Leiden, 31 December. Wy ontvingen heden het gedrukte ver slag van het Bestuur van het Departement Leiden der Maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen" ovor het jaar 1888 '89. Het ledental bedraagt thans 279, waar onder 2, die zich van elders naar hier hebben doen overschrijven en drie honoraire leden. Moest het bestuur het vorig jaar wjjzen op eene vermindering van 24 leden, thans zijn weder 12 leden ontvallen door over lijden, vertrek of opzegging van hun lid maatschap. Het gebouw blijft in goeden staaf, doch vereischt jaarlijks veel kosten van onderhoud. Van ds Leesbibliotheek werd dit jaar meer gebruik gemaakt dan vorige jaren. Terwijl het getal lezers in 18S0-132 en in 1884 182 bedroeg, is hun aantal dit jaar tot 302 gestegen en werden 7385 boek werken afgegeven. Commissarissen meenen, èn uit het steeds grooter getal lezers èn uit de geregelde terugbezorging der boeken te mogen opmaken, dat de bibliotheek de sympathie bezit van hen, voor wie zij werd opgericht en dat zij nuttig werkt door goede lectuur te verschaffen ook aan de vele jonge lieden, die zij onder de lezers hebben opge merkt, zoodat de gelden, aan haar ten koste gelogd, goed besteed mogen heeten. Door de buitengewone subsidie van het Departement daartoe in staat gesteld, zijn thans eenige nieuwe boeken ingebonden en kunnen, nadat zy in den catalogus opge nomen zijn, ter lezing worden uitgegeven, waardoor aan den wensch van velen der lezers voldaan zal z(jn. Daar de bibliotheek door het vele gebruik der boeken en het sedert eenige jaren steeds stijgend getal lezers, jiarlyks meer onder houd vordert, is de finantiëele toestand steeds 69n onderwerp van zorg voor de Commissie en ziet zy zich verplicht by het bestuur to blyven aandringen op verhooging der vaste jaarlyksche tegemoetkoming. Van een der leden werd een aantal boeken ontvangen, die, ofschoon ze door hemzelven niet meer werden gebruikt, den lezers zeker welkom zullen zyn: Commissarissen hopen dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden. Commissarissen van de Burgerzangschool kunnen ook ditmaal verklaren dat deze school nog steeds in betrekkeiyk gunstigen toestand verkeert, hoezeer het aantal leer lingen sedert de laatste inschryving eenigs- zins is afgenomen. Het bedraagt thans 226. De splitsing van de beide afdoelingen der lste klasse bleek alsnog noodzakelyk en werd dus voorloopig gehandhaafd. Het aantal leerlingen aan de hoogste of aan de vierde klasse is in den loop des jaars vrij belangryk verminderd. Het maakt mitsdien een ernstig punt van overweging by de commissie uit, of die klasse, met het oog op de daaraan verbonden kosten, zal kunnen behouden blyven. Voornamelijk zal dit afhangen van den uitslag der inschry ving van nieuwe leerlingen. De rekening over het afgeloopen maatschap pelijk jaar bedraagt in ontvangst f 1406.64, in uitgaaf f 1395 60 en sluit derhalve mot een batig saldo van 11.04. Commissarissen bevelen de belangen der Burgerzangschool by voortduring met ver trouwen in aller modewerking aan. Op de Volkszangschool bedroeg het aantal leerlingen van September 1888 tot September 1889 gemiddeld 250. De lessen worden ge- gevon in een der lokalen van de openbare school 4de klasse No. 2. Tevens werd de comm. door eene buitenge wone bydrage in staat gesteld eene openbare les te geven in de Stads-Oeboorzaal. De uitvoering liep goed van stapel en liet weinig te wen- schen over, dank zy 't goede onderwya, dooi de heeren IV. F. Oostveen, E. Peters, en den pianist Berkeljon gegeven. De ouders der leerlingen waren getrouw opgekomen. Jammer dat de donateurs aan de uitnoodiging der commissie, om deze les met hunne tegenwoor digheid te vereeren, zoo weinig gevolg hebben gegeven. Commissarissen hadden zich juist gevleid door deze openbare les meer belang stelling te wekken onder degenen, die in staat zyn de school finantiëel te steunen. Als com missaris is dit jaar afgetreden, maar weder herbenoemd de heer C. C. Tieloman, wiens beurt van aftreding thans is in 1894. Commissarissen der Bewaarschool van het departement brengen eveneens verslag uit van den toestand, waarin