Feuilleton. DE CAPULINA. (jourant wordt dagelijks, met uitsondering van £on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER OOURAJTT: T*or Leii'cc ptr I nu*nd«Q.140. Frsnoo pvr port.1.49. Aioondorlok* Nammum.Irt Gemengd Nienvro. Ook te Amsterdam hebben zich enkele gevallen met doodelyken afloop van de griep voorgedaan, doch gelukkig zeer sporadisch. Op de groote kantoren heerscht ze thans hevig. Naar men mededeelt, waren er op het administratie-gebouw van de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij veertig gevallen, en onder het personeel van deTwentsche Bank, het Grootboek en meerdere bankinstellingen moeten vele lijders z(jn. Ook onder het perso neel der drukkerijen heeft ze een geduchten aanval gedaan. Aan eene der bankinstellingen zijn van de 50 bedienden 17 ongesteld, op eene zetterij moesten 22 werklieden wegblijven, in een groot manufacturenmagazyn zijn 12 van de 23 bedienden bedlegerig. Naar men verneemt, is ook de hoofd com- mlssarls van politie, de heer Steenkamp, door een aanval van griep aangetast. De Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij heeft per annonce bekend gemaakt dat zij, „ten gevolge van het groot aantal zieken onder het spoorwegpersoneel te beginnen Maandag a. s. den dienst voor het aan nemen van goederen enz. moet beperken uit sluitend tot de bostelkantoren. Aan het Cen- traal-statioB worden voorloopig geene bestel- goederen aangenomen." Aan het „Hbl." wordt medegedeeld dat te Amsterdam ook een 40-tal telegraaf beambten en ongeveer twintig telegrambestellers door de griep zijn aangetast. Óp de scholen aldaar is na de Kerst- vacantie het getal aanwezige leerlingen door de heerschende ziekte aanmerkelijk afgeno men. Op de Frederikschool o. a. ontbraken gisteren 66 van de 185 kinderen. In de hoofdstad kunnen de doctoren en apothekers 't werk haast niet af. In de stads apotheek maakt men gewoonlijk gemiddeld ■900 a 1000 recepten per dag gereed en nu is dat aantal gestegen tot 1400 a 1500. Wordt anders gemiddeld 100 gram kinine per dag gebruikt, thans 250 gram. Het gebouw is ook den geheelen dag vol met wachtende personen. Donderdag zijn drie huwelyksaanteekenin- go» buiten het stadhui» te Amsterdam ge schied, waarbij de bruid aangetast was door die geheimzinnige ziekte, welke men griep noemt en het in verreweg de meeste gevallen, volgens het „Hbl.", niet is. Volgens eene „matige" berekening, zou min stens 10 pCt. der bevolking van Dordrecht vol- TJit de portefeuille van een arts. S) „Nu, Quintero", zeide ik na eene pauze, terwijl ik de wonde verbond, „van lieden van uwen leeftijd zou men waarachtig „Stil, dokter, geene predikaties I" viel Quin tero m(] in de rede. „Wij hebben de zaak op eerlijke wijze uitgemaakt, en onze wegen zullen elkaar niet weer kruisen. Daarmede kunt gjj tevreden zijn!" En na eene pauze voegde hij er b|j: „Mij ergert het alleen maar, dat zijn geweer verder schiet dan het mijne." „Dus een duel zonder getuigen, waarbij, volgens Mexicaansch gebruik, elk voordeel geldt I" dacht ik en was in stilte zeer voldaan, dat de zaak zoo genadig was afgeloopen. Nadat ik nog met Lorenzo ontbeten had, keerde ik naar de stad terug. Te huis gekomen, gold mijn eerste gang de capulina. Ik was nieuwsgierig hoe zij de opgewondenheid van gisteren te boven was gekomen. Nauwelijks had ik echter een blik op de groote kooi geworpen, of ik had haar reeds in de hand en hieid haar tegen het gens de „D. Crt.", aan influenza lijdende zjjn. Te Eindhoven heeft de iDfluenza