- "Waarom de heer C. Croll de betrekking van hoofdredacteur van „Recht voor Allen" heeft nedergelegd, wordt verklaard door het volgende, dat aan het „Hbl." werd medege deeld Op het internationaal socialisten-congres, te Parijs gehouden, heeft de heer Croll met de Italiaansche afgevaardigden zich aangesloten bjj de possibilisten of meer gematigden en eene vjjandigo houding aangenomen tegen de Duit- sche afgevaardigden Liebknecht en Bebel. Hij was namelijk ran meening dat de Duitsche sociaal democraten te veel den baas over de anderen wilden spelen. Op den eersten Kerstdag werd te 's-Gra- venhago het Nederlandsch socialisten-congres gehouden. Daar werd o. a. de houding van den heer Croll sterk gelaakt, en men besloot haar niet goed te keuren, doch zich neder te leggen bij de besluiten, op het Parijsche congres genomen. De heer Croll achtte het toen beter zijne taak als leider van de socialisten neder te leggen. - De 1ste luitenant J. P. Weitzel, van het Ned.-Ind. leger, is op zjjn verzoek nader inge deeld bij het 1ste bataljon 4de regiment in fanterie te Delft. -- De heer W. F. Dannenfelser, directeur van het „N. v. d. D.", zal met 1 Januari wegens gezondheidsredenen als zoodanig af treden. - Kaar de „Zw. Crt." verneemt, heeft mej. Th. C. E. Olivier, om redenon van gezondheid, eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de meisjesschool te Zwolle. - Onze consul-generaal te Odessa, de heer R. Muntz, is aldaar op 00-jarigen leeftijd overleden. - Naar wij vernemen, heeft de heer A. Moons, die sinds germ men tijd aan eene ernstige oogziekte lijdende is, zijn eervol ontslag als inspecteur van hot lager onder wijs aangevraagd. Met leedwezen zullen allen, die weten met welk een onvermoeiden ijver, tact en onpartijdigheid h(j Bteeds voor do belangen van het onderwijs werkzaam was, hem eene betrekking zien verlaten, waarin hp den lande gedurende zoovele jaren ge wichtige diensten heeft bewezen. (T'ad.) - In bijvoegsels tot de Staatscourant van 31 Dec. worden medegedeeld de verslagen van de in 1889 gehouden examens ter ver krijging der akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en hoofdonderwijzeres, met een overzicht van den uitslag der examens. Van de 1297 mannelijke candidaten trokken zich 149 terug, werden 779 afgewezen en 369 toegelatenvan de 93 vrouwelijke werden 37 afgowezen en 56 toegelaten. Van de 1390 adspiranten zijn dus 816 afgewezen en 426 toegelaten, terwijl zich 149 terugtrokken. In 1SS8 slaagden van de 1280 adspiranten 363. - De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 3 Januari a. s. niet plaats hebben. - Het stoomsohip „Zaamdam" vertrok 2S Dec. van Buenos-Ayres naar Amsterdam; de „Bromo," van Rotterdam naar Batavia, arri- veerdo 29 Dec. te Southampton de „Utrecht," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Dec. van Marseille; de „Obdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 30 Dec. Lizard de „Prins Frederik," van Batavia naar Am sterdam, passeerde hedennacht 12 uren Dun- genees. - Bjj koninklijk besluit is, voor het tijd vak van 1 Januari tot 1 September 1890, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool te Tilburg, dr. J. E. Couvée. Aan den luitenant ter zee 1ste kl. B. J. G. Volck de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de klasse der orde van den Rooden Adelaar, hem door den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen, geschonken. In zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, do kapitein jhr. A. L. F. T. Van der "Wijck, van het 7de regiment infanterie. Aan don bij vernieuwing tijdelijk gepen- sionnoerden eersten luitenant A. H. A. Rejjers, opnieuw oen tijdelijk pensioen, ten bedrage van f 375 'sjaars, voor den tijd van vijf jaren toegelegd. De heer K. F. P. Maasland, art3, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Nederlandsch- Indië. Geroeogd N leuw 4, De ijsbaan dar „Leidsche IJsclub" was hedenmorgen van negen tot twaalf uren geopend. Blijft de vorst aanhouden, dan wordt morgen, Nieuwjaarsdag, vroegtijdige