redactie bela3tte van dat „Tijdschrift heel in rym." Nadat Ten Kate den 2den Mei 1844 tot proponent bevorderd was, werd hy achtereen volgens predikant te Marken, te Almkerk, te Middelburg en te Amsterdam (15 April 1860). Ten Kate was ridder der orde van den Noderl. Leeuw, comm. der Eikekroon enz., voorts lid van de Maatschappy van Neder'. Letterkunde te Leiden en van andere geleerde binnen- en buitenlandsche genootschappen. In de heden door de Eerste Kamer ge houden zitting werd rar. Zillesen, nieuwbe noemd commies-giiffier dier Kamer, als zoo danig beëedigd. Morgen is de Indische begrooting aan de orde. - Het stoomschip „Amsterdam'' is 23 Dec. te Nieuw-York aangekomen; de „Se- marang", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 24 Dec. van Port-Said; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Dec. van Southampton; de „Merapi" kwam op 26 Dec. te Batavia aan, met 27 dagen reis van Marseillede „P. Caland," van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 26'Dec. Prawlepoint; de „Prinses Amalia," van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 24 Dec. van Padang; de „Utrecht," V3n Rotterdam naar Batavia, passeerde 24 Dec. Ponta da Guia; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Dec. van Suez. Gememffd N leuw®. Den 2den Januiri hooptPieter Cornells Gans, 1ste bewaarder, den dag te herdenken, waarop hy vóór vyf en twintig jaren aan de militaire strafgevangenis te Leiden in dienst trad, om reeds zyn verderen dienst met 1 Januari als portier aan de vrouwen-werkinrichting te hervatten. De invalide, van wien in ons vorig nommer werd vermeld dat hy op de Oude Heerengracht door eene plotselinge on gesteldheid werd overvallen, is aan de gevol gen overleden en reeds hedenmorgon be graven. Door do politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen de vrachtloopers R., te Sassenheim, en W., te Voorhout, als wordende zy verdacht gelden, voor nering doenden alhier in buitengemeenten geïnd, ten eigen bate te hebben gebruikt. Eerstgenoemde vooral is reeds lang geleden door belanghebbenden aangemaand de ontvan gen gelden af te dragen. Met het oog hierop worden ingezetenen gewaarschuwd voorzichtig te zyn met het afgeven van quitantiën aan bedoelde personen. By onderzoek is gebleken dat een kindje, welks lykje in de Van-der-Duynstraat te 's-Hage is gevonden, gedood was, doordat het hart met een scherp werktuig was door boord. Men zoekt naar don dader van dien gruwelyken kindermoord. Te Haarlemmermeer, Sloten en omstreken zyn 200 stuks vee opgekocht, die naar Zuid-Amerika zullen worden vervoerd. Men meldt uit Haarlemmermeer dat de pontwachter aan de Nieuwemeer, P. Kennedy, benoemd is tot brugwachter op de Brug by de Cruquius. Tot pontwachter aan de Nieuwemeer is, naar men verneemt, benoemd Johs Balk. Slechts weinig nieuwe geval len van griep zyn onder het garnizoen te Amsterdam waargenomen. Alle aangetasten g ian goed vooruit. In Zeeland heeft de influenza een offer geëischt. Een jeugdig, aan die ziekte ïydend vyfjarig knaapje, te Borssele, is overleden. De reeders van het reeds ver- melde barkschip „Cloncaird," dat vermoedelijk met het stoomschip „Prins 'Willem I" in aan varing was, hebben de behandeling van de zaak der aanvaring in handen gesteld van de „Glasgow Salvage Association." De Engelsche stoomboot „Wins- loe," kapt. Parkinson, van Rotterdam naar Londen bestemd, is gisteren in de Noordzee lek gesprongen en kreeg