ook haren i itocht gedaan. Men zegt dat reeds meer dan honderd personen daar door de ziekte zijn aangetast; bü eenigespoorwegbeambten werd de ziekte het eerst geconstateerd. In het militair» hospitaal te Venloo worden thans niet minder dan 50 militairen verpleegd, meerendeels lijdende aan influenza. Als men de zaal voor epidemische ziekten (die nog voor 30 personen plaats bevat) niet in aan merking neemt, is het hospitaal vol. De influenza neemt te Helder, zoo bij militairen als burgers, in omvang toe; in de kazerne der mariniers en aan boord van het wachtschip kwamen gisteren 26 nieuwe ge vallen voor. De influenza breidt zich ook te Rotterdam met den dag uit. In de mariniers-kazerne zijn verscheidene soldaten door de ziekte aange tast aan het pestkantoor achttien personen, waaronder vijf commiezen, hetgeen b(j de nieuwjaarsdrukte zeer ongelegen is gekomen van het politie personeel zijn niet minder dan 62 man ongesteldverschillende werkplaatsen zien door de ziekte het gewoon getal werk lieden ingekrompen, sommige winkels moeten vroeger dan gewoonlijk sluiten en kunnen zelfs geene bestelde goederen aan huis laten bezorgen. De geneesheer, die het gezin v. bezocht, waarvan alle leden en dienstbaren tegelijk zijn aangetast, is eveneens ziek ge worden. Dokters en apothekers hebben het druk. Het getal zieken in deze stad wordt, matig berekend, op minstens twee duizend geschat. By het regiment grenadiers en jagers to 's-Gravenhage hebben zich gistermorgen 122 militairen ziek gemeld; hiervan zijn echter slechts 14 in het hospitaal opgenomen, terwijl de overigen kwartierziek ziin gebleven. Ook bij de andere corpsen van het garnizoen zijn talrjjke zieken. Te 's-Hage wordt het barakkenkamp op het proefveld aan hst Kanaal in orde gebracht voor 120 bedden. Te Leiden breidt de ziekte zich eveneens meer en meer uit. Eiken dag hoort men van nieuwe gevallen, ook in do infanterie-kazerne, waar het getal aangetasten thans tot 50 moet zjjn gestegen. Het scbermlokaal is er tot ziekenzaal ingericht, daar het hospitaal geene ruimte genoeg aanbiedt. Gelukkig heeft de ziekte ook hier een goedaardig karakter. Te Aalsmeer bestaat eene dames- vereeniging van de Doopsgezinde gemeente, tellende 15 leden, die zich ten doel stelt, licht; eens der tralies aan den achterkant was gebroken, en de kooi was ledig! Ontsteld zag ik om mij hoen. En deze blik was voldoende, om mij het drama te ont hullen, dat hier in alle stilte was afgespeeld. De beide kolibries lagen dood op den bodem hunner kooi, en tusschen de lijken, de beenen dioht aan het ljjf getrokken en de fonkelende oogen als door een sluier bedekt, zat Fmette, oen gevangene der dooden, een oöer van hare eigen daad. Blijkbaar was zü door de ope ning in hare kooi, die ongetwijfeld aan den papegaai te wijten was, naar buiten gevlogen en door de klep in de kolibriekooi gedrongeD, maar had, na hare daad volbracht te hebben, den terugweg versperd gevonden en zich aan de voor haar verderfl(jke zonnestralen zien blootgesteld. Arme Finettel Niettegenstaande mijne droefheid om de dooden, had ik mede lijden met de ongelukkige moordenares. Voor zichtig nam ik haar op en zette haar in eene kast. Maar het was te laat. Nog eenmaal rekte zij zich uit en zag mij klagend aaD, de voeten bewogen zich krampachtig om het verzengde lichaam de eapulina was dood. De lust tot werken was my voor vandaag ontnomen. Om verstrooiing te vinden en tevens iets naders omtrent het nachtelijke tweegevecht te vernemen, ging ik naar