tegen een dienstmeisje aan, wier kleederen dalelyk vlam vatten. De tapper A. C. Van Buuren, die dit zag, had den moed 't meisje aan te vatten, met haar in de gracht te sprin gen en haar daardoor te vrijwaren voor een smartelyken dood. Op 't droge gebracht, bleek het meisje eeno lichte brandwond aan eene hand te hebbenden verver zei ren waren beide handen doerlgk gehavend. De boot van de Ne d.A ra e r i k a a n- echo Stoomvaart maatschappij, die Zaterdag ochtend van Rotterdam vertrok, heeft by Delftshaven het schip .Koopman» welvaart," (eigenaar de heerC. Yan Yperen, Vlaardingeri, en schipper P. Van Yperen) aangevaren, ten gevolge waarvan het een lek bekwam en zonk. De knecht Jan Yan Asperen kon zich niet tijdig gonoeg redden, met het treurig gevolg dat h(j verdronk. Hij was pas gehuwd en laat zijne weduwe in kommervolle omstandigheden achter. Hedenechtend werden de wegens willekeurig wegblijven ontslagen werklieden dor Noderlandsche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam weder aangenomen, voor zooTor hunne plaateen inmiddels niet door anderen waren bszet. Doodslag te Barendreoht. - De rustige plattelandsgemeente Barendrecht was op 24 Auguetus 11. het tooneel van een bloe dig drama. Een jonge man, J. Lhad gedurende zeer korten tijd (immers slechts één enkelen dag) „verkeering" gehad met de jeugdige P. M. Doch Tader en moeder van het bedrogen meisje wilden i« geen geval oon huweiyk met den knaap, wiens gedrag hun geone aan leiding gaf om in eene echtelijke bezegeling van het voorgevallene heil te kunnen zien. Sinds dien een wrok tusschen moeder M. en J. L., welke zich uitte harerzijds in her haalde scheldpartijen, zijnerzijds in baldadig heden. Op den bewusten avond kwam L. eonigsr- mate besehonkon naar huis en .viel" en passant toevalligerwijze tegon de luiken der woning van M. Deze stormt en prefond négligé naar buiten, gevolgd door do dochter, en zet den zich verwijderenden L., wiens stem zy hadden herkend, achterna, gewapend met een stok. E9ne korte woordenwisseling, een uitroep der dochter: ,0 God, vader, hy heeft een mes by zich"l - een slag van vader met den stok tegen L., en onmiddellijk daarna zpgt M., door een messteek in de zijde getroffen, neder, en was zes uren later een lyk. Omtrent de toedracht dezer feiten, Zaterdag door een nieuw getuigenverhoor voor don Hove to 's-Hage in het licht gesteld, beetor.d by het O. M. en verdediging weinig verschil van opvatting. Des te meer echter omtrent de qualificatie, welke aan de hand onzer strafwet er aan be- hoordo te worden gegeven. De bekl. was door de rechtbank te Dordrecht wegens doodslag veroordeeld, en wel tot eeDe gevangenisstraf van 5 jaren. De adv. gen. mr. Teldere achtte deze quali ficatie juist; immers, het opzet om te deoden, den animus occidendi, was door meerdere aan wijzingen bewezen, en eischte wel is waar vernietiging ob vitium formae, doch her nieuwde veroordeeling en wel met het oog op den ernst van het feit, tot 10 jaren ge vangenisstraf. De verdediger, mr. A. Slotemaker, daaren tegen meende, al waren de omstandigheden der gepleegde daad nog zoo gruwelijk, dat in dezen volledige vrijspraak zou moeten volgen. In een uitvoerig pleidooi bestreed pl. de meening, dat hier de animus ocei- dendi zou hebben bestaan en meende dat geene enkele omstandigheid het bestaan wet tigde van eene aanwyzing, waaruit zou kunnen worden afgeleid het materiöel opzet, do wil om te dooden. Aan de hand van literatuur en jurispru dentie betoogde pl. dat veor veroordeeling wegens doodslag, d. i. opzettelpke lovensbe- rooving, onomstootoiyk bewezen zy do wil des daders, gericht tegen het leven van het slachtoffer. En mocht dit in casu niot bewezen zijn, dan, meende pl., was voor veroordeeling geene plaats. YYèl kon men wellicht verwonding, mishandeling bewezen oordeelen, doch de dagvaarding stelde als feit do lovensberooving met het opzet