de school verkeert, als mede van de werkzaamheden, door hen ver richt tot b3vordoring van haro instandhouding en meerderen boei. Dat daartoe veol aanhou dende inspanning en zorg wordt vereischt, is voldoende gebleken uit het verslag, ten vorigen jare overgelegd. Zoo gaarne hadden commis sarissen gewenscht goede berichten te kunnen mededeolen, maar zij werden weder teleur- grsteld, ofschoon er niet meer stof tot klagen is dan ten vorigen jare. De toestand is nage noeg dezelfde gebleven. Er is en blyft reden tot bekommernis: niet, volstrekt niet wat het onderwüs betreft en de krachten, die het steu nen. Neen, voorzeker: Met volhardenden y ver en bewonderenswaardige zorg en inspanning, met hartelgke liefde wijdt mej. Coster hare krachten aan het onderwys en de opvoeding der haar toevertrouwde kinderen en wordt krachtig gesteund door een tal van hulponder- wyzeressen, die mede toonen haro taak goed op te vatten en te verstaaneen woord van dank, door zoovele ouders voor haar neerge legd, mogen ook commissarissen niet terug houden 't ontbreke haar aan geen lust of moed om het haar toevertrouwde werk voort te zetten; steune haar de goedkeuring en medewerking van ouders en allen, die belang stellen in de ontwikkeling en vorming van verstand en hart. Beden tot bekommernis, ja, als zy zien op het gering getal leerlingen, dat nagenoeg hetzelfde is als in 1888 en ook tot 70 klom, niettegenstaande er door wyziging in' het bedrag van het schoolgeld hoop bestond op uitbreiding: vandaar dat de inkomsten daarmede gelyken tred hielden. Stonden com missarissen ten vorigen jare voor een tekort van ƒ176, thans mogen zy, dank zy do gun stige beschikking van het Departement, dat hun een subsidia van ƒ100 schonk, hunne rekening sluiten met een tekort van ƒ52.05. Zuinig beheer en gunstige tegemoetkoming van kindervrienden om door geldelijke mid delen het jongste St.-Nicolaasfeest te helpen vieren, werkten tot vermindering van 't nadee- lig saldo krachtig mede; voorts duldden de uitgaven geene vermindering, noch ten aanzien van het salaris van de directrice, noch van huur voor het lokaal, noch van de leermidde len, waarby immers het onderwys schade zou lyden. Met de innige overtuiging dat zy gedaan hebben wat zy vermochten en met hot vaste voornemen om op den ingeslagen weg voort te gaan, zullen* commissarissen ook vrymoedig opnieuw hun dringend verzoek by het bestuur indienen om hen te steunen en de bewaarschool voor ondergang te be hoeden. Het lokaal is voorzeker het uitne mendst geschikte van alle, die in de plaats onzer inwoning daarvoor zijn ingerichtlucht en licht zyn overvloedig, de speelplaats met de haar omringende tuintjes voor de kinderen, de voor dezen zoo geliefde dierenwereld, ver tegenwoordigd in konynen, kippen, duiven het verschillend speelgoed, dat hun ten dienste staat, het speellokaal met zyne eigenaardige vermakelykheden, met zjjn groen en bloemen en prenten en zangvogels, alles tot vermaak en ontwikkeling der kinderenOpnieuw richten zy tot leden en stadgenootery eene uitnoodiging „Komt od ziet" en helpt en steunt door hun uwe kinderen toe te vertrouwen en anderen daartoe op te wekken, opdat de moed en lust en kracht der onderwyzeressen daarin voedsel vinden en besteed worden aan de vorming van 't kinderlyk gemoed." Van de Spaarkas was de rekening van dit jaar in ontvangst 1839.74'/, en in uitgaaf ƒ1838.49, sluitende met een voordeelig saldo van 1-23'/,, dat by het reservefonds is gevoegd. Ofschoon de instelling byna 40 jaren heeft bestaan, is het toch niet zeldzaam nog de vraag te hooren „Wat is de Spaarkas toch?" Heeft, nu by de Spaarbank nog de Ryks- postspaarbank is gekomen, de Spaarkas nu nog wel reden van bestaan Op deze laatste vraag is dienende dat genoemde inrichtingen voornamelyk hunne diensten geven aan hen, die langer kunnen sparen. De bydragen, welke by de Spaarkas gestort worden, loopen slechts over eenige maanden en zou de rente zeker niet beduidender zyn. De Spaarkas is eene philanthropische in richting alleen voor den werkenden stand, dio het bespaarde in den zomer, weder in den winter moet gebruiken; daarom