Fanjga. kledingstukken voor behoeftigen te vervaar digen. Dezer dagen werden door genoemde vereeniging 116 stuks kleedingstukken tot dat nuttige doeleinde uitgedeeld. In de vorige klasse van de Neder- laudsche Staatsloterij viel een ambtenaar aan het station te Haarlem het geluk ten deel een gedeelte van de f 20,000 te trekken. In de daarop volgende klasse waren het eenige beambten, die op hun gecombineerd nummer een gedeelte van de f 25,000 trokken. Het geluk schynt er den weg naar het station genor&en te hebben. De meeste kappers en barbiers te Amsterdam zullen ter bevordering van de Zondagsrust, te beginnen met Zondag a. s., hunne inrichtingen te 12 uren sluiten. Tegen een luit. der huzaren en een van het 2de reg. vest.-art., beiden te Amsterdam in garnizoen, die in November met elkaar op de sabel hebben geduelleerd, is rechtsingang verleend. Zjj zullen voor den krygeraad terechtstaan. Naar men aan de „Maasb." ver zekert, hebben te Rotterdam verscheidene patroons, ten einde den last te ontgaan, dien de arbeidswet hun op de schouders legt, met den lsten dezer de personen beneden de zes tien jaren, die zy in hun dienst hadden, daar uit ontslagen. Een vijfjarig meisje, te Arnhem, dat op oudejaarsdag by afwezigheid barer moeder in de kachel pookte, ten gevolge waar van hare kleederen vlamvatten, is gisteren aan de bekomen brandwonden overleden. By den eersten van de vier in ternationale wedstryden op schaatsen om het wereldmeesterschap, gisteren te Amsterdam gehouden, heeft Pander van drie binnenland- sche en acht buitenlaDdscbe kampioenen het gewonnen op de baan van 1/2 mpl. Bp die tweede beslissende race legde Pander de baan af in 1 minuut 24*/5 secondo, Norseng, Noor, in 1.24s/s, Von Panschein, Rus, in 1.26, Go- dager, Noor, in 1.27. Pander had nog het ongeluk by de tweede race op een meter af- stands hard te vallen, wat hem gelukkig niet meer kon deren. Er heerschte veel geest drift, toen de strijd was beslist. De politie is er in geslaagd den persoon op te sporen, die in den nacht van 26 op 27 December jl. te Bathmen (O.) getracht heeft een huis in brand te steken, gelegen in het midden van het dorp. Niet alleen heeft hy dit feit bekend, maar ook dat hy dien zelfden nacht de schuur van M. Janzen op GrootenTraast heeft in brand gestoken, en Ik vond hem met donna Louisa in de kleine achterkamer, waarin ik daags te voren eene voordracht over de vergiffen had gehouden. Met weemoed vertelde ik het treurige einde van Finette, zonder dat myne toehoorders my ook maar met een enkel woord in de rede vielen. Ik was juist bezig, de kolibrieiyken te beschry ven, die my levendig aan de in prach tige mantels gehulde offers van de prinses in het Indianensprookje herinnerden, toen de winkeldeur openging en Alonso de kamer verliet. „Sennor Fanega," hoorde ik eene mannen stem buiten zeggen, „neem my niet kwalyk, dat ik u persoonlyk kom lastig vallen, maar de medicijn, welke gy mü voor myne dochter gezonden hebt, komt my verdacht voor, als ik het zoo mag uitdrukken. Gy zoudt my dus ze6r aan u verplichten, indien gy den inhoud van het fleschje nog eens wildet onderzoeken. Aan den zonderlingen spreektoon had ik terstond den ouden Corral herkend en ging daarom nieuwsgierig in de open gebleven verbindingsdeur staan. „Ik heb de medicyn zelf bereid, sennor," antwoordde intusschen Alonso met een eenigs- zins gedwongen glimlach, terwyl hy de kurk van het fleschje draaide, ,ik zal u daarom van FBXJB DER ADYERTRN TLUti Tu l—ragata 1.04. Iadara