zooveel water binnen, dat, niettegenstaande alle pompen werden aangezet, de vuren werden gebluscht. Daarna dreef het schip achter zyn anker tegen do ribben van den Hinder, waar het door de equipage werd verlaten, die onder levensge vaar by styve koelte en hooge zee van het wrak werd afgehaald door de blazorschuit „Zeven Gebroeders", van Goeroe, schipper Wouter Lokker, en te Hellevoetsluis aan wal word gebracht. Alleen de 2de stuurman is verdronken. Door visscherlieden mot blazers en hoog- aarsen is de „Winsloe" vlet en ton anker gebracht in het Bokkengat, en verder, onder bystgnd van de sleepbooten „Gier" en „Voor uitgang", naar Hellevoetsluis gesleept. Het stoomschip is in ontredderden toestand, heeft het roer verloren en meer andere schade be- loopen. Uit Goedereede wordt omtrent deze schip breuk nog gemeld: In den vroegen morgen van 25 dezer werden ten NNW. van Goeroe in zee vuurpijlen waargenomen. Daarop zyn de in de haven aldaar liggende blazerschip pers, vermoedende dat er een ongeval gebeurd was, met hunne vaartuigen te ongeveer half zeven vertrokken naar de plaats, waar die seinen gezien waren. Zy bemerkten by het aanbreken van den dag, dat er op de ribben van den Hinder een stoomschip was gestrand, hetgeen later bleek te zyn de „Winsloe," kapt. Parkinson, van Rotterdam, en bestemd naar Londen. Het schip te bereiken was zeer moeilyk; evenwel gelukte zulks na herhaalde vergeef- sche pogingen aan den blazerschipper Wouter Lokker, doch ook slechts een oogenblik, van welken tyd echter de aan boord zynde equipage g9bruik maakte om over te springen. Dat zulks aan zeer veel bezwaar onderhevig was, bleek ten duidelykste, doordat de zee her haaldelijk over het vaartuig heensloeg. Na de redding der uit 17 man bestaande equipage werd door schipper Lokker de terug tocht naar de Goereesche haven weder aan vaard en aHen daar behouden aan wal gebracht, vanwaar zy nog denzelfden dag de reis naar Rotterdam vervolgden. Behalve schipper Lokker waren nog de volgende manschappen aan boord: M. Lokker, C. Lokker, A. Van Huizen en J. Van Dam. Het stoomschip „Kiew", behoo- rende aan de Vereenigde Stoomvaartmaat- schappy te Kopenhagen, is Woensdag-avond in de binnenhaven aldaar verbrand. Het kwam van de Middellandsche Zee met eene lading zuidvruchten, wyn en kurk, en was naar Rusland bestemd. Persoonlyke ongelukken zijn niet te betreuren. De „Temps" meldt dat de influenza met groote hevigheid in geheel Parys heerscht en de handel daaronder zeer lydt. Wegens de influenza heerscht te Weenen ook eene ware paniek onder de bevolking. In de San-Andreas-myn, in Cali- fornië, is een ongeluk gebeurd, waaromtrent nauwkeurige berichten nog ontbreken. Voor zoover men weet, zyn 16 man omgekomen, terwyi 30 gewond werden. De bekende geoloog prof. Quen- stedt is te Tubingen op 81-jarigen ouderdom overleden. KOLONIËN. BATAVIA, 23-30 November. Aan het officiéél verslag over de residentie Westerafdeeling van Borneo entleenen wy het volgende: In de afdeeling Sambas werd een aanzien- ïyke aanplant van suikerriet, bestemd voor bibit, begonnen. Een proef-aanplant van tabak op eene dor particuliere landbouw ondernemingen in Sam bas leverde een product op van uitstekende qualiteit. Met kracht is thans de exploitatie van een 3-tal ondernemingen voor tabaks cultuur aangevangen. Veepest is geconstateerd in de kampong Batok van het land Tjikadoe (district Jasinga, afdeeling Buitenzorg), en naar aanleiding