geeft deze instelling, gesteund door bydragen van edele menschenvrienden, eene premie, berekend over een geheel jaar. De omstandigheden, welke het departe- mentsbe3tuur bewogen om de Spaarkas in 1850 op te richten, zyn nog niet veranderd. Dit jaar is er door 111 personen deel genomen, en wel door broodslyters, warmoe- zierS, conducteurs, grafwerkers, naaisters, boekbinders, stadswerkers, borstelmakers, schoonmaaksters, lijstenmakers onz., enz. Zy brachten in de som van ƒ1693.65. Hunne inlagen waren verdeeld als: 58 inla gen onder de 10, 29 onder de 20,10 onder de 30, 13 onder de f 40, 2 onder de 50. De Volksbyeenkomsten worden door een steeds belangstellend publiek bezocht. Door de zorgen der Commissie werd er zooveel mogelyk voor afwisseling gezorgd. Ter Schoolspaarbank werd door ongeveer 60 kinderen in het met Juli jl. geëindigde raaatschappelyk jaar 1888-1889 op de open bare school 4de klasse no. 1, hoofdonderwyzer de heer P. G. Hoeks, gespaard een bedrag van 261,72 en is terugbetaald f 73,08'/2, zoodat het batig saldo op den lsten Juli be droeg /,198.63I/J. Tot leedwezen der commis sarissen was de heer H. C. Van der Heyde door overplaatsing naar eene andere school ver plicht zyne zoo gewaardeerde hulp te staken. Zyn opvolger de heer P. G. Hocks was zoo welwillend de verdere zorg voor de bespaarde gelden op zich te nemen. Meermalen werd de treurige ervaring op gedaan dat de bespaarde gelden niet gebruikt konden worden voor het doel, waarvoor zy bestemd waren, waardoor de lust tot sparen bij de kinderen verminderde, niettegenstaande da yverige opwekking daartoe. De ouders spaarden dikwyls op naam der kinderen, het geen buiten den werkkring van de bank ligt. Gemengd Nieuwe. Door de k e g e 1 v e reeni gi n g „Uit spanning door Inspanning" te Leiden, is in eene gisteravond gehouden algemeene ver gadering besloten, in de maand Januari 1890 eon internationaal kegel-concours uit te schryven. Men scbryft uit R yns3terwoud e: Een paar jaren geleden werd door den burge meester dezer gemeente in den Baad het voorstel gedaan tot straatverlichting. Door de meerderheid van den gemeenteraad werd bet voorstel echter verworpen. Dat bet evenwel eene groote noodzakelyk- heid is, voor beboorlyke straatverlichting te zorgen, blykt uit het feit, dat in èe laatste twee weken reeds drie personen door de duisternis te water zjjm geraakt,- en vronder boven wonder, aan het ge-raar van verdrinken ontsnapt zyn. Het is te hopen, dat deze voorvallen aan .een of meer leden van den Baad aanleiding mogen geven, 3»gmaa:s een voorstel tot straatverlichting in te dienen, en dat de Raad dan moge beslissen, alsnog daarin te voorzien, opdat voor deze gemeente het spreekwoord niet van toepassing moge zyn „Als het kalf verdronksn is, dempt men den put." Het Hof te 's - Her togen b-os c h heeft, in hooger beroep, Louis Maas, te St.- Geertruid, dio wegens meineed doordearrond.- rechtbank te Maastricht tot 10 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, een straftyd van 4»/, jaar opgelegd. By een veehouder te Maastricht zyn ill éóne week honderd varkens gestorven, ten gevolge van het gebruik van zoutzuur, dat als voorbehoedmiddel tegen dovlekziekte was aangewend en later bleek 450 m. g. arsenik per kilogram te bevatten. Voor de betrekking vanklerk aan 's Rijks krankzinnigen-gesticht teMedem- blik, op eene jaarwedde van 250 boven de gewone verpleging, hebben zich ongeveer 300 liefhebbers aangemeld. Onder hen komen voordirecteuren van post- en telegraafkantoor, hoofdonderwyzers, gemeentesecretarissen enz. De firma M. B. Van Veen de Groen (pettenfabriek) te Rotterdam, heeft voor hare werklieden (thans 250) een ziekenfonds opge richt en hiertoe, by de heden daarvan ge dane bekendmaking, een bedrag van f 5000 geschonken. (N. It.) Te Maastricht lyden zooveel post-3mbtenaren aan influenza, dat er, met het oog op de aanstaande nieuwjaarsdrukte, versterking van personeel is aangevraagd. Op den Chesapeake and Ohio- 3poorweg heeft een ongeluk plaats gehad. Van een personentrein, welke zich met groote snelheid naar bet westen bewoog, verliet een gedeelte by White