opening der baan voor den geheelen dag verwacht. Tijd. ens oen strafproces, dat gisteren voor de Haagsche Rechtbank werd gevoerd, had een der getuigen de onvoor zichtigheid een anderen getuige, een veld wachter, te beschuldigen van „iemand voor f 10 met valsche papieren in dienst te bren gen". Een der rechters weo3 den beambte op dit beleedigend gezegde en deze zegde den getuige dan ook dadelijk een" proces verbaal toe. Een 22-jarig werkman uit- Schip luiden verscheen gisteren voor de rechtbank te 's-Hage. Hem werd ton laste gelegd, dat hp in den avond van 2 Nov. onder de gemeente Schip luiden een metselaar, daar woonachtig, een steen of ander hard voorwerp tegen 't hoofd geworpen en hem verwond had. Het O. M. achtte onomstootelijk bewezen, dat bekl. de dader was van het feit, waarover het onderzoek liep en evenzoo den voorbe dachten rade. Het vorderde zes maanden ge vangenisstraf. Mr. M. P. H. "Wiercx, toegevoegde verdedi ger, meende dat de Raadkamer de qualificatie van poging tot moord liet vallen, omdat het „met voorbedachten rade" hier geensziBS bewezen was, geljjk pleiter nog trachtte aan te toouon. Evenmin achtte hij hier het rechtstreeksch of zelfs zijdelingsch bewijs van mishandeling aanwezig, waarom pleiter dan ook concludeerde tot vrijspraak. Over 8 dagen uitspraak. Sedert tien dagen wordt te Allen vermist de ongeveer 65-jarige mej. A. K., die met hare zuster een kleinen handel dreef tegenover den Stationsweg aldaar. Men vormoedt dat zü verleden Zaterdag-avond, uit de R.-C. kerk komende, door de duis ternis misleid, in de vaart is geraakt, welke vóór de kerk gelegen is, in welk vermoeden men werd gesterkt, toen den volgenden dag hare parapluie werd opgevischt. Onophou delijk heeft men zich daarop de volgende dagen bezig gehouden met naar het ïyk te zoeken, doch tevergeefs. Donderdag meldde zich nog bjj de politie een schipper aan, die beweerde dat, terwijl hü met zUn schip achter de sleepboot door den Rijn voer, door hot zuigen van de boot, vermeende het lijk gezien te hebben, doch niet in staat was het in dien korten tijd machtig te worden. Dadelijk werd er toen op de aangeduide plaats gevischt, doch ook daar bleven alle pogingen vruchteloos. Vooral voor de familie is het te wenschen, dat aan deze onzekerheid spoedig een einde kome, want dat zij in de grootste spanning verkeert, laat zich begrijpen. (Rb.) Men s o h r ij f t ons uit Haarlem mermeer Wegens het voorkomen van een nieuw geval van hondsdolheid, is het muilkorven der honden ook in onze gemeente en de om streken verlengd tot den 25sten April 1890. Toen de familie B. Zondag uit de kerk te Hoofddorp kwam, geraakte het voorstel van den wagen los, waarmede het paard voort ging. De wagen dulkte voorover, zoodat de passagiers er uit vielen, doch zonder kwetsuren te bekomen. Naar men verneemt, is tegen v. D. te Hoofd dorp proces-verbaal opgemaakt wegeDS het laten loopen van een hond zonder muilkorf, welke hond één of twee personen moet ge beten hebben. Zaterdag-middag, toen d« pos tiljon Ceelen door Heemstede reed, werd zijn paard schrikachtig door een achteraan komend rijtuig. Het rijtuig kwam tegen een steenen paal op den hoek van den Meerweg, waardoor het lemoen brak en het paard op hol ging, dat bij de Rolbrug werd gegrepen. In de buurt van de Bloemgracht te Amsterdam werd verleden week het vol gende overlijdensbericht door don aanspreker B.niet in kostuum, verspreid „Heden overleed mijn trouwe vriend Boy, na een langdurig en geduldig ltjdoD, in den ouderdom van 12 jaren. Amsterdam, 23 Dec. 1889. G. C. Roos. Bloemgracht 53. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven." Deze meaedoeling, met zwarten rand om lijst, had betrekking op den in die buurt over- bekenden hond van den heer R., welke Dinsdag avond zou begraven worden. Toen tegen negen uren een met twee bokken bespannen wagentje mot brandende lantarens voor het huis van den heer R, stilhield, was al spoedig zooveel volk op de been, dat het raadzaam werd ge oordeeld de met schroeven gesloten kist, met den hond er in en een krans er op, niet voor het sterfhuis op het wagentje te plaatsen. De equipage vertrok derhalve zonder de kist, welke later op den avond door den aanspre ker B. onder den arm genomen en bjj de Raampoort, waar de bokken wachtten, op het wagentje gezet werd. Alsnu werd de tocht voortgezet en had de begrafenis plaats in het tuintje „De Vriendschap", op het Steenpad. (71) Het schip „Thorbecke" is giste ren uit het Noordzeekanaal naar Amsterdam gesleept. Uit Goedereede wordt aan de „N. R. C." gemeld Van een Goereeschen visscher vernamen wjj het volgende aangaande de berging van het gestrande stoomschip „Wineloe" en lading, eene berging zooals nog nooit op de Holl. kust is ten uitvoer gebracht, kort nadat een schip met groot gevaar door de bemanning was verlaten. Nadat de bemanning van het gestrande stoomschip door een blazer was gered, bleven van de uitgezeilde blazers er nog een stuk of zes, bemand met 40 visschers, in de nabij heid van het gestrande schip, met het doel zoo mogelijk schip en lading te bergen. Hoewel door de hooge zee berging onmogelijk was, bleven de visschers toch in de nabijheid der strandingsplaats tot de vloed kwam, en z(j zagen dat het gestrande schip begon te werken. Daar de visschers toen de mogelijkheid in zagen dat het schip afgebracht kon worden, stelden zü alle pogingen in het werk om aan boord te komen en het uiterste te wagen. Na herhaalde malen langs het schip heenge- zeild te zijn, wisten eenigen met groot ge vaar over te springen, waarop aan boord van de „"Wineloe" de voorzeilen werden opgezet, welke inmiddels van de blazers werden over gegooid. Daar het schip echter niet wilde vallen, worden 20 vadem ketting, die veor den boeg hingen, losgeworpen en toen eindelijk het schip van zijne plaats ging, werden met veel krachtsinspanning trossen overgebracht op de blazers, die het schip op sleeptouw namen, om het over de ribbens heen te sleepen. WJjl het schip hevig slingerde, braken drie maal de sleeptrossen en bovendien had men geen stuur in het schip zonder roer. Eindelijk werd besloten een ketting aau een stalen tros van het achtorschlp over boord te vieren, om hot schip vol te laten vallen. Na zoo eon geheel getfl over de gronden heengestooten te zijn, werd eindelijk het schip in vlot water gebracht en zoover naar binnen gebracht, tot in het Bokkengat bij de zwarte ton No. 4 op 5 vadem water eene geschikte ankerplaats gevonden werd. Twee blazers gingen naar Stellendam en Hellevoetaluis om sleepbooten te halen en den kapitein te waarschuwen, dat zijn schip op vlot water lag. Het volgend getij kwam de kapitein met een blazer aan boord en daarop werd het schip naar Hellevoetaluis gebracht, waar de bemanning weer aan boord kwam en het schip werd opgesleept naar Rotterdam. Oorlogsberichten zijn veelal overdreven. Dit blijkt opnieuw uit een Reuter- telegram aan de Indische bladen, betreffende de werkstaking te Rotterdam, aldus luidende „Rotterdam, 30 Sept. De werkstakers heb ben het plaveisel der straten opgebroken en de politie met keien gesteenigd. „De schutterij moest optreden, gaf vuur en deed eene charge op de menigte, waarbij ver scheidene personen gedood werdeD." Ettelijke vrienden van generaal Boulanger z(jn van Parijs naar Jersey ver trokken ter gelegenheid van het nieuwe jaar. De derde boot met 13 schipbreu kelingen van hot vergane stoomschip „Cleddy" is waarschijnlijk omgeslagen. Tien Hjken zijn reeds aan de kust van het eiland Wight aan gespoeld. BUITENLAND. IhiitBciüeuul Van officieuze zijde wordt tegenover de beschouwingen van buitenlandsche bladen verklaard dat Duit3chland zich in het En- gelsch-Portugeesche conflict niet mengen zal. - De rechtbank te Elberfeld heeft gis teren uitspraak gedaan in het socialisten- procos. Vrijgesproken zijn 43 beklaagden, ondor wie Bebel, Gullenberger en Scbaamcher. Veroordeeld zijn: Finke tot 18; Harm tot 6; Bierenfeld, Rolinghoff en Neumann ieder tot 5; Hüttenberger en Bartel ieder tot 4 maanden gevangenisstraf; de overigen tot 14 dagen en