daartoe, en by ontkenning van de aanwezigheid van dit feit kon z. i. geer.o vereorieeling volgen wegens een geheel ander feit, vallende onder eene gansch ver schillende categorie van misdryven. Hoe soode dan ook, met het oog op het gruwelyke der gepleegde daad, concludeerdo ZE. Gestr. tet vryspraak. By ïepliek hield de proc-gen., heezeer hulde brengende aan de talentvolle verdediging, zyne sustenuc.n vol, welke daarna door den verde diger andermaal werden weerlegd. De uitspraak volgt Donderdag a. s. Door do rechtbank te Haarlem is A. J. Kleinhout vrygeaproken. In deFrieschevenenistenge- volge van het ys de scheepvaart andermaal gestremd. Er zyn Zaterdag geene beurtsche pen noch stoombooten tor markt te Heeren veen aangekomen. Over het grootste godoelte van Lombardijs hsoft bet hevig gesneeuwd. To Tolmszzo, in do provincie Udiue, gingen met oen hevigen sneeuwval sterke aardschokken gepaard. Daar professor Taramelli eenigen tgd geleden voorzegd heeft, dat in den winter hevige aardbevingen zouden worden gevoeld, beerecht In de Btreken, waar zy reeda werden waargenomen, vrjj grooto ongerustheid. INGEZONDEN. Mijnheer de Bedaclcur/ Gepasseerden Zaterdag-ochtend werd de woning van don alleenwonendon en spoor loos verdwenen jaloezieënfabrikant B., in do Heerensteeg, by het Rapenburg, gerechtelijk ontruimd. Tot heden staan die goederen nog steeds zonder eenig toezicht op de openbare straat, tot spot on groote ergernis van vele voorby- gangers en tot vermaak der Leidsche straat jeugd. Ben ik goed ingelicht, dan geschiedt do opening van het huis of de oponsteking der deur in tegenwoordigheid van den heer burge meester of den commissaris van politie en daarom is het mjj onbegrypeiyk, ja, zelfs onverklaarbaar, dat die goederen niet onmid dellijk van de openbare straat zy'n verwijderd en in veiligheid gebracht ter voorkoming van diefstal en vordere ongeregeldheden. Voor de verleende plaatsruimte betuig ik «nyn dank. Uw Aborné Leiden, 16 Deo. 1889. B. Geachte Redactie In het .Leidseh Dagblad" van 16 dezer komt een bericht voor betreffende een request om gratie veor M. H. F. Ter voorkoming nu van verkeerde bsoordeeling van dit veraoek, vragen ondergeteekenden UEd. beleefd het geheelo verzoekschrift hierbij af te drukken Aan Z. M. den Koning. Sire! Ondergeteekenden, predikanten, ouderlingen en diakenen der Ned.-Herv. gemeente van Leiden, bewogen met het lot van een byna 64-jarig medelid dier gemeente, don heer M. H. Fontein alhier, dio, ofschoon naar hun Inzicht terecht, tot 2 maandon gevangenis straf is veroordeeld, naderen eerbiedig Uwer Majesteits troon, met de ootmoedige bede, dat het Uwer Majesteit nrogo behagen, genoemden heer Fontein kwytschelding van die straf te verleensn. 't Welk met den moesten eerbied doendo Uwer Majesteits onderdanige Dienaren: (ïo. j.) H. G. Hagen. S. H. J. De Wolff. F. J. Los. J. J. Groen. Th. Van Wijk. Leiden, 12 Dec. 1889. J. Fontein. UEd. dankzeggende voor de verleende plaate ruimte, Hoogachtend UEd. aienstw. Dienaren, Onderteekenaven bovenvermeld. BUITENLAND. .(FTfAmkirHlc. Door ds Kamer van Afgevaardigden is Za terdag beraadslaagd over de uitgaven voer de geheimo politie. De heer Comudet bestreed den post en stelde een amendemezt voor, dat echtor werd verworpen, nadat de minister Constans het amendement bestreden en het aangevraagde krediet verdedigd had. Na eene vry heftige woordenwisseling tus schen republikeinen en Boulangiaten werd art. 1 van het ontwerp op de geheime fond sen met 313 tegon 187, en bet ODtwerp in zyn geheel met 290 tegen 192 stommen aan genomen. Vïal-izsstïalsöö. Do vooruitzichten in bet Ruhr-district luider, volgens do laatsto isededeelingon, over het algemeen gunstig. Zaterdag had een onderhoud plaats tusschen de hoofden der mijnwerkers en de opperpre- eidenten van Eyaland en Westfalon. Deo keizer zal eene amnestie worden voorgesteld vsor alle