daar van is die kampong afgesloten voor den in- en uitvoer en het vervoer binnen den kring van afsluiting, van vee en van alles, wat daarvan afkomstig is of daarmede in verband staat, terwyl op het overige deel van genoemd land elk vervoer van vee en van alles, wat daarvan afkomstig is of daarmede in verband staat, zonder consent van hoofd van plaatse- ïyk bestuur verboden is. De resident van Timor Jhr. De Villeneuve heeft een tweejarig verlof naar Europa aan gevraagd. In den morgen van 28 November zyn per ss. „Devonhurst" 5 officieren, 363 manschap pen en 125 vrouwen en kinderen van Batavia naar Atjeh vertrokken. Op eene onderneming in Boven-Langkat heeft 25 Nov. een koelie-opstootje plaats ge had, by welke gelegenheid een assistent nogal ernstig aan het linkeroog verwond werd door een steenworp en een koelie door zyne land- genooten vermoord werd. Door het flinke optreden van controleur Kroesen, die zich spoedig met eon detachement militairen, onder bevel van een kapitein, en eenigo gewapende oppassers naar de onder neming had begeven, was de orde weldra hersteld. De troepen rukten betrekkelyk spoedig weder in en de oppassers bleven tot bewaring van de rust achter. Deli-Grt Te Deli is de heer Van Renesse 's avonds in zyne woning door den heer N. eerst mot eene revolver gedroigd en daarna heeft deze door de blinden op hem willen schieten; ge lukkig ketste het vuurwapen. Door den heer Van Renesse is natuurlyk dadelyk aan den officier van justitie kennis gegeven van dezen moordaanslag. Door den gouvernc-ur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiol Departement. Machtiging: Verleend tot uitreiking aan B. M. D. Essers, arts, van de akte van toelating tot uitoefening der genees-, heel- c-n verloskundige praktijk in Nederl.-Indie, Bij de Algemeens Secrotarie: Benoemd: Tot 2don commies M. F.Jonathans; tot 3den commies ïi. L. J. Van der Capelicn. Bij hot departement van Binn. Bestuur: tot lsten commies L. X). X. Engel en Th. L. Bogaardt; tot 2den commies C. Th. Van Domburg; tot 3deu com mies J. A. Van der Kamp. Tot adj.-ontvanger voorde perceptie van 'slands middelen bij 's lands kae te Batavia A. J. H. Paijen; tot aigemeenen ontvanger van 's lands kas: te Pasoe- rocan H. W. J. I.ignacte Magelang P. W. L. EsiDk; te Cheribon Ch. E. A. F. Magniez; te Pekalongan J. A. Claase;te Banjoemaa P. N. Veen- stra; te Tjiandjoer A. F. Willems. Tot commies op bet bureau van den nesistont- resident van Bangkalan (Madura) J. C. Dunki Jacobs, Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte aan den 2den stadsgeneesheer to Semarang Ch. Ellcrman. Benoemd: Tot 2den stadsgeneesheer te Sema- iang de gewezen ofii. van gez. 1ste kl. M. Albricbt. Ontslagen: Op verzoek eervol als advocaat en procureur by don Baad van Justitie te Soerabaia mr. M. Van den Heuvell. Benoemd: Tot secretaris der ree. Bantam de late commic-a bij het dep. van binn. bestuur G. J. P. Vernet. Ontslagen: Eervol uit den dienst der werken tot verbetering van het vaarwater in Straat Madura, Met ingang van ultimo Januari 1890, do machinist bankwerker W. Goudswaard. Eervol uit 's lands dienst in verband mot zyoo be noeming tot notaris, tevens vendumeester te Serang (Bantam) de gewezen klerk bij het dopartement van binn. bestuur. J. C. Van Waardenburg. Benoemd: Tot tijdelijk ingenieur 1ste kl. by den aanleg der lijn PreangerTjilatjap der Staats spoorwegen op Java de civiele ingenieur P. Richter. Tot notaria, tevens vendumeester tc Serang, J. C. Van Waardenburg, eandidaat.notaris. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij bet wapen der inf. tot bol. de luit.-kol. F. R. P. Van den Abeelentot luit.-kol. de majoor J. A. Vink; tot majoor de kapt. W. C. Nienwcnhnizen; tat laten luit. de 2de luit C. H. De Veer. Ontslagen: Eervol alB militair commandant ter Sumatra's Westkust de tot generaal-majoor der infanterie benoemde kolonel van dat wapen J. Visser. Ontheven: Eervol van de waarneming dor be trekking van commandant der 2de mil. afd. op Java dc kol. der inf. B. P. De Groot en zulks met iDgang van den Idatum, waarop de nieuw benoemde titularis liet commando zal overnemen. Benoemd: Tot commandant der 2de mil. afd. op Java de gen.-majoor der inf. J. Viseer; tot mil. commandant ter Sumatra's Wc-stknat do kol. der inf. F. K. P. Van den Abeelen; tot generaal-majoor de kolonels J. P. Van der Eb en G. A. Deibel. Bevorderd: Tot mil. apotheker lste kl. bij den mil. geneesk- dienst de mil. apotheker 2de kl. E. Nunes. Departement van Marine. Ingetrokken: De detacheering bij liet dep. der marine in Ned.-Indië van den kapt.-luit. ter zee bij de Kon. Ned. Marine M. J. C. Lncardi, werkzaam als chef der lste afd. van dat departement. Eervol ontheven: Van de betrekking van commandant der veroonigde zeemacht te Atjeh (met den datnm zijner overplaatsing) dc kapitein ter zee C. A. Le Bron de Vexela en belast met genoemde betrekking de kapitein ter zee J. Loots; van de betrekking van stations-eommandant van noordelijk Sumatra de kapt.-lnit. Ier zee H. Van Broekhuijzen en daarmede belast do kapt.-luit. ter zee B. J. C. Lucardie. Opgave der passagiers, naar Nederland vertrokken per Ned. ss. „Semarang": Kapt. E. E. Van der Wijk; de beer F. H. EijdmaD, mevrouw de weduwe G. Ten Hones geb. Muijderman, dr. J. Sombeek-, de luit. ter zee 2do klasse D. W. Pels Iïijeken, jongehoer Van Stockom, benevens Zr. Ms. troepen en Bchepelingen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun my met enkele byzonderheden Uw bericht omtrent het waarnemen der Influenza hier ter stede aan te vullen. De heer A. "W. Pulle, off. van gez. lste kl. K. N. M., onderzocht, ongeveer 10 dagen geleden, een jongen matroos, die zich „zi9k had gemeld" en in het gebouw der Kweek school voor Zeevaart gehuisvest was. De ver schillende ziekteverschijnselen waren van dien aard, dat de heer P. de ziekte als Influenza moest kenmerken. Weldra bleek het, dat zyne diagnose vcl- komen juist was gosteld; eiken dag werden eenige jongens aangotast en, indien ik my niet bedrieg, 35 zieken naar het militaire Hospi taal overgebracht. De ruimte der garnizoens infirmerie liet echter niet toe meerdere zieken uit de Kweekschool te ontvangen, omdat eon aantal bedden disponibel moest gehouden worden, indien de Influenza zich onder de manschappen van het garnizoen vertoonde. De jongens, dio daarna werden aangetast, bleven dus in het gebouw der Kweekschool, waar de heer P. hen behandelde. Niet genoeg te roemen is de wyze, waarop nu alles werd ingericht ter verpleging der zieken en gaarne spreek ik hier myn dank uit aan den heer Pulle en den overste De Goeje, die my in de gelegenheid stelden alle vormen en complicatiën, die by Influenza kunnen voorkomen, te leeren kennen. Zyne nauwkeurige waarneming der Influ enza zieken zal er m. i. zeer zeker toe leidon, dat de hoer Pulle (hoewel thans zelf door Influenza aangetast) mededeelingen