minder. Het bericht als zou de Bondsraad be sloten hebben aan den Rijksdag te verklaren, dat het artikel der socialistenwet behouden moet blijven, waarin de Regeering gemach tigd wordt het verblijf in sommige plaatsen aan socialisten te ontzeggen, is, volgens in lichtingen van goederhand, onjuist. Door de Nederlandsche vereeniging „Nederland ea Oranje" te Berlijn is het be stuur voor 1890 aldus samengesteld: mr. P. A. Jansma van der Ploeg, voorzitter; Maurits Catz, onder-voorzitter; OscarLutzow, secretaris; Willem Van Vloten, onder-secre taris; G. A. Rady, penningmeester; Piet Schmedding Sr. en Joh. Fagg, gewone leden. De hertog van Nassau met zijn gezin wordt in de eerste helft van Januari te Berlijn verwacht. Dit is het eerste officiëele bezoek, door dezen vorst aan het keizerlijk hof te brengen. De stad München zal den dichter Hermann Lingg 22 Jan., op zijn TOsten verjaardag, het eereburgerrecht der stad aanbieden. Portugal. Dom Pedro, de gewezen keizer van Brazilië, heeft, gelijk men reeds weet, eensklaps zijne gemalin verloren. De keizer was te Oporto en bevond zich juist in het museum, toen men hem meldde dat de keizerin plotseling ziek was geworden. Dom Pedro keerde terstond naar zjjn hotel terug, doch vond, daar komende, zijne gemalin reeds overleden. De keizerin leed S9dert vele jaren aan eene hartkwaal, die, misschien door de schokkende gebeurtenissen der laatste maanden verergerd, dezen plotse- lingen dood veroorzaakte. Keizerin Theresa onderscheidde zich bijzon der door vroomheid en liefdadigheid, waarbij zij steeds ter zijde werd gestaan door hare dochter, prinses Isabella, de echtgenoote van den graaf Van Eu. Voor den bejaarden keizer, die zelf zeer lijdend is, is het plotseling overlijden zijner gemalin, met wie hjj 46 jaren vereenigd is geweest, natuurlijk een zware slag. Het stof felijk overschot der keizerin is voorloopig bijgezet in de hoofdkerk te Oporto en zal later worden verroerd naar Lissabon, waar het in de kerk St.-Vincent in den grafkelder van het huis van Braganza ter aarde zal worden besteld. De gewezen keizer van Brazilië heeft den dood zijner gemalin aan de Europeesche horen in de volgende termen bekend gemaakt „Hare Majesteit de keizerin heeft hare ziel aan God teruggegeven. Pedro d'Alcantara." Een der eerste en hartelijkste telegrammen, welke de keizer terugontving, was van presi dent Carnot. Volgens een bericht uit Oporto, waren de laatste woorden der keizerin„Schoon Brazilië 1 Zij willen het m(j niet laten weerzien." De gewezen keizer is diep geschokt en wil niemand ontvangen. Omtrent den dag der begrafenis is nog niets vastgesteld; deze zal echter niet vóór 2 Januari plaats hebben. Koning Karei heeft opnieuw een der konink- Hlke paleizen te Lissabon ter beschikking van den gewezen keizer Dom Pedro van Brazilië gesteld en deze heeft nu dit aanbod aange nomen. Afëika. Stanley heeft een eisch van 10,000 pd. st. schadevergoeding ingesteld tegen het bekende Arabieren-opperhoofd Tippoe Tib, wegens mis bruik van vertrouwen en overtreding van het contract, waardoor de expeditie aanzienlijke schade leed. Bjj het verhoor, dat reeds begonnen is, verklaarden de getuigen dat Tippoo Tib's neef, Salim Mahomed, de inlanders, die tracht ten da expeditie van levensmiddelen te voor zien, met den dood strafte en de Zanzibaristen verhinderde, met de mannen, die hun onder steuning brachten, in aanraking te komen. Het bleek dat Tippoo Tib zjjn verdrag had gebroken met het doel in het bezit van den levens- en krijgsvoorraad van Stanley te komen. Onder de slaven, die aan de expeditie deel namen, hoerscht groote ontevredenheid tegen hunne Arabische hoofden onder wie de sultan van Zanzibar die al hun loon in boslag namen. Stanley's arts, dr. Parke, is buiten gevaar. Bemana Hori, een Arabisch opperhoofd, trekt met 6000 man naaT Pangani tegen de Duitschers op. Eenige dagen geleden viel hij eene afdeeling Duitsche soldaten aan, waarbij een officier eene gevaarlijke wond kreeg en

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6