vergrypen, walka by de werkstaking in het voorjsar z|jn bedreven. De op gisteren bepaalde vergaderingen van mijnwerkers werden zonder bezorgdheid to gemoet gezien. Ook in het Saar district, waar gisteren vier vergaderisgen zouden gehouden worden, is op het laatste oogenblik eeHe schikking getroffen. Een arbeid Yan negen uren, loonsverhoegmg en wederaanstelling der ontslagen mynwer- kers worden door den opperprosident en den hoofdopzichter der myhen toegezegd. De gedelegeerden der mijnwerkers te Gol- senkirchen kwamen ook byeen, om te beraad slagen over opheffing der „Sperre", over den duur van den arbeid, het loon en de vorming eener commissie. Nadat over de opheffing der „Sperre" verschillende meeningen waren geuit, werd de discussie daarover gesloten verklaard en resumeerde de voorzitter het gesprokene in dien zin, dat, ofschoon de „Sperre" nog niet is opgeheven, toch geeno Disuwe werk staking noodig wordt geacht. De vergadering koos eene commissie van contiöle, welke uit twaalf leden bestaat. Aan haar is opgedragen te onderzoeken of de .Sperre" werkeiyk is opgeheven, en of eene latere byeonroeping dar vergadering, tot het nemen van verdere besluiten, noodzakelijk is. Volgens de „Saarbrückener Zeitung" heeft de minister van openbare werken aan de inspecteurs der mynen I tot X bekend gemaakt, dat de mynwerkers, die wegeDs onbehooriyk gedrag gedurende do werkstaking van 1S89 uit de koninklijk» mijnen zyn ver- wyderd, wedor kunnen worden aangenomen, wanneer zy zich binnen acht dagen by de inspecteurs aanmelden en beloven zich goed te gedragen. Beiaria. „Reuters Office" is gemachtigd tot de mede- deeling, dat het gerucht betreffende het ont vreemden aan het departement van buiten- landsche zaken te Brussel, van stukken, welke tot de conferentie over den slavenhandel be booreD, van allen grond is ontbloot. De Belgische schilder Charles Ligny, vooral uitmuntende in teekeningen met water verf, is overleden. Ooatzmr.-Itong.-blüïinrchle, De kardinaal Ganglbauer, aartsbisschop te tYeenen, is overleden. De Russische regeeriDg is met de regee ringen van Oost»nri)k-Hongar(je en Rumeniè ororeesgekomen do rivier de Pruth beter be vaarbaar te maken. ftrset-Hi HwRzlb. De Londonseho bladen voeren eene opge wonden en dreigende taal tegenover Portugal naar aanleiding van de depechee uit Mozam bique, volgens welke majoor Serpa Pint# niet alleen dreigde alle shire-landorjjen tusschin de kust en het Nyassameer te zuilen in lijven, maar ook daarmede aanving door de Negerstammen, dio de Britsche consul John ston onder Engelands bescherming had ge plaatst, met gatlings neer te maaien, en tevens de Engelsche vlaggen weg te nemen, dooi Johnston gehescben. Genoemde bladen eischen onmiddellyke vol doening voor deze beleediging, dor Engelsche vlag aangedaan. De „Globe" dreigt zelfs met een bombardement van Lissabon dcor de Britsche pantservloot, zoomede met confiscatie der Portugee8che koloniën in Hindostan. Het zendelingen genootschap te Londen ontving een telegram uit Zanzibar, waarin het bericht betreffende de handelingen van den Portugeeschon reizigor Serpa Pinto wordt bevestigd. Portugal. Het gerucht omtrent de aftreding van den Braziliaanschen gezant te Lissabon is ongegrond. Het Portugeesche „Journal de Com- mercio" bericht dat eene maatschappij te Lissabon gevormd is, welke ton dool heep, hot mynwezon en do andere natuurlyko hulpbronnen op Mozambique te ontwikkelen. Volgons het genoemde blad zal deze nieuwe onderneming onder bescherming der regee ring staan. Brazilië. De „World" meldt dat de revolutie in Brazilië volstrekt niet zoo rustig tot stand kwam als aan vankei yk gezegd werd. De burgerij wilde eerst van de gehoele zaak maai- weinig weten en te Maracham verzette zjj zich zelfs met geweld tegen het drijven der militairen. Eerst na eene bloedige botsing, waarin twintig burgers sneuvelden en vele anderen gewond