kan doen, die van groote wetenschappelyke waarde zyn voor de kennis eener ziekte, die onder zóó verschillende vormen optreedt, dat slechts door het grondig waarnemen en ernstig be- studeeren van een groot aantal gevallen (het getal zieken in de K. v. Z. is nu ongeveer honderd) een juister ziektebeeld der Influenza gegeven kan worden. Moge de heer P. woldra weer in staat zyn onder zyne zieken terug te komen Met de U bekende gevoelens van hoog achting, Leiden, Uw. Dw. 24 Dec. 18S9. Dk. Nijkamp. BUITENLAND. Enuikryk. Volgens sommige bladen heeft de dame, die Boulanger op Jersey gezelschap houdt en hem troost biedt in zyne ballingschap, van eene weduwe, die hare bloedverwante was, drie millioen geërfd. Op Eersten Kerstdag heeft het door movr. Carnot bereide kinderfeest op het Elysée plaats gehad. Zy zelve ontving de 400 kleinen in de groote feestgalery. Zes kerstboomen, elk vyf a zes meter hoog, volop behangen met geschenken voor de kinderen, waren opgericht. Twee kluchtspelen, voor die gele genheid vervaardigd, getiteld „Eene misdaad in de keuken" en „De Vacantie van een schooljongen", werden vertoond. Toen de voorstelling geëindigd was, werd de tafel aangericht voor het jeugdige volkje, dat eenige allergelukkigste uren doorleefd heeft. Elk der kinderen ontving by het heengaan een spaarbankboekje met eene inschryving van 10 fr. Italia. De Paus heeft de kardinalen en de prelaten ontvangen en eene aanspraak gehouden, waarin hy herinnerde aan den strijd, welke voornamelijk in Italië tegen de Kerk wordt gevoerd, en gewaagde van de wet op de in stellingen van liefdadigheid, waardoor ook tegen God wordt gestreden. Hy beval den Katholieken verde-r aan, getrouw te blyven aan hun plicht. GrooteBritannlA Men meldt dat bet antwoord van den Por- tugeeschen minister van buitenlandsche zaken, Barros Gomez, door het Foreign Office te Londen gunstig is opgenomen, omdat er uit blijkt dat de Portugeesche regeering oprecht geneigd ie, de tusschen haar en Engeland aanhangige zaak in verzoenenden geest te onderzoeken. To Bristol hebben 10,000 schoen- en laarzenmakers het werk gestaakt. Vermoe- delyk zal deze strike weldra algemeen wor den, waardoor een belangryke tak van nyver- beid, waaraan de stad grootendeels haren bloei dankt, verlamd zal zyn. Voreenigffle States. De secretaris der Amerikaansche schatkist zal in het openbaar aanbesteden het recht op do robbenvangst in de Behriagzee, hetwelk de Alaska Handelscompagnie sedert 1870 uit geoefend heeft. De gegadigden moeten 20,000 pd. st. als waarborgsom deponeeren, terwyl het aantal robben, dat per jaar gevangen mag worden en hetwelk thans 100,000 is, op 60,000 wordt teruggebracht. De Amerikaansche regee- ring reserveert tevens voor zich het recht het cyfer der robben, die gevangen mogen worden, jaarlyks vast te stellen. Men gelooft dat de tegenwoordige bezitster het monopolie bahouden zal. Uit Nieuw-York melden depeches, dat Burke, de voortvluchtige staats-thesaurier van Louisiana, die beschuldigd wordt voor 700,000 pd. st. staatsobligatiën van Louisiana ver- valscht of gestolen te hebben, te Honduras is aangekomen. Burke heeft een groot deel van den buit by zich, waarmede hy gewichtige speculaties beoogt. Hy beschouwt Honduras als eene veilige schuilplaats, daar die republiek met Noord-Amerika geen uitleveringstraetaat heeft; bovendien beweert Burke persooniyk

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2