rag tó iw ƒ9.17» Orootara lattara uur plaartraimta. Voor bot HHNiQ bolton do rtod vardt 0.16 barakend. ook den brand veroorzaakt heeft, waardoor hot huis van de wed. Krans en oen zaadberg van W. Hulleman zyn afgebrand. Hy ie ter beschikking van de justitie gesteld. De goweerfabriek te Dantaig is afgebrand; 250 werklieden zyn daardoor tyde- lyk broodeloos. Eerste Kanstb*scheawlog. „Want wy vertrouwen dat wy eene goede consciëntie hebben." Lees voor „consciëntie", „intentie", en de woorden van den apostel zpn ep onderscheidene leden van „Pulchri Studio" toepasselyk. Noch Rappards „Stads gezicht", noch Fr. Jansens „Kindje in 't groen", noch het „Stilleven" van Kamerlingh Ounes noch vele andere, zyn meer dan eene „gcede intentie". Slechts enkelen wisten hunne bedoe ling bestemd uit te drukken. Uitstekend gelukte dit b. v. aan v. d. Weele, met zyn „Ossen voor den ploeg" in het fijne, wazige morgen licht; aan mej. Veegens met het stilleven „Distels"aan Bauffe, met zyn kleurvol land schap, waar de gedekte lucht, de grasgroene wilgen, het frissche gras, zulk een wèlstem- mend geheel vormen. Ook Floris Yerster's „Schepen" met het kalme, spiegelend water, in hun eenvoudig stilbruinen toon, mogen eene fraaie, uitstekend geslaagde teekening ge noemd worden. Tusschen vele zoetsappige en vage tee- keningen spreekt krachtig de studiekop naar eene slapende oude vrouw; hoe vast en juist zyn de dunne toetsen neergezet, met hoe weinig is eene levensvolle waarheid bereikt! Stellig riep eene forsche mannenhand dit con- terfeitsel in 't leven I Pardon, het ie gedaan door eene dame, mej. S. Robertson. Eene andere studie, een donkergelokte meisjeskop, even eens forsch gedaan en van een harmonisch- somber coloriet, is mede van eene dame, mej. Anna Kerling. Vreesden wy niet voor te groote uitvoerig heid, wy zouden nog onderscheidene teeke- ningen, als b. v. Apols eenvoudigen winter, A. Neuhuy8 „Chrysanthemums plukkende dame", moeten noemen. Toch mag dit kort overzicht niet worden besloten zonder eene dankbetuiging aan de hoeren Niesten en Ouwerkerk. Het heeft hun toch stellig heel wat moeite gekost een ge schikt lokaal te vinden voor de kunstbeschou wingen en daarna om dat lokaal geschikt in te richten. Het is zeker niet overdreven te wenschen dat zy, vooral thans, hy het publiek in ruime mate ondersteuning mogen vinden- L. 4. 1. 90. A. de volkomen onschadelykhoid van de medi cyn overtuigen. Zie maar!" Daarmede zette hy het fleschje aan den mond. Nauwelyks echter bad het vocht zyne long aangeraakt, of hy stiet een luiden kreet uit en viel met uitgestrekte armen ruggelings op den grond. Ik was, terwyl ik my werktuigiyk aan den deurpost vasthield, een oogenblik als 't ware verlamd. Daarna bespeurde ik plotseling een doordringenden reuk van bittere aman delen; gelyktydig hoorde ik achter my een gekreun als van een stervende, en in het volgende oogenblik was ik in de apotheek. „Help my, sennor!" riep ik Corral toe, terwyl ik Alonso's vest losmaakte. Da oude liep wankelend om de toonbank. Zyn gezicht was krptwit en zyne handen beefden. Met zyne hulp word Alonso in den leuningstoel gelegd. Vervolgens haalde ik water. Maar toen ik terugkwam, had Alon60 reeds den geest gegeveD. Ik nam het fleschje uit zyne verstyvende hand, om den inhoud te constateeren. Aan den reuk en aan de goudgele kleur herkende ik op het eerste gezicht de aetherische bittere amandelolie, een dor hevigste vergiffen. ifHol vclgt.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5