worden, heeft men in de stad zich by het pronunciamento nedorgelegd. Telegi-ammeu. ROME, 15 December. Koning Humbert ont ving heden de commissie uit do Kamer, welke hem het antwoord op de troonrede overhan digde. De koning betuigde zyne ingenomenheid met de overeenstemming, welks bestaat tus schen de Kamer on de regeering betreffende do invoering van hervormingen, welko mogelijk zijn geworden nu de vrede in Europa ver zekerd is. CAiRO, 15 December. De Italiaansche regee ring spreek! het gerucht tegen, hetwelk de Engelsche bladen hebben medegedeeld, dat Ilaliö voornemen» is Agy te bezatten. De geruchten over den dood van den Mahdi biyven aanhouden, maar zjjn nog niet be vestigd. LIS8AB0N, 15 December. Graaf Oure de Preto (de vorigo minister president) is voor nemens een manifest te richten tot het Bra- ziliaansche volk, waarin do wyze wordt ver klaard, waarop de keizeriyko regeering is gevallen. Voeral zal de minister den nadruk leggen #p de omstandigheid, dat de regoering vei raden is door de marine, door het leger en door den minister van oorlog nelven. In het manifest zal een beroep worden ge daan op den vrijen wil van hot Tolk by de verkiezing van eone constituante. Graaf Oure Preto geeft zyn vrienden den raad, den strjjd niet op te geven. Do minister en zyne familieleden Zullen zichzelven can- didaat stellen voor deze oonstituante. Hier is een telegram ontvangen uit Rio de Janeiro, waarin wordt gemeld dat de regeering eene wet heeft afgokondigd be treffende eene naturalisatie op groote schaal. Alle vreemdelingen, in Braziliö gevestigd, worden, tenzy zy dit weigeren, tot Brazi- liaanscb» burgers verklaard. ESSEN, 16 December. De heden gehouden bijeenkomst werd door 3000 mijnwerkers bij gewoond. De vergadering, dankbaar den steun erkennend, dien de regeerings-ambtenaren den mynwerkers hadden geschonken, besloot de uitvoering der beloften af te wachten, het plan tot het staken van den arbeid op te geven en har» vredelievende houding te hand haven. Eene commissie werd benoemd om een wakend oog t» houden. MADRID, 16 December. De „Staatscou rant" deelt een bulletin mede over den toe stand van den jongen koning. De verkoud heid neemt het gewone verloop, maar be gint toch reeds te verminderen. WEENEN, 16 December. Monseigneur An gela is met algemeens stemmen tot vicaris b(j het kapittol benoemd. GELSENKIRCHEN, 16 December. In de gis teren hier gehouden bijeenkomst der myn werkers werd besloten eone commissie te be noemen, welke zal beproeven de directies der mijnen over te halon den werkdag van 8 uren in te voeren. Indien dit niet wordt toegestaan, zullen de mijnwerkers eene bijzondere depu tatie zenden naar den keizer. By de beraadslagingen waarschuwden vele sprekers tegen het plegen van ongeregeld heden en tegen den invloed der ssciaal-demo- craten. Het plan om don arbeid te staken werd voorloopig opgegeven. KONSTANTINOPEL, 16 Decamber. Da Turk- sche regeering stelt weer pogingen in het werk om de opheffing te verkrygen van de iuitenlandsche postkantoren, maar de gezanten der betrokken mogendheden weigerden beslist dit in overweging te nemen. SOFIA, 16 December. Uit Konetantinopel wordt gemeld dat de Porte eene nota zal riohtin tot de mogendheden betreffende het beschermheerschap van Italië in Aethiopië. BRUSSEL, 16 December. De „Indépendance beige" ontvangt eon telegram uit Lissabon, waarin ophelderingen worden gegeven over den oorsprong van het geschil tusschen Engeland en Portugal in Middel-Afrika. De slotsom is, dat de Portugeesche regeering vast besloten is zyne aanspraken op Nyassa-land tegen Engeland te handhaven, welke dreigende houding de Engelsche regeering ook moge aannemen. LONDEN, 16 December. Naar men verze kert, heeft do Engelsche consul te Zanzibar lord Salisbury per telegraaf inlichtingen ge zonden over den aanval van den Porlugee-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2