Sulphur Springs het spoor, ten gevolge van het breken van eene as. Vyf reizigers en evenveel beambten werden gedood en tien gewond. Volgens opgave van Bureau Veritas verongelukten in de maand November 1889 110 zeilschepen, waaronder 11 vermis ten, als Van Duitschland 6, van Amerika 19, van Engeland 41, van Oostenryk 1, van Dene marken 3, van Spanje 1, van Frankryk 8, van Griekenland 5, van Nederland 1, van Italië 7, van Noorwegen 7, van Portugal 1, van Rusland 5 en van Zweden 5. Door stranding verongelukten 50, door aan varing 12, door brand 9; gezonken zyn er 9, verlaten werden er 12 en afgekeurd 13. In dezelfde maand verongelukten 11 stoom schepen, als: Van Dnitschland 1, van Amerika 3, van Engeland 6 en van België 1. Door stranding verongelukten 6, door aan varing 1, verbrand 2, gezonken 1 en 1 werd vermist. Een b e w jj s, welke uitbreiding de griep te Parys heeft verkregen, is, dat het wekelyksch sterftecyfer, dat gewoonlyk beneden 1000 blyft, in de afgeloopen week tot 2528 is gestegen. Ten platten lande blyft de ziekte ook nog heerschen. Wegens ongesteldheid der meeste spelers moest de groote schouwburg te Lyon gesloten worden en ook in het noorden, te Rysel en omstreken kernen talryke gevallen voor. Het bericht dat de minister van oorlog, De Freycinet, die de ziekte reeds had gehad, opnieuw en wel zeer bedenkelyk was ingestort, bleek overdreven. De ongesteldheid van den heer De Freycinet schynt niet ernstig. Te Madrid is het dagelyksch sterftecyfer ten gevolge van de griep verdrievoudigd. Te Barcelona zyn niet minder dan 30,000 per sonen aangetast. De bekende tenor Julian Gayarrc ligt gevaariyk ziek aan longontsteking. Een geneesheer te Parys beveelt aan, on middellijk den dokter te doen ontbieden zoodra men hoofdpyn en pyn in den rug de eerste griepkenteekenen gevoelt. Een purgeer middel, eene dosis kinine of antipyrin®, zal de griep spoedig overwinnen. Maar de zieke moet te buis in eene warme kamer blyven, alleen warme dranken nemen en in geen geval buitenlucht inademen. De ziekte maakt hem zeer zwak en er zyn eenige dagen noe- dig voor hy geheel hersteld is. Te veel van het goede schaadt. Te Weenen zyn niet minder dan 17 sterfgevallen veroor zaakt door overmatig gebruik van pyrineP waardoor hartstilstand werd veroorzaakt. De- verkoop is er au alleen tegen vertoon van doktersbewys toegestaan. 0ok te Berlyn- is een aantal menschen aan de griep overleden. Félix Daha ligt gevaariyk ziek aan longonisteking eek een gevolg van. griep. Slechts enkele- gevallen kwamen te Rome vooa. In zeer goedaardigen vorm trad de ziekt-e in andere Raliaansche steden op. In Rusland vertoont de griep zich nu voor de tweede maal. Te Odessa heeft zich een aantal gevallen, veel heviger dan de eerste, voorgedaan. In de laatste 2 weken rees het sterftecyfer van 30- tot 39- per duizend. Naar gezegd wordt, lyden thans 100,000- personen of omstreeks 1/3. der inwoners van Odessa aan griep. Van geringen omvang is de griepbesmet- ting te Brussel. De beer Bourée, de Fransche gezant, is aangetast. Kopenhagen telde in de afgeloopen week omstreeks 6000 gevallen. Te Nieuvr-York en de andere steden in Amerika hoort men voortdurend meer van de zonderlinge aiekte sprekenze is van goed aardigen aard, maar honderden worden aan getast. De heer Ingalls, lid van den Senaat, heeft griep. Behalve de griep, heeft zich te Konstan- tinopel een groot aantal gevallen van diphthe- nti8 en roodvonk voorgedaan. Kaad van een ouden nachtwacht by den overgang van het onde In het nieuwe jaar. Laat oude twisten rusten, Dat spaart u nieuw verdriet. Doodt oude, kwade lusten En voedt de nieuwe niet! Waardeert uw oude vrienden, Beproef de nieuwe goed; Zorgt voor uw oudgedienden, Dat geeft den nieuwen moed. Blyft niet by 't oude zweren, Noch eert het nieuwe blind, Vergooit geen oude kleeren, Voordat ge nieuwe vindt. Ontsluit geen oude wonden, Zy geven nieuwe smart. Legt af uw oude zonden Kieuw zy uw geest, uw hart. Gaf 't oude jaar U zegen, Vangtdankbaar 'tm'euwraan 1 Liep 't U in 't oude tegen, Moog' 't nieuwe beter gaan!

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2